Hastalıklar ve Tedaviler

Shy-Drager Sendromu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Shy-Drager sendromu (SDS), nedeni bilinmeyen otonom sinir sisteminin ilerleyici hasarına yol açan, ender rastlanan dejenaratif bir bozukluktur.

Shy-drager sendromu nedir?

Shy-Drager sendromu (SDS), nedeni bilinmeyen otonom sinir sisteminin ilerleyici hasarına yol açan, ender rastlanan dejenaratif bir bozukluktur. Bu hastalık genellikle 50-70 yaşlarından sonra ortaya çıkar ve erkeklerde daha sık görülür. Hastalığın seyri ve sonucu iyi değildir.

Shy-drager sendromu belirtileri

SDS’nin nedeni bilinmemektedir. Omurilikte belirli sinir hücrelerinin bozulması sonucu belirtiler ortaya çıkar. Belirtiler genellikle yıllar içinde yavaş ilerler.

Belirtiler arasında postural hipotansiyona bağlı baş dönmesi ve bayılma; idrar tutamama, erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu), terlemenin azalması ve parkinsonizm gibi belirtiler bulunmaktadır. Bu durum ciddi olduğunda bir anlık bilinç kaybı görülebilir. Hastalığın ileri aşamalarında hastalar düzensiz kalp atışlarından ölebilir.

Shy-Drager sendromu, nöroloji alanında nadir görülen bir sendromdur; hastalar farklı klinik görünümlerle acil servise başvurabilirler.

Shy-drager sendromu teşhisi

Hastalığın tanısı, idiopatik hipotansiyonun kan basıncı ölçümü ile kanıtlanmasına dayanır, fakat hemen hipotansiyon gelişmeyen hastalarda 5-10 dakikalık beklemek önemlidir. Shy-Drager sendromu için yapılan EMG’de, nörolojik kas atrofisi ve ön boynuz hücreleri tutulumu bulguları tanıda oldukça yardımcıdır.

Diyabet (şeker) hastalığı da, idiopatik ortostatik hipotansiyona benzer postural hipotansiyon oluşturabilir, bu nedenle rutin glukoz intolerans testinin de yapılması gerekir.

Shy-drager sendromu tedavisi

Bu durum bazen kısıtlanmalara ve erken ölüme sebep olabilir. Oluşacak dejenerasyonun herhangi bir tedavisi ya da seyrini yavaşlatma yöntemi yoktur, fakat şikayetlerin çoğu (özellikle parkinsonizm ve hipotansiyon) ilaçlarla tedavi edilebilir.

Bazen ve gereken durumlarda kalp pili, gastrostomi ve trakeostomi gibi cerrahi yöntemlere gerek duyulabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Wernicke-Korsakoff Sendromu Nedir
  2. Parkinson Hastalığı Nedir
  3. Baş Dönmesi Neden Olur
  4. Bayılma Neden Olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git