Hastalıklar ve Tedaviler

Şeker Koması Nedir? Şeker Koması Belirtileri

Şeker koması, şekerin düşüklüğü ya da yüksekliği ile meydana çıkan bir şuur kaybıdır. Şeker komasına giren hastalar, şuurları kayıp olduğu için etraflarında ne olup bittiğini bilmezler.

Şeker koması nedenleri ve tedavisi

Şeker koması, şekerin düşüklüğü ya da yüksekliği ile meydana çıkan bir şuur kaybıdır. Şeker komasına giren hastalar, şuurları kayıp olduğu için etraflarında ne olup bittiğini bilmezler. Şeker koması başlamadan önce hastalarda şiddetli bir karın ağrısı başlayabilir.

Komanın adı şuur kaybıdır ve şekerin düşüklüğü ya da yüksekliği ile oluşan şuur kaybına şeker koması adı verilir. Şeker komasına girdiğini hasta kendisi fark edemez. Yakınında olan ve hastanın şeker hastası olduğunu bilen kişiler bunu fark edebilir. Bu konuda hastanın ailesinin, çalışma arkadaşlarının ve oklunun bunu bilmesi çok önemlidir. Hastanın, şeker hastası olduğuna dair yanında kartının olması gereklidir. Bu kart sayesinde şeker komasına giren şeker hastasının hayatı kurtulabilir.

Şeker komasına neden olan faktörler

Şeker koması oluşmasının başlıca nedeni hastanın insülin kullanımını dikkat etmemesidir. Diğer bir neden ise hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, bu enfeksiyonlar nedeni ile insülin ihtiyacı artacaktır ve buna göre hastanın şekeri düzenlenmesi gerekir. Bu durumda şeker yüksekliği koması gelişebilir.

Eğer hasta insülin kullanımına dikkat etmez ise şeker düşüklüğü koması gelişebilir. Ayrıca hastanın geçirdiği ishal, bademcik iltihabı, akciğer enfeksiyonu, ayak parmağındaki bir apse, grip gibi hastalıklar da şeker komasını meydana getirebilir. Bu nedenle şeker hastalarının grip, zatürre ve gereken diğer koruyucu aşılarının yapılması ve herhangi bir enfeksiyon problemi olduğunda geç kalınmadan tedavisinin yapılması çok büyük önem taşımaktadır.

Şeker yükselmesi belirtileri

Şeker yükselmesi belirtileri çok fazla susama, kalp çarpıntısı, karın ağrıları, çok susamasının hızlı bir şekilde artması, idrar artışı ve sık tuvalete gitme ihtiyacı, baş ağrısı, halsizlik, hastanın kendisini kötü hissetmesi, bulanık görme, konsantrasyon bozukluğu, gece idrara kalkmanın artması, sinirlilik hali ve huzursuzluk gibi semptomlar şeker yükselmesi belirtileri olabilir.

Şeker düşüklüğü belirtileri

Şekerin düşmesi belirtileri çarpıntı hissi, terleme, huzursuzluk hissi, karın ağrıları, bulantı, kusma, şeker yeme isteği, fenalık hissi, hastanın durumu şeker veya şekerli bir şey yediğinde düzelir ise şekerinin düştüğü anlamına gelir. Hastanın terlemesi gittikçe artar ve bir şeyler yeme ihtiyacı duyar. Sinirlilik hali ve ellerde titreme olur.

Şeker koması belirtileri

Kişinin şeker komasına girdiğinin anlaşılması, normal şartlarda kan şekeri seviyesinin 125 mg/dl’nin altında olması gerekir iken, şeker seviyesi 125 mg/dl’nin üzerine çıktığı zaman şeker hastalığı var demektir. Bu şeker yüksekliği 600-700 civarına çıkabilir.

Bu yüksekliğin hangi safhasında şeker koması gelişebileceği hastaya ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Fakat şeker koması genellikle hastanın şeker seviyesinin 400 mg/dl’nin üzerine çıkması durumunda görülür. Şeker koması belirtilerinde, hastada şuur kaybı, solunumda hızlanma, unutkanlık, çevresinde ne olup bittiğini anlayamama ve şeker komasına yol açacak diğer hastalıklar ile birlikte daha sık şeker koması meydana gelebilir.

Şeker koması tedavisi

Şeker koması tedavisi, şeker düşük veya yüksek olmasına göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Yüksek şeker nedeni ile gelişmiş ise bu durum acil servislerde veya hastane şartlarında tedavi edilir. İlk başta evde bir şeker aleti var ise hemen o sırada parmak ucundan şeker seviyesi bakılır ve şeker seviyesi düşük ise hastanın yakınları hastaya şekerli bir içecek verdiklerinde hasta kendini toplayabilir.

Fakat hastanın şekeri yüksek ve yanındakiler bunu bildiklerinde, hastanın insülin kullanmayı atladığı anlaşılır ise atlanan insülin hastaya yakınları tarafından uygulanabilir. Fakat, hastanın şekerinin neden yükseldiği belli değil ise mutlaka acile götürülmesi gereklidir.

