Ağrılar ve Tedavileri

Sırt Ağrısı Neden Olur? Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrıları genellikle duruş bozukluklarına bağlı ve sırta binen yükün uygun olmamasına bağlı meydana gelir.

Sırt ağrısına neden olan hastalıklar

Sırt ağrıları genellikle duruş bozukluklarına bağlı ve sırta binen yükün uygun olmamasına bağlı meydana gelir. Sabah tutukluluğu ile birlikte seyreden sırt ağrılarında mutlaka enflamatuar bir hastalık akla getirilmelidir ve araştırılmalıdır. İnatçı ve gece ağrısı şeklinde ve beraberinde ateş, gece terlemesi gibi belirtiler eşlik eder ise bu tip sırt ağrısı da iyi araştırılmalıdır. İleri yaş sırt ağrısının nedeni osteoporoz ve omurga kırığı, kireçlenme, 12 yaş altı çocuklarda omurga eğriliği ya da omurga kırığı sırt ağrısı nedeni olabilir. Ağır yük taşıyan ve eğilerek, bükülerek çalışan kişilerde sırt ağrısı daha fazla görülür.

Örneğin, diş hekimleri, sağlık personelleri, ofis çalışanlarında, temizlik işi ile uğraşanlarda, inşaat çalışanlarında, tekstil çalışanlarında, pazarcılar da, ergenlerde duruş bozukluğuna bağlı, çiftçilerde ve çiftlik çalışanlarında ve egzersiz yapmayan kişilerde sırt ağrısı şikayeti daha fazla olur. Ayrıca sırt ağrısı, bel ağrısından farklı olarak fibromiyalji denilen ve kadınlarda daha sık görülen kas kökenli ağrılarda, sırt ağrılarının en sık nedenlerinden biridir.

Tüberküloz (verem) hastalığı, bruselloz hastalığı, ileri yaş hastalarda osteoporoz, skolyoz (omurga eğriliği, kifoz (kamburluk), boyun düzleşmesi, disk hasarları, kireçlenme, geçirilen kazalar, enfeksiyonlar, romatizmal hastalık ya da bir tümör gibi nedenler de sırt ağrısına yol açabilir. Bunların dışında sırt ağrısı yansıyan ağrılar şeklinde de olabilir. Örneğin, mide ve bağırsak ülserleri, böbrek iltihapları, pankreas hastalıkları ve kalp krizi gibi nedenler sırta yansıyan ağrıya sebep olur. Fakat sırt ağrılarının en önemli nedeni ve özellikle gençlerde duruş bozukluğu, yanlış davranış ve sırtı iyi kullanmama gibi faktörler sırt ağrısı yapmaktadır. Gece ağrısı çok olan ve yanında kilo kaybı, ateş var ise enfeksiyonel bir durum ya da tümör olabileceği düşünülmelidir.

Sırt ağrısı neden olur

Sırt ağrısı neden olur

Sırt ağrısı teşhisi

Sırt ve bel ağrısı çeken kişilerin öncelikle duruş pozisyonlarını değiştirmeleri ve oturarak çalışıyor ise oturma pozisyonları doğru olmalıdır. Gereken önlemleri almasına rağmen sırt ağrısı uzun süre geçmez ise mutlaka bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanlarına, gerekir ise romatizmal hastalıklar uzmanına baş vurması önemlidir. Sırt ağrısının altında yatan önemli bir hastalık olabilir.

Sırt ağrısı tanısı için doktorun yapacağı fizik muayene ve bazı testler yapılır. Akut sırt ağrıları (ani başlayan ve kısa süren) çoğunlukla kendiliğinden yada egzersiz, basit kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler, masaj, soğuk, sıcak kompres gibi yöntemler ile geçebilir. Kronik bel ağrılarında iyi bir inceleme ve ileri tetkikler gerekebilir. Bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, bazı hastalarda kan testleri ve miyelogram (vücuda boyar madde enjekte edilerek çekilen özel bir röntgen filmi) istenebilir.

