Burun Hastalıkları

Burun Eğriliği Nedenleri Ve Tedavisi (Septum Deviasyonu)

Septum deviasyonu veya burun eğriliği, septumun anormal bir şekilde sağa veya sola yönelmesi ve etkilenen hava pasajında tıkanıklığa neden olmasıdır. Burnun septum bölgesinin çatısını oluşturan kıkırdak ve kemiklerde eğrilme, açılanma ve kayma şeklinde meydana gelen şekil bozukluklarıdır.

Burun eğriliği ameliyatı nasıl yapılır?

Septum deviasyonu veya burun eğriliği, septumun anormal bir şekilde sağa veya sola yönelmesi ve etkilenen hava pasajında tıkanıklığa neden olmasıdır. Burnun septum bölgesinin çatısını oluşturan kıkırdak ve kemiklerde eğrilme, açılanma ve kayma şeklinde meydana gelen şekil bozukluklarıdır.

Septum deviasyonu, toplumda oldukça sık gözlenen ve KBB kliniğine yapılan baş vuruların en sık nedenidir. Septum deviasyonu burun tıkanmasının en önemli nedenlerinden biridir. Burun, yüzün orta bölümünde korunmasız olarak çıkıntı yapmış bir organ olması nedeni ile travmaya en sık maruz kalan yüz bölgesidir. Bu nedenle nazal septal deviasyon oluşması oldukça sık görülen bir sorundur.

Septum deviasyonu kişinin rahat nefes alıp vermesini engeller ve buna bağlı olarak özellikle geceleri solunan havanın nemi ve ısısı ayarlanamadığı için kronik farenjit oluşmasına yol açar. Septum deviasyonu sinüslerin normal çalışmasını engellediği için, meydana gelen geniz akıntısı nedeni ile larenjit ve bronşit oluşmasına neden olur. Septum deviasyonu özellikle ileri yaşlarda kalp ve akciğer hastalıklarına sebep olabilir.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) nedenleri

Septum deviasyonu halk arasında burun deviasyonu veya burun eğriliği olarak bilinen hastalık, doğum sırasında oluşan travmalara bağlı (doğumsal) olabileceği gibi, çocukluk yaşlarında ya da daha sonra olan burun travmaları nedeni ile de oluşabilir. Septum deviasyonu ailede bu sorun var ise bu durum ailesel (kalıtsal) olarak ta oluşabilir. Burun eğriliği yüzdeki şekil bozukluklarından da oluşabilir. Burun deviasyonu kişiyi çok rahatsız ediyor ise ameliyat ile düzeltilmesi gereken bir durumdur.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) belirtileri

Kemik-kıkırdak eğrilikleri, burun içerisinde bulunduğu bölgeye ve eğrilik derecesine göre farklı şiddette tıkanıklıklara neden olabilir. Burun deliklerine yakın olan eğriliklerde, giriş bölgesinin dar olmasından dolayı hastaya daha fazla sıkıntı verebilir. Aynı derecede bir eğrilik burnun daha gerisinde ise hiç belirti vermeyebileceği gibi, burun tıkanıklığı bile yapmayabilir.

Fakat ileri seviyede bir eğrilik, eğriliğin bulunduğu kısım neresi olursa olsun çoğunlukla nefes almayı zorlaştırır. Bu tip burun eğrilikleri tedavisinde burun eğriliği ameliyatı (deviasyon ameliyatı) gerekebilir. Septum deviasyonunun genel belirtileri, nefes alma güçlüğü ya da hiç nefes alamama, ağız açık uyuma ve buna bağlı horlama veya uyurken nefesin durması, sabahları yorgun uyanma, ağız kuruluğu, gün boyu uykusuzluk çekme, erken yorulma, sinüzit, larenjit, farenjit ve bronşit gibi enfeksiyonlara yatkınlık, koku almada güçlük gibi belirtiler şeklinde kendini gösterir.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) teşhisi

Burun tıkanıklığı şikayetlerini oluşturan nedenlerin tespitinde kulak, burun, boğaz uzmanı tarafından yapılan fizik muayene ve endoskopik muayene teşhisin konulmasında oldukça önemlidir. Bu yöntemden sonra eğer gerek duyulur ise bilgisayarlı tomografik görüntüleme yöntemi de teşhiste kullanılır.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) tedavisi

