Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Soyal Jet-Lag Sendromu Nedir? Sosyal Jet-Lag Belirtileri

Sosyal jet-lag, günümüz yaşantısında sık sık karşılaşılan bir durumdur.

Sosyal jet-lag, günümüz yaşantısında sık karşılaşılan bir durumdur. Haftaiçi çalışanlar 5-6 gün boyunca her gün erken saatlerde yatıp, erken saatlerde kalkarak işe gitmektedirler. Ancak hafta sonu 1 veya 2 gün (cumartesi-pazar veya sadece pazar günleri) tatil diyerek akşam geç saatlere kadar bir şekilde vakit geçirmekte, sabahları da geç saatlere kadar uyumaktadırlar. Bu durumda da sosyal jet-lag denilen durum ortaya çıkmaktadır. Ayrıca jet-lag vardiyalı çalışanlar için de önemli bir problemdir.

Sosyal jet-lag belirtileri ve olumsuz etkileri nelerdir?

Sosyal jet-lag’ın en sık görülen belirtileri; uykusuzluk, isteksizlik, sürekli yorgunluk, dikkat ve konsantrasyon bozukluğu, stres, gergin ve aşırı öfkeli olma hali, umutsuzluk, tahammülsüzlük ve mutsuzluk gibi belirtilerdir.

Hafta sonları veya vardiyalı çalışanların uyku saatlerinin tekrarlayan değişmeleri kalp hastalıkları, diyabet, depresyon ve başka kronik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Sosyal jet-lag nasıl önlenir?

 • İşten eve, evden işe yaşam tarzınız varsa kendinizi yürümek için bir şekilde zaman ayırın. Eğer evden çıkınca açık havada hiç yürümeden iş yeri servisinize, arabanıza ya da en yakın duraktan toplu taşıma aracına biniyorsanız, iş yerine varmadan veya akşam üzeri eve varmadan bir durak ötede inerek biraz açık havada yürüyüş yaparak iş yerine veya evinize gidebilirsiniz veya eve girmeden kendinize yürüyüş için zaman ayırabilirsiniz. Akşam yürüyüşü yapmak da rahatlamak ve akşam egzersizi açısından iyi bir seçenektir, ancak akşam yürüyüşünde güneş ışığından yararlanamazsınız. Bu nedenle Sabahları her gün aynı saatte daha erken kalkarak ya işe giderken ya da işe gitmeden önce 20-30 dakikalık açık havada ve sabahın erken saatlerindeki çok fazla zarar vermeyecek gün ışığında yürümek hem uyanmanızı sağlar hem de rahatlamanızı.
 • Kapalı alanlarda çalışıyorsanız, öğle yemeği arasında dışarıya çıkıp biraz hava alabilirsiniz.
 • Eğer çalışmıyor veya evden çalışıyor veya ev hanımı iseniz ve internet ve bilgisayar bağımlılığınız varsa, ara ara arkadaşlarınız ile (mümkün olduğunca açık alanlarda) buluşarak internet dışında sohbetler yapabilirsiniz. Çocuklarınız ile akşam üzeri parka çıkabilirsiniz.
 • Maddi durumunuz iyiyse kendinize sevdiğiniz bir hobi bulabilir ve buna zaman ayırabilirsiniz. Spor yapabilirsiniz.
 • Hafta sonları da hafta içinde yatıp kalktığınız saatlerde yatıp kalkarsanız hem uzun yatmaya bağlı baş ağrısından kurtulursunuz hem de ailenizle veya arkadaşlarınızla dışarıda yapabileceğiniz (örn. sinemaya gitmek, pikniğe gitmek, açık alanlarda yürüyüş yapmak, tiyatroya gitmek, sportif aktiviteler yapmak ve benzeri) aktiviteleri daha fazla zaman bulabilirsiniz.
 • Hafta içi ve hafta sonu yatma ve kalkma saatlerinizin düzenli ve mümkün olduğunca aynı saatlerde olmasına ve uykunuzun yeterli olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Öğünlerinizin düzenli olmasına, besinlerin mümkün olduğunca sağlıklı ve besleyici değeri olan besinlerden olmasına özen göstermelisiniz.
 • Aşırı kafeinli içecek tüketmekten (özellikle yatma saatlerine yakın) kaçınmalısınız.
 • Hafta içi en azından bir saat, hafta sonları da belki daha uzun süre rutinin dışında sevdiğiniz ve sizi rahatlatan bir şeyler yapabilirsiniz.

Jet-lag nedir?

Jet-lag, uçakla farklı zaman dilimlerine yolculuk yapılması sonucunda normal vücut biyoritimlerinin bozulması nedeniyle uyku-uyanıklık döngüsünün kırılması ve hissedilen bitkinlik durumudur. Jet-lag gündüz uykunun gelmesine ve gece uykusuzluğa neden olur. Jet-lag’ın diğer belirtileri arasında bedensel ve zihinsel aktivitenin azalması ve zayıflaması vardır. Jet-lag batıya yolculuğa kıyasla doğuya yolculuktan sonra genellikle daha fazla kendini gösterir (çünkü seyahat eden kişinin gününü kısaltır).

Benzer sağlık yazıları

 1. Pazartesi sendromu nedir, belirtileri nelerdir
 2. Kronik yorgunluk sendromu nedir, belirtileri nelerdir
 3. Uyku bozuklukları neden olur, nasıl tedavi edilir
 4. Psikoterapi nedir ve hangi durumlarda uygulanır
 5. İyi uyumak için faydalı bilgiler ve beslenme önerileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git