Hastalıklar ve Tedaviler

Sinir Sistemi Hasarı – Sinir Zedelenmesi Nedir?

Sinir hasarı veya sinir yaralanması neden olur?

Sinir hasarları, bir travma sonrası sinire giden liflerdeki hasar ya da kesilme durumunu ifade eder ve bu durum ciltteki hissetme duyusunda ve kasların çalışmasında zayıflığa veya kayba yol açar.

Sinirler bıçak yaraları, mermi yaraları, yanık yaralanmaları, elektrik çarpmasına bağlı yaralanmalar, yanlış enjeksiyon uygulaması nedeni ile oluşan yaralanmalar, vücuttan içeri giden cisimler (uçan cam gibi) veya el aletleri ile kaza sonucu temas (rotatif testere ve pervane gibi) farklı bazı kazalar nedeni ile oluşan yaralanmalardan zarar görebilirler.

Periferal (periferik) sinir hasarı nedir?

Periferal sinirdeki (beyin veya omurilik harici sinir) sakatlık sinirdeki bazı (fakat hepsi değil) bireysel liflerin kesilmesi ile meydana gelmiş ise, kesik lifler sakatlığın her iki tarafını da bozukluğa uğratır ve bu durum kaslarda güç kaybına ve ciltte hissizliğe sebep olur.

Periferal (periferik) sinir hasarı iyileşir mi?

Sinir sakatlanması durumunda yarılmış liflerin uç hizaları çok bozulmamış kısmi kesiklerde veya yaralanmalarda, yeni lifler hasara uğrayan liflerin kaybolduğu kanallarda rejenere olur (yenilenir veya tamir olur). Bu yeni lifler sakatlıktan birkaç gün sonra gelişmeye başlar ama bu gelişim oldukça yavaş (her gün 1 mm hızında) olur.

Bir sinirde tam olarak kesilme veya yaralanma söz konusu ise, bireysel lifler kendini yenilemeye çalışır. Ancak yön veren kanallar bir doku topak 1 oluşturmak için birbirine kenetlenirler fakat bazı olgularda fonksiyonlar tekrar yerine gelmez.

Kendini yenileyen veya tamir eden sinir lifleri bazen yanlış kanallardan geçerler, bu nedenle fonksiyon geri geldiğinde olması gerekenden farklı eylemler gerçekleşebilir. Örneğin işaret parmağını hareket ettirme işlevi orta parmağı da hareket ettirebilir. Bu gibi durumlarda hareket yetenekleri ve hislerin tercümesinin yeniden öğrenilmesi gerekebilir.

Periferal sinir hasarı iyileşir mi

Sinir hasarı iyileşir mi

Beyin ve omurilik sinir hasarı nedir?

Beyin ve omurilikteki sinir alanları periferal sinirlerden yapısal olarak farklıdır ve yarılmış lifler bu alanlarda rejenere olmazlar (kendini yenilemezler). Örneğin optik sinirlerler (göz sinirleri) kesilmiş ise görme yeteneği tekrar geri gelmez.

Beyin ve omurilik sinir hasarı iyileşir mi?

Beyin ve omurilik sinir liflerinin yarılması durumunda bazen cerrahi tedavi bu siniri onarabilir fakat bu tür bir cerrahi yöntem sadece periferal sinirlerde uygulanır.

Mikro cerrahide beyin cerrahisi uzmanı yarılmış liflerin titizlikle bir araya getirilmesini ve zarif iğne, cerrahi iplik kullanarak yerine dikilmesini sağlar.

Sinir uçlarının doğru ve dikkatli bir şekilde hizalandırılması liflere doğru kanallar boyunca en iyi yenilenme olanağını sağlar. Ancak çok iyi uygulanan sinir cerrahisi teknikleri bile nadir olarak tam iyileşmeyi sağlar.

Sinir cerrahisi sonrası iyileşme sürecinde kasları sağlıklı ve kontraktürden (anormal kasılma) durumundan korumak için fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi çok ama çok önemlidir.

Sinir sistemi nedir?

Sinir sistemi vücudun içinde ve dışında gelişen şartlardaki değişimleri bulur, tercüme eder ve yine kendisi yanıt verir. Merkezi sinir sistemi bilgiyi çözümler ve buna yönelik yanıtlar veirir. Periferal sinir sistemi bilgiyi toplama ve yanıtlama sinyallerini iletir. Bazı yanıtlar istemsiz olarak gerçekleşir iken, diğer yanıtlar bilinçli düşünce ile belirlenir. Sinir sistemi aktivitesinin tamamı birbiri ile bağlantılı nöronların (sinir hücreleri) geçiş yolları boyunca geçen sinyallerden oluşur.

 1. Merkezi sinir sistemi nedir? : Merkezi sinir sistemi kafatası ve omurga tarafından korunan beyin ve omurilik’den oluşur. CNS duyu organlarından ve reseptörlerden bilgi alır ve periferal sinir sistemi aracılığı ile kaslara ve bezlere sinyal gönderir.
 2. Beyin sinir sistemi nasıl çalışır? : İmpulsalar serebral kortekse ulaştığı zaman ağrı hissedilir. Diğer aktivite de (örneğin ağrılı stimulusu ezberleme ile ilgili alan) bu görevi yerine getirebilir. Beyinsapına ulaşan sinyaller gözlerin stimulusa hareket etmesi gibi daha çok eyleme neden olabilir.
 3. Omurilik sinir sistemi nasıl çalışır? : Omurilik, Grey matter sinir hücresi vücutlarını içinde barındırır. Akmadde de onların iletken liflerini içerir. Kordun birleşme yerinde spinal sinirler ikiye ayrılır. Dorsal kök duyusal lifleri taşır. Ventral kök ise motor liflerini taşır. Omuriliğe giren sinyal diğer sinir hücrelerine ayrı bağlantılar ile geçer.
 4. Periferal sinir sistemi nedir? : Bu sinir sistemi beyin ve omuriliği vücudun diğer kısımlarına bağlayan bütün sinir sistemini kapsar. Periferal sinirlerden 31 çifti (spinal sinirler) omuriliğe bağlanır ve 12 çifti (kraniyal sinirler) ise beyine bağlanır. Uzuvların ana sinirleri sınıflandırılmıştır.
 5. Periferal sinir sistemi nasıl çalışır? : Bir reseptör duyusal lif yoluyla omuriliğe bir mesaj gönderir. Bu motor lif yoluyla dolaşan kasa doğru bir geri sinyali tetikler ve bu eylem refleks arkı olarak adlandırılır. Diğer sinyaller beyne geçer. Duyusal ve motor lifleri zıt yönlerde sinyaller taşısalar da çoğunlukla aynı siniri de müdahale edebilirler.

Sinir sistemi hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Omurga kanal darlığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Motor nöron hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Berry anevrizması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Radial sinir vücudun neresindedir
 5. Sinir yolu defektleri neden olur
 6. Radikulopati (sinir kökü hasarı) neden olur
 7. Lomber ponksiyon nedir

65 Yorum

 1. Ali GÖÇER

  14 Ekim 2017 at 19:25

  Merhabalar, babam 50 yaşında 1 metre ağaçtan bilinçsiz düştü ve omurilik L1 kemiği kırılması, L2 kayması sonucunda %50 ye yakin sinir ezilmesi oluştu ameliyatla kırılan kemik ve kayan kemik platin ile sağlıklı bir ameliyat geçirdi. Şu an takribi 2 aydır gazi hastanesinde fizik tedavi görmekte bu durumda bitkisel olarak yada tıbbi yoldan yapılacak başka bir şey var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ekim 2017 at 16:46

   Bu tür omurga yaralanmalarından sonra, cerrahi işlemler ve bu tedavi süreci bittikten sonra genellikle yapılabilecek en iyi tedavi fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Bunun yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenme, doktorunuzun önerilerine dikkat etme, sigara gibi maddelerden uzak durma, faydası olacak ise refleksoloji masajları, hastanın iyi bakılması, yaralı kısımların enfeksiyon kapmamasına dikkat edilmesi gibi öneriler faydalı olur. Doktorlarınız bir şey gerektiğinde size bilgilendireceklerdir zaten. Sinir yaralanmalarında iyileşme süreci ve iyileşmenin ne kadar olacağı veya bir aksaklık kalıp kalmayacağı sinir hasarının derecesine ve yerine göre değişebilir ve iyileşme süreci 1-2 yıldan 3-5 yıla kadar değişiklik gösterebilir. Sinir dokusu cevre dokuların da yardımıyla yavaş yavaş kendini toparlar (toparlanma imkanı olan zedelenmelerde). Tabii bu tür yaralanmalarda hastanın yaşı, hastanın eşlik eden başka sağlık sorunlarının olup olmadığı da durumun iyileşme sürecini değiştirmektedir.

   Çok geçmiş olsun.

   • Emre

    12 Şubat 2018 at 14:56

    Slm eşim 2010 da omurilik ameliyatı oldu tümör vardı alındı ama eşim kadınlığını hissetmiyor çaresi varmı yada sinirler hasar gördüyse ne kadar zaman sonra kendini yeniler

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     16 Şubat 2018 at 00:16

     Sinirlerin kendini yenilemesi 3-5 yıl sürebilir, ancak 2010 yılından bu yana daha uzun zaman geçmiş. Sinir cerrahisi tarafından iyi bir değerlendirme önemlidir. Fizik tedavi görmek önemlidir.

     Kadın doğum uzmanı ve endokrinoloji uzmanı, psikiyatri uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından da değerlendirmelerin yapılması faydalı olabilir. Bu durumun psikolojik, hormonal, jinekolojik nedenler ile de ilişkisi olabilir.

