Enfeksiyon Hastalıkları

Sporotrikoz Nedir? Sporotrikoz Tedavisi

Hastalık gelişimi, küf sporları deriye girdikten sonra günler, aylar sürebilir.

Sporotrikoz, bitkiler üzerinde yetişen, SPOROTHRIX SCHENCKII mantarının neden olduğu kronik bir enfeksiyondur. Enfeksiyon çoğunlukla derideki bir yara yoluyla alınır, ancak solunum yoluyla da hastalık oluşabilir.

SPOROTRIKOZ ENFEKSİYONU İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ

Sporotrikoz genellikle bir gül dikeni veya keskin bir kıymık yüzünden küf sporlarının deri altına girmesiyle başlayabileceği gibi, hasarsız cildin küflü saman veya yosunla temasından sonra da başlayabilir. Nadiren söz konusu organizmalar solunum veya sindirim yoluyla da alınabilir, bu durumda deri dışındaki vücut bölgeleri etkilenir. Çok nadir olarak kediler ve tespih böcekleri de hastalığı taşıyabilir.

  • Çiftçiler,
  • Fidanlık çalışanları,
  • Bahçıvanlar,
  • Orman işleriyle uğraşanlar enfeksiyona oldukça yatkındır.

SPOROTRIKOZ BELİRTİLERİ

Hastalık gelişimi, küf sporları deriye girdikten sonra günler, aylar sürebilir.

İlk belirti ciltte pembe ile morumsu renklerde sert bir yumrudur. Bu nodül genellikle ağrı yapmaz ama dokununca hafif bir ağrı olur. Zaman geçtikçe bu nodüller açık yaraya (ülsere) dönüşerek yaradan şeffaf bir sıvı akabilir. Bu durum tedavi edilmezse yara yerindeki nodül ve ülser kronikleşir, yıllarca iyileşmeden kalabilir. Zaman içinde etkilenen kol veya bacakta hizalı bir şekilde yeni nodüller ve ülserler gelişebilir. Nadiren özellikle bağışıklığı baskılanmış kişilerde sporotrikoz vücudun diğer bölgelerine yayılır ve pnömoni (akciğer iltihabı), artrit (eklem iltihabı) veya osteomiyelit (kemik iltihabı) gibi hastalıklara neden olabilir.

SPOROTRIKOZ TEDAVİSİ

Evde tedavide sporotrikoz için bilinen bir yöntem yoktur. Yaraların temiz tutulması gerekir.

Oral olarak alınan potasyum iyodür solüsyonu genellikle enfeksiyonu temizler. Enfeksiyon vücudun diğer bölgelerine yayılmış ise sistemik antifungal ilaç tedavisi gerektirir. Gereken durumlarda cerrahi debridman (yara yüzeyinden ölü ve enfekte dokunun kesilerek çıkarılması) işlemi uygulanabilir.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Ülser Nedir, Ülser Türleri
  2. Pnömoni Nedir, Neden Olur
  3. Osteomiyelit Nedir
  4. Funit Nedir, Ne İçin Kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git