Bitkisel Sağlık

Sinameki Nedir? Sinameki Çayı Nasıl Yapılır? Sinamekinin Faydaları ve Zararları

Sinameki (Cassia), baklagillerden, sıcak bölgelerde yetişen sarı çiçekli, çiçekleri yaprak dibinden salkım şeklinde çıkan, meyveleri baklaya benzeyen, sert kabuklu, otsu veya ağaçsı ve birçok türü bulunan bir bitkidir. Sinamekinin en çok C. Acutifolia ve C. Angustifolia türleri bilinmekte ve kullanılmaktadır.

SİNAMEKİNİN FAYDALARI

Sinameki daha sıklıkla, sennozit A, A1 ve B isimli etken bileşikleri aracılığıyla laksatif amaçlı kullanılan bir bitkidir.

 • Çok kuvvetli bir müshil olup, bulantı ve kusma yapabilir. Sütlü kahve ile beraber içilmesi daha uygundur. Kabızlığı gidermek için uzun süre kullanımı tavsiye edilmez, çünkü bağırsak tembelliğine yol açabilir.
 • İdrar söktürücü ve şişkinlik azaltıcı olarak diğer bitkiler ile karıştırılarak kullanılabilir.
 • Midede ülsere neden olan bakterilerin üremesine engel olabilir.
 • Sinamekinin antibakteriyel özelliği, dermatolojik veya cilt rahatsızlıklarında yararlıdır.
 • Sinameki yapraklarından yapılan macunun yaraları iyileştirici özelliği vardır.
 • Sinameki tozu, yoğurt ve su ile yapılan karışım saç kremi olarak kullanılabilir. Bu, saçları güçlendirmede ve kepeğin yok edilmesinde yararlıdır.

Sinameki bitkisi mide-bağırsak sistemine ve kolorektal bölgeye yapılacak bazı işlemlerden (örn. kolonoskopi gibi) önce bağırsak temizliği içinde kullanılabilmektedir (doktorunuzun önerisine göre).

SİNAMEKİ’NİN KULLANILAN KISIMLARI

Sinameki bitkisinin kurutulmuş yaprakçıkları, çiçekleri ve meyveleri aynı amaçla kullanılabilmektedir. Parçalanmış bitki, toz haline getirilerek veya kurutularak çay, dekoksiyon, soğukta maserasyon veya eliksirleri hazırlanarak kullanılabilir. Sinameki yaprak ve meyve bileşenleri benzerlik gösterir. Bu nedenle meyvelerle alınan sonuçlar, yaprakların kullanımıyla da alınabilir.

Sinameki preparatları eczanelerden de alınabilir. 

SİNAMEKİ ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Sinameki çayının hazırlanışı: Türkiye’deki kullanım bilgilerine göre, genellikle 5-10 gram yaprak 200 gram kaynamış su ile 10 dakika demlenerek hazırlanır. Bu çayın yarısı soğuduktan sonra süzülerek içilir. Eğer bir süre bekledikten sonra beklenen etki elde edilemezse, çayın kalan yarısı da içilir. Diğer bir kullanım şekli ise, yine aynı miktar sinameki yaprağının aynı miktar soğuk su içerisinde 10-12 saat bekletildikten sonra içilmesidir. Soğuk suda hazırlanan sinameki çayının daha az karın ağrısı ve kramplar yapacağı ileri sürülmektedir.

SİNAMEKİ PREPARATI DOZU NEDİR?

Önerilen standart bir doz olmamakla beraber yumuşak bir dışkı için uygun doz “verilebilecek en az doz”dur.

Önerilen doz: 12 yaş üzeri ergenler, yetişkinler ve yaşlılar için, sennozit B üzerinden hesaplanmış 15-30 mg hidroksi antrasen türevine eşdeğer bitkisel preparatın günde bir kez ve gece alınması önerilir. Haftada 2-3 kez alınabilir. 1-2 haftadan uzun kullanımının, doktor kontrolü altında olması gerekir. Doz aşımının ana belirtileri, şiddetli karın ağrısının yanında, aşırı ishale bağlı sıvı ve elektrolit kaybıdır.

SİNAMEKİNİN YAN ETKİLERİ ve KOMPLİKASYONLARI

 • Sinameki fazla kullanıldığında, mide bulantısına-kusmaya ve uzun süren ishale ve dolayısıyla elektrolit kaybına neden olabilir. Ayrıca bağırsak tembelliğine de sebep olabileceğinden uzun süreli kullanılmamalıdır.
 • Sinameki kullanımı sırasında kaşıntı, ürtiker, bölgesel ya da genel kabartı ve leke gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları oluşabilir.
 • Sinameki bitkisinin süreğen kullanımı ile ilişkilendirilen beyin, karaciğer, böbrek, kalp ve kas gibi sistemler üzerinde toksik etkilerinin olduğu renal tübüler nekroz, santral lobüler nekroz ve kas liflerinde nekroz yaptığı ve ensefalomiyopatiye yol açtığı rapor edilmiştir.

SİNAMEKİ KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR (KONTRENDİKASYONLAR)

 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmez.
 • 12-10 yaş altı çocuklarda sinameki bitkisinin kullanımı önerilmeyip, 2 yaş altı çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Sinameki bitkisi bağırsak tıkanıklığı, akut enflamatuar bağırsak hastalıkları, apandisit, elektrolit dengesizlikleri, akut batın durumlarında kullanılmamalıdır.

SİNAMEKİ İLE ETKİLEŞİME GİREN İLAÇLAR

Sinameki bitkisi, potasyum düzeyini düşüren kortikosteroidlerle, potasyum kaybına sebep olan diüretiklerle, antiaritmiklerle ve potasyum düzeyi düştüğünde tehlike içerebilen digoksin gibi ilaçlar ile birlikte kullanıldığında önemli etkileşimler meydana gelebilmektedir.

Sonuç olarak, bir doktora danışmadan alınıp tüketilen bitkilerin yaşamsal öneme sahip yan etkileri olabilmektedir, doktorunuza danışmadan ve kabızlığınızın nedeni araştırılmadan uyguladığınız bitkisel tedavilerden yarar görmek yerine zarar görebilirsiniz.

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Kinoa Nedir, Nelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir
 2. Rezene Nedir, Nelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir
 3. Sinir Otu Nedir, Nelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir
 4. Bitki Çaylarının Faydaları ve Zararları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git