     Geçmiş olsun.

 2. Mehmet kayır

  27 Ekim 2017 at 15:59

  Merhaba ben 32 yaşında erkek hastayım geçirdim iş kazası sonrası leğen kemiği ve kuyruk kemigi kırıldı ve peniste hissizliği idrar kaçırma büyük apdest tutmamama be sol ayagım düşük ayak oldu yani dizden aşagı kaslar çalışmıyor bununla ilgili ne yapabilirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2017 at 22:07

   Geçirdiğiniz kazaya bağlı oluşmuş kırıklar, bu kırıkların yaptığı sinir hasarı gibi durumlara bağlı farklı derecelerde sinir hasarları oluşabilir. Sinir hasarının yerine ve derecesine göre ortaya çıkan bulgular değişiklik gösterebilir. Bu tür sinir hasarları eğer iyileşme şansı varsa 2-3 yıla kadar anca kendini toparlar, fakat sinir hasarları kalıcı da olabilir. Bu tür durumlardan sonra genellikle fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri uygulanır. Bu sayede kaslar güçlenir. Kasların güçlenmesi önemlidir. Sinir hasarının ne derecede ve hangi alanlarda olduğunun anlaşılmasına yardımcı olmak için sinir ileti testleri yapılabilir. Bu konuda sinir-beyin cerrahisine görünmeniz gerekir.

   Durumunuzun hem fizik tedavi uzmanınca hem de sinir-beyin cerrahisi uzmanınca değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 3. Deniz

  2 Aralık 2017 at 13:20

  Yaklaşık 1ay önce bıçakla 12cm derinliğinde yaralandım ilk gün dikiş atıldıktan sonra eve geri geldim zamanla ayağımı bilekten kaldıramamaya ve hissetmemeye başladım 3hafta sonrasına emg verildi bi kaç gün önce emg`ye girdim ayağım halâ aynı sinir zedelenmesi olduğunu yüzde 50 hasar olduğunu söylediler tedavisi ne kadar sürer ve ayağım eski haline döner mi bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2017 at 13:03

   SİNİR YARALANMALARI HARABİYET DERECELERİNE GÖRE SINIFLANDIRILIR:

   NÖROPRAXİA: Dejeneratif olmayan bir lezyondur. Schwann zarı ve akson sağlamdır. Sinir üzerine oluşan bası nedeniyle sinir iletimi impulsların geçişi kesilmiştir. Kısmi duyu kaybı olabilir. Bası ortadan kaldırılınca tam iyileşme görülür. Terzilerde devamlı bacak bacak üstüne atmaya bağlı olarak oluşan peroneal sinir felci veya koltuk değneği kullananlarda aksillar basıya bağlı olarak meydana gelen brachial sinir felci gibi durumlar NÖROPRAXİA’ya örnek olarak verilebilir.

   AXONOTMESİS: Wallerian dejenerasyonunu izleyen akson harabiyetine rağmen schwann zarı sağlamdır. Motor ve duyu bozukluğunun görüldüğü dejeneratif bir lezyondur. Kaslar, eklemler ve deri iyi korunursa iyileşmenin tam olması beklenir. Lezyon çok yaralanma gövdeye çok yakın değilse günde 1-2 mm hızla sinir lifleri yenilenir.

   NEUROTMESİS: Hem akson hemde sinir kılıfı harabolmuştur. Sinir uçları dikilirse aksonlar perifere doğru büyürler. Kendini yenileme çok zayıftır. Bu kısımda biraz hasar kalabilir.

   Doktorunuzun yaptığı sınıflandırmaya bağlı, ne tür tedaviler uygulandığına bağlı, yaşa bağlı, başka yaralanmaların eşlik edip etmediğine bağlı, bundan sora göreceğiniz fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerine verilecek yanıta bağlı iyileşme derecesi, hasar kalıp kalmayacağı veya ne kadar hasar kalacağı değişiklik gösterebilir. Fakat sinir zedelenmelerinde fizik tedavi ve rehabilitasyonun önemli yeri vardır. Yara iyileştikten sonra (yani durumunuz uygun olduğunda) doktorunuz fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerine başlatacaktır veya tavsiye edecektir.

   Bu konuda, bu işin uzmanı olan sinir ve beyin cerrahisi uzmanı size daha doğru ve detaylı bilgiyi verecektir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Hasan

  13 Aralık 2017 at 02:46

  Merhabalar, bisiklet surerken kaza sonucu demiri siddetli sekilde cinsel organima carpti ve can yakmasi fazla idi sonucunda her sey normal ama orgazm olamiyorum sertlesmede sorun yok ama yeterli orgazm olmuyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2017 at 12:45

   Pelvik travmalar ejekülasyon veya ejekülasyona rağmen kişinin yeterli orgazma ulaşamamasına neden olabilir. Testislere alınan darbeler de bu duruma neden olabilir. Buna bağlı yaşadığınız stres bu duruma neden olabilir.

   CİNSEL ORGANA (PENİSE) DARBE GELMESİ SONUCUNDA OLUŞABİLECEK SORUNLARA DEĞİNECEK OLURSAK; penise gelen bir darbede yumurta yaralanması (testislerin yaralanması) daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Sadece penis darbe aldığında (top, tekme ve benzeri eylemlerle) genellikle çok önemli bir problem oluşmaz, ağrı olabilir, bir müddet sonra (gerekirse basit ağrı kesicilerle) geçebilen bir ağrı olur. Eğer bu darbe sonrası penis’in görünümünde bir değişiklik (şişme, morarma ve çok uzun süren ağrı) olursa ürolojik muayene gerekir. Tabii yaşadığınız duruma bağlı psikolojik olarak da sertleşme, orgazm sorunları yaşanabilir. Fakat aldığınız darbe testisleri de etkilemiş ise bu da şikayetlerinize yol açabilir ve bir üroloji uzmanı tarafından testislerin durumunun değerlendirilmesi ve geçirdiğiniz olayın ve sonrasının detaylı anlatılması ihmal edilmemelidir.

   Geçmiş olsun.

 5. Müslüm

  15 Aralık 2017 at 22:59

  S.a arkadaşlar, bundan yaklaşık 8 ay önce düğünde maganda kurşunuyla vuruldum ve mermi belimin ortasından girdi. Omurilikten gelen siniri yakmış sağ ayağımı kullanamıyorum. İlk hiç his yoktu, şimdi biraz gelişme oldu ama ayağıma basamıyorum, hiç kullanamıyorum. Bu konuda bilgisi olan, deneyimi olan dönüş yaparsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 6. zekeriya kalıcan

  25 Aralık 2017 at 01:49

  merhaba ben yaklaşık 4 ay önce otomobil ile trafik kazası geçirdim.kazaya bağlı kalçam içeriye doğru leğen kemiğini kırarak çıkma oldu yanı çıkık lı kırık oluştu ve burada bulunan sinirler hasar görmüş. ameliyat ile platin konuldu ve doktorum sinirde summe ( uzama ) olduğunu söyledi bu hasar ne kadar zamanda iyileşir şimdi 20 gündür yürüyorum zorlamadan ayağım da ağrı ve acı hissi ne sürede geçer şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Aralık 2017 at 12:21

   Kalça çıkılarının %10-20’sinde siyatik sinir yaralanması oluşur. Genellikle posteriora çıkmış baş veya ayrışma olmuş kırık parça tarafından gerilmesi ile bu sinir yaralanır. Çıkık ve tedavisinden 3-4 hafta sonra elektromiyografik çalışmalar sinirin iyileşmesinde’ki seyri hakkında bilgi vericidir. Siyatik sinir yaralanmalarında hastanın gösterdiği iyileşme düzeyi ve elektrofizyolojik çalışmaların gösterdiği sonuca göre iyileşme 1 yıl gibi bir sürede görülmezse cerrahi müdahaleye gerek kalabilir. Eğer sinir yaralanması kapalı tedavi uygulanması sonrası oluşmuş ise, bu durumda sinir sıkışması olduğunu düşündürür ve cerrahi uygulanabilir. Femoral sinir ve femoral damar yaralanmaları ise anterior çıkıklarda görülür genellikle. Yani, hangi ana sinir, hangi ana sinirden dağılan periferik sinir yaralanmasının olup olmadığı, yaralanmanın derecesi, yaralanma kaza sırasında mı oldu veya taşınma sırasında mı oldu, sinir dışında başka yaralanmalar (bağlar, tendonlar ve benzeri) gibi durumlar, hastanın diğer başka sorunları, hastanın yaşı, hastanın iyileşme sürecini gösterdiği uyum, kırık çıkığa bağlı gelişebilecek başka komplikasyonlar (kireçlenme, nekroz, kaynama gecikmesi gibi), bunlar gibi birçok faktör iyileşme sürecini değiştirebilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uymanız, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi almanız, moralinizi bozmamanız, sağlıklı yemeklerle beslenmeniz, fizik tedavide uygulanacak egzersizlerle kasların güçlenmesi, sağlıksız olan ve hiç besin değeri olmayan beslenme tarzından kaçınmanız, sigaradan uzak durmanız gibi öneriler faydalı olacaktır.

   Doktorlarınız size gerekli bilgileri vereceklerdir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

   .

