Bitkisel Sağlık

Sinir Otu ve Sinir Otunun Faydaları ve Zararları

Sinir otu (Plantago) nedir?

Sinirli ot, Plantago, yara otu, çıban otu, pişik otu, ayak otu gibi isimler ile de adlandırılan ve sinir otugillerden, sulak yerlerde yetişen, birçok yabani çeşidi bulunan, bazı türlerinde gövde bulunmasına rağmen bazı türlerinde gövdesiz olan bir ya da çok yıllık olabilen otsu bir bitkidir. Sinir otunun hem tohumu hem de yaprakları kullanılabilir.

Sinir otunun faydaları

 1. Sinir otu yapraklarının kaynamış su ile demlenerek elde edilen suyu mideyi teskin eder (yatıştırır), öksürük nöbetlerinde faydalıdır, balgam söktürücü ve boğaz iltihabında iyileştirici özelliği vardır. Ayrıca boğaz iltihabı için 1-2 çay kaşığı kurutulmuş sinir otu bitkisi meyve sularına ya da soğuk suya karıştırılarak da içilir.
 2. Sinir otunun kaynatılmış suyundan gargara yapılarak ağız içi yaraları için kullanılabilir.
 3. Sinir otu yapraklarının çiğnenmesi diş ağrılarında faydalıdır.
 4. Sinir otunun yaprakları ezilerek veya yaprak şeklinde yara üzerine sargı ile sarıldığında iltihaplanmayı önleyebileceği gibi yaranın iyileşmesinde de faydalıdır.
 5. Sinir otu nasırlarda faydalıdır.
 6. Sinir otunun böcek ısırmalarında ve sokmalarında taze yaprakları ile böceğin ısırdığı yer ovularak kullanılır.
 7. Sinir otu larenjit (larenks iltihabı) durumunda da kullanılır. Bu çay 250 ml kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş , ovulmuş bitki eklenerek kullanılır.
 8. Sinir otunun kurutulmuş veya haşlanmış yapraklarından yapılan lapanın zehirli sarmaşık hastalığının kaşıntılı lezyonlarında, zehirli meşenin lezyonlarında, güneş yanıklarında faydalı olduğu da bilinmektedir.
 9. Sinir otunun  kurutulmuş kök ve saplarında bol miktarda nişasta bulunduğundan yiyecek olarak da tüketilebilir fakat bitki tazeyken (yeşilken) zehirlidir fakat kurutulduktan sonra zehiri gider.

Not : Sinir otu bitkisinin öz suyu deriyi tahriş eder, bu nedenle genellikle kurutularak veya haşlanarak ya da bitkinin yaprakları ezildikten ve öz suyu çıkarıldıktan sonra lapa şeklinde sarılması  durumunda cilt tahrişi önlenebilir.

Sinir otu nedir

Sinir otu nedir

Sinir otunun toplama ve saklama koşulları

Sinir otunun yaprakları, en önemlisi de taze yaprakları ezdirmeden mayıs ayından ekim ayına kadar toplanabilir ve kuru, hava alan, nemlenmeyecek yerlerde kurutulur, nemlenmeyecek bir yerde saklanır.

Sinirli otun kullanım şekli

 1. Kurutulmuş ottan 1 çorba kaşığı ezilerek yarım litre kaynar su ile 15 dakika demlenir ve süzülerek içilir.
 2. Sinirli ot ezilip öz suyu çıkarıldıktan sonra yaralı bölgeye sarılarak da kullanılır.

Sinir otunun zararları

Tansiyon düşüklüğü sorunu olanlar sinirli ot çayını kullanmamalıdır. Tansiyon düşüklüğü yapma gibi bir yan etkisi vardır. İlaç kullananlar bitki çayları konusunda dikkatli olmalıdır, çünkü bitkisel yöntemler tıbbi ilaçlar ile etkileşim yapabilir ve yan etkilere yol açabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Bitki çaylarının faydaları ve zararları
 2. Semiz otunun faydaları
 3. Enginar ve enginarın faydaları
 4. İyi uyumak için faydalı bilgiler
 5. Kilo vermeye yardımcı besinler
 6. Beyin gelişiminde faydalı besinler
 7. Menopoz dönemindeki rahatsızlıklarda bitkisel destekler

2 Yorum

 1. Göktuğ

  13 Ağustos 2017 at 05:35

  Ben 14 yaşındayım ve halısaha ve havuza cok gittiğimden gitdiğim yerlerde cok sulu olduğundan vucud 10 taneden çok diken battı ve hiçsinirlenmiyorum ve aniden yataktan kalktım ve kafam döndü ve uyuştu buna bi cözüm yolunu biliyorsanız lütfen yardimcı olun acilll…!!!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git