Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Sivilce Neden Çıkar? (Akne Nedir?)

Sivilce veya akne, bir yağ kanalı hastalığıdır. İnsan vücudunda, yüzde, sırtta ve göğüs bölgesinde çok sayıda yağ kanalı bulunmaktadır. Bu yağ kanallarının tıkanması ve üzerine de mikropların eklenmesi sonucu sivilceler çıkar.

Sivilce (akne) belirtileri ve tedavisi

Sivilce veya akne, bir yağ kanalı hastalığıdır. İnsan vücudunda, yüzde, sırtta ve göğüs bölgesinde çok sayıda yağ kanalı bulunmaktadır. Bu yağ kanallarının tıkanması ve üzerine de mikropların eklenmesi sonucu sivilceler çıkar. Yağ kanallarının tıkanmasının sebebi, hormonlar özellikle ergenlik çağında, ergenlik dönemi sonrası hormonların fazla çalışması sonucu, son yıllarda beslenme şekli de sivilcelerin çıkmasında etkili olmaya başlamıştır. Bazı ilaçların kullanımı kortizonlu ilaçlar, kanser ilaçları, B 12 vitamini ve bazı antipsikotikler gibi ilaçlar da sivilce çıkmasına neden olabilir.

Ergenlikte sivilce neden daha fazla çıkar?

Ergenlik döneminde sivilcelerin daha fazla görülmesinin sebebi, ergenlik döneminde hormonların birden yükselmesi, ciltteki yağ kanallarının bu durumu algılayamaması ve hormonlara yabancı cisim gibi davranması ile ilgili olabilir. Yağ kanalları, hormonlara fazla tepki verir ve fazla yağ salgılanır. Bu nedenle yağ kanalları tıkanır ve sivilcelenme başlar.

Ayrıca ergenlik döneminde gençler cilt bakımı konusunda ihmalkar olurlar ve buda sivilce oluşmasında bir etkendir. Bu yaşlarda cilt temiz tutulur ise sivilceler daha az çıkabilir. Ergenlik dönemi sivilcesi herhangi bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Ergenlik dönemi sivilceleri çok fazla olur ise bunun ihmal edilmemesi ve bir dermatoloji uzmanına baş vurulması iz kalmaması için önemlidir. Ergenlik dönemi, özellikle kız çocuklarında bel bölgesinde yağlanma ve aşırı tüylenme söz konusu ise hormonal bozukluk olabilir ve bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Sivilceleri sıkmak ciltte iz bırakır mı?

Sivilce şikayeti olan kişinin kendisinin veya profesyonel olmayan birinin sivilceyi sıkması doğru olmaz. Sivilce içi su dolu kesecikler şeklindedir ve bu kesecikler sıkıştığında alttan patlar ve diğer deri dokularında iz bırakabilir. Sivilceleri uzman bir hekim temizler ise daha güvenli olur. Sivilce sıkma işlemi kişiler tarafından iz bırakma ya da daha fazla büyüme riski taşıdığı için yapılmamalıdır.

Stres sivilce çıkmasına neden olur mu?

Sivilcenin meydana gelmesindeki temel faktör yağlanma artışıdır. Yağlanmayı arttıran her faktör sivilce oluşumunu tetikler. Sivilce yangısal bir reaksiyondur. Stresli durumlarda vücutta bulunan kortizon hormonu fazla salgılanır ve bu hormon seks hormonlarını etkilediği için yağlanma meydana gelir. Kortizon hormonu yangısal reaksiyonları tetikler.

Bu nedenle stresli dönemlerde ciltte yağlanma artar ve sivilce oluşumuna neden olur. Normalde sivilcesi olmayan bir kişinin bile stresli dönemlerinde sivilcesi çıkabilir. Stresli dönemlerde dikkat etmeleri gereken durumlar, yediklerine dikkat etmeleri, sağlıklı beslenmeleri, ağır makyaj yapmamaları, bol su içmeleri gibi önlemler ile stres sivilcelerini azaltmak mümkün olabilir.

