Burun Hastalıkları

Burun Eğriliği Nedenleri Ve Tedavisi (Septum Deviasyonu)

Septum deviasyonu veya burun eğriliği, septumun anormal bir şekilde sağa veya sola yönelmesi ve etkilenen hava pasajında tıkanıklığa neden olmasıdır. Burnun septum bölgesinin çatısını oluşturan kıkırdak ve kemiklerde eğrilme, açılanma ve kayma şeklinde meydana gelen şekil bozukluklarıdır.

Burun eğriliği ameliyatı nasıl yapılır?

Septum deviasyonu veya burun eğriliği, septumun anormal bir şekilde sağa veya sola yönelmesi ve etkilenen hava pasajında tıkanıklığa neden olmasıdır. Burnun septum bölgesinin çatısını oluşturan kıkırdak ve kemiklerde eğrilme, açılanma ve kayma şeklinde meydana gelen şekil bozukluklarıdır.

Septum deviasyonu, toplumda oldukça sık gözlenen ve KBB kliniğine yapılan baş vuruların en sık nedenidir. Septum deviasyonu burun tıkanmasının en önemli nedenlerinden biridir. Burun, yüzün orta bölümünde korunmasız olarak çıkıntı yapmış bir organ olması nedeni ile travmaya en sık maruz kalan yüz bölgesidir. Bu nedenle nazal septal deviasyon oluşması oldukça sık görülen bir sorundur.

Septum deviasyonu kişinin rahat nefes alıp vermesini engeller ve buna bağlı olarak özellikle geceleri solunan havanın nemi ve ısısı ayarlanamadığı için kronik farenjit oluşmasına yol açar. Septum deviasyonu sinüslerin normal çalışmasını engellediği için, meydana gelen geniz akıntısı nedeni ile larenjit ve bronşit oluşmasına neden olur. Septum deviasyonu özellikle ileri yaşlarda kalp ve akciğer hastalıklarına sebep olabilir.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) nedenleri

Septum deviasyonu halk arasında burun deviasyonu veya burun eğriliği olarak bilinen hastalık, doğum sırasında oluşan travmalara bağlı (doğumsal) olabileceği gibi, çocukluk yaşlarında ya da daha sonra olan burun travmaları nedeni ile de oluşabilir. Septum deviasyonu ailede bu sorun var ise bu durum ailesel (kalıtsal) olarak ta oluşabilir. Burun eğriliği yüzdeki şekil bozukluklarından da oluşabilir. Burun deviasyonu kişiyi çok rahatsız ediyor ise ameliyat ile düzeltilmesi gereken bir durumdur.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) belirtileri

Kemik-kıkırdak eğrilikleri, burun içerisinde bulunduğu bölgeye ve eğrilik derecesine göre farklı şiddette tıkanıklıklara neden olabilir. Burun deliklerine yakın olan eğriliklerde, giriş bölgesinin dar olmasından dolayı hastaya daha fazla sıkıntı verebilir. Aynı derecede bir eğrilik burnun daha gerisinde ise hiç belirti vermeyebileceği gibi, burun tıkanıklığı bile yapmayabilir.

Fakat ileri seviyede bir eğrilik, eğriliğin bulunduğu kısım neresi olursa olsun çoğunlukla nefes almayı zorlaştırır. Bu tip burun eğrilikleri tedavisinde burun eğriliği ameliyatı (deviasyon ameliyatı) gerekebilir. Septum deviasyonunun genel belirtileri, nefes alma güçlüğü ya da hiç nefes alamama, ağız açık uyuma ve buna bağlı horlama veya uyurken nefesin durması, sabahları yorgun uyanma, ağız kuruluğu, gün boyu uykusuzluk çekme, erken yorulma, sinüzit, larenjit, farenjit ve bronşit gibi enfeksiyonlara yatkınlık, koku almada güçlük gibi belirtiler şeklinde kendini gösterir.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) teşhisi

Burun tıkanıklığı şikayetlerini oluşturan nedenlerin tespitinde kulak, burun, boğaz uzmanı tarafından yapılan fizik muayene ve endoskopik muayene teşhisin konulmasında oldukça önemlidir. Bu yöntemden sonra eğer gerek duyulur ise bilgisayarlı tomografik görüntüleme yöntemi de teşhiste kullanılır.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) tedavisi

Septum deviasyonu tedavisinde genellikle cerrahi düzeltme işlemi yapılır. Fakat mukoza şişmesi var ise (rinit, alerjik rinit, nezle) gibi cerrahi tedavi bu tip burun tıkanıklığında fayda sağlamaz. Septum deviasyonu nedeni ile kişinin burun tıkanıklığı problem haline gelmiş ise, kişi gününün yarısını burundan değil ağızdan nefes alarak geçiriyor ise, geceleri horlama rahatsızlığı çok fazla oluyor ise bu durumda eğrilik cerrahi olarak tedavi edilir.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) ameliyatı nasıl yapılır?

