Bitkisel Sağlık

Sinir Otu ve Sinir Otunun Faydaları ve Zararları

Sinir otu (Plantago) nedir?

Sinirli ot, Plantago, yara otu, çıban otu, pişik otu, ayak otu gibi isimler ile de adlandırılan ve sinir otugillerden, sulak yerlerde yetişen, birçok yabani çeşidi bulunan, bazı türlerinde gövde bulunmasına rağmen bazı türlerinde gövdesiz olan bir ya da çok yıllık olabilen otsu bir bitkidir. Sinir otunun hem tohumu hem de yaprakları kullanılabilir.

Sinir otunun faydaları

 1. Sinir otu yapraklarının kaynamış su ile demlenerek elde edilen suyu mideyi teskin eder (yatıştırır), öksürük nöbetlerinde faydalıdır, balgam söktürücü ve boğaz iltihabında iyileştirici özelliği vardır. Ayrıca boğaz iltihabı için 1-2 çay kaşığı kurutulmuş sinir otu bitkisi meyve sularına ya da soğuk suya karıştırılarak da içilir.
 2. Sinir otunun kaynatılmış suyundan gargara yapılarak ağız içi yaraları için kullanılabilir.
 3. Sinir otu yapraklarının çiğnenmesi diş ağrılarında faydalıdır.
 4. Sinir otunun yaprakları ezilerek veya yaprak şeklinde yara üzerine sargı ile sarıldığında iltihaplanmayı önleyebileceği gibi yaranın iyileşmesinde de faydalıdır.
 5. Sinir otu nasırlarda faydalıdır.
 6. Sinir otunun böcek ısırmalarında ve sokmalarında taze yaprakları ile böceğin ısırdığı yer ovularak kullanılır.
 7. Sinir otu larenjit (larenks iltihabı) durumunda da kullanılır. Bu çay 250 ml kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş , ovulmuş bitki eklenerek kullanılır.
 8. Sinir otunun kurutulmuş veya haşlanmış yapraklarından yapılan lapanın zehirli sarmaşık hastalığının kaşıntılı lezyonlarında, zehirli meşenin lezyonlarında, güneş yanıklarında faydalı olduğu da bilinmektedir.
 9. Sinir otunun  kurutulmuş kök ve saplarında bol miktarda nişasta bulunduğundan yiyecek olarak da tüketilebilir fakat bitki tazeyken (yeşilken) zehirlidir fakat kurutulduktan sonra zehiri gider.

Not : Sinir otu bitkisinin öz suyu deriyi tahriş eder, bu nedenle genellikle kurutularak veya haşlanarak ya da bitkinin yaprakları ezildikten ve öz suyu çıkarıldıktan sonra lapa şeklinde sarılması  durumunda cilt tahrişi önlenebilir.

Sinir otu nedir

Sinir otu nedir

Sinir otunun toplama ve saklama koşulları

Sinir otunun yaprakları, en önemlisi de taze yaprakları ezdirmeden mayıs ayından ekim ayına kadar toplanabilir ve kuru, hava alan, nemlenmeyecek yerlerde kurutulur, nemlenmeyecek bir yerde saklanır.

Sinirli otun kullanım şekli

 1. Kurutulmuş ottan 1 çorba kaşığı ezilerek yarım litre kaynar su ile 15 dakika demlenir ve süzülerek içilir.
 2. Sinirli ot ezilip öz suyu çıkarıldıktan sonra yaralı bölgeye sarılarak da kullanılır.

Sinir otunun zararları

Tansiyon düşüklüğü sorunu olanlar sinirli ot çayını kullanmamalıdır. Tansiyon düşüklüğü yapma gibi bir yan etkisi vardır. İlaç kullananlar bitki çayları konusunda dikkatli olmalıdır, çünkü bitkisel yöntemler tıbbi ilaçlar ile etkileşim yapabilir ve yan etkilere yol açabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Bitki çaylarının faydaları ve zararları
 2. Semiz otunun faydaları
 3. Enginar ve enginarın faydaları
 4. İyi uyumak için faydalı bilgiler
 5. Kilo vermeye yardımcı besinler
 6. Beyin gelişiminde faydalı besinler
 7. Menopoz dönemindeki rahatsızlıklarda bitkisel destekler

14 Yorum

 1. Avatar

  Göktuğ

  13 Ağustos 2017 at 05:35

  Ben 14 yaşındayım ve halısaha ve havuza cok gittiğimden gitdiğim yerlerde cok sulu olduğundan vucud 10 taneden çok diken battı ve hiçsinirlenmiyorum ve aniden yataktan kalktım ve kafam döndü ve uyuştu buna bi cözüm yolunu biliyorsanız lütfen yardimcı olun acilll…!!!

 2. Avatar

  Mustafa

  1 Kasım 2017 at 09:35

  Benim vucudumda keloid diye bir yara çıktı acaba ne onerirsiniz tibben cozumu yok

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2017 at 20:12

   KELOID, yara iyileşmesindeki anormal yanıt sonucunda deride, özellikle de vücut üst kısımlarında ortaya çıkan, kişileri fonksiyonel ve kozmetik açıdan olumsuz yönde etkileyebilen aşırı iz oluşumu ile karakterize bir durumdur. Özellikle yatkın bünyelerde travma sonrası deriden oldukça kabarık, muayene ile sert hissedilen deri renginde pembe kırmızı renkli kabarıklıklardır.