Septum deviasyonu tedavisinde genellikle cerrahi düzeltme işlemi yapılır. Fakat mukoza şişmesi var ise (rinit, alerjik rinit, nezle) gibi cerrahi tedavi bu tip burun tıkanıklığında fayda sağlamaz. Septum deviasyonu nedeni ile kişinin burun tıkanıklığı problem haline gelmiş ise, kişi gününün yarısını burundan değil ağızdan nefes alarak geçiriyor ise, geceleri horlama rahatsızlığı çok fazla oluyor ise bu durumda eğrilik cerrahi olarak tedavi edilir.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) ameliyatı nasıl yapılır?

Septum deviasyonu ameliyatı

Septum deviasyonu ameliyatı

Septum deviasyonu ameliyatında (seploplasti) kemik ve kıkırdakta ki eğriliğin düzeltilmesi işlemi yapılır. Ameliyat sırasında düzeltilemeyecek kadar eğri kıkırdaklar dışarı çıkartılır ve bazen bu dışarı çıkartılan kıkırdakların bir bölümü düzeltilerek tekrar yerine yerleştirilebilir. Septum deviasyonu ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Ameliyat öncesi hasta bazı testlerden geçer.

Ameliyat öncesi hasta da herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı incelenir. Genel anestezi öncesinde alkol ve sigara kullanımı olmamalıdır. Septum deviasyonu ameliyatları acil ameliyat gerektiren ameliyatlar değildir. Bu nedenle septum deviasyonu ameliyatı elektif cerrahi denilen hastanın uygun olduğu zaman yapılan ameliyatlar şeklinde yapılabilir. Septum deviasyonu ameliyatı yaklaşık bir buçuk saat sürer.

Septum deviasyonu ameliyatı eski teknikler ile yapıldığında hasta açısından nefes almanın iptal edildiği ve buruna büyük tamponların yerleştirildiği ve şiddetli ağrıların olduğu ameliyatlar şeklinde yapılmakta idi. Bu nedenle halk arasında burun ameliyatları zor ameliyatlar olarak bilinmekte idi. Ancak günümüzde gelişen teknikler sayesinde burun ameliyatları eskisi kadar zor olmamaktadır. Sadece eğriliğin düzeltileceği ameliyatlarda burnun dışında şişlik ve morluklar oluşmayabilir. Burun deviasyonu ameliyatı ciddi deneyim gerektiren bir ameliyattır.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) ameliyatı sonrası

Deviasyon ameliyatı sonrasında burunda bulunan salgıda tam olarak buharlaşma olmayacağı için kanlı sümük akıntısı gelebilir. Bu durum korkulacak bir durum değildir ve ameliyat sonrası şiddetli bir ağrı olmaz. Fakat ameliyat bölgesinde bir kanama olmaması açısından kafa basıncını arttıran (ağır bir yük kaldırılması, ağır egzersiz yapılması) gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.

Eğer burun içerisine hastanın rahat nefes alması için bir slikon tampon yerleştirilmiş ise bu tampon 2-3 gün sonra doktor tarafından alınır ve bu işlem günümüzde çok ağrılı olmaz. Hasta deviasyon ameliyatı sonrası 2-3 gün sonra günlük yaşamına geri dönebilir. Ancak kafa basıncını arttıran hareketlerden korunmalıdır.

Septum deviasyonu ameliyattan sonra tekrarlar mı?

Deviasyon ameliyatları sırasında burun eğriliği ile birlikte burun etlerindeki büyüme radyofrekans işlemi ile küçültülür. Bu iki cerrahi işlem genellikle birlikte yapılır. Septum deviasyonu ameliyatı sonrası düzeltilmiş olan kıkırdak ve kemiğin tekrar eğrilmesi veya büyümesi beklenen bir durum değildir. Ancak kişinin alerjik sorunu var ise burun etleri yeniden büyüyebileceği için ameliyat sonrası bir süre takip gerekir ve alerji için tedavi uygulanır.

Burun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Burun tıkanıklığı neden olur
  2. Geniz eti nedenleri ve tedavisi
  3. Burun akıntısı neden olur
  4. Burun kanaması neden olur

54 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git