Septum deviasyonu ameliyatı

Septum deviasyonu ameliyatı

Septum deviasyonu ameliyatında (seploplasti) kemik ve kıkırdakta ki eğriliğin düzeltilmesi işlemi yapılır. Ameliyat sırasında düzeltilemeyecek kadar eğri kıkırdaklar dışarı çıkartılır ve bazen bu dışarı çıkartılan kıkırdakların bir bölümü düzeltilerek tekrar yerine yerleştirilebilir. Septum deviasyonu ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Ameliyat öncesi hasta bazı testlerden geçer.

Ameliyat öncesi hasta da herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı incelenir. Genel anestezi öncesinde alkol ve sigara kullanımı olmamalıdır. Septum deviasyonu ameliyatları acil ameliyat gerektiren ameliyatlar değildir. Bu nedenle septum deviasyonu ameliyatı elektif cerrahi denilen hastanın uygun olduğu zaman yapılan ameliyatlar şeklinde yapılabilir. Septum deviasyonu ameliyatı yaklaşık bir buçuk saat sürer.

Septum deviasyonu ameliyatı eski teknikler ile yapıldığında hasta açısından nefes almanın iptal edildiği ve buruna büyük tamponların yerleştirildiği ve şiddetli ağrıların olduğu ameliyatlar şeklinde yapılmakta idi. Bu nedenle halk arasında burun ameliyatları zor ameliyatlar olarak bilinmekte idi. Ancak günümüzde gelişen teknikler sayesinde burun ameliyatları eskisi kadar zor olmamaktadır. Sadece eğriliğin düzeltileceği ameliyatlarda burnun dışında şişlik ve morluklar oluşmayabilir. Burun deviasyonu ameliyatı ciddi deneyim gerektiren bir ameliyattır.

Septum deviasyonu (burun eğriliği) ameliyatı sonrası

Deviasyon ameliyatı sonrasında burunda bulunan salgıda tam olarak buharlaşma olmayacağı için kanlı sümük akıntısı gelebilir. Bu durum korkulacak bir durum değildir ve ameliyat sonrası şiddetli bir ağrı olmaz. Fakat ameliyat bölgesinde bir kanama olmaması açısından kafa basıncını arttıran (ağır bir yük kaldırılması, ağır egzersiz yapılması) gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.

Eğer burun içerisine hastanın rahat nefes alması için bir slikon tampon yerleştirilmiş ise bu tampon 2-3 gün sonra doktor tarafından alınır ve bu işlem günümüzde çok ağrılı olmaz. Hasta deviasyon ameliyatı sonrası 2-3 gün sonra günlük yaşamına geri dönebilir. Ancak kafa basıncını arttıran hareketlerden korunmalıdır.

Septum deviasyonu ameliyattan sonra tekrarlar mı?

Deviasyon ameliyatları sırasında burun eğriliği ile birlikte burun etlerindeki büyüme radyofrekans işlemi ile küçültülür. Bu iki cerrahi işlem genellikle birlikte yapılır. Septum deviasyonu ameliyatı sonrası düzeltilmiş olan kıkırdak ve kemiğin tekrar eğrilmesi veya büyümesi beklenen bir durum değildir. Ancak kişinin alerjik sorunu var ise burun etleri yeniden büyüyebileceği için ameliyat sonrası bir süre takip gerekir ve alerji için tedavi uygulanır.

Burun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Burun tıkanıklığı neden olur
 2. Geniz eti nedenleri ve tedavisi
 3. Burun akıntısı neden olur
 4. Burun kanaması neden olur

Bu Konu İle İlgili Forumdaki Sorular

 1. Kronik faranjit ve nazal septum...

36 Yorum

 1. emre

  16 Ağustos 2016 at 07:31

  bana da bu ameliyat yapıldı tamponların çıkmasını bekliyorum umarım ağrılı çıkmaz.

  • Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2016 at 12:00

   Burun ameliyatı sırasında konulan tamponlar ameliyattan 2-4 gün sonra alınır. Burun ucuna atılan dikiş ve burun dışındaki kalıp ameliyattan 7 gün sonra alınır genellikle. Burun sırtında bulunan flasterler ise 14’üncü günde alınır.

   Sonuç olarak rinoplasti ameliyatından 2 hafta sonra kişinin burnunda bir şey kalmaz.

   Tamponlar burnun derinliklerine yapıştığı için ağrı veya kafa içinde benzer duyular hissedilebilir fakat bu durum o anki işleme veya daha öncesinde yapılan işleme göre veya kişiye göre değişebilir.

   Ameliyatlarda yaşanılan sıkıntı ya da ameliyat sonrası yaşanılan sıkıntılar doktorun deneyimine ve uzmanlığına göre de değişebilir.

   Kısacası ameliyatı olmayı korkmadıysanız, tamponları aldırmaktan da çok fazla korkmanıza gerek yoktur.

   Tabii ki her cerrahinin yan etkileri ve riskleri vardır.

   Her şeyin iyi olması ve geçmiş olması dileğiyle.

 2. Mustafa

  30 Eylül 2016 at 16:47

  Banada KBB birşey bulamadı veya başından attı bilemem.ama dahiliyeci bir Dr. Ağzı açık röntgen istedi ve ameliyat gerektirir dedi araştırdım kemdimce daviasyon olabilir. ..iyi bir KBB ye git dedi napabilirim veya sorun gerçekten daviasyon mu. ..acaba rontgende ne gördü Dr bey.

 3. zekariye

  11 Ekim 2016 at 13:40

  Anlatilan ameliyat estetik acidan nasil duruyor doktor bey burnum buyuk ve kemerli her hangi bir degisme olur mu ?

  • Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 09:38

   Burun eğriliği ameliyatı ile birlikte estetik ameliyat olmak isteyen bireylerde her iki ameliyatta aynı seansta uygulanabilir.

   Burnun görünüşünü de bozacak derecede kıkırdak bozukluğu var ise bu durumda açık ameliyat ile hem burnun şekli düzeltilebilir hem de estetik işlem yapılabilir fakat bunlara gerek yok ise burun eğriliği ameliyatı kapalı yöntem ile de yapılabilir.

   Bu durumlar hakkında ameliyat öncesi doktorunuz size ne olacağı hakkında bilgi verecektir.

   Her şeyin iyi geçmesi dileğiyle.

 4. Sena Emiroğlu

  2 Aralık 2016 at 21:30

  Hocam burnumda kemik eğriliği var yaşım 23. Yaşım ilerledikçe burnum yamuldu. Acaba eğriliği düzeltince eski haline dönebilir mi? Yoksa estetik gerekli midir? Ayrıca fotoğraftaki gibi burun tamamen açılıyor mu gerçekten? Eğriliği ve dış görüntüdeki yamukluğu düzeltmek içinde mi böyle açılacak Hocam? Zaten korkumdan dolayı 5 yıldır erteliyorum bunu görünce daha çok korktum. Nolur rahatlatacak bişeyler söyleyin?

  • Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 10:54

   Burun eğriliği birçok probleme neden olabilir, bu nedenle ciddi burun eğrilikleri ihmal edilmemelidir. Kemiğin düzeltilmesi işlemi ve estetik, gereken durumlarda aynı seansta yapılabilir.

   Anestezi yapılacağı için siz durumu zaten fark etmeyeceksiniz, ameliyattan sonra bir gece hastanede kalınır genellikle, tabii ki biraz ağrı-sızı olacaktır.

   Burnun eğri kalması size daha çok zarar verecektir.

   Her şeyin iyi geçmesi dileğiyle.

 5. Beyza

  5 Ocak 2017 at 12:45

  Doktor bana burun egriligim oldugunu soyledi ve ameliyat olucagimi soyledi. Ben bu burun egriliginin ne oldugunu anlamadim cunku benim burnumda kemer de var acaba ameliyatim da sadece septoplasti mi yapicak yoksa rinoplastide mi yapicak?

  • Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 10:24

   Rinoplasti, burun şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılan bir işlemdir. Rinoplasti olarak yapılan bu cerrahi işlemde nefes almayı zorlaştıran kemik ve kıkırdak eğrilikleri düzeltilir.

   Burun eğriliği (septum deviasyonu) bu durumun tedavisi cerrahidir ve ameliyata septoplasti adı verilir.