 7. Volkan

  17 Ocak 2018 at 16:48

  Merhaba ben yaklaşık 6 ay önce el ayak ve koltuk altımın aşırı terlemesinden ets ameliyatı oldum.Ameliyatta terlemeye neden olan sinirler yakıldı.Ameliyattan sonra sol göğsümde iğne batması gibi bir durum meydana geldi. 6 Aya kadar bu durumun geçeceği söylendi fakat son kontrolümde sinir hasarlarının iyileşme sürecinin kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve iyileşmenin daha uzun sürebileceği söyleneren BENEDAY ilacı verildi.Ek olarak ameliyatıma giren doktorlar tarafından ameliyatın gayet başarılı geçtiği hiçbir sorunun olmadığı söylendi.Sizce bu iyileşme durumu daha uzun sürebilir mi veya geçicimidir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ocak 2018 at 16:39

   ÖNCELİKLE AŞIRI TERLEME (HİPERHİDROZ) HAKKINDA KISACA BİLGİ VERECEK OLURSAK;

   Hiperhidroz, bir insanın fizyolojik ihtiyacından daha fazla miktarda ve kişinin iş, sosyal hayatını ve sağlığını etkileyebilecek düzeyde terlemesidir. Bu durum altta yatan herhangi bir hastalığa bağlı olduğunda (sekonder) hiperhidrozdan, bir hastalığa bağlı olmadığı durumlarda ise (primer) hiperhidrozdan bahsedilir.

   Primer hiperhidroz daha çok koltuk altı, el ve ayak tabanlarında görülür. Bunun gibi sadece vücudun belli bölgelerinde oluşan terlemeler fokal hiperhidroz olarak adlandırılır.

   İLAÇLARA BAĞLI SEKONDER HİPERHİDROZ:

   * Bazı antidepresanlar
   * Bazı migren ilaçları
   * Bazı kolinerjik agonistler
   * Bazı hormonal ilaçlar
   * Aromataz inhibitörler
   * Bazı reseptör blokerleri
   * Selektif östrojen reseptör modülatörleri
   * Hipoglisemik ajanlar
   * Semptomimetik ajanlar
   * Diğer daha birçok ilaçlar ve maddeler.

   LOKALİZE SEKONDER HİPERHİDROZ NEDENLERİ:

   * İdiopatik unilateral sınırlanmış hiperhidroz
   * Kutanöz hastalıklara eşlik eden hiperhidroz
   * Blue rubber bleb nevüs
   * Sudoriforöz anjiom
   * Glomus tümörü
   * Nevüs sudoriforöz
   * Gustatuar hiperhidrozis
   * Lakrimal terleme
   * Harlequin sendromu
   * Refleks sempatik distrofi
   * Medulla spinalis lezyonları

   FİZYOLOJİK SEKONDER HİPERHİDROZ NEDENLERİ:

   * Çevresel ısı artışı
   * Egzersiz
   * Şiddetli ağrı
   * Anksiyete
   * Alkol
   * Baharatlı, acı, ekşi yiyecekler
   * Obezite
   * Gebelik

   PATOLOJİK SEKONDER HİPERHİDROZ NEDENLERİ:

   * Enfeksiyonlar (tüberküloz, malarya, bruselloz)
   * Lenfoma
   * Hipertiroidi
   * Hiperglisemi
   * Feokromasitoma
   * Familial disotonomi

   Bütün bu tür durumların araştırılmadan ameliyat kararının verilmesi doğru bir karar olmaz.

   ENDOSKOPİK TOROKAL SEMPATEKTOMİ (ETS) AMELİYATINA GELİNCE; bu işlem primer fokal hiperhidroz (sebepsiz yerel aşırı terleme) tedavisi için yapılır.

   ETS AMELİYATININ İSTENMEYEN SONUÇLARI (KOMPLİKASYONLARI): Komplikasyonların görülme oranı %1’den azdır.

   Ameliyat sırsında bazı hastalarda sinire komşu bazı damarlar sinirler kesildikten sonra hasarlanmakta, bu nedenle kanama oluşmaktadır. Eğer kanama durdurulmazsa, kanamayı durdurmak için kesinin büyütülmesi gerekebilir. Bazı hastalarda akciğerde hasar oluşabilir. Bazı hastalarda sinirin göz kapağına giden kısmı hasar görebilir, bu gibi bir durumda göz kapağında düşme oluşabilir. Daha nadiren akciğer sönmesi, kalpte ritim bozukluğu (ki kardiyak aritmi sorunu olan kişilerde bu tür iğne batması gibi hisler yaşanabilir), kalp krizi, yara yeri enfeksiyonu, ampiyem, pnömoni, toplardamar pıhtılaşması, akciğer embolisi, geçici veya kalıcı ses kısıklığı, göğüs duvarı içinde apse, akciğer ile göğüs zarları arasında sıvı toplanması, kesi bölgesinde uyuşukluk hissi, kalıcı yara izi gelişimi, ameliyat sırasında ve sonrasında kullanılan ilaçlara ve tıbbi malzemelere bağlı alerjik reaksiyonlar, kan ve kan ürünlerine bağlı ateş, kan reaksiyonları, böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlar sayılabilir. Bu komplikasyonlar zaten ameliyat öncesi size verilen ”onam formunda” belirtilmektedir.

   Akciğer ile ilgili, kalp ile ilgili, göğüs zarı ile ilgili iltihabı bir durum veya başka bir istenmeyen etki gelişmiş olabilir, bu nedenle bunlara yönelik gerekli teşhis yöntemlerinin kullanılması faydalı olabilir.

   Doktorunuz ile görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 8. Karaca

  25 Ocak 2018 at 02:26

  Merhaba ben 6 ay önce ayagimdan ameliyat oldum ayakta düz taban gibi bir durum vardi bir kemik anormal büyümüstü o kemigi törpülediler ayak daha sonra ice basmaya basladi daha sonra bir daha ameliyat oldum su sn ayagimda sisme morarma ve his kaybi var parmaklarda hic güc yok ve asiri sekilde bazen belim ve boynum agiriyor bir klinikte 4 hafta fizik tedavi yapildi her gün ondan önce 24 seans masaj ve fizik tedavi yapildi suan sinir zedelenmesinden süpheleniyor ne yapmaliyim sinir zedelenmesi nedir kalicimidir tesekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2018 at 12:32

   Merkezi sinir sistemi dışındaki sinir uzantılarına periferik sinirler denir. Periferik sinirler, medulla spinalisin ön boynuz motor hücrelerinden başlayarak kasta sonlanan motor lifleri, çevreden medulla spinalisi giden duyu lifleri ve otonomik lifleri içerir.

   Periferik sinir lezyonlarında; kaslardan istemli ve refleks cevaplar alınamaz. Kasların tonusu ve tendon refleksleri kaybolur. Kas atrofileri ve diğer trofik bozukluklar ile birlikte batıcı ağrılar, karıncalanma ve iğne batması gibi hisler ortaya çıkabilir.

   Sinir zedelenmesi ameliyat öncesi oluşan kemik çıkıntısının neden olduğu bası veya siniri zedelemesi sonucu oluşmuş olabileceği gibi, iki kez cerrahi operasyon geçirmişsiniz, bu nedenle bunlara bağlı da olabilir.

   DÜZ TABANLIK (PES PLANUS) OLUŞUMUNDA ROLÜ OLAN FAKTÖRLERE GELİNCE; düz tabanlığın ortaya çıkış nedenleri üzerinde çeşitli görüşler ortaya atılmıştır. Bazı araştırmacılar söz konusu bozuklukların, ayakkabı giyme alışkanlığı ve ayakkabı giyme yaşıyla ilişkili olduğunu ileri sürmüşlerdir. Bazı araştırmacılar ise, bu faktörlere ek olarak obezitenin de dikkate alınması gerektiğini savunmuşlardır. Bu faktörlere bağlı pes planus gelişimsel olarak tanımlanabilir. Doğumsal pes planus nedenleri arasında ise vertikal talus ve tarsal koalisyon gibi yapısal olan deformiteler sayılabilir. Diğer patolojik nedenler arasında ise romatoid artrit, septik artrit ve geçirilmiş travmatik olayları sayabiliriz. Eğer altta yatan bir romatolojik hastalık (romatoid artrit, septik artrit gibi) söz konusu ise, bunlara bağlı da şikayetleriniz devam ediyor olabilir. Bu nedenle, bu hastalıklara yönelik araştırmaların yapılması gerekebilir.

   Ameliyatı yapan doktorlarınız veya beyin-sinir cerrahisi tarafından değerlendirmelerin yapılması daha doğru olabilir.

   Geçmiş olsun.

 9. Nur

  8 Şubat 2018 at 14:00

  Merhabalar abim trafik kazasi gecirdi 9 g7ndur yogun bakimda beyindeki sinirler zarar gormus ilaci kesti doktorlar 5 gundur halen uyanmadi ziyarete gidince hareketleniyo ayagini oynatiyo elini tutunca birakmiyo acaba beyin gordugu zarari atlatir mi dr en az 6 ay dedi yogun bakimda kalir kulagin arkasnda solda çatlak varmis ne yapilabilir iyileşir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Şubat 2018 at 12:23

   Dünya genelinde her yıl travma nedeniyle ölen her 100.000 kişinin %50 gibi bir oranı kafa travması nedeniyle yaşamını yitirmekte, sağ kalan ciddi kafa travmalı hastaların yalnız %40-50’si sakatlık kalmadan iyileşebilmektedir.

   Erişkinlerde kafa travmalarının en önemli sebebi trafik kazaları (%60-65) olurken, çocuklarda düşmeler (%57-61) gibi bir oranla ilk sırayı almaktadır.

   Kafa travmaları sınıflandırılarak değerlendirilir. Buradan iyileşmenin ne derece olabileceği veya olmayacağı hakkında bir yorum yapmak çok mümkün değildir.

   Doktorlarınız gereken tedavileri ve takipleri yapacaklardır. Bu durumda sizin beklemekten başka yapabileceğiniz çok fazla bir şey maalesef yok.

   Çok geçmiş olsun.

