Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Omurga Eğriliği Nedenleri ve Belirtileri (Skolyoz Nedir?)

Skolyoz, omurganın karşıdan bakıldığında bir eğriliği yoktur ve omurga düz görülür. Fakat yandan bakıldığında kendine has eğrilikleri vardır.

Skolyoz (omurga eğriliği) hastalığı nedir?

Skolyoz, omurganın karşıdan bakıldığında bir eğriliği yoktur ve omurga düz görülür. Fakat yandan bakıldığında kendine has eğrilikleri vardır. Düz görülen omurganın yandan bakıldığında değişik formasyonlar içinde eğrilikleri vardır. Bu eğrilik, omuz kısmında, sırt kısmında veya bel kısmında, s şeklinde ya da c şeklinde olabilir. Omurganın her türlü yana doğru eğriliği skolyoz olarak adlandırılır. Skolyoz aslında üç boyutlu bir bozukluktur. Omurga hem yana doğru eğilir, hem kendi ekseni etrafında döner ve aynı zamanda yandan bakıldığında fizyolojik eğriliklerde de değişiklikler olur.

Omurga eğriliği (skolyoz) neden olur?

Omurga eğriliğinin nedenlerigenelde yapısal ve kalıcı olan eğrilikler şeklinde değerlendirilir. Omurga eğriliğinin genel olarak 3 farklı tipi vardır. Bunlar nedeni bilinmeyen omurga eğrilikleri, doğumsal omurga eğrilikleri ve sinir ve kas kökenli nedenlere bağlı omurga eğrilikleri şeklinde sınıflandırılır.

İdiopatik (nedeni bilinmeyen) omurga eğriliği nedir? : Bu skolyoz tipinde en önemli grup idiopatik (nedeni bilinmeyen) skolyozdur. Tüm skolyozların % 80’ini oluşturan idiopatik skolyozun nedeni devamlı araştırılmaktadır. Bu skolyoz tipi kas kökenli mi, sinir kökenli mi veya kemik kökenli mi olup olmadığının araştırılması yapılmaktadır. Bu skolyoz tipinde genetik faktörler söz konusu olduğu gibi, genellikle çocukluk dönemlerinde başlar. Çocukluk dönemlerinde görülen idiopatik skolyoz, 0-3 yaşları arası, 3-10 yaşları arası ve en sık görüldüğü yaş grubu 10- 15 yaşları arasıdır.

Konjenital (doğumsal) omurga eğriliği nedir? : Doğuştan oluşan skolyozlar vardır. Doğuştan olan skolyozlar bebek doğar doğmaz, ilk aylarda bile fark edilir. Bu skolyoz tipi, en zor olan ve tedavisi daha ciddi olan skolyoz tipidir. Doğumsal skolyoz tipinde daha küçük yaşlarda cerrahi tedavi başlayabilir.

Sinir ve kas hastalıkları nedenli omurga eğriliği nedir? : Sinir ve kas hastalıkları nedeni ile gelişen omurganın dik durma dengesini bozan bir takım kas hastalıkları ve sinir hastalıkları gibi nedenlerden skolyoz oluşabilir. Örneğin, çocuk felci, beyin felci ya da kas distrofisi (erimesi) gibi hastalıklara bağlı skolyoz oluşabilir.

Omurga eğriliği (skolyoz) belirtileri

Skolyozun belirtilerini genellikle çocuk fark etmeyebilir. Bu durum aileler tarafından dikkat edilmelidir. Skolyoz, büyüme dönemlerinde ortaya çıktığı gibi, annelerin, babaların çocuklarını takip etmesi sonucu bu durumun fark edilmesi mümkündür. Çocuk soyunduğu zaman, denize gidildiğinde veya spor yaparken karşıdan bakarak aileler bunu fark edebilirler.

Genellikle de çocuğun eğilmesi sırasında skolyoz daha belirgin hale gelir. Örneğin kız çocuklarında eteğin bir tarafının aşağıda, bir tarafının yukarıda durması gibi belirtiler görülebilir. Adolesan (ergenlik) dönemindeki çocuklar aynada kendilerini bakarken belin bir tarafının çukur olduğunu fark edebilecekleri gibi, skolyoz genellikle arkadan bakıldığında daha net görülebilir. Bu nedenle annelerin çocuklarını dikkat etmesi önemlidir. Eğer böyle bir durumla karşılaşılır ise öncelikle çocuğu bir ortopedi uzmanına göstermek en doğrusudur.

Omurga eğriliği (skolyoz) teşhisi

Omurga eğriği belirtileri

Omurga eğriği belirtileri

Skolyoz tanısı öncelikle fizik muayene, Standart test olan eğilme testi, ayaklar birleştirildikten sonra belden öne doğru 90 derece kıvrılırak ve bu esnada çıplak olan sırta bakılarak herhangi bir spinal kıvrım anomalisinin varlığı tespit edilir.

