Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Selülit Olması Nasıl Önlenir?

Deri altında yağ hücrelerinin büyümesi ve kan sistemini basınç yapması sonucu kan dolaşımı ve metabolizma yavaşlamaya başlar.

Selülit oluşumunu önlemek için öneriler

Deri altında yağ hücrelerinin büyümesi ve kan sistemini basınç yapması sonucu kan dolaşımı ve metabolizma yavaşlamaya başlar.

Bu durum hücreler arası bağ dokusunun azalmasına sebep olur ve kalça, karın bölgesi, kolun arka kısmı, basen ve bacaklarda portakal kabuğu görünümünde oluşumlar (selülit) meydana gelir. Selülit diyet ve egzersiz ile önlenebilir.

Selülit vücutta yakılması gereken fazla yağlardan kaynaklanır. Yanlış beslenme, kötü fiziksel duruş, hormonal bozukluklar, aşırı tuzlu tüketme, az sıvı alımı, uzun süre bacak bacak üzerine atarak oturma, bazı ağrı kesiciler, korunmasız güneşlenme ve stres gibi faktörler, hücrelere yeteri kadar kan gitmemesi ve hareketsiz yaşam selülit oluşumunda en önemli etkenlerdir.

Selülitten korunma yolları

Selülitten kurtulmak için bazı tedavi yöntemleri vardır. Örneğin, lazer tedavisi, masaj tedavisi, maskeler, yağ yakıcı yöntemler, en önemlisi de egzersiz ve beslenme gibi yöntemler kadınların korkulu rüyası olan selülitten korunmak ve kurtulmak için uygulanır. Fakat evde yapılabilecek bazı öneriler ile selülitten korunma yolları da vardır.

Ev yapımı deniz yosunu maskesi : Ev yapımı deniz yosunu maskesi selülitten korunmak için önemli ve ucuz bir yöntemdir. Doğal ve cilt temizliği için kullanılan deniz yosunu, dolaşımı ve toksin atımını hızlandırmada etki gösterir ve bu sayede selülit oluşumu azalır. Toz haline getirilmiş deniz yosununu, kil, misket limonu suyu ve bal ile karıştırıp maske şeklinde hazırlayarak cilt maskesi yapmak oldukça faydalı bir yöntemdir.

Domates ve domates salçası selülit oluşmasını önler mi? :Domateste ve diğer kırmızı besinlerde bulunan likopen adlı madde insan vücudunda bulunan en yaygın karotenoiddir ve en güçlü karotenoid antioksidanlardan biridir. Domates salçasından, domates yiyerek elde edilenden daha fazla likopen alınır ve yemekleri domates salçası ile yapmak likopen açısından daha etkili olur.

Likopen cilt yaşlanmasının ve selülit oluşumunu önlemenin yanı sıra, kalp damar hastalıkları, kanserler, kemik erimesi, kısırlık, diyabet, prostat gibi hastalıkları önlemede yardımcı bir maddedir.

Bol su içmek selüliti engeller mi? : İnsan vücudu büyük oranda sudan oluşmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin vücut ağılığının % 75’i sudan oluşur iken, çocuklarda %70, yetişkinlerde % 60, yaşlılarda ise % 50’si sudur. Su, insan vücudunda vitaminlerin ve minerallerin vücutta taşınmasını ve çözülmesini sağlar. Su, vücut sıcaklığının korunmasını ve böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır.

Su, derinin nemlenmesini sağlayarak toksinlerin atılmasında ve vücudun temizlenmesinde temel bir görev üstlenir. Su, tüm hücrelere besin ve oksijen taşır ve besinlerin emilmesinde yardımcıdır. Beynin % 75’i sudur ve orta derecede susuz kalmak baş ağrısına ve baş dönmesine neden olur. Kanın % 92’si sudur ve su nefes almak için gereklidir. Her gün 8-10 bardak su içmek hidrate kalmayı ve cildin dolgunlaşmasına yardımcı olarak çukurlaşması na engel olur.

Salatalığın cilde faydası nedir? : Salatalık faydaları açısından diğer sebzeler kadar ünlü olmasa da, salatalık oldukça zengin bir besin maddesi içeriğine sahiptir. Salatalığın içerdiği besin maddeleri arasında kukurbitasinler, lignanlar ve flavonoidler en üst sırada yer alır.

Bu maddeler, antioksidan, antiinflamatuar ve anti- kanser faydalar sağlar. Ayrıca salatalık, kabak, karpuz, kavun, yeşil yapraklı sebzeler içeriğinde yüksek oranda su barındırdığı için ciltteki su oranını yükseltir ve düşük kalorilidir.

Keten tohumunun cilde faydası nedir? : Keten tohumu, besin değeri olan veya olmayan bileşenler içerir. Bu bileşenlerin, tüketilen doza, zamana ve sağlığa bağlı olarak hem yararlı hemde zararlı etkileri vardır.

Keten tohumu, öğütülmüş, öğütülmemiş ve keten tohumu yağı olarak kullanılır. Keten tohumu östrojen seviyesini ve kollojen gelişimini destekler. Kollojen, bağ dokusunun ana bileşenidir ve vücudu güçlendirerek selülit görünümünü azaltır.

Selülit nasıl önlenir

Selülit nasıl önlenir

At kılı fırçası selülit oluşumunu önler mi? : Lenf sistemi, hücrelerin temizliği ve bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Kandaki akyuvarlar, hücrelere besin taşımasının yanı sıra atık hücreleri de taşırlar.

