S

Spor Hekimliği Nedir? Spor Hekimliğinin Görevleri Nelerdir?

Spor hekimliği, fitnessın değerlendirilmesi ve artırılması ve sporlarla ilişkili yaralanmaların ve hastalıkların önlenmesi ve tedavisi üzerine uzmanlaşmış bir tıp dalıdır. Spor hekimliği koruyucu ve tedavi edici hekimlik uygulamalarını içine alan bir uzmanlık dalıdır ve Tababet Uzmanlık Tüzüğü’ne göre spor hekimliği dalında uzmanlık almış hekimler tarafından uygulanır.

SPOR HEKİMLİĞİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

 • Spora katılım öncesi sağlık muayenesi yaparak bireylerin egzersiz yapmasının uygun olup olmadığını değerlendirir.
 • Kişisel ve dolayısıyla toplumsal sağlığın korunması, geliştirilmesi yönünde egzersize katılımla alakalı araştırma yapar ve eğitici görev üstlenir.
 • Sporcuların sağlığının korunması ve geliştirilmesi amacıyla egzersiz reçete eder ve uygulatır.
 • Spora katılımla meydana gelen akut ya da kronik sağlık sorunlarını veya yaralanmaları muayene eder, değerlendirir, tanısını koyar, medikal tedavi ve sportif rehabilitasyonunu planlar ve gerektiğinde ilgili uzmanlık dallarına yönlendirir.
 • Saha doktoru olarak spor alanlarında ilk yardım uygulamalarını yapar.
 • Spor kulüplerinde takım hekimliği uygulamaları yapar.
 • Her türlü dopingle mücadele çalışmalarına katılır.
 • İlgili diğer tıpta uzmanlık dalları dışında sporcu sağlığı konusunda çalışan başka meslek alanlarıyla (spor fizyoterapisti, spor diyetisyeni, spor psikoloğu, spor uzmanı, kondisyoner, spor masörü, antrenör, diş hekimi gibi) işbirliği yapar.

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Sporcularda Kalp Büyümesi Neden Olur
 2. Sporcularda Beslenme
 3. Spor Yaralanmaları Nasıl Önlenir
 4. L-Carnitine Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git