Boğaz Hastalıkları

Spazmodik Disfoni Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Spazmodik disfoni, distoni nedeniyle interensek larengeal kaslarda (ses tellerini kapatan ve açan kaslar) görülen kasılmalara bağlı ortaya çıkan ses bozukluğudur.

Spazmodik disfoni, distoni nedeniyle interensek larengeal kaslarda (ses tellerini kapatan ve açan kaslar) görülen kasılmalara bağlı ortaya çıkan ses bozukluğudur. Adduktör ve abduktör spazmodik disfoni olmak üzere iki tipi vardır. Sıklıkla (%80-90 oranında) adduktör spazmodik disfoni görülür ve bu durum larengeal kekemelik olarak da tanımlanabilir.

Bu durumun nedeni halen tam olarak bilinmemektedir. Altta yatan mekanizmanın tipik olarak merkezi sinir sistemini, özellikle de bazal ganglionu içerdiğine inanılmaktadır. Bir üst solunum yolu enfeksiyonu, ailesel nörolojik hastalık öyküsü, gırtlakta yaralanma, sesin aşırı kullanımı, servikal distoni, psikolojik stres, çocuklarda kızamık veya kabakulak, hamilelik ve doğum tetikleyici faktörler arasında sayılabilir.

Spazmodik disfoni belirtileri

Spazmodik disfoninin semptomları (belirtileri) aniden (akut olarak) ortaya çıkabilir veya yavaş yavaş yıllar içinde gelişebilir.

Bu kaslar, istemsiz anormal kasılma hareketleri yaparak ses telinin normal açılıp kapanma hareketini engel olurlar. Kısık ve gergin bir ses çıkartılır, ses çıkartmaya çalışırken aşırı efor sarfedilir. Bu nedenle soluksuz kalma ve kesik kesik konuşma, boğuk ses gibi spazmodik disfoninin tipik belirtileri ortaya çıkar.

Spazmodik disfoni teşhisi

Sapzmodik disfoni tanısı multidisipliner ekip gerektirir. Bu durumun tanısını koymak için halen kabul görmüş bir teşhis yöntemi bulunmamaktadır. Konuşma-dil patoloğu, bir KBB uzmanı ve nöroloji uzmanı gibi uzmanlıkların oluşturduğu bir ekip, spazmodik disfoni değerlendirmesinde ve teşhisinde yer alır.

Tanı için ses kısıklığının başlangıcı, süresi, ses kalitesindeki değişiklikler, hastanın sigara ve alkol kullanıp kullanmadığı, mesleği, sesini aşırı kullanıp kullanmadığı, larenksi ilgilendiren bir cerrahi operasyon geçirip geçirmediği veya tiroidler ile ilgili bir problemin olup olmadığı gibi altta yatan nedenler araştırılır.

Spazmodik disfoni şikayeti ile gelen her hastaya mutlaka KBB muayenesi ve laringoskopik muayene gereklidir. Teşhiste kullanılan diğer yöntemler arasında geleneksel objektif ses ölçümleri, elektromiyografi, beyin manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemleri sayabiliriz.

Spazmodik disfoni tanısındaki en önemli sorun tanıda objektif bir kriterin olmamasıdır. Bu nedenle hastalar farklı farklı doktorlara başvurmakta ve tanı gecikmektedir.

Spazmodik disfoni tedavisi

Tedavide ses terapisi destekleyicidir, ancak tam iyileşme mümkün olmayabilir. Bu nedenle spazmodik disfoni botulinum toksini ile tedavi edilmeye çalışılır. Botulinum tedavisi sayesinde kasılmalar kontrol altına alınabilir. Psikoterapi, trankilizan ilaçlar hipnoz amaçlı denenmiştir.

Uygun ve gerekli durumlarda cerrahi tedavi de uygulanabilir. Cerrahi tedavi olarak; tek taraflı rekürren larengeal sinirin kesilmesi yöntemi ve son yıllarda tiroaritenoid kasın soğuk bıçak, kimyasal, lazer yardımlı ve radyofrekans gibi farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Fakat bu işlemlerden sonra başarı oranı iyi olarak bildirilse de, altıncı aydan sonra etkilerinin azaldığı ve şikayetlerin tekrarladığı da bilinmektedir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Ses kısıklığı neden olur
  2. Ses teli felci neden olur
  3. Çocuklarda konuşma bozukluğu neden olur
  4. Gırtlak polipleri nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git