 10. Veysel

  16 Mart 2018 at 00:01

  2013 yılında yanlış enjeksiyonla sol alt bacağımda
  Pareonel sinirin aksonel hasarı ile sonuçlanan bir sinir
  Yaralanması geçirdim.bacağımda kas erimesi ve kuvvetsizlik var.bana ne yapmamı önerirsiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mart 2018 at 16:41

   Fizik tedavi doktoruna gitmenizde fayda vardır. Fizik tedaviye başlanması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

   • veysel

    7 Nisan 2018 at 22:58

    Hocam fizik tedaviye başladım.Bacağım eski haline gelir mi?
    Sizce tam iyileşebilir miyim?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     10 Nisan 2018 at 00:27

     Sinir zedelenmesinde iyileşme veya tam iyileşme hasarın derecesine bağlı olarak değişebilir. Fizik tedavi ile kasları güçlendirmek hem sinir dokusunun kendini tamir etmesinde yardımcı olabilir hem de kas gücünü arttıracağı için yararlı olabilir. Bu tür güçsüzlüklerde fizik tedavi, durumu azda olsa (tabii bu duruma göre değişir) katkı sağlanabilmesi için önerilir.

     İnternet sitesi üzerinden bu tür konular hakkında iyi olur ya da olmaz demek tabii ki mümkün değildir.

     Doktorunuz sorularınız ve kafanıza takılanlar hakkında size daha fazla yardımcı olacaktır. Bu nedenle, bunları doktorunuz ile görüşmeniz daha uygun olur.

     Geçmiş olsun.

 11. Yelda

  16 Mart 2018 at 23:42

  Merhaba 4 yaşındaki oğlum 1 yıl önce miyelit yani omurilik iltihabı geçirdi nedeni bulunamadı virüs kaynaklı olduğunu söylediler sol kolu etkilendi 2 ay kortizon tedavisi gördük 1 yıldır hergün fizik tedavi görüyoruz kolunu hiç kullanamıyordu şimdi dirseğe kadar rahat kullanıyor ama deltoid ve triceps hareketleri hala yok en fazla omuz bölgesi etkilenmiş. En çok ilk yıl geridönüş olur dediler acaba iyileşme devam edermi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mart 2018 at 13:20

   MİYELİTLER: Medulla spinalis inflamatuar hastalıklarına miyelit denir. Miyelitler birkaç spinal segmenti tutarak akut ve subakut olarak başlayabilir ve yukarı doğru saatler içinde yayılabilir. Tam veya yarı medulla kesisi gibi semptom verirler. C3 seviyesinin üstüne çıkarsa solunum felcine neden olabilir.

   MİYELİT TİPLERİ

   * Gricevher: Poliomyelit
   * Beyaz cevher: Lökomiyelit
   * Gri ve beyaz cevher: Transvers miyelit
   * Meninks ve spinal kord: Meningomiyelit
   * Meninks ve kök: Pakimenenjit
   * Pia-araknoid: Leptomenenjit.

   POLİOMİYELİTLER: Enfeksiyonlara bağlı miyelitler içinde en iyi bilineni enteroviral miyelitlerdir. Enterovirüsler içinde ise tüm dünyada en sık ve en yaygın görüleni poliovirus miyelitleridir. Aşılamalar sayesinde gelişmiş ülkelerde poliovirüs miyelitleri oldukça azalmıştır. Poliovirüs dışındaki enteroviral miyelitler genellikle daha hafif seyirlidir.

   LÖKOMİYELİTLER: Akut, subakut veya kronik seyirli olabilirler. Lökomiyelitler birçok etkene bağlı olabilir. Lökomiyelitler viral enfeksiyonlara, bakteriyel enfeksiyonlara, aşı ve enfeksiyonlara takiben immünolojik mekanizmalara bağlı ortaya çıkabilirler.

   * Viral lökomiyelitlerin etkenleri; Herpes virüsler, HIV enfeksiyonu, Kızamık, Suçiçeği, Kabakulak, İnfluenza, HTLV-1 (İnsan T-lenfotropik Virüsü).

   * Bakteriyel lökomiyelitlerin etkenleri; Mikoplazma pnömoni, Brusella, Lyme borreliyoz, Nörosifiliz.

   * Aşılara bağlı lökomiyelitler; Sample tipi kuduz aşısı ve Japon B ensefaliti aşısı.

   TRANSVERS MİYELİTLER: Transvers miyelit medülla spinalis’in bir veya birkaç kısmı boyunca ak ve gri cevher dahil tüm dokularını tutan enfeksiyon veya herhangi bir nedenle oluşmuş iltihaplanma (yangılanma) nedeniyle ortaya çıkan medülla spinalis’in işlevinin bozulması halidir. Transvers miyelit invaziv enfeksiyonlara (kas ve derin dokulara ilerlemiş enfeksiyonlara), immünolojik kökenli iltihaplanmalara, basıya, arteryel embolilere bağlı olabileceği gibi hiçbir neden bulunmaksızın da (idiopatik) ortaya çıkabilir.

   Enfeksiyon kaynaklı transvers miyelitler: Enfeksiyona bağlı miyelitler farklı mekanizmalar yoluyla transvers miyelite neden olabilirler; direkt etkenin vücuda girmesiyle, İmmün mekanizmalar aracılığıyla iltihaplanma oluşmasıyla, apse ve lokal enfeksiyonlar sonucu bası oluşmasıyla, medüllospinalis dolaşımını bozarak, bunlar gibi yollarla tranvers miyelitler gelişebilir.

   * Viral transvers miyelit etkenleri; Herpes virüsler, Hepatit virüsler, Enterovirüsler, Retrovirüsler, İnfluenza, Kızamık, Kızamıkçık, Kuduz virüsü.

   * Bakteriyel transvers miyelit etkenleri; Mikoplazma pnömoni, Borrelia spp, Leptospiroz, Treponema pallidium, Mikobakterium tüberküloz, Meningokok, Tedavisi gecikmiş epidural apseler.

   * Paraziter transvers miyelit etkenleri; Shistosoma, Taenia.

   * Aşı kaynaklı transvers miyelit; Kuduz aşısı, Japon B ensefliti aşısı.

   * Sistemik otoimmün kaynaklı transvers miyelit; Sistemik lupus eritematozus, Sjögren sendromu, Sarkoidoz.

   * Paraneoplastik sendromlar kaynaklı transvers miyelit; Spinal arter trombüsleri, Spinal arterio venöz malformasyonlar.

   Bu miyelit tiplerinin bir de (Meningomiyelit, Pakimenenjit, Leptomenenjit) gibi tipleri de vardır. Bu nedenle miyelitin tipine, etkenine, ne kadar zarar verdiğine ve diğer tiplerine göre hastalığın tedavisi, seyri ve sonucu değişiklik gösterebilir.

   Belki daha fazla araştırılması gerekebilir, bu nedenle iyi bir üniversite veya araştırma hastanesinde değilseniz, bu tür hastanelere gitmeniz faydalı olabilir. Ancak bu konuda takibinizi yapan doktorunuzdan bilgi almanız önemlidir. Doktor takiplerinizi ve tedavilerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 12. erdal engin

  21 Mart 2018 at 12:58

  Merhaba hocam ben 7 ay önce bacağımda uyuşmalar başlaması nedeniyle beyin cerrahisi dokdoruna gittim.ameliyat gekli dediler 4 gün sonra ameliyat oldum.ameliyat yapan doktorum biraz geç kalmışsın dedi.ameliyat sonrası bir ay idrar ve büyük abdest sıkıntısı oldu.İdrtar yapamadım.bir buçuk ay sonda takıldı.sonra idrarı hissetmeye başladım şimdi o konuda rahatım ancak sol bacak kalça yarısının arka tarafından ayağımın küçük iki parmağıma kadar uyuşuk ve his kaybı var. ancak kuvvet kaybı yok. yürüyorum ve bileğim rahat hareket ediyor ancak aksıyorum.Bacağımdaki bu his kaybı ve uyuşukluk düzelir mi acaba.teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2018 at 11:53

   Neden ameliyat olduğunuzu belirtmemişsiniz. Bu nedenle, öncelikle bacaklarda uyuşma hissine neden olabilecek durumlardan bahsetmek gerekir.

   BACAKLARDA UYUŞMA HİSSİNİN BAZI NEDENLERİNE GELİNCE;

   * Bel fıtığı
   * Omurga enfeksiyonları
   * Sinir basısı yapan tümörler
   * Siyatik sinirin bazı faktörlere bağlı sıkışması
   * Romatizmal hastalıklar
   * Diyabet
   * Kas ve tendonlar ile ilgili sorunlardan kaynaklanan fasiyal ağrı sendromu
   * Kasıktan geçen bazı sinirlerin basıya uğraması
   * Akut veya kronik arter tıkanıkları
   * Vitamin eksiklikleri. Bunlar gibi birçok sebebe bağlı bacaklarda uyuşma hissi olabilir.

   Eğer bel fıtığından ameliyat olmuşsanız ve sinir ameliyat öncesi veya ameliyat sırasında hasar görmüş ise, bu sinir kendini tamir ederse veya edene kadar yaşadığınız hisler olabilir. Sinir zedelenmelerinin kendini toparlaması 2-3 yıl sürebilir. Bu düzelme sürecinde fizik tedavi görmek ve fizik tedavide gösterilen egzersizlerin daha sonra evde de düzenli ve bilinçli olarak yapılması fayda sağlayabilir. Fakat bazen sinir zedelenmeleri kalıcı da olabilir.

