Aile Planlaması

Spiral Nasıl Takılır? Hormonlu Spiral Nedir?

Spiral, rahim içerisine takılır ve küçükte olsa cerrahi bir uygulamadır. Fakat çok zor olmayan bir işlem olduğu için genel anestezi yapılmaz ve lokal anestezi veya anesteziye gerek duymadan işlem uygulanır. Lakin özellikle hormonlu spiraller de ve daha önce doğum yapmamış hastalarda anestezi yapılması uygun görülür. Hastanın adet döneminde olması gerekir. Çünkü adet döneminde rahim ağzı biraz açık olduğundan kolaylık sağlayacaktır.

Spiral nedir? Spiral neden takılır?

Spiral, rahim içerisine takılır ve küçükte olsa cerrahi bir uygulamadır. Fakat çok zor olmayan bir işlem olduğu için genel anestezi yapılmaz ve lokal anestezi veya anesteziye gerek duymadan işlem uygulanır. Lakin özellikle hormonlu spiraller de ve daha önce doğum yapmamış hastalarda anestezi yapılması uygun görülür. Hastanın adet döneminde olması gerekir. Çünkü adet döneminde rahim ağzı biraz açık olduğundan kolaylık sağlayacaktır.

Ayrıca doğumdan veya düşükten altı hafta sonra kadın adet görsün veya görmesin spiral takılabilir. Hastalar genelde ağrılı olmasından korkabilirler. Fakat küçük bir işlem olduğu için çok fazla ağrı hissedilmediği gibi, ağrılı durumlarda anestezi uygulanır. Bunların dışında hastanın daha önce doğum yaptığı veya yapmadığı önemli olup, eğer yapmış ise uygulama daha kolay olur ve hiç doğum yapmamış ya da hamile olmamış hastalarda spiral takılması çok fazla tercih edilmez.

Hormonlu spiral nedir?

Hormonlu spiral, içerisinde progesteron hormonu olan bir spiraldir ve rahim içerisinde progesteron hormonu belirli bir yoğunlukta salgılanır. Ayrıcakana geçmediği için sistematik bir etkisi olmayıp, bu hormonun meme üzerinde negatif etkisi bulunmamaktadır. Fakat tercih edilmesinin sebebi normal bakırlı spirallere göre koruyucu etkisi daha yüksek olup, dış gebelikten de koruma özelliği olduğundandır. Bunun dışında hormonlu spirallerin ekstradan yararları vardır ve bu yararlar, adet sırasında oluşan ağrıları azaltma, adet miktarındaki kanamayı azaltma veya tamamen adet kanamasını kesme gibi etkileri vardır. Bu durum adet kanaması yüzünden çok fazla sıkıntı çeken ve konsantrasyon bozukluğu yaşadığı için işinde başarılı olamayan kadınlar için avantajlı bir yöntem olabilir. Fakat bu yöntemin yararlarından en fazla tercih edileni adet sancılarını azalttığı için son yıllarda Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de daha fazla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biri olmuştur.

Hormonlu spiralin yan etkileri

Hormonlu spiralin yan etkileri, genelde çok fazla bilinen bir yan etkisi olmamaktadır. Lakin hormonlu spirallerin yan etkilerinden biri kadının adet kanamasının azalması ya da tamamen kesilmesidir. Bu etki kadınlar tarafından yanlış bir etki olarak algılanır iken, doktorlar bu etkiyi çok fazla yan etki olarak değerlendirmezler. Çünkü kadının daha az adet görmesi veya kesilmesi kadının sağlığı bakımından daha yararlı olduğu ve bunun nedeninin, kadının kansızlık sorununun azalması ve bu sayede ped masraflarının azalması, sosyal ve mesleki performanslarını yükseltmesi ve bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda yan etkileri çok fazla değildir.

Kadının adet görmesi bizim kültürümüzde zararlı kanın dışarıya atılması gibi düşünülse de aslında öyle olmayıp, rahim içerisinde kalınlaşan bir dokunun dışarıya atılmasıdır. Kadının adet sonrasında rahatlaması hormonal değişikliğe bağlı olup, takılan hormonlu spiral, bu hormonal değişiklikleri etkilememektedir. Fakat, rahim içerisindeki tabakayı incelttiği için % 25 oranında adet kanamasın da azalma veya kesilme oluşabilir. Lakin bu durum negatif etki olarak kabul edilmez iken, bazen spiralin içerisinde bulunan progesteron hormonu sistematik dolaşıma geçmediği için ara sıra yumurtalık kistlerine neden olur ve bu kistler, zararsız kistler olduğundan zamanla kendiliğinden kaybolur ve her hangi bir tedaviye gerek duyulmayabilir. Bunların dışında meme kanserinde dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Spiral kullanımının riskleri var mıdır?

Spiralin kayma veya düşme riski, eğer takılırken doğru takılmaz ise düşme ya da kayma riski bulunmaktadır. Fakat doğru takılıp rahim içerisine düzgün yerleştirildiği taktirde spiralin atılma ve düşme riski çok fazla değildir. Spiral kürtaj ve düşüksonrasında takılır ise kanama ile birlikte düşme ve kayma oranı yüksektir. Bu nedenle doğumlardan sonra veya kürtajlardan, düşüklerden sonra altı hafta beklenilmesi sonrasında takılması uygun görülür. Eğer spiral bu kurallara uygun ve doğru takılır ise kayma ve düşme riski yok denilecek kadar azdır. Lakin çok doğum yapmış kadınlarda rahim ağzı normalden biraz daha açık ve sıkı olmadığı için bu kadınlarda spiralin düşme ya da kayma riskinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Bu tür durumlara rastlandığında spiralin çıkarılması uygun görülür.

Spiralin çıkarılması işlemi çok kolay olduğu gibi, kesinlikle genel veya lokal anestezi yapılmamaktadır. Ayrıca her hangi bir ağrı acı vermez ve muayene esnasında spiralin çıkarıldığını hasta hissetmeyebilir. Spiralin kalma süresi son yıllarda oldukça uzun olup, on sene civarı iken bakırlı spirallerin, ideal kalma süresi beş yıl olarak tercih edilir. Hormonlu spirallerde bu sürenin iki sene olması uygun olanıdır.

Doğum kontrol yöntemi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Doğum kontrolü nedir
  2. Spiral taktırmanın zararları ve faydaları
  3. Spiral ile doğum kontrol yöntemi nedir
  4. Ertesi gün doğum kontrol hapları
  5. Takvim yöntemi ile doğum kontrol yöntemi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git