Eklem Hastalıkları

Spondiloartrit Nedir? Spondiloartrit Belirtileri (Romatizma Hastalıkları)

Spondilitloartritler (SPA), klinik, laboratuvar ve radyolojik açıdan benzer özelliklere sahip hastalıkların oluşturduğu bir grup romatizmal hastalık grubudur.

Spondiloartrit nedenleri ve tedavisi

Spondilitloartritler (SPA), klinik, laboratuvar ve radyolojik açıdan benzer özelliklere sahip hastalıkların oluşturduğu bir grup romatizmal hastalık grubudur.

Bu grup romatizmal hastalıkların içerisinde ankilozan spondilit (AS), psöriatik artrit, reaktif artrit, enteropatik artrit ve henüz tanımlanamamış artritler gibi bu hastalık grubunda yer alır.

Ankilozan sipondilit, spondiloartritler grubu hastalıkların arasında en sık görülen tipidir. Spondiloartritler eskiden erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür iken, son yıllarda bu oran yaklaşık eşit değerlere gelmiştir ve genellikle 20-24’lü yaşlarda ortaya çıkar. Spondiloartritler kadınlarda daha yavaş seyir gösterdiği için kadınlarda daha geç teşhis edilir.

Spondiloartritler en az romatoid artritler kadar önemli oranda sakatlıklara yol açabilmektedir. Spondiloartritlerin en önemli sorunlarından biri de tanının zor konulmasıdır.

Spondiloartrit belirtileri

Spondiloartritlerin semptom ve bulguları kronik inflamatuar bel ağrıları, çevresel eklem tutulumu ve iskelet sistemi dışında da tutulumlar gösteren klinik bir durumdur. Spondiloartritlerin en önemli üyesi ankilozan spondilittir.

Spondiloartritlerin ilk ortak belirtileri omurga veya sakroiliyak eklemlerin tutulumlarıdır. Bu tutulum bel, sırt ve boyunda ve kalçanın arka kısımlarında enflamasyon yaparak ağrıya neden olur. İnflamatuar bel ağrısının tanınması ve mekanik bel ağrısından ayrımının yapılması spondiloartrit teşhisinde en önemli aşamadır.

Spondiloartritlerde görülebilen genel belirtiler, bağların ve kas kirişlerinin kemiğe yapıştığı kısımlarda entezit olarak tanımlanan enflamasyon ( ağrı, kızarıklık, şişlik) gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Gözün beyaz kısmında 1-2 gün ya da daha fazla sürebilen kızarıklık, ağrı, bulanık görme gibi belirtiler görülebilir.

Ortak deri şikayetleri (sedef, eritema nodozum denilen ağrılı, kızarık ve sert) cilt sorunları görülür. Aynı aileden kan bağı olan farklı bireylerde ve birden fazla kişide spondiloartritlerin farklı türleri ortaya çıkabilir. Örneğin, babada ankilozan spondilit, halada psoriatik artrit, hastanın kendisinde reaktif artrit şeklinde.

Spondiloartrit teşhisi

Spondiloartrit tedavisi

Spondiloartrit tedavisi

Spondiloartrit tanısı için hastalığa özgü bir test yoktur. Fakat bu hastalıklarda romatoid faktör başta, otoantikorlar gözlenmez. Spondiloartritlerde HLA-B27’nin tanısal değeri sınırlıdır. Erken tanı koyabilmek için kapsamlı bir fizik muayene yapılmalıdır. Sistemik muayenenin yanı sıra ankilozan sipondilitli hastaların muayenesinde aksiyel eklemler, periferal eklemler ve entez bölgeler değerlendirilmelidir.

Spondiloartritli hastalarda tam kan sayımı ve biyokimya testleri, serum fizyolojik testler gibi kan tetkikleri teşhiste kullanılan testlerdir. Göz bulguları olan hastaların göz doktorları tarafından da değerlendirilmeleri önemlidir.

Görüntüleme yöntemleri spondiloartritli hastaların tanı, takip sınıflandırılmasında önemli yere sahiptir. Kullanılan görüntüleme yöntemleri direkt grafiler, sintigrafik yöntemler, bilgisayarlı tomografik görüntüleme yöntemi, ultrasonografik görüntüleme yöntemleri, manyetik rezonans görüntüleme gibi görüntüleme yöntemleri spondiloartritli hastaların teşhisinde ve tedavi takibinde kullanılan yöntemlerdir.

Spondiloartrit tedavisi

Spondiloartritler yavaş ve sinsi seyreden bir hastalık grubudur. Spondiloartritler tedavi edilmezler ise ilerleme gösterirler. Bu nedenle erken tanı ve tedavi bu hastalık grubunda çok önemlidir. Bu hastalıklar birçok hastalık ile karışabildiği için tanının konulması genellikle gecikir.

Spondiloartritler deneyimli romatolog ve fizyoterapistin gözlemleri altında, bu hastaların durumunu değerlendirilip, nasıl bir tedavi uygulanacağına doğru olarak karar verilmelidir. Spondiloartritli hasta, hastalığı hakkında bilgilendirilmeli ve gereken durumlarda psikolog yardımı da alınmalıdır. Bu nedenle spondiloartrit tedavisi sabır ve zahmet içerir.

Tedavide ilaç tedavileri, kaplıca tedavileri, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri, günlük yaşam aktivitelerinin düzenlenmesi, egzersiz tedavileri, hastanın hastalığı hakkında eğitimi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Romatizmal hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Osteoartrit nedir
  2. Romatoid artrit nedir
  3. Ankilozan spondilit nedir
  4. Fibromiyalji sendromu nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git