Doğumsal Hastalıklar

Sinir Yolu Defekti Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sinir yolu defekti embriyonun omurilik ve beyni etkileyen gelişimsel bir arazısadır.

Sinir yolu defektleri nedir?

Sinir yolu defekti embriyonun omurilik ve beyni etkileyen gelişimsel bir arazısadır. Embriyonun sırtı boyunca hamileliğin yaklaşık üçüncü haftasında gelişen nöral plaka daha sonra beyin, omurilik ve onların kaplaması (meniksler) haline gelen sinir yolunu oluşturmak üzere sarar. Eğer sinir yolu uygun şekilde oluşmaz ise bu parçaların herhangi birinde defektler meydana gelir.

Sinir yolu defekti neden olur?

Sinir yolu defektlerinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Fakat genetik faktörlerin iligili olduğunu düşündüren aileden gelme eğilimleri vardır. Hamilelik süresince kadınların kullandığı ”antikonvülsan” ilaç grubundan bazı ilaçların sinir yolu defektleri ile ilişkili olduğu bilinmektedir.

Snir yolu defektleri neden olur

Snir yolu defektleri neden olur

Sinir yolu defekti tipleri ve belirtileri

 1. Anensefali nedir? : En ciddi sinir defkti anensefalidir (kafatası ve beynin gelişmemesi durumu). Doğumdan önce veya hemen sonraları ölümcüldür.
 2. Spina bifida nedir? : En yaygın görülen sinir yolu defekti spina bifida’dır. Spina bifida durumunda omurga omuriliğin çevresinde tam olarak bir çember oluşturmaz. Spina bifida omurga’nın herhangi bir kısmında oluşabilceği gibi, sırtın aşağısında daha sık spina bifida oluşur. Spina bifidanın farklı şekilleri vardır. Spina bifida okkültada tek defekt omuriliğin arakasındaki kemiksi arkları birleştirmede yeterli olamamasıdır. Bu durum bazen bölgedeki saçın perçemi veya ciltteki gamze ile ilgilidir. Cerrahi şekilde serbest bırakılması gereken spinal kolonun bağlanması gibi bir işlem yapılabilse de bu sorun oluşturmayabilir. Eğer kemik defekti daha kapsamlı ise bu durum meningosel veya miyelomeningosel olarak değerlendirilebilir.
 3. Miyelomeningosel nedir ? : Miyelomeningoselin bacaklardaki felç, vücudun alt kısmında his kaybı, anüs ve mesanedeki felç ile inkontinense (idrar tutmada sıkıntıya) neden olması ve idrar kaçırmaya yol açması gibi bir durum gelişmesi kaçınılmazdır. Omurgadaki bozukluk ne kadar ciddi ise idrar ve dışkı kontrolsüzlüğü o kadar yüksek olur. İlgili problemler beyinde fazladan sıvı toplanması durumu olan hidrosefaliye bağlıdır.
 4. Hidrosefali nedir? : Hidrosefali beyin omurilik sıvısının beyinde birikmesi durumudur. Bu durum çocuklarda veya bebeklerde kafanın büyümesine neden olabilir. Kafa içi basıncını önlemek için bir yanyol eklemek (cerrahi tedavi ile şant tedavisi) yaşamın ilk haftalarında genellikle uygulanır.

Fakat bazı çocuklarda serebral felç, epilepsi veya öğrenme güçlükleri de meydana gelir. Sinir yolu defektleri olan çocuklar özellikle menenjit geçirme riski altındadır (menenjit beyin ve omuriliği kaplayan membranların ciddi bir enfeksiyonudur).

Sinir yolu defektleri tedavisi

Sinir yolu defektlerinde genellikle doğumdan birkaç gün sonra cerrahi müdahale yapılır. Ilımlı sinir yolu defektlerinde bozukluk tamamen düzeltilebilir. Fakat miyelomeningosel durumunda bazı kusurlar kalıcı olabilir. Miyelomeningosel bozukluğundan etkilenen çocuk yaşamı süresince bakıma ihtiyaç duyabilir.

Bu hastalarda fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi hastanın aktivitesini sürdürmesinde yardımcı olabilir ve yüksek oranda hastanın bağımsız yaşayabilmesine olanak sağlayabilir. Sinir yolu defekti nedeni ile beyinleri ve omurilikleri ciddi derecede hasar görmüş çocukların kısa süreli bir yaşam beklentisi vardır.

Sinir yolu defektleri önlenebilir mi?

 1. Anne adayı veya hamile kalmayı düşünen kadın önerilen dozda folik asit suplemanlarını gebe kalmadan önce ve hamileliğin ilk 12 haftasında alır ise bebekte sinir yolu defekti gelişmesi riski yüksek oranda önlenebilir.
 2. Bebek sahibi olmayı planlayan ebeveynlerden birinde spina bifida öyküsü var ise veya daha önce sinir yolu defektli bir çocukları olmuş ise yüksek dozda folik asit alması gerekebilir.
 3. Hamilelikte yapılan kan testleri ve ultrason takibi sinir yolu defektlerini doğumdan önce tespit etmeye yardımcıdır. Bu nedenle sinir yolu defektlerini önlemek için hamilelik planı yapılmadan önce gerekli testler ve tetkikler yapılmalı ve buna göre gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

Doğumsal hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Nöral tüp defektleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Mega sisterna magna nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Anensefali nedenleri, belirtileri vetedavisi
 4. Nörofibromatozis nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Doğumsal yüz şekil bozuklukları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Mikrosefali nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Kromozom anomalileri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git