   Doktorunuz size hangi işlemi veya nasıl yapacakları hakkında bilgi verecektir.

   Her şeyin iyi geçmesi dileğiyle.

 6. erdal

  15 Ocak 2017 at 23:28

  Nazal septal deviasyon,
  Solda daha belirgin olmak uzere her iki alt konkada hipertrofi
  Sol maksiller sinus rudumenter gorunumde olup, bu duzeyde enfekte yumusak doku degerleri

  Hocam sizce ameliyat gerekiyormu?

  • Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 01:05

   Nazal septum (burun boşluğunu dikine olarak ayıran, kıkırdak ve kemik dokudan oluşan bir yapıdır. Bu septumun herhangi bir tarafa eğriliği ”nazal septum deviasyonu veya burun eğriliği”olarak adlandırılır.

   Bu tür raporların uzmanı olan KBB doktoru tarafından değerlendirilmesi daha doğru olmakla birlikte, hem burun eğriliği hem de burun eti büyümesi ve bunlara bağlı sinüslerde iltihap oluşmuş gibi görünüyor.

   Yani burun eğriliği ve burun etleri sizde kronik sinüzite neden olmuş olabilir ve bu durumun tedavisi için hem eğriliğin düzeltilmesi hem de burun etlerinin alınması gerekir, aksi taktirde bu durum tekrarlayan sinüzitlere, geniz akıntısına bağlı tekrarlayan boğaz iltihaplarına neden olabilir.

   Doktorunuz size gerekeni söyleyecektir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 7. Akın

  19 Ocak 2017 at 19:36

  Merhaba 16 yaşındayım doktor burnumda eğrilik olduğunu ve ameliyat gerektiğini söyledi fakat yaş sınırı olduğu için bu durumda bir şey yapamıyorum 2 sene beklemem gerekiyo ve ben bu 2 sene içerisinde ne yapacağım bilmiyorum. Acaba ergenlik nedeniyle yüzüm tam olarak oturur ve kemik düzelir mi diye düşündüm ya da başka bir yolu yok mudur?

  • Sağlık Ocağım

   23 Ocak 2017 at 00:37

   Burun eğriliği ameliyatı genellikle kişi 18 yaşına girdikten sonra yapılır. Hastanın çok fazla şikayetleri oluyor ise (özel durumlarda) daha erken yapılabilir. Bu yaş sınırına kadar ne kadar eğrileceğinin tam olarak belli olması için de olabilir. Şimdi eğri olan kemik bu yaştan sonra kendiliğinden düzelmez ama daha fazla eğrilebilir veya bu şekilde kalabilir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 8. Bahar

  23 Ocak 2017 at 23:33

  Hocam merhaba. Ben 3 ay önce estetik operasyonu geçirdim ve burnumda eğrilik oldu. Sizce ne yapmalıyım 🙁

  • Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 12:18

   Bunu ameliyatı yapan doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Bu durum ameliyattan sonra oldu ise buradan bir şey söylemek doğru olmaz.

   Doktorunuza gitmeniz ve bu durumu görüşmeniz gerekir.

   Geçmiş olsun.

 9. Ahmet

  4 Şubat 2017 at 15:03

  Mrb hocam ben 26 yasindayim burnumun egri oldugundan dolayi kendimden hic memnun deilim mutsuzum amaliyatmi gerekli estetik mi ve ucretlimidir . Tsk ederim

  • Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 12:47

   Burun eğriliği ameliyatı sırasında gerekirse estetik ameliyatı da aynı seansta yapılabilir. Bu durumun bir KBB cerrahisi tarafından değerlendirilmesi gerekir, çünkü sebebe göre veya eğriliğin derecesine göre doktorunuz ne yapacağını, nasıl yapacağını karar verecektir.

   Ameliyat olduğunuz hastaneye göre, doktora göre, hastanın sigorta durumuna ücreti veya ücretli olup olmayacağı değişiklik gösterebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 10. merve

  11 Mart 2017 at 15:57

  Mrb ben estetik yaptırmak için doktora gittim nazal septum deviasyon var estetikten sonra burundan nefes alma problemi yaşaya bilirsin dedi.önce kulak burun boğaz dr.ameliyat olsam sonra mi estetik yaptirsam hiç bilgim yok beni aydinlatirsaniz çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 17:18

   Septum deviasyonu ameliyatı sırasında uygun hastalarda aynı zamanda estetik ameliyatı da yapılabilmektedir.