Sivilce tedavisinde uygulanan yöntemler

Sivilce tedavisi

Sivilce tedavisi

Sivilce tedavisinde üç farklı yöntem kullanılır. Bu yöntemler cilde sürülen ilaç tedavisi, ağız yolu ile alınan ilaç tedavisi ve lazer ya da ışık tedavisi şeklinde tedavi metotları uygulanır. Cilde sürülen ilaç tedavisinde A vitamini kremler, antibiyotik içerikli kremler ve bazende kür şeklinde yapılan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar ile uygulanan tedaviden başarı sağlanamaz ise ağız yolu ile kullanılan ilaçlar verilir.

Ağız yolu ile kullanılan ilaçlar antibiyotik içerikli tabletler, A vitamini içeren tabletler ve hormonsal tabletler verilir. Hormon içeren tabletler bayanlarda kullanılır ve erkeklerde kullanılmaz. Antibiyotik tedavisi genellikle bir aylık süre ile uygulanır. Eğer kişi bütün bu tedavilere yanıt vermez veya sivilce izleri kaybolmaz ise bu tedavilerin yanı sıra lazer tedavisi, cilt temizliği ve peeling tedavileri uygulanır. Sivilce tedavisi sivilcelenme başladıktan sonra uygulanır ise ciltte iz kalma riski önlenmiş olur.

Lazer tedavisi sivilce izlerini yok eder mi?

Günümüzde sivilce izlerinin tedavisinde lazerler başarılı olarak uygulanmaktadır. Bu tedaviler için üç farklı lazer yöntemi uygulanır. Derin soyan lazerler son yıllarda çok fazla kullanılmamaktadır. Çünkü sonrasında çok fazla kızarıklık yapar. Günümüzde soymadan etkili olan lazerler genel olarak kullanılır. Bu işlem sonrası kişiler günlük hayatlarına hemen dönebilirler. En etkili ve yan etkisi düşük olan lazer tedavisi fraksiyonel lazer tedavisidir. Fraksiyonel lazer tedavisi haftada 3-4 seans şeklinde uygulanır.

Sivilce oluşumu nasıl önlenir

Sivilce oluşumu nasıl önlenir

Yüzü temiz tutmak sivilce çıkmasını önler mi?

Sivilce tedavisinde yüzü temiz tutmak oldukça önemlidir. Sivilce sorunu olan kişilerin günde bir ya da iki kez yıkama jelleri ile yüzü temizlemesi faydalı olur. Ayrıca yağlanmayıhafifleten yasız nemlendirici kullanmak, yağsız makyaj ürünlerini kullanmak, yağsız güneş koruyucu kremleri kullanmak, mümkün olduğunca makyajdan uzak durmak, beslenmeye dikkat etmek, sağlıklı beslenmek, evde yüzü günde 2 kereden fazla temizlememek gereklidir.

Bunların yanı sıra bitkisel ürünler denenebileceği gibi, bilimsel kanıtı olmayan bitkisel kürler tehlikeli de olabilir. Bu nedenle en uygunu dermatoloji uzmanının tavsiye edeceği ürünleri kullanmak olur.

Hamilelerde çıkan sivilceler tedavi edilir mi?

Gebelik döneminde sivilcelenme, gebelik sırasında hormonların yükselmesi ve bebeği büyütme amacı ile salgılanan büyüme hormonlarının aktif olması nedeni ile olabilir. Hamilelik sivilceleri özellikle gebeliğin ilk dört ayında görülür. Bazı kadınlarda gebeliğin ilk dönemlerinde olmaz veya son dönemlerinde olabilir. Gebelik döneminde klasik sivilce ilaçları kullanılmaz. Kullanılan ilaçlar genellikle cilt için uygulanan jeller olabilir. Hamilelik sivilcesi genellikle hamilelik sonrası kendiliğinden geçer.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Cilt beni nedenleri ve tedavisi
  2. Kurdeşen dökmek
  3. Selülit neden olur
  4. Çillenme neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git