Sonrasında direkt grafi, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılarak teşhis yapılır. Coob metodu denilen yöntem ile kıvrılmanın derecesi ölçülür. Genellikle ölçüm, koronal planı ortaya koymak için ön- arka röntgen filmi kullanılarak yapılır. Kıvrılmanın derecesi 10 dereceden fazla ise skolyoz olduğu anlamına gelir ve eğriliğin derecesi 25-30 dereceden fazla ise önemlidir.

Omurga eğriliği (skolyoz) tedavisi

Skolyoz, mutlaka tedavisinin yapılması gereken bir ortopedik sorundur. Özellikle büyümekte olan çocuklarda veya gençlerde sonuna kadar aralıklı olarak takip edilir ve gereken egzersizler verilir. Skolyozun açısı belli bir dereceye ulaşır ise korse tedavisi verilir. Büyüme çağı geçtikten sonra skolyoz durabilir. Fakat nadir de olsa sinir hastalıklarına bağlı skolyozlar erişkin yaşlarda da artmaya devam eder. Skolyoz dercesine göre takip edilir ve ona göre tedavi planlanır.

Omurga eğriliği (skolyoz) cerrahi tedavisi

Skolyoz tedavisinde son aşama cerrahi tedavidir. Eğer egzersiz korse tedavisi ile özellikle büyümekte olan bir çocukta skolyoz, 40-45 derecelerin altında tutulmaya başarılamaz ise cerrahi tedavi gündeme gelir. Cerrahi tedavide yapılan işlemde arkadan açılarak yapılan ameliyat ile genellikle düzelme sağlanır. 70 -80 derelere aşmamış bir skolyozu ise tek seansta 4 saat süren bir ameliyat ile düzeltmek mümkün olabilir. Bu ameliyatlarda genellikle spinal implant denilen, eskiden çelik olan bu implantlar son yıllarda titanyum olan metal çubuklar dır. Bu çubuklar ile omurga düzeltilir ve o şekilde kalması sağlanır.

Omurga eğriliği (skolyoz) ameliyatından sonra

Skolyoz ameliyatından sonrailk aylar çok önemlidir. Genellikle basit bir korse ile hasta ameliyatın ikinci gününde ayağa kaldırılır ve yavaş yavaş yürütülmeye başlanır. Hasta daha hastanede iken, tuvalete gitmeye, oturmaya, koridora çıkıp yürümeye en geç ikinci veya üçüncü günde başlayabilir. Hasta en geç 5’inci günden sonra taburcu olabilir. Hasta evine gittiğinde de hareketli olmasında bir sakınca olmadığı gibi, ilk haftalarda daha çabuk yorgunluk hissedebilir.

Bu nedenle ara sıra dinlenmesi gerekebilir. Son yıllardaki teknolojide skolyoz ameliyatları, hastaları mümkün olduğunca hızlı aktif hale getirebilmeyi amaçlar ve basit bir korse ile günlük yaşamına geri dönebilirler. Fakat, bazı kısıtlamalar vardır ve bu kısıtlamalar, belden hiç bir zaman öne doğru, yana doğru veya torsiyon (burulma) yapıcı şekilde eğilmeler yapmaması gereklidir. Herhangi bir şey alırken veya tuvalet ihtiyacında dizleri kırarak çökmesi, dönerken blog olarak dönmesi, yatağa yatarken önce oturup, sonra yan yatması ve sonra da sırt üzeri dönmesi gibi yaşam biçimini önemsemesi tavsiye edilir.

Skolyoz günlük yaşamı etkiler mi?

Skolyoz günlük yaşantıyı etkileyebilir. Özellikle yetişme çağındaki gençlerde fiziki bozukluk ileri derecelerde ise çocuğu oldukça etkiler. Skolyoz yetişme dönemindeki çocuklarda 40-50 derecelerin üstüne çıkmadığı taktirde rahatsız edici bir ağrı oluşturmadığı gibi, görsel rahatsızlık verir. Gençlerde rahatsızlık vermeyen skolyoz ileri ki yaşlarda, özellikle bele yakın olan bozukluklarda ciddi derecede bel problemleri, bel ağrıları ve sırt ağrılarına sebep olabilir. Skolyoz olan belde, bel fıtığı, omurgada kireçlenme görülme riski daha fazladır.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Omurga hastalıkları
  2. Omurga romatizması nedir
  3. Kamburluk (kifoz) nedir
  4. Bel ağrısı neden olur
  5. Omurga enfeksiyonu nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git