Hastalıklar ve Tedaviler

Sonbahar ve Kış Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Kış aylarında daha fazla şeker tüketimi tetiklenmekte ve buna bağlı olarak da kilo alımına yatkınlık artmaktadır.

Kış mevsimine girerken beslenmenin önemi nedir?

Sonbahar ve kış aylarında değişen hava koşulları nedeni ile bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve bu nedenle beslenmeye özen gösterilmesi gerektiği önemli bir durumdur.

Kış aylarına girerken havaların soğumasının bağışıklık sistemini zayıflattığı ve gribal enfeksiyonlara zemin hazırladığını söyleyen uzmanlar, kış aylarında beslenmeye daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini bildirmektedirler. Ayrıca havaların soğumasından dolayı kilo alma problemi de kış aylarında bir sorundur. Kış aylarında daha fazla şeker tüketimi tetiklenmekte ve buna bağlı olarak da kilo alımına yatkınlık artmaktadır.

Kış aylarında beslenme ve hastalıklardan korunma yöntemleri

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudu kış aylarına hazırlamak için A, C ve E vitaminlerinin daha fazla tüketilmesi gereklidir. Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için A, C ve E vitamini desteği almak faydalı olabilir.
 2. A vitamini daha çok yeşil yapraklı sebzelerde, havuçta ve brokolide bulunmaktadır.
 3. C vitamini ise kuşburnu, maydanoz, yeşil biber, limon, mandalina, portakal ve kivi gibi besinlerde vardır.
 4. E vitamini yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık, ceviz ve balıkta yüksek oranda bulunmaktadır. E vitaminin diğer bir özelliği de A ve C vitaminlerinin faydasını arttırmasıdır.
 5. Antioksidan bakımından zengin kırmızı renkli sebzeler (kırmızı pancar, kırmızı turp, kırmızı lahana gibi) sebzeler tüketmek gerekir.
 6. Kış aylarının soğuk ve güneşsiz geçtiği düşünüldüğünde, D vitamini ihtiyacı artar, bu nedenle güneşin olduğu günlerde mutlaka güneş varken 30-40 dakika açık havada yürüyüş yapmak hem D vitamini almak hem de kilo dengesini korumak için oldukça önemlidir.
 7. Akşam yemeğinden sonra televizyon karşısında abur cubur tüketmek yerine 1 bardak sütün içerisine tarçın, zencefil, karanfil ve bal koyarak sağlıklı bir içeceğin içilmesi daha yararlı olur.
 8. Haftada 1-2 kez akşam içeceği olarak boza ya da salep içmek faydalıdır.
 9. Akşamları abur cubur yemek yerine az yağlı meyveli yoğurt, az yağlı süt ile birlikte hazırlanan kuru meyveli, yulaflı bir karışım, yağsız sütün içerisine tarçın ve bal katarak hazırlanmış içecekler gibi atıştırmalıklar tüketmek tercih edilmelidir.
 10. Yağ içeriği yüksek kuru yemişler yerine 1 çay bardağı leblebi, 5 adet kestane, 1 bardak yağsız patlatılmış mısır gibi atıştırmalıklar tercih edilebilir, ancak hepsini birden aynı günde yemek de doğru olmaz.
 11. Ceviz, fındık, fıstık, kabak çekirdeği, badem, ay çiçeği gibi kuru yemişler gündüzleri 6-8 adet ya da normal bir avuç şeklinde ara öğün olarak tüketilebilir.
 12. Düzenli ve dengeli olarak hayvansal protein (et, tavuk, balık, yumurta, karaciğer, hindi, peynir, yoğurt, süt gibi besinlerden) ve bitkisel protein (kuru fasulye, mercimek, bezelye, nohut, bakla, börülce, barbunya gibi besinlerden) tüketimi hem stres kontrolünü sağlamada hem de tok kalmada ve bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir.
 13. Vücut ısısının kontrolünü sağlamak ve metabolizmanın iyi çalışması için her gün 8-10 bardak su tüketilmesi kış aylarında da çok önemlidir.
 14. Kış aylarında da mutlaka sabah kahvaltısı atlanmamalıdır.
 15. Gün aralarında şekersiz yeşil çay tüketmek metabolizma hızını arttırmada faydalıdır.
 16. Kafeinli, asitli, alkollü ve gazlı içecekler şeker oranı yüksek içecekler sınırlanmalı ye da mümkün olduğunca bu içeceklerden uzak durulmalıdır.
 17. Sağlıklı kalmak için önemli olan nokta yaz aylarında ve kış aylarında düzenli ve sağlıklı beslenmek, yürüyüş yapmak, egzersiz yapmak gibi yaşam tarzını benimsemektir.
Sonbahar ve kış mevsimi için beslenme önerileri

Sonbahar ve kış mevsimi için beslenme önerileri

Sağlıklı beslenme ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Üzüm ve üzümün faydaları
 2. Kış meyveleri ve kış meyvelerinin faydaları
 3. Spor yapanlar için beslenme önerileri
 4. Yaşlılar için beslenme önerileri
 5. Her gün yürüyüş yapmak için önemli faydalar
 6. Metabolizma hızını arttırma yöntemleri
 7. Kabızlığı önlemek için faydalı bilgiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git