Aile Planlaması

Spiral Taktırmanın Zararları ve Faydaları

Spiral takılan kadınlarda, bazen az görülen bir durumda olsa dış gebelik riskini arttırdığı biliniyor.

Spiral kullanmak zarar verir mi?

Spiral takılan kadınlarda bazen az görülen bir durumda olsa dış gebelik riskini arttırdığı bilinmektedir. Fakat hiç bir problem olmadığı halde de bazen dış gebelik oluştuğu gibi, spiral takılması ile birlikte bazı durumlarda tesadüfen de dış gebelik görülebilir. Eğer her şey normal devam eder ise spiral de sorun olmaz ve ara kanama, koyu renkli kanama, sürekli kanama ve ağrı var ise spiral de bir sorun olduğunu düşündürür.

Bu gibi şikayetlerde tedavi gerekir iken bazen tedavi işe yaramayabilir. Ağrı, kanama, titreme gibi belirtiler, enfeksiyon belirtileri olabilir. Spiralin enfeksiyon problemini arttırma özelliği bulunmaktadır. Kanama, artı spiral genelde iyi bir sonuç olmadığı gibi bu durumda hastayı tedavi etmek gerekir. Eğer hasta tedaviye yanıt vermez ise spiralin çıkartılması gerekir.

Spiral ile hamilelikten korunanlar nelere dikkat etmeli?

Spiral kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusu ise spiralin senelik kontrolleri genelde yeterli olabilir; ancak bazen doktorlar senede iki kere kontrol isteyebilir. Kontrol esnasında rahim ağzı bakılır ve spiralin ipinin yerinde olup olmadığı kontrol edilir ve diğer taraftan da ultrason ile spiralin normal bir şekilde yerleşip yerleşmediği kontrol edilir. Spiralin yerleşimi normal ise sorun olmadığı anlamına gelir. Spiral yerinden oynamış veya düşmüş ise ultrason görüntüsünde meydana çıkar. Spiral yerinden oynamış ise koruyuculuğu devam edebileceği gibi azalma da olabilir. Bu gibi durumlarda zararı yok ise spiral hastada kalabilir veya çıkartılır ve aynı seansta yerine yenisi takılır.

Spiral taktırmanın avantajları

Spiralin diğer doğum kontrol yöntemlerine göre avantajları bulunmaktadır. Diğer doğum kontrol yöntemleri denildiğinde, hormonal olan doğum kontrol yöntemleri olan doğum kontrol hapları, implant yöntemi bu yöntemlerde hormon alımı söz konusu olduğu için her kadında güvenli olmayabilir ve uzun süreli kullanımda bazı problemlere sebep olabilir. Ayrıca hormon kullanımı için bazı kuralların uyulması gerekir. Bunlar sigara kullanımı, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları ve benzeri hastalıkların olmaması gerekir.

Spiral kullanımında bunlar gibi kısıtlamaların olmaması avantajlı yönü olur iken, diğer taraftan da hamilelikten koruma oranının diğer yöntemler ile aynı seviyede olmasıdır. Ayrıca spiral bir kere takıldığında sorun çıkmadığı sürece yıllarca senede bir kontrol ile kullanılması, hamile kalınmak istendiğinde spirali çıkarttıktan sonraki ilk adet kanamasından itibaren hamile kalma şansının olması ve maliyeti çok yüksek olmayan ve devlet kurumlarında uygulanan doğum kontrol yöntemlerinden olması da spiral kullanmanın avantajlı yönleridir.

Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Spiral ile doğum kontrol yöntemi nasıl uygulanır
  2. Doğum kontrol haplarının çeşitleri ve isimleri
  3. Doğum kontrolü nedir ve doğum kontrolü nasıl sağlanır
  4. Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır
  5. Ertesi gün doğum kontrol hapı nasıl kullanılır
  6. İmplant doğum kontrol yöntemi nedir
  7. Tüp bağlatma doğum kontrol yöntemi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git