Cinsel Yaşam

Semen Nedir? Semen Analizi – Spermiyogram Nedir ve Ne İçin Yapılır?

Semen (meni), ejekülasyon (cinsel boşalma) sırasında penisten çıkan sıvıyı verilen addır. Semen, seminal vezikül, prostat sıvısı ve Cowper bezlerinden gelen sıvı ve sperm içerir.

Semen (meni) nedir?

Semen (meni), ejekülasyon (cinsel boşalma) sırasında penisten çıkan sıvıya verilen addır. Semen, seminal vezikül, prostat sıvısı ve Cowper bezlerinden gelen sıvı ve sperm içerir.

Semen (meni) dışarı nasıl atılır?

Semen iki kanal boyunca üretraya (idrar ve semenin içinden geçtiği borucuk) doğru ilerler. İki kanalın içinden geçtiği prostat bezi semene eklenen salgılar üretir. Orgazmda semen üretra tarafından cinsel ilişki sırasında penisten dışarı fışkırır.

Seminal vezikül nedir?

Erkekte mesanenin arkasında yerleşmiş, olan ve spermle karışarak semeni (meniyi) oluşturan seminal sıvıyı üreten kese çiftlerinden her biri seminal vezikül olarak adlandırılır.

Semen analizi (spermiyogram) nedir?

Semen analizi, erkek infertiletisini (kısırlığını) araştırırken spermin konsantarasyonunu, şeklini ve motilitesini (hareket eme yeteneği) inceleme amaçlı yapılan bir tetkiktir. İnfertilite için uygulanan medikal ya da cerrahi tedavilerin sonuçlarının izlenmesi ya da kontrasepsiyon (doğum kontrolü) amaçlı yapılan vazektomiden 12 hafta sonra semenin artık sperm içerip içermediğini tespit etmek için de semen analizi yapılır.

Semen analizi (spermiyogram) ne için yapılır?

Semen analizi, erkeklerde üreme potansiyelini belirlemek için uygulanan bir testtir. Eğer erkekte üreme ile ilgili bir problem söz konusu ise, semen analizi sayesinde nasıl bir tedavi uygulanacağı da planlanır. Semen analizi ile hem semen hem de sperm ile ilgili birçok parametre değerlendirilir. Bir semen analizi 2-3 hafta ara ile en az iki ayrı örneğin incelenmesi şeklinde değerlendirilir. Çünkü sperm sayısı ve semen yoğunluğu her zaman aynı olmayabilir. Bazı durumlar da sperm sayısını etkileyebilir.

Semen analizinde ölçülen parametreler

 • Semenin hacmi, kalınlığı
 • Sperm konsantrasyonu (yoğunluğu)
 • Toplam sperm sayısı
 • Sperm motilitesi (hareket edebilen sperm yüzdesi ve spermin hareket etme şekli)
 • Normal ve normal olmayan sperm sayısı
 • Spermin katılaşması ve çözünürlüğü
 • Semendeki fruktoz ve semenin pH ölçümü
 • Olgun olmayan (immatür) semen sayısı
 • Semende lökosit (beyaz kan hücresi), enfeksiyon gösteren hücre sayısı gibi parametreler, semen analizinde incelenen parametrelerdir.

Semen analizinde ölçülen parametreler

Semen örneği alınırken nelere dikkat edilir?

Semen örneği bir saat içinde analiz edilmesi gerektiği için örneğin merkezde alınması önerilir. Bu durum için bu merkezlerde genellikle hastalara özel, konforlu odalar bulunmaktadır. Fakat gereken durumlarda evden getirilen semen örnekleri de kullanılabilir. Kişi mastürbasyon yoluyla elde ettiği semen örneğini numune kabına koyar ve laboratuvara teslim eder.

Semen analizi için kişinin test öncesi birkaç gün (3-5 gün gibi) önce cinsel perhiz yapması (ejekülasyonda bulunmaması) gereklidir. Özellikle hücre hareketlerini etkilediğinden semen analizi için örnek verilecek durumlarda mastürbasyon sırasında herhangi bir kayganlaştırıcı kullanılmaz.

Semen örneği homojen olmadığından, ejekulatın tamamının alınması için özel dikkat gösterilmelidir. Evden getirilen semen örneği soğuğa maruz bırakılmayacak şekilde korunarak ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde laboratuvara getirilmelidir.

Aynı kişiden farklı zamanlarda alınan semen örneklerinden elde edilen sonuçlar birbirinden farklı olabileceğinden, ilk değerlendirme yapılırken en az iki örnek alınması ve örneklerin alma zamanı arasında en az 7 gün en fazla 3 hafta fark olması önerilmektedir. Bu iki ölçüm arasındaki fark çok faz bulunursa üçüncü numuneden çalışma yapılmasına gerek duyulabilir. Bu şekilde sık aralıklarla yapılan çalışmaların dışında, dönemsel farklılıkların görülebilmesi için daha uzun aralıklarla yapılan çalışmaların sonuçlarının da görülmesi gerekebilir. Farklı mevsimlerde ve stres yoğunluğunun farklılık gösterdiği dönemlerde alınan semen örneklerinden elde edilen sonuçlar arasında belirgin farklılıkların olması bu görüşü haklı çıkarmaktadır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavisi
 2. Erkeklerde kasık ağrısı nedenleri ve tedavisi
 3. İnmemiş testis (kriptorşidizm) nedenleri ve tedavisi
 4. Oligospermi neden olur
 5. Azospermi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git