Hastalıklar ve Tedaviler

Servikal Smear Testi (Pap Smear Testi) Nedir? Pap Smear Testi Nasıl Yapılır?

Servikal smear testi, kansere ilerleyebilecek servikal intraepitelyal neoplaziyi (serviks hücrelerindeki anormal değişiklikler) saptamak için kullanılan testtir. Servikal smear testi, bazı tipleri genital siğile neden olan Human papilloma virüs gibi bazı serviks enfeksiyonlarını teşhis etmek için de kullanılır.

SERVİKAL SMEAR TESTİ (PAP SMEAR TESTİ) HANGİ ARALIKLARLA YAPILMALIDIR?

Servikal smear testi, 25-49 yaş arası kadınlarda her üç yılda bir, 50-64 yaş arası kadınlarda ise her beş yılda bir rutin olarak yapılır.

Serviks kanseri (rahim ağzı kanseri) taraması için smear testi yapılmasının sıklığı değişebilir.

Örnek verecek olursak;

Rahim ağzı kanser taramasına ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra veya 21 yaşından itibaren başlanması önerilir. 30 yaşından küçük kadınlarda yılda bir kez Pap Smear testi, 30 yaşından büyük kadınlarda ise, ardışık 3 smear sonucunun negatif olduğu durumda 2-3 yılda bir Pap Smear testi yapılması önerilir. Ancak Human papilloma virüs pozitif, bağışıklık sistemi yetmezliği veya ilaçlar ile bağışıklık sistemi (örn. organ nakli yapılan hastalarda) baskılananlar, kemoterapi tedavisi görenler, kronik kortikosteroid ilaç kullananlar ve inutero DES’e maruz kalanlarda servikal smear testi daha sık yapılabilir.

SERVİKAL SMEAR TESTİ (PAP SMEAR TESTİ) NASIL YAPILIR?

Smear alınması oldukça basit bir işlemdir ve jinekolojik muayene sırasında vajinaya bir spekulum yerleştirildikten sonra vajina açık tutulur ve bir spatula ya da ince bir fırça vajinadan servikse ilerletilir. Serviks yüzeyinden spatula veya fırça yardımıyla küçük bir hücre örneği alınır. Daha sonra hücre örneği mikroskop ile incelenmek üzere bir cam üzerine ya da bir sıvıya konulur (likit bazlı sitoloji olarak tanımlanan yöntem) ve sonra mikroskopik inceleme için patolojiye gönderilir. İncelemede hücreler normal görünürse başka bir şey yapılması gerekmez ancak hücreler incelendiğinde anormallikler gösterirse tekrar smear alınması ya da kolkoskopi veya biyopsi gibi başka testler yapılması gerekebilir.

SERVİKAL SMEAR TESTİ (PAP SMEAR TESTİ) BAŞARI ORANI NEDİR?

Pap smear testi bir tanı yöntemi değildir. Bu test sadece servikse ait lezyonların taranması için kullanılan bir tekniktir. Pap smear testinin yüksek dereceli lezyonlara duyarlılığı %60-80 iken, düşük dereceli lezyonlara duyarlılığı ise daha azdır. Pap smearlerde yalancı negatiflik oranı %40 kadardır.

Son 50 yıldan fazla zamandır çok kişiyi kapsayan rutin Pap Smear taramaları ile invaziv serviks (rahim ağzı) kanseri görülme sıklığının düştüğü görülmüştür.

YALANCI NEGATİF PAP SMEAR SONUÇLARININ NEDENLERİ

 • Smear alınırken anormal hücreler içeren alanların atlanması ve bu nedenle anormal hücrelerinde camda görülmemesi,
 • Anormal hücre alındı halde cam hazırlama aşamasında anormal hücrelerin smear çubuğundan cama aktarılamaması,
 • Patoloğun anormal hücreleri camda görememesi veya görmesine rağmen normal hücre olarak değerlendirmesi,
 • Lezyonun serviks kanalının iç kısmına doğru yerleşmesi,
 • Enfeksiyon varlığı.

SERVİKAL SMEAR TESTİ (PAP SMEAR TESTİ) KİMLERDE GEREKLİ DEĞİLDİR?

 • Benign (iyi huylu) nedenlerle total histerektomi ameliyatı geçiren kadınlarda,
 • Rahim ağzında lezyon saptanan, ancak ardışık şekilde 3 kez yapılan smear testinde negatif sonuç alınan ve total histerektomi yapılan kadınlarda,
 • 70 yaşını geçmiş ve son 10 yılda 3 kez smear testi negatif sonuç alınan kadınlarda Pap Smear testine gerek yoktur.

Ancak, inutero DES’e maruz kalmış ya da bağışıklık sistemi yetmezliği olanlarda veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan 70 yaş üzeri kadınlarda da yıllık tarama devam edilebilir.

Bu konuda her kadın doktorundan detaylı bilgi almalıdır. 

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri ve Tedavisi
 2. Rahim Ağzı Polipleri Belirtileri ve Tedavisi
 3. LLETZ (Large Loop Excision of the Transformation Zone) Nedir
 4. Genital Siğil Nedir, Neden Olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git