   Bunları doktorunuzla veya iyi bir KBB cerrahisi ile konuşmanız gerekir. Her ameliyatın riskleri vardır ve doktorunuz riskler konusunda size bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Neslihan

  1 Nisan 2017 at 23:33

  Kızım 14 yaşında ama burun oldukça egreldı amilyat bu yaşta olur mi

  • Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 12:54

   Septum deviasyonu ameliyatı, gelişimini tamamlamış bireylerde (genellikle 18 yaşından sonra) yapılır. Fakat ciddi burun tıkanıklığı olan hastalarda, ciddi şekil bozukluğu olan hastalarda 14-15 yaşlarından sonra da düzeltme işlemleri yapılabilir.

   İyi bir KBB cerrahisi tarafında muayene ve değerlendirme önemlidir. Doktorunuz duruma göre size bilgi verecektir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 12. Filiz

  24 Haziran 2017 at 03:11

  23 yaşındayım ve burnumda kemik eğriliği var. Yıllardır aynı sıkıntıyı çekiyorum fakat korkudan hep erteledim. Özellikle gece burnumdan nefes alamıyorum sürkli tıkalı. Geniz akıntısı ve ağız kuruluğu oluyor. Faranjit ve bronşit olmamda cabası. Doktorum ameliyata gerek yok dedi ve memorix sprey verdi. İlacın bir faydasını da görmedim. Ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2017 at 21:10

   Tekrar doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır. Burun eğriliği nedeni ile söylediğiniz sıkıntılar tekrarlayıcı şekilde oluşabilir.

   Bazen bu tür durumlarda ameliyat kaçınılmaz olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Abbas Hesenov

  3 Temmuz 2017 at 01:09

  Merhaba. ben 2 hafta önce kıkırdak eğriliğinden ameliyyat oldum. Doktor bana 1 ay ağırlık falan kaldırma sonra ne yaparsan yap dedi. Ama bazı tanıdıklarım da burun kıkırdağının 6 ay korunması gerektiğini ağırlık kaldırmamam gerektiğini söyledi. Hocam burun tam olarak iyileşme süresi ne kadardır?

  • Sağlık Ocağım

   6 Temmuz 2017 at 22:27

   Olduğunuz ameliyat rinoplasti ameliyatı ise, ameliyat sonrası hasta için ani bir değişiklik beklemek gerçekçi değildir (burnun şekli bakımından). Normal iyileşme, sonucun belli bir zaman tam olarak anlaşılmayacağı bir süreçtir. Burnun en son hali haftalar, aylar, bazı hastalarda da bir yıl bile sürebilir (burnun tam yeni şeklini alması için). Burun estetik olarak bu kadar sürede tam olarak iyileşiyorsa, sağlamlık bakımından da iyileşme süreci bu kadar uzun olabilir. Tabii bu durum kişiye göre, kişinin sorununa göre, uygulanan tekniğe göre değişiklik gösterebilir.

   Örnek verilecek olursa; bir ayak parmağı çatladığında bile tedavi sonrası iyileşmesi en az 3 ay ve 6 ay bile sürebilmektedir, bu nedenle burun ameliyatı sonrası da tam iyileşme uzun sürebilir. Çok gerekli değilse 6 ay bir yıl korumanızda fayda vardır. Estetik ameliyatlarından sonra burnun tekrar düştüğü de bilinmektedir.

   Doktorunuz ile daha ayrıntılı konuşmanızda fayda vardır, çünkü neden ameliyat olduğunuzu, nasıl bir ameliyat geçirdiğinizi, uygulanan yöntemi, o bölgedeki kusurları en iyi doktorunuz bilmektedir. Bu konuda deneyim sahibi olan (yani bu ameliyatı geçiren) kişilerden de bilgi alabilirsiniz. Bu tür durumların seyrini, sonucunu yaşayanlar daha iyi deneyimler. Fakat her ameliyat, ameliyatlardan sonra iyileşme süreci, her hastalık kişiye göre de değişiklik gösterebilir.