   Bazen ve bazı hastalarda bel fıtığı ameliyatı sonrası bel fıtığı nüks edebilir (tekrar edebilir), bu tekrar etme aynı seviyede aynı taraf ya da karşı tarafta veya başka seviyede olabilir. Yine bel fıtığı ameliyatlarından sonra fibrozis gelişebilir ve buna bağlı da sinir basısı olabilir.

   Ameliyatı yapan doktorunuz ve bir fizik tedavi uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır. Tekrar kontrol gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 13. semih

  25 Mart 2018 at 01:20

  merhabalar,

  yaklaşık 6 ay önce sağ üst 20’lik dişimde ağrılı apse oluştu. ağrıyı dindirmek için ( kendimce bulduğum bir yöntem ) çene kemiği diskinin olduğu noktadaki kaslara elimle biraz sertçe masaj yaptım. internetten yaptığım araştırmada bu masaj yaptığım kasların adının “tensor tympani” ve “tensor veli” kasları olduğunu öğrendim. bu kaslara masaj yapmam neticesinde diş ağrım biraz olsun azalmıştı. ancak bu yaptığım ahmakça hareket neticesinde ertesi sabah uyandığımda kulağımda işitme kaybı oluştu. acaba bu kaslara veya tam o noktada yer alan 5.sinire bir zarar vermiş olabilir miyim? veya bu sinirde yaşanacak bir zedelenme, hasar işitme kaybına sebep olabilir mi? zira yaptığım araştırma neticesinde tensor typmani kası orta kulakta bulunan çekiç kemikçiğine yapışıyor. sizce bu sinirde veya kasta yaşanan bu tip bir sorun çekiç-örs-üzengi kemikçik diziliminin işlevsizleşmesine ve bunun bir sonucu olarak işitme kaybına neden olmuş olabilir mi?

  teşekkürlerimle..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2018 at 11:05

   İşitme kaybı dişinizden kulağa yayılabilen iltihap nedeniyle de olmuş olabilir. Vakit kaybetmeden hem diş doktoruna hem de KBB uzmanına gitmeniz en doğrusu olacaktır. Yaptığınız masaj (darbe uygulama denilecek derecede şiddetli ise) kulak zarını delmiş de olabilir. İltihap beyine bile yayılabilir. Bu tür iltihaplanma durumlarında doktora gitmeyi ihmal etmemek gerekir.

   Odontojenik enfeksiyonlar yüz bölgesi boşlukları boyunca ilerleyebilir ve periapikal apselerden, boyundaki yüzeyel ve derin boyun enfeksiyonlarına kadar çeşitlilik gösterir. Metastatik apseler gelişebilir.

   Geçmiş olsun.

   • semih

    2 Nisan 2018 at 20:09

    yanıtınız için teşekkürler. izninizle 1-2 sorum daha olacak!

    1- kafamı sağa çevirdiğimde kulağımda bir tür “zzzztttttt” gibi elektrik çarpma sesine benzer bir ses duyuyprum. kemikçiklere yapışan kaslardan birinin spazmıyla ilişkisi olabilir mi? ( stapedius ve tensor tympani kasları ) veya bu kasları tutan sinirlerden birinin çene eklemi ( tme ) sorunumla ilgisi olabilir mi?

    2- ayrıca östaki borusu da yutkunma ve esneme anında açılmıyor, görevini yapamıyor. yine bu tensor tympani kas spazmının bunda bir rolü olabilir mı sizce? veya genel olarak kas sorunu yaşıyor olabilir miyim? çünkü 4 ayda 30 kilo zayıfladım. kimbilir belkide bununla ilgilidir

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     4 Nisan 2018 at 00:17

     Bir kulak burun boğaz uzmanına gitmeniz ve ihmal etmemeniz gerekir. Özellikle kilo kaybı kendi kendine olduysa, çünkü kilo kaybı tümör ve/veya kanser durumunun en önemli bulgularından biridir. Baş boyun bölgesinde tümör bulunması halinde hangi sinire bası yaptığına bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler/bulgular değişiklik gösterebilir.

     Zaman kaybetmemelisiniz.

 14. Ümit

  9 Nisan 2018 at 14:41

  merhabalar.benim 1 sene önce yatarken sağ ayağıma kramp girmişti ve o gün kramp tam çıkmadı.önceleri ayak bileğimdeki kaslar çekme yapıyor gece yatarkende çok ağrıyordu.şimdi sağ bacağım komple çekme yapıyor.kas olan yerler çok kötü ağrıyor.3 tane ayrı ayrı doktora gittim.kimi hafif bel fıtığı dedi.kimi sinirler kaslara yapışmış dedi.jel ve bazı ağrı kesici haplar kullandım.en son şu an lokal iğne tedavisi yaptırıyorum.ama tedavide 2 gün sonra tamda olmasa bacağım ve belimin sağ kalça tarafı gene ağrıyor.sol tarafımda bir ağrı yok.geceleri çok fazlalaşıyor.lütfen nasıl bir tedavi ile geçer bu hastalık.allah rızası i.in bana bir yarddımcı olun.Cevap bekliyecemhergünde 18 kiloluk bir orgum var.genelde sağ tarafımla taşıyordum.o nedenlede olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2018 at 23:10

   Anlattığınız şikayetler omurgada bir bölgede (özellikle sırttan aşağıda bir bölgede) bel fıtığı nedeniyle sinir sıkışmasına veya basıya bağlı olabileceği gibi, kalça ile ilgili yapılarda bir sorun varlığına bağlı da olabilir. Yine bu tür ağrılar Ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklara bağlı da görülebilir.

   Bu tür hastalıkların araştırılması için romatoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Siyatik sinir ile ilgili bir duruma bağlı olabilir. Sinir sıkışmasının veya basının olup olmadığının anlaşılması için nöroloji alanında sinir ile ilgili testlerin yapılması gerekebilir.

   Tendinitlere bağlı ağrı olabilir. Bu durum için fizik tedavi bölümüne gitmek gerekir.

   Pelvik içi organların hastalıklarından yansıyan ağrılar olabilir.

   Priformis sendromu ile ilgili bir ağrı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Fırat sumer

  14 Mayıs 2018 at 02:31

  Merhabalar.benim 5 yaşında ki oğlumun üzerine ayakkabı vestiyeri düştü. 23 nisan aşırı yoğun şekilde beyin kanaması geçiriyordu bilinç tamamen kapalı.hemen ameliyata alındı çok şükür oğlumuz kritik süreci atlattı.taburcu olduk allaha şükürler olsun felç kalan bir tarafida olmadi.kafasinin saq tarafındaki kemik alındı 6 ay sonra tekrar takılacak.fakat şuan sol gözü görüyor ama dışa doğru bakamıyor sol omuz ucunu göremiyor bu durum geçermi yoksa kılıcımı bize 6.nci koroner sınırı hasar görmüş dediler.acaba geçermi ameliyatla yada kendiliqinden…çok teşekkür ederim vereceğiniz cevap için…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mayıs 2018 at 13:05

   Oğlunuz travma sonucu beyin kanaması geçirmiş, ameliyat geçirmiş. Bunlar ciddi durumlar, bu nedenle fark ettiğiniz tüm gelişmeleri ve sakatlıkları doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

   Beyin kanamasının şiddetine, sebep olduğu hasarlara, geçirilen operasyon veya operasyonlara, uygulanan tekniğe veya tekniklere göre çocuğun iyileşme durumu, bir hasar kalıp kalmama durumu değişiklik gösterebilir.

   Fakında olduğunuz her durumu doktorunuza bildirmeniz de fayda vardır.

   Literatürde çocukluk çağı kafa travmalarının prognozunun (hastalığın gidişatı ve sonucunun) erişkinlerden daha iyi olduğu belirtilmektedir. Fakat bu, travma sonrası gelişen diğer durumlara göre ve tedavi sonrası bile gelişebilecek diğer komplikasyonlara göre değişebilir.

   Çok geçmiş olsun.

 16. Tugba

  21 Mayıs 2018 at 22:48

  Hocam annem 6 ay once seker ameliyati oldu unsulunlerden kurtuldu şeker ortalaması 6.1 e düştü şeker hapı kullanıyoronuda bırakıcak ameliyat sonrası ellerde ve ayaklarda uyuşma oluştu buz gibi oluyor sonra iğne batırıyor hissi ve ağrılı bu sürekli olmakta vitamin ve minerallerle bi sıkıntı yok bide karnının sağ tarafinda bi acıma var kıyafet değdiremiyor hocam bunlar neden olmuş olabilir kalicimidir gecicimidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2018 at 11:41

   Şeker hastalarında uygulanan cerrahi yöntem “metabolik cerrahi” olarak adlandırılmaktadır.

   Kilo fazlalığı, tip 2 diyabet, kolesterol ve tansiyon yüksekliği ile seyreden tabloya metabolik sendrom adı verilir. Metabolik sendrom’un ameliyat yöntemleri kullanılarak tedavi edilmesi de “metabolik cerrahi” olarak adlandırılır. Bu ameliyatlardan sonra hastaların %70-90’ı insülin veya şeker hapı kullanmaktan kurtulabilmektedir.