   Keloid tedavisinde; uygun kremlerin sürülmesi, keloid içine enjeksiyon, kriyoterapi, radyoterapi ve cerrahi yöntemler uygulanabilir. İyi bir dermatoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   İnternet sitesi üzerinden herhangi bir teşhis ya da tedavi önermek mümkün değildir.

   İster bitkisel ister kimyasal hiç bir yöntem bir doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

 3. Avatar

  ali

  17 Mart 2018 at 16:28

  sedef hastalığı için ne önerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2018 at 22:56

   SEDEF HASTALIĞI (PSORİASİS) kronik enflamatuar bir cilt hastalığıdır. Bu enflamatuar süreçten bağışıklık sistemindeki bir anormallik sorumlu tutulmakta, ancak kesin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, sedef hastalığının tetiklenmesinde bazı faktörlerin bir araya gelmesinin rolü olduğu düşünülmektedir.

   Sedef hastalığının farklı tipleri vardır, sınıflandırma ciltteki değişikliklere göre yapılır. Bunlar; plak psoriasis (psoriasis vulgaris), Püstüler psoriasis, Psöriatik artrit, invers psoriasis, palmoplantar psoriasis, guttat psoriasis, eritrodermik psoriasis gibi.

   Günümüz koşullarında psoriasis için iyileşme hala mümkün değildir. Bunla beraber çok etkili ilaçlarla yapılan modern modern tedavi konseptleri cildin durumunu önemli ölçüde iyileştirir, çoğunlukla yeni bir atağı önler ve hatta sıklıkla belirtilerde rahatlama sağlar.

   Cilt doktorunuzun hangi tedavi yöntemini uygulayacağı, mevcut sedef hastalığınızın şiddetine ve hasta cilt bölgelerinin yaygınlığına bağlıdır. Ancak hastanın yaşı, genel sağlık durumu veya eşlik eden başka rahatsızlıkların olup olmadığı tedavi seçiminde rol oynar.

   İnternet sitesi üzerinden herhangi bir teşhis koymak ya da tedavi önermek zaten mümkün değildir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Avatar

  Nur

  10 Ekim 2018 at 22:51

  Sinir otu Hangi ilaçlarla etkileşim yapar? Kortizon (genkort) ile kullanılabilir mi?

 5. Avatar

  Adle

  28 Kasım 2018 at 23:14

  Sinir otu yağı bebeklerde kullanılabilinirmi buranşit rahatsızlığı olan bebeklerde. Kendim kullanıyorum bi kaşık hasta olduğum vakitlerde iltihap atma.da çok yardımcı oluyor. Şimdi ise bebeğinde kullanmak istiyorum bi zararı olur mu acaba. Bütün ilaçları denememize rağmen iltihabı atamıyor..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2018 at 23:24

   Bazı tekrarlayan iltihabi durumlar altta yatan bir nedene (örn. romatizmal bazı hastalıklara) bağlı olabilir. İltihap dediğiniz durum eğer bronşit ise, bronşit alerjik ya da reflüye bağlı olabilir. Bu tür durumlara bağlı oluşan iltihabi durumlarda iltihap tedavi edilse de, tekrarlayabilir, kronikleşebilir. Bu tür durumlarda altta yatan nedene yönelik tedavi ve önlemler de gerekir. Yani bu durumlarda bitkisel yöntemlerle çare bulmak zordur ve doğru olmaz. Ayrıca bitkisel yöntemler hamilelerde, çocuklarda, kronik hastalığı olanlarda, ilaç kullananlarda doktora danışılmadan önerilmemektedir.

   Doktorunuza danışınız. Zaten internet sitesi üzerinden teşhis, tedavi ve tedavi değişiklikleri konusunda öneride bulunmak mümkün değildir.

   Tekrarlayan iltihabi durumların altta yatan bir nedeninin olup olmadığının araştırılması önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Serdar

  17 Temmuz 2019 at 23:27

  Hocam Hidradenitis Suprativa hastalığına sahibim. Tedavi için tıbbi bir tedavi önerilemiyor. Bu rahatsızlık için nasıl bir kür tavsiye edersiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Temmuz 2019 at 02:07

   Hidradenitis süpürativa, özellikle koltukaltı ve kasıktaki ter bezlerinin inflamatuvar bir hastalığıdır. Derinin altında apseler gelişir enfekte alan kızarır, ağrılıdır ve çıban şeklini alabilir. Çeşitli tedavi seçenekleri olmakla birlikte, bu hastalığın tedavisi oldukça zorlayıcıdır.

   Buradan herhangi bir tedavi yöntemi önerilememektedir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Hidradenitis süpürativa hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/hidradenitis-supurativa-hastaligi/

   Geçmiş olsun.

 7. Avatar

  Musa

  5 Aralık 2019 at 01:03

  Ben hemoroit hastasıyım ve hemoroit dış kıdımda ilaçlarını kullanıyorum kısmen rahatlatıyor… Bunun için bir öneriniz var mıdır varsa nasıl kullanabilirim bu otu bir arkadaşım kullanmış yaklaşık 4 aydır hemoroitinin tekrarlamadığını söyledi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2019 at 22:20

   Genel cerrahi uzmanınıza danışmanız en doğrusudur. Bu konuda internet sitesi üzerinden bir öneride bulunmak doğru olmaz.

   Geçmiş olsun

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git