Hamilelik ve Doğum

Skleroderma Hastaları Hamile Kalabilir mi?

Skleroderma hastalığının doğurganlığı etkilediği hakkında kesin bir bilgi yoktur, fakat bunun nedeni hastalığın genellikle 40-50 yaşları arasında (doğurganlık dönemi geçtikten sonra) hastalığın kendini göstermeye başlaması olabilir.

Sistemik sklerozis (SLE) ve hamilelik

Skleroderma hastalığının doğurganlığı etkilediği hakkında kesin bir bilgi yoktur, fakat bunun nedeni hastalığın genellikle 40-50 yaşları arasında (doğurganlık dönemi geçtikten sonra) hastalığın kendini göstermeye başlaması olabilir. Fakat skleroderma hastalığı 20’li yaşlarda da başlar. Sklerodermanın sistemik tipinde doğurganlığın azaldığını bildiren çalışmalar da vardır, ancak bu durumun sistemik skleroderma organ tutulumu nedeni ile daha fazla siklofosfamid kullanımından dolayı olabileceği düşünülmektedir.

Skleroderma hastalığının hamileliğe etkisi nedir?

Hamile kalındığı dönemlerde hastalık aktif durumda (şikayetlerin varlığı ve devam etmesi durumu) değil ise hastalığın belirtilerini hamileliğin tetiklediği çok sık görülmez. Fakat hamilelik sırasında ve doğum sonrası dönemde de ilk olarak ortaya çıkan ve belirtilerini gösteren skleroderma olguları da vardır.

Sistemik sklerozisli hamilelerde pulmoner hipertansiyon sorunu : Hamile kalmayı düşünen skleroderma hastaları mutlaka pulmoner hipertansiyon açısından tam olarak taranmalıdır. Pulmoner hipertansiyon hangi hastalığa bağlı gelişirse gelişsin gebelikte meydana gelen pulmoner hipertansiyonun ölüme neden olma riski % 50 civarında olduğu bilinmektedir. Pulmoner hipertansiyon (akciğer yüksek tansiyonudur). Pulmoner hipertansiyon seyri oldukça kötü olan, sebebi tam olarak bilinmeyen ve çaresi olmayan, ancak tedavi metotları bulunan bir hastalıktır, ancak hamilelerde pulmoner hipertansiyon oldukça risklidir.

Sistemik sklerozisli hamilelerde renal sistem sorunları : Renal sistem (böbrekler, üreterler ve idrar kanalı sistemi) atakları veya tutulumu sistemik sklerozisli hastalarda genellikle hastalık başladıktan ilk 4 yıl içinde geliştiği için hamilelik planının bu dönemin geçmesinden sonra yapılması önerilir.

 1. Sistemik sklerozisli hamilelerde gelişen diğer sorunlar : Sistemik sklerodermalı hamilelerin 2’inci trimesterinde kardiyak kan pompalama işlevinde artışa bağlı olarak raynaud fenomeninde kan dolaşımı hızlandığı için iyileşme görülebilir.
 2. Sklerodermalı hamilelerin cilt sorunlarında genellikle iyileşme olabileceği gibi, doğumdan sonra tekrar cilt sorunlarında artış başlayabilir.
 3. Sklerodermalı hamilelerin üçüncü trimesteri (son üç ayı içindeki dönem) annenin sağlığı açısından en tehlikeli dönem olarak kabul görür. Bu durum hastalığın alevlenmesine bağlı değil, büyüyen uterus nedeni ile akciğer volümünün artmasına ve zaten fibroz nedeni ile tehlikede olan böbrek fonksiyonlarının risk altında olmasına bağlıdır.

Sistemik sklerozis hastalığında hamilelik ve komplikasyonlar

 1. Skleroderma hastalarında hamilelik sırasında en korkulan komplikasyon renal krizdir. Kötü huylu hipertansiyon ve böbrek fonksiyonlarında ciddi bozulmalar ile seyreden bu durum hamilelik nedeni ile gelişmez, ancak hamileliği ciddi derecede etkileyebilir.
 2. Renal krizi preeklampsi ve HELLP sendromundan ayırt etmek zor olabilir. Sklerodermaya bağlı renal kriz kreatinin düzeyinin günden güne artmasıyla ve proteinürinin olmaması sayesinde ayırt etmek mümkün olabilir.
 3. Ağır vakalarda, bebekte doğumsal malformasyonlara ve böbrek disfonksiyonuna yol açma riski olduğu halde annenin sağlığı için ACE inhibitörlerinin kullanımı gerekebilir.
 4. Geriye dönük çalışmalarda skleroderma hastalarında preeklampsi ve eklampsi sıklığının skleroderma hastası olmayanlar ile benzer oranda olduğu bildirilmiştir.
 5. Geriye dönük çalışmalarda sklerodermalı gebelerde canlı doğum oranının % 73, erken doğum oranının sistemik sklerodermalı hastalarda % 63, diğer tipteki sklerodermalı hastalarda erken doğum oranın ise % 23 olduğu bildirilmiştir. Bu konuda yapılan çok az veya sadece bir çalışmanın sonucu olarak bu bilgiler mevcuttur.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Özel bakım gerektiren hamilelikler
 2. Hamilelikte kanama neden olur
 3. Hamilelikte çatı ağrısı nedenleri ve tedavisi
 4. Hamilelikte diş iltihabı bebeğe zarar verir mi
 5. Hamilelikte dengeli beslenme listesi
 6. Hamilelikte el ayak şişmesi neden olur
 7. Skleroderma hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git