Hastalıklar ve Tedaviler

Rahimde Perde (Septat Uterus) Nedir? Uterin Septum Tedavisi

Septat uterus, uterin septum veya rahimde perde, uterusun (rahim) alt kısmının bir septa (duvar dokusu) ile ayrılmış olduğu bir bozukluktur.

Uterus; serviks, tubalar ve vajinanın üst kısmı Müllerian kanaldan gelişir. Embriyolojik gelişim sırasında çeşitli nedenlerle anomaliler oluşabilir. Septat uterusuterin septum veya rahimde perde, uterusun (rahim) alt kısmının bir septa (duvar dokusu) ile ayrılmış olduğu bir bozukluktur. Bu durum komplet ya da parsiyel olabilir.

Septat uterus kadını nasıl etkiler?

Septat uterusun yani uterin septumun derinliğine göre (rahimin alt bölmesine ne kadar indiğine göre) şiddeti değişkenlik göstermektedir.

Septat uterus düşüğe, erken doğuma ve tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olur. Septat uterus durumu aynı zamanda kadından kaynaklanan kısırlığın önemli bir nedenidir.

Septat uterus teşhisi

Tekrarlayan düşük öyküsü olan kadınların septat uterus yönünden değerlendirilmesi önemlidir. Fakat bunu septat uterusa bağlamadan önce diğer tekrarlayan düşük nedenlerinin ayırt edilmesi gerekir.

Rahimde perde tınısını koymada önemli bir yöntem, standart HSG (ilaçlı rahim filmi)’dir. Tanıda üç boyutlu ultrasonografinin de önemi küçümsenemez, ancak septat uterus ile bikornuat rahim durumunun ayırıcı tanısı ve tanının kesinleşmesi için laparoskopi ve beraberinde histeroskopi yapılması gerekebilir.

Septat uterus tedavisi nasıl yapılır?

Bu durum cerrahi tedavi (histeroskopik septum rezeksiyonu) ile düzeltilebilir ve çoğu kadında tedaviden sonra normal bir gebelik sağlanabilir. Bu ameliyatta kesme işlemi makas veya elektrik enerjisi kullanarak yapılabilir. İşlem genellikle kısa süreli bir genel anestezi yapılarak vajinal yoldan yapılır.

Tedavi sonrası canlı doğum beklentisi % 70-75 oranındadır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Dubleks rahim (çift rahim) nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  2. Retrovert rahim (ters rahim) nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  3. Histerektomi nedir ve ne için yapılır
  4. Vulva hastalıkları 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git