   METABOLİK CERRAHİDE yapılan ameliyatlar temel olarak ince bağırsaklarda bir yer değiştirme işlemini içermektedir. Ancak bu yer değiştirme işlemi birbirinden farklı birçok yöntem ile yapılabilmektedir. En sık yapılan işlemler; gastrik bypass, duodenal switch, ileal interpozisyon ve transit bipartisyon. Her ameliyatın bir riski vardır. Bu ameliyatlarda da herhangi bir sindirim sistemi ameliyatındaki kadar risk vardır. Uygulanan tekniğe göre, cerrahın deneyimine göre, hastada daha öncesinden oluşmuş diyabet komplikasyonlarına göre ameliyatın başarı oranı ve riskleri değişiklik gösterebilir. Uygulanan tekniğin ne olduğunu, ameliyatın nasıl geçtiğini, ameliyat öncesi hastadaki oluşmuş veya oluşmaya yatkın komplikasyonların olup olmadığını, diyabetin tipini, hastada fazla kilo olup olmadığını, şeker hastalığına eşlik eden başka problemlerin olup olmadığını en iyi doktorunuz bilmektedir. Bu nedenle annenizin hissettiği rahatsızlıkları doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 17. Türkan ay

  1 Ağustos 2018 at 17:23

  1hafta once oğlum sağ baldirİndan girip sol baldirİndan çıkan kurşunla yaralandı his kaybı ve hareket kaybı yaşadı.ayak parmaklarını azda olsa oynatabiliyor ayak tabanında kasilmalari başladı dayanamıyor ağrısına doktorumuz normal dır dedi ne yapmamız lazım ağrısı olmaması için bilmiyoruz çok acı çekiyor sizin düşüncelerinizdenfaydalanmak isteriz tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2018 at 02:28

   Bu tür ciddi sinir yaralanmalarında hastanın yakınlarının yapabileceği çok fazla bir şey yoktur. Eğer yaralanan sinir peroneal sinir yaralanması ise, yaralanmanın derecesine göre değişmekle birlikte bu oldukça zor ve sıkıntılı bir yaralanmadır. Sinir cerrahisi tarafından onarma cerrahisi uygulanmış ise danışacaklarınızı yine bu cerrraha danışmalısınız. Sonuç olarak, bu işin uzmanı sinir cerrahi uzmanlarıdır.

   Eğer hastaneden taburcu olmuşsanız, bu konuda doktorunuzdan yardım almanız en doğrusu olacaktır. Doktorunuz ağrılar için belki ek bir tedavi önerebilir veya önermeyebilir.

   Çok geçmiş olsun.

 18. Kaan

  12 Ağustos 2018 at 18:06

  Merhabalar.4 ay önce işaret parmağımla bas parmağımim birleştiği noktayı cam kestı çok derin bir kesik değildi cam parçası kalmıştır diye o bölümü biraz kurcaladım deri alti tendonlari gordum kurcalamam sonrasi iğne batmasi gibi 2.3 kere his oluştu sonrasında acı yapmasada 15 saniye kadar zonklama oldu bıraktım.Bir hafta olmadan kesik yeri kapandi elim obur sağlam elim kadar iyidi agri sızı yoktu.Taki elini cebime atarken o bölge cebime sürttü bir his oluştu bende acaba cam parçasımi kaldı diye öteki elimle o bölgeye biraz bastırarak kontrol ettim o bölgeye bir anda agri girdi halada devam ediyor.film ve ultrason çekildi sonuç temiz cıktı.2 kere plastik cerrahiye gittim.Ilk denilen o bölgeye müdahale edersek daha fazla zarar vereceği zamanla azalır denildi.2 inci gidişimde tendonlarda sorun olmadığı muhtemelen sinir kılıfında hasar olduğu fizik tedaviye gitmem gerektiği.Fizik tedavi fayda edermi hergun kesilen yerde elimde elimden koluma hatta bazen omuzuma yansima yapan ağrılarım var ilk başlarda uyuşmalar vardi somdi yok fakat agrilar cok siddetli olmasada gecmiyor.Bu konudaki düşüncelerimiz nelerdir.Tesekkurler ıyi çalışmalar saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2018 at 14:38

   İçerisinde cam parçası kalmış da olabilir. Örneğin ayağına batan ve orada kalan cam parçasıyla yıllarca benzer ağrılarla gezen, kafasında cam parçalarının kalmasına bağlı belli bir süre sonra baş ağrısı ve görme problemleriyle doktora başvuran vakaların olduğu da biliniyor veya hem sizin tahriş etmeniz hem de camın kesmesi sinir yaralanmasına neden olmuş olabilir ve sinir yaralanmalarının iyileşmesi 1-2 yıl sürebilir veya kalıcı olabilir. Örneğin kalçaya yapılan enjeksiyonun verdiği sinir hasarıyla düşük ayak gelişebilmesi gibi.

   Tam teşhis için o bölgenin manyetik rezonans görüntülemesi de gerekebilir. Ayrıca enfeksiyon bakımından da inceleme yapılabilir. Nörolojik olarak değerlendirme gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 19. gunnur

  6 Eylül 2018 at 01:36

  Merhaba 1 buçuk yıl önce 4 buçuk yaşındaki oğlum dirsek kırığı ardından yanlış kaynama kolu açılmıyor du ameliyat oldu parmaklarini hâlâ kaldiramiyor emg güzel çıktı doktor zamanla geçer diyor mikrocerrahi ile görüştüm kas nakli yapalım dedi sizce beklesek sinirler duzelirmi yada beklesek ameliyat sansimizda gidermi cvp lütfen teşekkür ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Eylül 2018 at 22:12

   Yanlış kaynamaya bağlı sinirler baskı altında kalmış veya zedelenmiş olabilir. Ameliyattan sonra ne kadar zaman geçti belirtmemişsiniz ama sinirler zedelenmişse fizik tedavi ve rehabilitasyon yardımıyla kaslarında güçlenmesiyle durum belki zamanla düzelebilir. Fakat yine de buradan yanlış bir yönlendirme yapmamız doğru olmaz. Bu nedenle hem ameliyatı yapan doktorunuz hem de bir fizik tedavi uzmanı ile daha detaylı görüşmeniz daha doğru bir tercih olacaktır. Sinir zedelenmelerinde iyileşme ve kasların güçlenmesi 6 ay- 1-2 yıl sürebilir.

   Durumda sinir zedelenmesini, sinirdeki sorunun ciddiyetini ancak doktorunuz bilecektir.

   Geçmiş olsun.

 20. YAPICI

  24 Eylül 2018 at 00:35

  7 yaşında oğlum iki gün önce yani 21 Eylül tarihinde hemşirenin yanlış yere iğne vurulması sonucu düşük ayak oldu. Neler yapmalıyız bir yol gösterin lütfen. Bilekten aşağısını hissetmiyor ilerde düzelir mi . Neler yapmalıyız. Hangi doktora gidelim. Fizik tedavi mı ortopedi mı nöroloji mı. Çok guzel tespitleriniz var. Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Eylül 2018 at 23:35

   Vakit kaybetmeden bir nöroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. Doktorunuz gerek görürse size fizik tedavi bölümüne sevk edecektir.

   Geçmiş olsun.

 21. Özge

  24 Eylül 2018 at 23:59

  Mrb hocam 3 ay önce babama böbrek verdim ameliyattan sonra sağ Bacağım kitlendi 15 gün sonra tekrar düzeldi ama 3 aydır mütş derecede belden sağ ayağıma doğru vuran bir ağrım var bel fıtığı çıktı 1. Derecede 3 doktor fizik tedavi gör geçer dedi emg testide temiz çıktı bugün fizik bölümüne gittim doktor gereksiz onun fıtıkla alakası yok başka nöroloji git dedi napıcagımı bilmiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2018 at 12:22

   Beyin cerrahisine gitmeniz belki daha doğru olur. Bel fıtığında da fıtığın bulunduğu kısma bağlı (örn. siyatik sinire bası yapan veya etkileyen bir fıtık varsa) ayağa vuran ağrı, uyuşma/karıncalanma gibi hisler olabilmektedir. Fakat olduğunuz ameliyat ile ilgili bir sıkıntı olup olmadığı bakımından da incelemeler yapılması gerekebilir, bu nedenle ameliyatı yapan doktorunuz ile de görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 22. Ufuk babacan

  21 Ekim 2018 at 11:00

  Kolay gelsın hocam bende yaklasık ıkı yıl olucak nerdeyse zona doktugum yerde yanma oluyo gıttıkce azalıyo ama tam olarak gecmedı butun doktorlar zona agrısı uzun surer sonunda gecer dıyor sizin gorusunuzu ogrenmek ıstedım hıcam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2018 at 22:57

   Zona hastalığı geçtikten sonra ağrı kalabilir, hastalıktan sonra ağrı tekrar ortaya çıkabilir, bu zona komplikasyonudur, buna “post herpetik nevralji” denir. Post herpetik nevralji sıklıkla yanıcı tipte ağrı olarak tarif edilir. Bu belirtiler kendiliğinden ve herhangi bir uyarıcı olmadan da tetiklenebilmekle birlikte ısı ve ışıkla şiddetlenir. Bu ağrıların kontrolü için ağrı kesiciler, antidepresanlar, lokal anestezik maddeler, sinirlerin bloke edilmesi gibi tedaviler uygulanabilir.

   Tıbbi yardım almak gerekip gerekmediğini doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 23. gökhan

  28 Ekim 2018 at 20:32

  hocam kolay gelsın ee motorsıklet kazası sonrası s32 omurga ve pelvıs kırıgı olustu yanı sol asetabulum kemıgı kırıgı buna baglı olarak siyatik sinir lezyonu oluştu sinir ezilmiş dizimden asagı sol taraf hafif hissediyorum sag tarafında bi sıkıntı yok ayak düşük ayak sadece aşağı doğru hareket edıyor sola saga yukarı yok sızce duzelme sansı warmı nasıl birşey onerirsiniz bi yardımcı olurmusunuz emg ceken doktor iyileşir ama uzun surer demişti şimdiden cok tesekkur eederım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2018 at 01:21

   Sinir yaralanmalarının iyileşmesi en az 2 yıl, hatta 3-5 yıl alabilir. Bu süreçte fizik tedaviyle ve fizik tedavi uzmanının önerdiği egzersizleri evde de devam ettirme ile kasları, bağları ve diğer yapıları güçlendirerek iyileşme sürecini katkıda bulunmak mümkün olabilir.

