Hastalıklar ve Tedaviler

Sinir Sistemi Hasarı – Sinir Zedelenmesi Nedir?

Sinir hasarı veya sinir yaralanması neden olur?

Sinir hasarları, bir travma sonrası sinire giden liflerdeki hasar ya da kesilme durumunu ifade eder ve bu durum ciltteki hissetme duyusunda ve kasların çalışmasında zayıflığa veya kayba yol açar.

Sinirler bıçak yaraları, mermi yaraları, yanık yaralanmaları, elektrik çarpmasına bağlı yaralanmalar, yanlış enjeksiyon uygulaması nedeni ile oluşan yaralanmalar, vücuttan içeri giden cisimler (uçan cam gibi) veya el aletleri ile kaza sonucu temas (rotatif testere ve pervane gibi) farklı bazı kazalar nedeni ile oluşan yaralanmalardan zarar görebilirler.

Periferal (periferik) sinir hasarı nedir?

Periferal sinirdeki (beyin veya omurilik harici sinir) sakatlık sinirdeki bazı (fakat hepsi değil) bireysel liflerin kesilmesi ile meydana gelmiş ise, kesik lifler sakatlığın her iki tarafını da bozukluğa uğratır ve bu durum kaslarda güç kaybına ve ciltte hissizliğe sebep olur.

Periferal (periferik) sinir hasarı iyileşir mi?

Sinir sakatlanması durumunda yarılmış liflerin uç hizaları çok bozulmamış kısmi kesiklerde veya yaralanmalarda, yeni lifler hasara uğrayan liflerin kaybolduğu kanallarda rejenere olur (yenilenir veya tamir olur). Bu yeni lifler sakatlıktan birkaç gün sonra gelişmeye başlar ama bu gelişim oldukça yavaş (her gün 1 mm hızında) olur.

Bir sinirde tam olarak kesilme veya yaralanma söz konusu ise, bireysel lifler kendini yenilemeye çalışır. Ancak yön veren kanallar bir doku topak 1 oluşturmak için birbirine kenetlenirler fakat bazı olgularda fonksiyonlar tekrar yerine gelmez.

Kendini yenileyen veya tamir eden sinir lifleri bazen yanlış kanallardan geçerler, bu nedenle fonksiyon geri geldiğinde olması gerekenden farklı eylemler gerçekleşebilir. Örneğin işaret parmağını hareket ettirme işlevi orta parmağı da hareket ettirebilir. Bu gibi durumlarda hareket yetenekleri ve hislerin tercümesinin yeniden öğrenilmesi gerekebilir.

Periferal sinir hasarı iyileşir mi

Sinir hasarı iyileşir mi

Beyin ve omurilik sinir hasarı nedir?

Beyin ve omurilikteki sinir alanları periferal sinirlerden yapısal olarak farklıdır ve yarılmış lifler bu alanlarda rejenere olmazlar (kendini yenilemezler). Örneğin optik sinirlerler (göz sinirleri) kesilmiş ise görme yeteneği tekrar geri gelmez.

Beyin ve omurilik sinir hasarı iyileşir mi?

Beyin ve omurilik sinir liflerinin yarılması durumunda bazen cerrahi tedavi bu siniri onarabilir fakat bu tür bir cerrahi yöntem sadece periferal sinirlerde uygulanır.

Mikro cerrahide beyin cerrahisi uzmanı yarılmış liflerin titizlikle bir araya getirilmesini ve zarif iğne, cerrahi iplik kullanarak yerine dikilmesini sağlar.

Sinir uçlarının doğru ve dikkatli bir şekilde hizalandırılması liflere doğru kanallar boyunca en iyi yenilenme olanağını sağlar. Ancak çok iyi uygulanan sinir cerrahisi teknikleri bile nadir olarak tam iyileşmeyi sağlar.

Sinir cerrahisi sonrası iyileşme sürecinde kasları sağlıklı ve kontraktürden (anormal kasılma) durumundan korumak için fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi çok ama çok önemlidir.

Sinir sistemi nedir?

Sinir sistemi vücudun içinde ve dışında gelişen şartlardaki değişimleri bulur, tercüme eder ve yine kendisi yanıt verir. Merkezi sinir sistemi bilgiyi çözümler ve buna yönelik yanıtlar veirir. Periferal sinir sistemi bilgiyi toplama ve yanıtlama sinyallerini iletir. Bazı yanıtlar istemsiz olarak gerçekleşir iken, diğer yanıtlar bilinçli düşünce ile belirlenir. Sinir sistemi aktivitesinin tamamı birbiri ile bağlantılı nöronların (sinir hücreleri) geçiş yolları boyunca geçen sinyallerden oluşur.