   Geçmiş olsun

 14. Mahmut

  6 Temmuz 2017 at 21:30

  Merhaba, septum deviasyon ameliyatı oldum ama tekrarladı . ikinci kez ameliyat olsam yine tekrarlar mı

  • Sağlık Ocağım

   9 Temmuz 2017 at 01:26

   Burun deviasyonu (burun eğriliği) ameliyatından sonra deviasyonun tekrarlama riski çok düşüktür. Fakat deviasyon ameliyatı olan kişi burnuna tekrar bir darbe alırsa tekrarlama olabilir. Ameliyat sonrası burunda çökme olabilir. Sizdeki durum bu da olabilir. Doktorun önerileri dikkatlice uygulanmalı, önermediklerinden de kaçınılmalıdır. Kişisel bazı başka faktörler de durumu değiştirebilir.

   KBB doktorunuz ile tekrar görüşmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 15. aysenur

  8 Temmuz 2017 at 20:06

  hocam ben 16 yasındayım burnum asırı kemerli ve eğrilmede var nefes problemim de var özellikle geceleri hiç nefes alamıyorum cok rahatsizim hocam bu yasta estetik olabilirmiyim acaba cevaplarsanız cok sevinirim :)))

  • Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 01:29

   Burun estetiği ameliyatları uygulanacak yönteme göre değişmekle birlikte, doktor uygun görürse kızlarda 14-15, erkeklerde 17-18 yaşlarında da yapılabilmektedir.

   Bir KBB uzmanına başvurmanız ve doktorun durumu değerlendirmesi gerekir. Doktorunuz duruma ve ellerinde olan tekniklere göre size bilgi verecektir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 16. Mine

  13 Temmuz 2017 at 19:52

  Benim de burnunda egrilik var ve doktor bir ilaç verdi 20 gün sonra gel dedi eğer bir gelisme olmazsa kapalı ameliyat ile yapılabilir ameliyat dedi. Benim bir kaç sorum olucak ? Ameliyat sonrası burunda değişiklik oluyor mu burun düşer mi değişir mi ? Ve ameliyat sonrası tekrar egrilik olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   15 Temmuz 2017 at 21:58

   Doktorunuzun ameliyatta hangi teknikleri kullanacağına bağlı oluşabilecek değişiklikler ya da komplikasyonlar farklılık gösterebilir. Eğer estetik ameliyatı da yapılacak ise burnun şeklinde de değişiklik olabilir.

   Ameliyat öncesi doktorunuz size bilgi verecektir. Ameliyatlardan önce zaten hastaya onam formu verilir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 17. neco

  25 Temmuz 2017 at 23:44

  Ben oldum gayet güzel geçti ama doktorunu bulun güzelce araştırın yaksa hastanede kıkırdaklarınızı alırlar özeldede pilatin taktırmak zorunda kalırsınız

 18. Betul

  5 Ağustos 2017 at 17:54

  Kan sulandırıcı kullanan bir DVT hastasıyım, 17 yaşında nefes sorunu nedeniyle 2 kez ameliyat geçirmiştim, burun estetiği ameliyatı tekrar olabilir miyim?

  • Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2017 at 12:54

   Bu konuda takibinizi yapan doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur. Her ameliyatın genel komplikasyonları olabilir.

   Geçmiş olsun.

 19. Fatma

  19 Eylül 2017 at 13:40

  Septik deviasyonu ameliyatı oldum 1 hafta önce burun deliklerim egrilikten ötürü eşit değildi.olduktan sonrada bakıyorum ama yine bu eşitlik yok.böylemi kalır?

  • Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2017 at 22:29

   Deviasyon ameliyatı, burun orta bölmesini oluşturan septum eğriliğinin düzeltilmesi için uygulanan girişimdir. Septum deviasyonu için submuköz rezeksiyon tekniği ve septoplasti tekniği gibi yöntemler uygulanmaktadır.

   SEPTAL SUBMUKÖZ REZEKSİYON AMELİYATI OLARAK ADLANDIRILAN TEKNİKTE, burun çatısının desteğini sağlayacak kadar kıkırdak dokusunun ters L şeklinde burun sırtı ve burun ucunda bırakılır, geri kalan kısımlardaki kıkırdak ve kemiğin eğri kısımları çıkarılır.

   SEPTOPLASTİ OLARAK ADLANDIRILAN TEKNİKTE İSE, sadece aşırı eğri minimal miktarda doku çıkarılır, diğer dokular ise düzeltilerek yerinde bırakılır, kıkırdak ve kemik septum azami ölçüde muhafaza edilir. Sizde uygulanan yönteme ve düzeltme işleminin nasıl uygulandığına bağlı olarak şimdiki görünümde farklılık olmaması normal olabilir. Bu nedenle bu durumu doktorunuz ile görüşmeniz daha uygun olur.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git