Sırt ağrısı tedavisi

Akut sırt ağrısı probleminde kas gerilmeleri ve kramplar görüldüğü için klasik ev ilaçları ve sıcak, soğuk kompres, egzersiz, kremler, kas gevşeticiler, fizik tedavi, masaj ya da kırık, çıkık tedavisi yapılır. Sırt ağrısı çok fazla olmayan kişi günlük yaşam etkinliklerini sürdürebilir. Bazı çok özel durumlarda yatak istirahati önerilir. Uzun süre yatmak veya dinlenmek ağrıları daha çok şiddetlendirebilir. Evde ya da iş yerinde düzenli olarak sırt egzersizleri mutlaka yapılmalıdır.

Fakat haftalar ya da aylar süren kronik sırt ve bel ağrılarında doktor muayenesi ve kontrolleri mutlaka yapılmalıdır. Sırt ağrısı uzun süren kişilerde ortopedi veya romatizmal hastalıklar uzmanlarına baş vurmak gereklidir. Fizik tedavi uzun süren sırt ağrısında vazgeçilmez bir tedavi yöntemidir. Sırt ve bel ağrısı çeken hastaların az bir kısmında ameliyat gerekebilir. Bel ve boyun fıtıkları eğer sinirlere baskı yapar ise ameliyat edilir. Baskı olmayan fıtıklarda fizik tedavi ile ağrı azaltılmaya çalışılır.

Sırt ağrısı çekmemek için nelere dikkat etmeli?

Ofis çalışanlarının dikkat etmesi gereken en önemli durum bilgisayarın monitörünün tam ortası göz hizasında olmalıdır ve eğilmeden düz bakmalıdır. Telefon ile konuşur iken telefon omuza koyulup bir taraftan bilgisayarda çalışılmamalıdır. Araba kullanma sırasında aniden geriye doğru dönme sırt ve boyunda ağrı yapabilir. Gün boyu hareketsiz kalmak sırt ağrısına yol açar. Bu nedenle oturarak çalışanların gün içinde kısa yürüyüşler yapması, ara sıra kısa süreli egzersizler yapması ve duruş pozisyonlarını dikkat etmesi önemlidir.

Sırt ağrısı nasıl önlenir?

Sırt ağrısı nasıl önlenir

Sırt ağrısı nasıl önlenir

Sandalye üzerinde otururken, boyun bölgesini yavaş yavaş sağdan sola, soldan sağa on defa tekrar yaparak çene ile geniş bir daire çizermiş gibi çevirme egzersizi hem sırt ağrısı hemde boyun ağrısı için oldukça faydalıdır. Bu egzersiz günde iki kez yapılabilir. Eğitim alarak yüzme egzersizi sırt ve bel ağrısında fayda sağlar.

Sırt ağrısı durumunda ıslak kalmaktan, klima önünde durmaktan ve rüzgara maruz kalmaktan korunmak önemlidir. Stres, sıkıntı gibi nedenlerde sırt ve bel ağrısına neden olabileceğinden, stresten ve sıkıntıdan kaçınmayı başarmak önemlidir. Fazla kilo problemi gibi nedenler sırt ağrısında önemlidir. Bu nedenle fazla kilo problemi var ise vermeye çalışmak sırt ağrısını azaltmada etkili olur.

Sırt ağrısında kullanılan yastıkta önemlidir. Bu nedenle son yıllarda üretilen viskoelastik malzemeden yapılmış yastık kullanmak faydalı olabilir. Fakat yastık ve yatak kullanım rahatlığı hastaya göre değişiklik gösterir ve hasta kendini daha rahat hangi yastıkta ve yatakta hisseder ise o yatak ve yastığı kullanması yeterli olabilir. Sırt ve bel ağrısı çeken kişiler araba kullanıyorlar ise direksiyon yüksekliği göğüs hizasında olmalı, arabanın koltuğunda boyun başlığı olmalı ve ani hareketler yapmamaya dikkat edilmelidir. Arabada terlememeye ve çok fazla klima derecesini çok soğutmamaya da dikkat etmek gerekir. Ayrıca sırt ağrısını önlemenin en iyi yollarından biri düzenli sırt kaslarını güçlendiren egzersizler yapmaktır.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi
  2. Omurga kanal darlığı nedenleri ve tedavisi
  3. Omurga ve omurilik tümörleri neden olur
  4. Bel ağrısı nedenleri ve tedavisi
  5. Omurga enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git