 1. Merkezi sinir sistemi nedir? : Merkezi sinir sistemi kafatası ve omurga tarafından korunan beyin ve omurilik’den oluşur. CNS duyu organlarından ve reseptörlerden bilgi alır ve periferal sinir sistemi aracılığı ile kaslara ve bezlere sinyal gönderir.
 2. Beyin sinir sistemi nasıl çalışır? : İmpulsalar serebral kortekse ulaştığı zaman ağrı hissedilir. Diğer aktivite de (örneğin ağrılı stimulusu ezberleme ile ilgili alan) bu görevi yerine getirebilir. Beyinsapına ulaşan sinyaller gözlerin stimulusa hareket etmesi gibi daha çok eyleme neden olabilir.
 3. Omurilik sinir sistemi nasıl çalışır? : Omurilik, Grey matter sinir hücresi vücutlarını içinde barındırır. Akmadde de onların iletken liflerini içerir. Kordun birleşme yerinde spinal sinirler ikiye ayrılır. Dorsal kök duyusal lifleri taşır. Ventral kök ise motor liflerini taşır. Omuriliğe giren sinyal diğer sinir hücrelerine ayrı bağlantılar ile geçer.
 4. Periferal sinir sistemi nedir? : Bu sinir sistemi beyin ve omuriliği vücudun diğer kısımlarına bağlayan bütün sinir sistemini kapsar. Periferal sinirlerden 31 çifti (spinal sinirler) omuriliğe bağlanır ve 12 çifti (kraniyal sinirler) ise beyine bağlanır. Uzuvların ana sinirleri sınıflandırılmıştır.
 5. Periferal sinir sistemi nasıl çalışır? : Bir reseptör duyusal lif yoluyla omuriliğe bir mesaj gönderir. Bu motor lif yoluyla dolaşan kasa doğru bir geri sinyali tetikler ve bu eylem refleks arkı olarak adlandırılır. Diğer sinyaller beyne geçer. Duyusal ve motor lifleri zıt yönlerde sinyaller taşısalar da çoğunlukla aynı siniri de müdahale edebilirler.

Sinir sistemi hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Omurga kanal darlığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Motor nöron hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Berry anevrizması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Radial sinir vücudun neresindedir
 5. Sinir yolu defektleri neden olur
 6. Radikulopati (sinir kökü hasarı) neden olur
 7. Lomber ponksiyon nedir

2 Yorum

 1. Ali GÖÇER

  14 Ekim 2017 at 19:25

  Merhabalar, babam 50 yaşında 1 metre ağaçtan bilinçsiz düştü ve omurilik L1 kemiği kırılması, L2 kayması sonucunda %50 ye yakin sinir ezilmesi oluştu ameliyatla kırılan kemik ve kayan kemik platin ile sağlıklı bir ameliyat geçirdi. Şu an takribi 2 aydır gazi hastanesinde fizik tedavi görmekte bu durumda bitkisel olarak yada tıbbi yoldan yapılacak başka bir şey var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   18 Ekim 2017 at 16:46

   Bu tür omurga yaralanmalarından sonra, cerrahi işlemler ve bu tedavi süreci bittikten sonra genellikle yapılabilecek en iyi tedavi fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Bunun yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenme, doktorunuzun önerilerine dikkat etme, sigara gibi maddelerden uzak durma, faydası olacak ise refleksoloji masajları, hastanın iyi bakılması, yaralı kısımların enfeksiyon kapmamasına dikkat edilmesi gibi öneriler faydalı olur. Doktorlarınız bir şey gerektiğinde size bilgilendireceklerdir zaten. Sinir yaralanmalarında iyileşme süreci ve iyileşmenin ne kadar olacağı veya bir aksaklık kalıp kalmayacağı sinir hasarının derecesine ve yerine göre değişebilir ve iyileşme süreci 1-2 yıldan 3-5 yıla kadar değişiklik gösterebilir. Sinir dokusu cevre dokuların da yardımıyla yavaş yavaş kendini toparlar (toparlanma imkanı olan zedelenmelerde). Tabii bu tür yaralanmalarda hastanın yaşı, hastanın eşlik eden başka sağlık sorunlarının olup olmadığı da durumun iyileşme sürecini değiştirmektedir.

   Çok geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git