Ağrılar ve Tedavileri

Siyatik Ağrısı Nedir? Siyatik Ağrısı Tedavisi

Bende siyatik ağrısı var demek yanlış bir terim olur. Çünkü siyatik herkeste vardır.Siyatik, siyatik sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkan ve kalça, kaba etlerden başlayarak bacağa doğru yayılan ağrıyı tanımlamak için kullanılır. Farklı nedenler ile siyatik sinir çeşitli noktalardan sıkışabilir. Bel boyunca 5 tane omurga ve en altta da kuyruk sokumu kemiği vardır. 5'inci omurga ile kuruk sokumu kemiği arasında siyatik sinir geçer ve buradan aşağıya popo kısmının orta hizasından, kalçanın arka tarafından topuklara kadar iner.

Siyatik ağrısı nedenleri ve belirtileri

Bende siyatik ağrısı var demek yanlış bir terim olur. Çünkü siyatik herkeste vardır.Siyatik, siyatik sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkan ve kalça, kaba etlerden başlayarak bacağa doğru yayılan ağrıyı tanımlamak için kullanılır. Farklı nedenler ile siyatik sinir çeşitli noktalardan sıkışabilir. Bel boyunca 5 tane omurga ve en altta da kuyruk sokumu kemiği vardır. 5’inci omurga ile kuruk sokumu kemiği arasında siyatik sinir geçer ve buradan aşağıya popo kısmının orta hizasından, kalçanın arka tarafından topuklara kadar iner.

Siyatik sinir, 5’inci omurga ile kuyruk sokumu kısmında veya daha alt kısımda poponun orta hizasında sıkışabilir. Bu durum siyatik ağrısı olarak tanımlanır. Bu ağrı çoğunlukla şiddetli veya normal derecede ki bel ağrısı ile birlikte olur. Ağrı siyatik sinirin kaba etlerden bacağa doğru geçtiği bölgelerde hissedilir.

Siyatik ağrısı nedenleri

Siyatik ağrısına en sık neden olan durum, disk kayması (bel fıtığı) sonucu bu sinire olan baskıdır. Ayrıca ağır kaldırmak, ani hareketler, ters hareketler, aşırı kilo almak gibi faktörler omurga (bel) kemiğinde fıtık oluşmasına neden olur ve bu durum siyatik ağrısına yol açabilir. Skolyoz (omurga eğriliği) gibi problemler de vücut ağırlığındaki yanlış aktarımlar nedeni ile siyatik sinire baskı oluşabilir ve bu durumda siyatik ağrısına sebep olur. Bacaklar arasındaki farklılıklar, hamilelik, şiddetli tuzak nöropatileri, ağrı sendromları, romatizmal hastalıklar, iltihabi hastalıklar, çok yoğun kireçlenmeler ve omurga kanal darlığı gibi rahatsızlıklar da siyatik ağrısına neden olabilir. Sportif eylemler ve zor doğum esnasında siyatiği taklit eden ağrılar oluşabilir.

Siyatik ağrısı belirtileri

Siyatik ağrısı belirtileri

Siyatik ağrısı belirtileri

Siyatik ağrısının en çok görülen belirtisi, kalçanın arka tarafı, alt bacak ve ayaklara doğru yayılan ağrıdır. Bu ağrılara bel ağrısı da eşlik eder ise ağrı daha dayanılmaz olabilir. Genellikle siyatik ağrısı sebep olan herhangi bir travma veya yanlış hareket gibi durumlardan kaynaklanmaz. Siyatik ağrısını arttıran faktörler, uzun ayakta kalma, uzun oturma, ağır kaldırma, düşme gibi faktörler bu ağrıyı şiddetlendirir. Ağrının şiddetini yan pozisyonda kıvrılarak yatmak azaltabilir. Bazen uyuşmalar, kas güçsüzlüğü, mesane ve bağırsak problemleri bu ağrıya eşlik edebilir.

Siyatik ağrısı teşhisi

Siyatik ağrısı tanısı genellikle fizik tedavi veya nöroloji uzmanının yapacağı fizik muayene sırasında hastanın şikayetleri, refleksleri ve kas gücü değerlendirilir ve siyatik sinirin hangi seviyede sıkıştığı tespit etmeye yönelik bazı fiziki testler yapılır. Muayeneden sonra bazı görüntüleme yöntemleri kullanılır. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi siyatik sinirin hangi seviyede baskı altında kaldığını göstermede oldukça faydalı bir yöntemdir. Bunun dışında bilgisayarlı tomografi ve direkt grefi gibi görüntüleme yöntemleri ile tanıyı koymak mümkündür.

Siyatik ağrısı tedavisi

Siyatik ağrısı tedavisi

Siyatik ağrısı tedavisi

Siyatik hastalarının genelinde tıbbi tedaviuygulanması gereklidir. Bu tedavinin en önemli parçası yatak istirahati ve hareketleri sınırlandırmaktır. Enflamasyon oluşumunu önlemek amacı ile ilaç tedavisi ve fizik tedavi verilir. Fizik tedavide uygulanacak germe ve güçlendirme egzersizleri hastanın en kısa zamanda günlük yaşamına geri dönebilmesini sağlar.

Fizyoterapistler hastaya duruş pozisyonunu, vücut yapısını ve hangi egzersizleri yapacağı hakkında bilgilendirir. Daha fazla ilerlemiş vakalarda ultrason tedavisi, ısı tedavisi, elektrik stimülasyon (TNS) tedavisi hidroterapi ve masaj tedavisi de siyatik ağrısı çeken hastalara uygulanabilen fizik tedavi yöntemleridir.

Fizik tedavide uygulanan yöntemlerNöropatik ağrı neden olur?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git