Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Selülit Neden Olur? Selülit Tedavisi (Cellulite)

Selülit, genellikle kadınlarda östrojen etkisine bağlı yağ dağılımının fazla olduğu pelvik (kalça bölgesi), bacaklar ve karın bölgesinde oluşan tipik portakal kabuğu görünümünde derinin değişmesidir.

Selülit tipleri, nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Selülit, genellikle kadınlarda östrojen etkisine bağlı yağ dağılımının fazla olduğu pelvik (kalça bölgesi), bacaklar ve karın bölgesinde oluşan tipik portakal kabuğu görünümünde derinin değişmesidir. Selülit öncelikle ünlülerde olmak üzere dünya genelinde tüm kadınların kozmetik sorunudur. Selülit tanımlaması ilk olarak 1920’li yıllarda Alguiler ve Paviot tarafından travmatik topikal enfeksiyöz veya glandüler uyarılara bağlı oluşabilen estetik bir bozukluk olarak tanımlanmıştır.

Selülit gelişiminde genetik yatkınlık söz konusudur. Ayrıca aşırı kilolu olmak da selülit oluşumunda etkilidir. Selülit genellikle kadınlarda görülür. Beyaz tenli kadınlarda esmer tenli kadınlara oranla daha fazla selülit oluşur. Aşırı karbonhidrat içerikli beslenme şekli selülit oluşumunu arttırır. Hamilelik, hem vücut sıvısında artış hemde insülin gibi hormon düzeylerinde artış nedeni ile selülit oluşumunda etkilidir.

Düz taban olmak, dolaşım sorunları, kadın hastalıklarında bazı sorunlar, doğum kontrol hapları ve sindirim bozuklukları gibi sağlık problemleri de selülit oluşmasında etkilidir. Son yıllarda yapılan çalışmalara göre adipoz dokunun (yağ dokusunun) önemli fonksiyonel özelliklerinin de selülit oluşumunda rolü ortaya çıkmıştır. Selülit histopatolojik ve klinik özelliklerine göre dört evrede değerlendirilir.

Selülit tipleri ve belirtileri

Selülit tedavisi

 1. Birinci evre selülit nedir? : Şikayetler belirtisiz olup klinik bulgu görülmez. Sadece mikroskop altında incelemelerde görülür. Bu tip selülit sert selülit olarak da adlandırılır.
 2. İkinci evre selülit nedir? : Deriyi sıkıştırma sırasında veya kasların kasılması sonucu ciltte solukluk, deri ısısında azalma, derinin elastikliğinde azalma, deride gözle görülür değişiklik vardır. Bu tip selülit kadınlar spor yaparken daha fazla görülür. Bu tür selülitlerde genetik yatkınlık söz konusudur. Bu tip selülit kas dokusuna yapışık gibi olduğu için ele gelmez.
 3. Üçüncü evre selülit nedir? : Oturma sırasında tipik portakal kabuğu görünümünün hakim olduğu, elle dokunulduğunda derin yerleşimli ince kitleler hissedilir. Elle dokunulduğunda hassasiyet, derinin elastikliğinde azalma, ısısında azalma ve deride solukluk görülür. Bu tip selülit daha çok orta yaş grubunda görülse de, hızlı kilo alıp veren gençlerde de görülür. Bu tip selülit yapılan her hareket ile kolayca görülebilir.
 4. Dördüncü evre selülit nedir? : Üçüncü evre selülit ile benzer özellikleri olmasına rağmen, klinik görünümde daha fazla elle hissedilir, gözle görülür ve ağrılı leblebi büyüklüğünde kitleler, derin dokularda yapışıklıklar ve deri yüzeyinin tamamen dalgalı bir görünüme gelmesi şeklinde görülür. Bu tip selülit en sık ve en kötü görünen selülit tipidir. Bölgede dolaşım bozukluğu ve varisli doku oluşmuştur. Bu tip selülit hareket edilse de, oturulsa da rahatlıkla görülür.

Selülit tedavisi nasıl yapılır?

Selülit tedavisiSon yıllarda selülit için uygulanan tedavi yöntemlerinin geneli selülit görünümünde orta seviyeli bir düzelme sağlasa bile bu düzelme belli bir zaman sonra geri dönüşümlü olabilir.

Selülit için uygulanan tedavi yöntemleri arasında sorunu şiddetlendiren faktörlerin ortadan kaldırılması, fiziksel, kimyasal ve termal yöntemler ile farmakolojik tedaviler olarak ele alınır. Selülit tedavisinde uygulanan yöntemler selülit oluşumunu tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması (kilo verme, doğru beslenme ve hareketsiz yaşam tarzını önleme gibi) durumların tedavisi şeklinde başlar. Bunların yanı sıra bazı tedavi yöntemleri de vardır.

 1. Örneğin endermoloji (masaj aleti ile uygulanan yağların yok edilmesine dayalı tedavi yöntemidir).
 2. Supsizyon yöntemi (selülitin giderilmesi için uygulanan girişimsel tedavi yöntemidir).
 3. Mezoterapi (yağ dokunun çözülmesi için birtakım maddeler ile uygulanan enjeksiyon işlemidir).
 4. Ultrasonografi (ultrasonik enerji uygun doz ayarlamaları ile doku yıkımı yöntemidir).
 5. Fototerapi (selülit tedavisinde 660 – 950 mm dalga boyu ışıkların kullanılması işlemidir).
 6. Yağ aldırma (yağ aldırma günümüzde selülit tedavisinde çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir). Yağ yıkımı için kullanılan lazer tedavileri (lazer – aracılı lipoplasti günümüzde sık tercih edilen yöntemdir).
 7. Bipolar ve unipolar radyofrekans araçları (son yıllarda radyofrekans teknolojisini uygulayan girişimsel olmayan metodlar selülit tedavisinde önem kazanmaya başlamıştır).
 8. Selektif kriyoliz (kriyoliz, selülitin ve bölgesel yağlanmanın giderilmesinde umut vadeden bir yöntemdir).
 9. Farmakolojik yöntemler ( ketekolaminler, karboksiterapi, bitkisel ürünler, agonistler ve asitler) gibi farklı ilaç tedavileri uygulanır.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Selülit olması nasıl önlenir
 2. Sivilce nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Lazerlipoliz neden ve nasıl yapılır
 4. Varis nedenleri ve belirtileri
 5. Kahve selülit yapar mı
 6. Çillenme nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. İmpetigo nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git