Enfeksiyon Hastalıkları

Soğuk Algınlığı – Nezle Nedir? Soğuk Algınlığından Korunma Yolları

Soğuk algınlığı (nezle) nedir?

Soğuk algınlığı (nezle), burun ve boğaz mukoza membran kaplamalarının inflamasyonuna (yangısına) neden olan yaygın bir viral enfeksiyondur.

Soğuk algınlığı (nezle) neden olur?

Nezleye (soğuk algınlığına) neden olduğu bilinen en az 200 adet ciddi bulaşıcı özelliği olan virüs vardır. Bu organizmalar hastalığa yakalanmış kişilerin öksürme ve hapşırmalarından uçuşan damlacıklar yoluyla  çok kolay bulaşır. Birçok vakada nezleye neden olan virüsler hasta insana elle temas ya da virüsle bulaşmış eşyalar yoluyla da burun ve boğaza yayılır. Nezle genellikle sonbahar, bahar ve kış aylarında salgın yapar. Nezle çocuklarda daha sık görülür.

Soğuk algınlığı (nezle) belirtileri

Nezle belirtileri arasında burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı, burun çevresinde kızarıklıklar, boğaz ağrısı, kırgınlık, baş ağrısı, hafif ateş ve öksürük vardır. Hastalık bulaştıktan sonra 24-48 saat içinde şiddetlenir. Fakat grip hastalığı birkaç saat içinde çok hızlı kötüleşir (nezleye göre).

Soğuk algınlığı (nezle) nasıl geçer?

Nezle çoğunlukla bir hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Nezle olan kişiler gribe oranla basit önlemler ile hastalığı kontrol altına alabilirler.

Örneğin hafif ağrı kesici ilaçlar veya nezle ilaçları ağrıları ve sızıları geçirmede, öksürük ilaçları da öksürüğü sakinleştirmede fayda sağlar. Fakat bazen virüs yayılır ve larenjit (gırtlak iltihabı), trakeit, akut bronşit, sinüzit, menenjit veya orta kulak iltihabına sebep olabilir. Bu olgularda viral enfeksiyonun üzerine bakteriyel enfeksiyon gelişebilir ve bu tür nezle vakalarında antibiyotik tedavisi de gerekebilir.

Antibiyotikler virüslerde faydalı değildir, bu nedenle bakteriyel bir enfeksiyon eklenmemiş sadece nezlesi olan hastalara antibiyotik verilmez.

Nezle nasıl geçer

Soğuk algınlığından (nezleden) korunma yolları

Nezle hemen herkesin oldukça sık karşılaştığı türden bir hastalıktır. Nezleden korunmak için bazı önlemler alınabilir, ancak tamamen önlemek mümkün değildir.

 • Soğuktan korunmak
 • Nezle ya da grip olan kişilerle yakın temastan kaçınmak
 • Elleri sık sık yıkamak
 • Salgın olan dönemlerde ya da hava değişiminin sık olduğu aylarda kalabalık ortamlarda çok sık bulunmamak
 • Kış ve sonbahar aylarında meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek
 • Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak gibi yöntemler nezleden (soğuk algınlığından) korunmada faydalı olur.

Nezleden korunmak için egzersiz yamak faydalı mı

Soğuk algınlığından korunmak için öneriler ve önlemler

Soğuk kış günlerinde soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyon hastalıklarının görülme oranı artar. Bu hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak için beslenme çok önemlidir.  Soğuk algınlığından korunmak ve bağışıklık istemini güçlü tutmanın en önemli yollarından biri de dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmedir.

Soğuk algınlığından (nezleden) korunmada kahvaltının önemi nedir? Öğünler arasında en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Kahvaltı yapmadan güne başlamak o günün verimini ve kişinin direncini düşürür. Sabah kahvaltısında peynir, süt, yumurta gibi proteinli besinlerin yanı sıra sebze ve meyve, yeşillik, tahıllı ekmek, mümkünse 2-3 adet ceviz-fındık gibi kuruyemişler bulundurmak gerekir.

Soğuk algınlığından korunmada sebze tüketiminin önemi nedir? Kış mevsimi sebzelerinden olan ve içeriğinde A ve C vitamini , antioksidan, vitaminler ve bazı yararlı maddeler bulunduran havuç, brokoli, lahana, bal kabağı, karnabahar, maydanoz, ıspanak, pırasa, kırmızı pancar, yer elması, kereviz, sarımsak, soğan gibi sebzeler kış süresince dengeli ve düzenli olarak tüketildiğinde soğuk algınlığından korunmada ve bağışıklık sistemini güçlü tutmada oldukça faydalıdır.

Soğuk algınlığından korunmada meyvelerin önemi nedir? Meyvelerin özellikle dış kabuklarında veya kabuğunun hemen altında bulunan B ve C vitaminleri içeriğinden dolayı kabuklarıyla yenilebilen meyveler soyulmadan tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmede daha etkilidir. Kış aylarında portakal, mandalina, greyfurt, elma, kivi, ayva, nar, muz gibi meyvelerin dengeli tüketilmesi C vitamini ve antioksidan etkileri için çok önemlidir.

Soğuk algınlığından korunmada E vitaminin önemi nedir? E vitamini cilt için önemli bir vitamindir, bunun yanı sıra E vitamini bağışıklık sitemini güçlendirmede olumlu etkiye sahiptir. E vitamini bakımından zengin besinler arasında yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve ceviz gibi yağlı tohumlar, kuru baklagiller vardır.