Dolaşım sisteminde ilerleyen akyuvarlar, daha sonra bu atıklardan kurtulurlar. Dolaşım sisteminde meydana gelen bir bozukluk ayak bileklerinde şişliğe neden olur. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda masaj, fırçalama, egzersiz, bol su içme ve bacakları günde bir defa soğuk su tutma gibi işlemler ile dolaşım sisteminin normal çalışmasını sağlamak mümkün olabilir.

Yaşam tarzı ve beslenme tarzının cilt bakımında etkisi : Her gün düzenli yapılan egzersiz, yürüyüş, pilates, dans etmek selüliti engellemede en etkili yoldur. Azar azar ve sık beslenmek, televizyon karşısında bir şeyler atıştırmamak, sabah kalkınca ve akşam yatmadan ılık limonlu su içmek, hiçbir zaman aşırı düşük kalorili diyet yapmamak, kahvaltıyı iyi, akşam yemeğini hafif yemek, bol su içmek, az tuzlu beslenmek, çay, kahve, kola gibi şekerli içecek tüketimini azaltmak, taze sıkılmış meyve suları ya da bitki çaylarını tercih etmek gibi yöntemler ile cilt güzelliğine katkıda bulunmak mümkündür.

Ayrıca yüksek topuklu ayakkabı ve dar giyinmekten kaçınmak, meyveyi yemek sonrası değil yemek arası yemeye çalışmak, porsiyonları azaltmak, kabuklu yenebilen meyveleri kabuklu tüketmek, beyaz ekmek yerine kepekli ekmek yemek, yapay tatlandırıcı, renklendirici ve besin desteklerinden uzak durmak, sofradan yeşil sebzeleri eksik etmemek, katı yağlardan uzak durmak, kızartmalardan uzak durmak, pastahane ürünlerinden kaçınmak, krema, mayonez, ketçap, salamura gıdalardan kaçınmak, en önemlisi de sigara ve alkolü bırakmak ya da hiç başlamamak gibi önlemler almak selülit oluşumunu önlemede ve diğer hastalıklardan korunmada faydalı önlemlerdir.

Masaj uygulamanın selüliti önlemede etkisi nedir? :Masaj, vücut kasları üzerine kaydırıcı ürünler kullanarak el ya da alet ile yapılan, rahatlatıcı, gevşetici, kasları güçlendiren, fizyolojik ve psikolojik etkilere sahip bilimsel bir uygulamadır.

Selülitli bölgeye masaj uygulamanın veya bölgenin ısıtılmasının selüliti azaltmaya yönelik etkilerinin olabileceği bilinmektedir. Retinoid, ksantin, fitik asit, betülinik asit ve C vitamini, aromataz inhibitörleri veya anti – östrojenik maddeler ve niasinamid içeren kremler ile masaj yapmak selülit oluşumunu azaltmada etkili olduğu savunulmaktadır.

Masaj karışımları, 1 kahve fincanı susam yağı, 5 adet limonun suyu, 5 adet dövülmüş aspirin, 1 çorba kaşığı biberiye yağı, 1 çorba kaşığı nane yağı, 1 çay kaşığı kekik yağı karıştırılır ve bu karışım ile selülitli bölgelere ya da selülit oluşabilecek bölgelere en azından haftada bir kez masaj yapılır. Bir kalıp buz ile bu bölgelere masaj uygulanabilir.

Masaj işlemi, genellikle yukarıdan aşağıya doğru yapılmalıdır. 1 paket Türk kahvesi ve aldığı kadar maden suyu, bir çorba kaşığı bal karışımını selülitli bölgelere haftada bir kez maske yapılması faydalı olur. Bu işlemleri varisi olmayanların uygulaması daha doğru olur.

Egzersiz yapmak selüliti önler mi? :Egzersiz selülit tedavisinde önemli bir yer tutar. Dolaşımı arttırarak protein atıklarının atılmasını, yağların yakılmasını ve kasların güçlenmesini sağlar. Sırt üzeri yatar şekilde bacakları tek tek yukarı kaldırma egzersizini 10’ar tekrar şeklinde 3 kez yapılır. Yüz üzeri düz yatarak kalça kaslarını sıkıp 5 saniye beklenir ve bırakılır.

Yan yatılarak alt bacak bükülür ve üst bacağı 45 derecelik açıda kaldırılıp beş saniye belenir ve bırakılır. Sırt üzeri yatıp ayak tabanları yerde olacak şekilde kalçayı kaldırıp beş saniye beklenir ve bırakılır. Ayakta dik pozisyonda parmak uçlarına basarak gövdeyi yükseltme egzersizi yapmak, dik pozisyonda oturup ayak tabanları yere basacak şekilde ve bacakların arasına yastık konulur ve bu yastık bacaklar ile sıkılıp beş saniye beklenir ve bırakılır.

Bütün bu ve bunlara benzer egzersizleri 8-10’ar tekrar ile 3 defa yapmak oldukça faydalıdır. Egzersizlere ilk başlandığında 5-10 gün daha az tekrarlar ile başlamak bir sorun çıkmaması için önemlidir. Genç ve eklem sorunu olmayan kadınlar ağırlık sporları yapabilir. Yüzme, yürüyüş sporlarının da selülit sorununa faydası büyüktür.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Cilt bakımı nasıl yapılır
  2. Cilt lekesi neden olur
  3. Bitkisel masaj yağlarının faydaları
  4. Solaryum sağlığa zararlı mı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git