   Sinirin hangi derecede zedelendiğine bağlı olarak da iyileşme süreci değişiklik gösterir. Ayrıca eşlik eden diğer yaralanmaların da etkisi olacaktır.

   Doktorunuzun önerilerini dinlemeniz ve neler yapabilirsiniz bunu doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 24. Duygu

  30 Kasım 2018 at 23:43

  Merhaba ben yaklaşık 2 ay önce iğne sonucu şikayetler başladı.kalcamda herzmnki enjeksiyon sonrası agrı vardı 1 hafta yogun agrdı kalcam yapılan iğne antibiyotik karısı novalgindi. İlk haftalar bu denli şikayetim yokken bir gün gece belimde kırılırmşcasına agrı hisstm bu bacgaımn arka kısımlarına dogru yanma seklinde ilerledi aksamları oluyordu. Bunu üstüne ayagımda titreme lr meydana gelmeye basladı günden güne ve Aciller hastne dolandım agrım şiddetlendi nörolojıye gttm boyun bel beyin emar cekldi sonuç temiz fıtık vs yok. Emg cekldi elektrik ve iğne yaklaşık 5, 6 yere iğne batrark test etti elektriğe olumlu yant verdim iğnede olumlu dedi hasar derecesi ne dedim numaralandrma yapmak için hasar olması gerek ddi hocam şuan kalçam belim sol tarafım kolum bile kuvvtsz bu şikayetler neden dedim kalcam batıyor agryr belim bacagım güçsüz basıyorum hiç sıkıntım yok ama agrılar beni mahfdyr durmyrm aglamaktan. NÖROPATİ ilaç verdi lyrıca die. Fizik tedavi vermedi. Agrılar kalbimi durduracak artık tamam basyrm etime dokununca his edyrm ama karıncalanma kaslarım arka tarafları cok agryr germe harkti yapnca agryr eögden sonra bacagm dahada şiddetlendi agrı yanyr surekli içten bi titreme mevcut sol tarafta bilmekte sinirde hisedyrm. Bana akıl verin ne yapmalıyım sizce bu nedir sinirim hasarlı mı sizce GECMESİ mümkün mü yalvarıyorum size lütfen bana olumlu bişeyler sylyn sizce sinirme denk gelmimdr iğne basmamda problm yok fakat gücsüz diger bacgma göre can alıcı agrılar belime koluma kadr bu iğne yapıldıgım tarafımda sadece ezilyr sanki belim. Sizce hasar varmı yoksa sakıncalı bölgeye yapldıgı için ilaçtan mı etkilnyr sinir yeri zaten sakıncalı bi bölge dediler. Lütfen yorum yapın bi yol izlememe vesile olun duacınız olrm dayanmyrm artık acılara. B12ve nörootik ilaç kullnyrm agrı kessn die faydasıda yok lütfen bilginzle beni yönlndrn kafayı yicem. Agrılar kronk midir. Emar temiz emgde elektrk ve iğneye olmlu. Peki bu nedir günden gune agrı ve güçszlk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Aralık 2018 at 14:13

   Kas içi ilaç enjeksiyonu kalça, omuz ve bacak adalelerinden (kaslarından) yapılır. Enjeksiyon komplikasyonu olarak apse, nekroz, deri döküntüleri, sinir yaralanması, siyatik nöropati ve dolayısıyla kronik ağrı, kemik dış zarı iltihabı gibi bir takım problemler gelişebilmektedir. Periferik sinir yaralanması enjeksiyondan sonra oluşabilen kitlesel lezyon ve skarlara bağlı da olabilmektedir. Aynı durum, seyrek olarak ilacın sinire yakın olarak veya epinöral seviyede birikmesine bağlı da meydana gelebilir. Enjeksiyon yaralanması riski, genellikle yaşlılarda ve kalçası zayıf olan zayıf kişilerde, çocuklarda daha fazladır.

   SİYATİK NÖROPATİ HAKKINDA KISACA BİLGİ VERECEK OLURSAK;

   Siyatik nöropati, minör motor ve duyusal anormallikten, komplet paraliziye kadar çok geniş aralıkta hasara neden olabilir. Tipik bulguları; düşük ayak, çekiç parmak, duyu uyarılarını algılama bozukluğu, süreğen bacak ve ayak ağrısı ve ayak duyusunun kaybıdır. Nöropatiler, semptomların yerleşme süresine göre; akut (3 haftadan önce), subakut (3-6 ay) veya kronik (6 aydan uzun) şeklinde sınıflandırılmaktadır. Siyatik nöropati tedavisinde ilk ve en önemli aşama, nedenin belirlenmesidir. Siyatik nöropati hastalarında genellikle medikal tedavi yanı sıra konservatif tedavi uygulanmaktadır. Medikal tedavi ile birlikte nötral pozisyonda dinlendirme, elektrostimülasyon, eklem aralığı açma ve güçlendirme egzersizleri uygulanmaktadır. Bu tedaviler EMG ile izlenir ve sonuçlarda düzelme olmazsa cerrahi tedavi uygulanabilmektedir.

   Siz iğneyi ne için oluyordunuz, hastalığınız veya şikayetleriniz neydi, hiç bir bilgi vermemişsiniz. Bu nedenle, belki şimdi yaşadığınız şikayetler iğne olmanıza neden olan duruma bağlı da olabilir veya siz de tam olarak neden iğne verildiğini bilmiyorsanız (örn. bir ağrınız vardı da bunun için iğne verilmiş ise), altta yatan ve omurganızı da ilgilendiren ve sadece anlattığınız yöntemlerle teşhis edilemeyen romatizmal bir hastalığınız, enfeksiyon kaynaklı bir hastalığınız, şeker hastalığı gibi nöropatiye neden olabilen bir hastalığınız, yine nöropatiye neden olabilen beyin ile ilgili bir hastalığınız da olabilir. Bu nedenle belki daha detaylı (romatoloji alanında, enfeksiyon hastalıkları alanında, iç hastalıkları alanında) araştırmalar gerekebilir (iğne vurulmanızın nedeni de, neden bu duruma geldiğiniz konusunda belki ipucu verebilir).

   Ayrıca eğer enjeksiyona bağlı skar dokusu, herhangi bir kitlesel lezyon oluşmuş ise, şikayetleriniz piriformis sendromu denilen duruma bağlı da olabilme ihtimali vardır. PİRİFORMİS SENDROMU, pirifomis kasından kaynaklanmaktadır. Piriformis sendromu tanısı kolay konulamayabilir.

   Doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

   • Duygu

    1 Aralık 2018 at 14:38

    Hocam iğne yapılma sebebi bademcigımde yogun enfeksiyon ilhihaptandı. İğneyide yapan kişi sakıncalı bölgeye yapmş. Agrılar gunden gune artmakta kalcamda ilk iğneyi vuruldugumdaki acı var. Tozlu iğne antbytk ve novalgındı karışım ilhihap ve agrılar içindi. Sakıncalı bölge oldugu söylendi bakıldığında. Yaşım 24 benim korkum ömür boyu sürermi bu şikaytlr inceden bi titreme mevcut bacagım İn içinde topuk ve arka tarafında agrılı seklde seyreder rahatszlk belim inanılmaz agryr. Hangi bölüme gitmem lazm tekrar mı noroljı. İnanın bıktım hocam pskoljım berbat durumda. Sinire deseydi iğne basamazdım dimi hocam. Eger ilaç orda biriktyse ne yapabilirim olurunu bana söyleyin nolursunuz hocam gücüm takarım kalmadı agrılar dan kafayı yicem artık basıyorum şükür sıkıntı yok bu agrılar hepmi kalıcı bilmiyorum zede ve hasar farklı seylermi emgde sıkıntı yok dendi zatn sinirin hasar ya da zede alıp almadığını nasıl bilcez. Şikaytlrime göre varmı sizce bi sıkıntı.

    Ve zayıf biriyim kilolu deilim.

    Hocam o sakıncalı böyle dokun a batrnca küçük minik bi topaklık vr iğne yerine sokunca kramplı gbi bi agrı oluyor siyatik bölgesine dogru kalcayı dörde böldgmzde tam çizginin ürünü düşün orası yakın yada tam üstü bilmyrm kalcam özellikle bagımı bukup gergnlştrnce ordaki küçük tooaklıgı sertliği net hisedyrm iğne vurulan yere dokununca üstne hassayt vr siyatık üstünde i yanında ı blmyrm siyatiğin üstnde olurmu bu.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     4 Aralık 2018 at 18:48

     Enjeksiyonlar sırasında başta siyatik sinir olmak üzere periferik sinir hasarı meydana gelebilmektedir. Enjeksiyona bağlı oluşan bu sinir hasarı zayıf olmanızdan dolayı da oluşmuş olabilir. Çünkü zayıf kişiler enjeksiyon yaralanması bakımından normal kiloya sahip kişilere oranla daha fazla risk altındadırlar.

     Buradan (yani internet sitesi üzerinden) durumun ne olduğu hakkında net bir şey söyleyebilmek mümkün değildir. Sinir zedelendiğinde, zedelenmenin derecesine göre belirtiler ve bulgular değişiklik gösterir. Yani enjeksiyon kaynaklı sinirde zedelenme olmuş ise, sinir çok fazla zedelenmiş veya tam zedelenmiş demek zordur (yani ne kadar zedelendiğine göre belirtiler değişiklik gösterebilir). Siyatik nöropatinin nöroşirürji ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon kliniğinde değerlendirilmesi gerekir.