Soğuk algınlığından korunmada bitki çaylarının önemi nedir? Yeşil çay , ada çayı, ıhlamur çayı, kuşburnu çayı, zencefil çayı, tarçın, nane-limon çayı, ekinezya gibi bitki çayları hem antioksidan özellikleri ile hem de boğaz ağrısını ve göğsü yumuşatması ve C vitamini içerikleri ile soğuk algınlığında oldukça faydalı çaylardır. Fakat bu çayların karışık değil ayrı ayrı içilmesi daha uygun olur. Günde bir fincan ıhlamur ve bir fincan ada çayı içilebilir veya diğerlerinden aynı şekilde içilebilir. Çok fazla abartmadan ve günlere yayarak  bu çaylardan düzenli olarak kış boyunca tüketmek faydalı olur fakat ilaç kullananlar ve hamileler bitki çaylarının tüketimi konusunda mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Ayrıca çocuklarda da bitki çayı tüketimi konusunda çocuk doktoruna danışmak gerekir. Ada çayı ile ağız ve boğaz gargarası da yapılabilir.

Soğuk algınlığından korunmada su içmenin önemi nedir? Günde en az 8 su bardağı su içilmesi önerilmektedir fakat kış aylarında mümkün olduğunca ılık su tüketilmelidir.

Soğuk algınlığından korunmada yoğurt yemenin önemi nedir? Her gün bir kase kaymaksız yoğurt tüketmenin soğuk algınlığını önlemede ve soğuk algınlığı durumunda faydalı olduğu bilinmektedir. Yoğurt yulaf ezmesi ve tarçınla ara öğün olarak da tüketilebilir.

Soğuk algınlığından korunmada düzenli uykunun önemi nedir? Soğuk algınlığından ve gripten korunmak için kişiye ve yaşa göre değişmekle birlikte her gün en az 7-8 saat uyumak önemlidir, çünkü yorgunluk ve uykusuzluk bağışıklık siteminin zayıflamasına neden olur. Her gün aynı saatlerde yatmak ve aynı saatlerde kalkmak (örneğin, akşam 23 gibi yatmak ve sabah en geç 8’de kalkmak) gün boyu zinde kalmak için önemlidir. Stresli bir yapıya sahipseniz stresinizi azalmanız da soğuk algınlığından korunmada faydalıdır.

Soğuk algınlığından korunmada temizliğin önemi nedir? Soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar ile meydana gelen hastalıklarda öncelikle sık sık elleri sabun ve su ile yıkmak büyük önem taşır. Hasta kişilerle yakın temastan kaçınmak, kalabalık ortamlarda bulunmamak, yaşadığımız ya da çalıştığımız ortamı havalandırmak, evde istirahat etmek, hastalığı başkalarına bulaştırmamak için hapşırırken, öksürürken ağzımızı peçete veya kağıt mendil ile kapatmak ve sık sık peçete değiştirmek gibi hijyen kurallarının dikkat edilmesi soğuk algınlığından korunmak için çok ama çok önemlidir.

Soğuk algınlığından korunmada kötü alışkanlıklardan uzak durmanın önemi nedir? Sigara, alkol ve benzeri maddeler kullananlarda soğuk algınlığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca sigara ve alkol kullananlarda solunum yolu enfeksiyonları daha ağır seyreder, çünkü sigara ve alkol kullananların bağışıklık sitemi daha zayıf olur.  Sigara içilen ortamlardan da uzak durmak gerekir.

Soğuk algınlığından korunmada egzersizin önemi nedir? Yapılan araştırmalar, düzenli olarak egzersiz ve/veya yürüyüş yapan kişilerin soğuk algınlığı ve grip benzeri viral hastalıklara yakalanma risklerinin yapmayanlara oranla daha düşük olduğunu göstermiştir.  En azından hafta 3-4 gün yaşam tarzı haline getirilen egzersiz veya yürüyüş veya günlere bölünerek her ikisinin de yapılması birçok hastalıktan koruduğu gibi soğuk algınlığı ve grip benzeri viral hastalıklardan da korumaktadır.

Soğuk algınlığından korunmak için nasıl giyinmek gerekir? Kış aylarında üşümek gibi terlemek de hastalığa davetiye çıkarır. Kalın bir ceket, palto ve içine normal tek bir kazak ve benzeri kıyafetler giymek yerine büyüklerimiz gibi kat kat giyinmek daha doğrudur, bu sayede bulunduğumuz ortamda terlediğimizde üzerimizdekileri rahatlıkla çıkarabilir, üşüdüğümüzde de tekrar yanımızdaki hırka veya yelek benzeri bir kıyafeti tekrar rahat rahat giyebiliriz. Soğuk ve yağışlı havalarda evden çıkarken yanımızda şemsiye, yedek çorap, ellerimizde su geçirmeyen eldiven, sıcak tutacak şapka veya bere, boynumuzu sıcak tutacak atkı, ayağımızda su geçirmeyecek ve ayakları sıcak tutacak bot tarzı ayakkabı olmalıdır.

Soğuk algınlığından korunmak için bulunulan ortam nasıl olmalı? Kalorifer ve klimalar havayı kurutur, bu nedenle ortamın nemli kalmasını sağlamak için buhar çıkaran cihazlar ya da hafif hafif kaynayan bir çaydanlık veya nem sağlayan salon çiçekleri gibi yöntemler ile ev ya da iş yeri ortamının nemini sağlamak faydalı olur. Ayrıca bulunulan ortam ne aşırı sıcak ne de aşırı soğuk değil, ılık olmalıdır. Ortamın havalandırılması önemlidir. Yatak odası çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır.

Soğuk algınlığında korunma yolları

Benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte grip ve soğuk algınlığı
 2. Virüslerin neden olduğu hastalıklar
 3. Sonbahar ve kış aylarında beslenme
 4. Yürüyüş yapmanın önemli faydaları
 5. Bağışıklık sistemi yetersizliği neden olur
 6. Hava değişikliği ve hastalıklardan korunma

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git