     Eğer enjeksiyon kaynaklı o bölgede sinire bası yapan bir oluşum (nekroz, nedbe (sıkar) dokusu, iltihaplanma gibi) var ise, bası altında kalan sinire özgü klinik tablo ortaya çıkar. Örneğin, sinir sıkışmasına bağlı piriformis sendromu gelişebilir. Bunun da teşhisi zor olabilir. Bu durumunda nöroşirürji ve fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde değerlendirilmesi gerekir.

     Bir de, bademcik iltihabı olduğundan bahsetmişsiniz, bademcik iltihabı ve buna neden olan enfeksiyon akut romatizmal ateş denilen (romatizmal) hastalığa neden olabilir. Bu ilaçları veren doktorunuz size böyle bir teşhis koyduğu için size bu iğneyi vermiş olabilir. Romatizmal ateş hastalığı da bahsettiğiniz ağrılara (bel ağrısı, kalça ağrısı, bacak ağrısı gibi) neden olabilir. Size ilaçları yazan doktorunuzdan bu konuda bilgi alabilirsiniz.

     Tekrar geçmiş olsun.

 25. Olcay

  6 Mart 2019 at 00:54

  Hocam iyi günler 25 gün önce baş ağrısı şikayetiyle acile gittim sağ kalçamdan ağrı kesici iğne oldum iğneyi olduktan sonra iğnenin ilk acısı 5 gün boyunca geçmedi sonra ayak bileğimde yanmalar başladı doktora gittim ve iğnenin sinire yakın bir yere geldiği söylendi bacağımda his kaybı oluştu bana garklı geliyor artık biraz yorgun yürümemde bi sıkıntı yok ayak bileğimi hareket ettire biliyorum baş parmağımıda sadece his kaybı var birazda kas kasılmaları fizik tedaviyede ger olduğunu söylemediler zamanla bir güç kaybı olurmu yürümeme engel olurmu yani bacağım daha kötüye gidermi ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2019 at 23:18

   Bir beyin cerrahisi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Sinir ileti testlerinin yapılması gerekebilir.

   Ayrıca baş ağrısı için ne iğnesi olduğunuz, baş ağrınızın nedeni de bu durumu değiştirebilir. Çünkü baş ağrınızın nedeni enfeksiyon kaynaklı bir hastalığa bağlı ise, enfeksiyon beyni etkilediği için de benzer sinirsel sorunlar yaşanabilir.

   Doktorunuz ile bu durumu daha detaylı görüşmelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Selçuk fetay savaş

  7 Nisan 2019 at 18:44

  Merhabalar. Benim dilimin altında tükürük bezlerinde taşlar vardı .Bir profösör tarafından ameliyat edildim 2 sene evvel.Dilimin sol tarafı komple his duygusunu kaybetti. O kadar masaj filan yapıyorum bir türlü eski durumuna gelmedi. Tekrar ameliyatmı olmam gwrekir yada bununla ilgili bşr destekleyici ilacı varmıdır . Kime danısabilirim .Zira o doktora artık güvenmiyorum.

 27. İBRAHİM GÜLTEKİN

  10 Mayıs 2019 at 09:15

  Merhaba ben Kayseri’den ibrahim. Benim kasigimin yani bacağımin eklem yerinde ağrı var uzun süre teşhis koyamadilar sonra sinir kaybı olduğunu öğrendim ama herhangi bir yara falan almadım galiba pantolon için kemerlerimi çok sıkardim o kesmiş olmalı.Ankarada bir doktor norontin yazmışti ondan sonra bacağım çok kötü içten agrimaya başladı şimdi ne yapsamda geçmiyor. sürekli ayakta durdugumdan sürekli uyuşuyor ne yapmalıyım psikolojim çok bozuldu işten eve zor atıyorum kendimi gerekirse telefonla bilgi verin cevap bekliyorum sizden. Çok teşekkür ederim şimdiden. 05363002689

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mayıs 2019 at 09:52

   Bahsettiğiniz durum priformis sendromu olabilir. Priformis sendromu, bu kastan kaynaklanan ağrının siyatalji belirtileri ile ya da siyatalji olmaksızın gluteal bölgeye yayılması ve bu bölgede ortaya çıkan belirtilerle birlikte görülmesi durumudur. Klinik belirtiler genellikle bel ağrısının da sebep olduğu diğer alt patolojilerle benzerlik gösterdiği için teşhis genellikle atlanır. Hastalarda genellikle priformis kasının bulunduğu gluteal bölgede lokalize sızı tarzında ağrı olur. Diğer belirtiler; ağrının hareket ile artması, oturur pozisyondan ayağa kalkarken veya çömelme ile ağrının artması, pozisyon değiştirme ile ağrının tamamen geçmemesi, yürüme güçlüğü, ayakta uyuşma gibi belirtiler sayılabilir.

   Priformis sendromu tedavisinde; non-steroidal antiinflamatuvar ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar, istirahat, sıcak-soğuk uygulama, germe egzersizleri, priformis kasına injeksiyon uygulama, gereken durumlarda cerrahi tedavi gibi yöntemler uygulanabilir.

   Fakat başka bir durum da olabilir.

   Fizik tedavi uzmanı, sinir-beyin cerrahisi uzmanı, ortopedi uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından daha detaylı incelemeler gerekebilir. Ayrıca bu durum alt bel ağrısı ve diğer siyatlji sebepleri (örn. bel fıtığı, romtizmal hastalıklar, tuzak nöropatiler, iltihap oluşturan hastalıklar, kireçlenmeler, omurga kanal darlığı gibi) ile ilişkili de olabilir.

   Doktorunuz ile daha detaylı konuşmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 28. Aysegul

  11 Temmuz 2019 at 00:36

  Merhaba ben istanbuldan Ayşegül iki ay önce tarsal tünel sendromu ameliyatı ve morton norama ameliyatı oldum Uyusma . Ve agrılarım gecmiyor doktor bir yılı bulur dedi ilk zamanlar çok agrım yoktu ayagıödaki şişlik ler ininca segirmeler uyuşmalar başladı ve devam ediyor neurontin kullanıyorum bana bilgi verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Temmuz 2019 at 22:44

   Tarsal tünel sendromu, posterior tibial sinirin medial malleol seviyesinde tuzaklanması sonucu ortaya çıkan nadir bir tuzak nöropatidir. Posterior tibial sinirin tarsal tünel içerisinde tuzaklanmasının pek çok sebebinin olduğu bilinmektedir. Nedenler arasında travmalar, kanal içerisinde yer kaplayan lezyonlar/anomaliler, bazı sistemik hastalıklar, biyomekanik ve idiyopatik (sinir basısının saptanamaması) olarak sınıflandırılmaktadır.

   Tarsal tünel sendromu tedavisi konservatif ve cerrahi olarak iki başlık altında toplanır. Cerrahi tedavi ancak yeterli konservatif tedavi ile yanıt alınamayan hastalar için gündeme gelir. Konservatif tedavi altta yatan nedene yönelik planlanır. Tarsal tünel sendromuna yol açan durum ve eşlik eden diğer durumlar cerrahi tedavinin başarı oranını etkilemektedir.

   Morton nöroma, ön ayak ve parmaklara vuran ağrı ile karakterizedir. İnterdigital sinirin, transvers intermetatarsal ligament altında bası sonucu gelişir. Bu durumda konservatif tedavi sonuçlarının kesin olarak bilinmemesi ile birlikte, tüm hastalara öncelikle konservatif tedavi önerilmektedir. Konservatif tedavinin başarısız kalması ve şikayetlerin 6 aydan fazla sürmesi nedeniyle cerrahi tedavi gündeme gelir. Cerrahi sonrası benzer ağrının sürmesi rekürent nöroma olarak adlandırılır ve bu durum hem hastalar hem de hekimler tarafından oldukça önemli bir problemdir.

   Doktorunuz ile görüşmeniz en doğrusudur.

   Geçmiş olsun.

 29. Ayşe yumustu

  12 Ağustos 2019 at 15:33

  Merhaba yaklaşık 3 sene önce kalcama protez takildi.ameliyat sonrasi kalca ve bacak ağrısı özellikle diz alti ve iç baldirda yanma ağrı uyuşukluk oluşuyor.sonra dizden menisküs ve belden sinir sıkışması ameliyatı oldum ama ağrılar gecmedi.femoral sinir zedelenmesi diyor doktorlar.nasil bir yol izlemem gerekiyor.doktor tavsiyesi de dahil her türlü onerilerinizi bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2019 at 09:20

   Femoral sinir hasarı (zedelenmesi), menisküs cerrahisi dahil çeşitli nedenlerle yapılan cerrahi girişimler sonrası görülen bir komplikasyondur.

   * Daha çok alt ekstremite cerrahi girişimlerinde kullanılan pnömatik turnike (4,5, 7, 10) sinirin pelvik alanda sıkışması, gerilmesi ve transeksiyonu,
   * Yanlış retraktör uygulaması,
   * Cerrahi girişim sırasında hastanın yanlış pozisyonlandırılması,
   * Retroperitoneal hematom ve sinire yakın bölgelere lokal anestetik uygulamaları gibi nedenlerin femoral sinir hasarına yol açtığı ileri sürülmektedir.

   Cerrahi sonrası gelişen femoral nöropatide hastaların çoğunda hastanın şikayetleri zamanla düzelebilmektedir, ancak bu iyileşmenin daha iyi ve erken olması için hastaların fizik tedavi programına alınması önerilir. İyileşme süresi ve durumun ne kadar iyileşeceği kişiye göre değişiklik göstermektedir.

   Fizik tedavi ve ameliyatları yapan doktorunuz veya doktorlarınız ile daha detaylı görüşmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git