Şeker komasının hastanede uygulanan tedavisi, serum ile birlikte sıvı verilmesi, elektrolit dengesinin düzeltilmesi, enfeksiyon var ise tedavisinin yapılması, tansiyonunun ve kalbinin ritminin düzeltilmesi, kalp krizi geçirme riskinin önlenmesi ve diğer hastalıklardan ayırt edilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Şeker komasına giren hastaya yanlış uygulanan ilk yardımlar, şeker komasına giren kişiye şuur kaybında olduğu için su içirilmemeli çünkü su içirmek akciğerlere zarar verebilir. Eve doktor çağırmayıp, hastaneye götürmek gereklidir. Hasta bilinçsiz kişiler tarafından taşınmamalı, ambulans çağırmak gereklidir ve hasta şuur kaybındayken neler yaptığı ve nasıl davrandığı izlenmelidir.

Şeker hastaları şeker komasından nasıl korunmalı

Şeker hastaları komaya girmemek için, öncelikle ilaçlarını düzenli kullanmaları insülin kullanıyor ise düzenli ve dozunu not alarak atlamadan kullanmaları gereklidir. Ayrıca şeker hastalığı iyi takip ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Şeker hastalığının takibi ve tedavisi iyi yapılmaz ise bir çok ölümcül komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonlardan biri de şeker koması dır.

Şeker hastaları bütün bu komplikasyonlardan korunabilmek için, düzenli bir şekilde iç hastalıkları ve endokrin uzmanları tarafından takip edilmesi gereklidir. Şeker hastası kendi takibini kendi yapamaz ve doktor kontrollerini ihmal etmemesi gereklidir.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Şeker hastalığı neden olur
 2. Şeker düşüklüğü neden olur
 3. Şeker hastalığı ve ayak yaraları
 4. Şeker hastaları nasıl beslenmeli
 5. Diyabetik ketoasidoz nedir
 6. Gebelik diyabeti neden olur

46 Yorum

 1. Avatar

  aytencava

  29 Nisan 2016 at 00:59

  2005 yılında ilk açlık şekerim 136 çıkmıştı hemen,rapor,cihaz ve glifor verdiler 3gün yataktan kalkamadım.diamicron kullanıyorum şu an.2yılda bir rapor yenilerken sürekli şekerimin 50 ve altına düştüğünü dile getiriyorum ama şimdiye kadar ne yükleme ne idrar tahlili yapılması.aynı ilaçlara devam.ne yazıkki ssk da doktorlar çok yoğun ve hastayı haklı olarak dinlemiyorlar.bu günlerde raporum yenilenecek nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Nisan 2016 at 11:31

   Bu konuda aile hekiminize danışmanız ve açlık şekerinizi ölçtürmek için aile hekiminize gitmeniz daha doğru olur. Raporlar genellikle üniversite hastanelerinde verilmektedir. Her rapor alınacağı zaman tekrar birçok tetkik yapılması da gerekir. Bu tür durumlar genellikle üniversite hastanelerinde bakılmaktadır. Üniversite hastanesinde bulunan iç hastalıkları ya da metabolizma hastalıkları bölümüne baş vurulması gerekebilir.

   Çok geçmiş olsun.

  • Avatar

   Nalan

   8 Kasım 2016 at 20:32

   Sekerinizin dusmesi diamicronun yan etkisi.Bende ayni dertten muzdariptim. Doktorum ilacimi degistirdi.Netten arastirabilirsiniz diamicronun yan etkilerinin arasinda hipoglisemide var.

 2. Avatar

  amet

  23 Temmuz 2016 at 22:35

  Benim bugün şekerim 50 olmuş komaya girmisim benim sürekli dusuyo ne yapmam lazım doktoraya gidemiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Temmuz 2016 at 13:13

   Şeker komasına neden olan faktörler konunun içinde de geçmektedir. Bu faktörler dikkat edilir ise ve insülin kullanımı dikkat edilir ise şeker komasından korunmuş olursunuz.

   Şeker komasına ishal, bademcik iltihabı, akciğer enfeksiyonu, ayak parmaklarında oluşabilecek iltihabi bir durum, grip gibi hastalıklar tetikleyebilmektedir, bu nedenle bu durumların da dikkat edilmesi gerekir ve bu tür durumlarda doktorunuzun tekrar tedavide düzenleme yapması gerekir.

   Şeker komasından nasıl korunmalı başlığı altında korunma yöntemleri hakkında bilgi verilmektedir zaten.

   Ayrıca altta verilen linkten şeker düşüklüğünde ilk yardım yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/seker-dusuklugunde-ilk-yardim-nasil-yapilir/

   Doktora tekrar muayene olmanız önemlidir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 3. Avatar

  sema

  23 Eylül 2016 at 08:46

  Merhaba.
  Diyabet hastasıyım. İnsülin kullanmama rağmen şekerim 200 ün altına inmiyor. Ne yapmalıyım ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2016 at 00:27

   Belki beslenmenizde ve egzersiz yapmaya dikkat etmiyorsanız buna bağlı olabilir.

   Tip 2 diyabet hastalarında, özellikle başka hastalıkları da (kalp veya beyin hastalığı gibi) ya da bu tür hastalık riski taşıyan şeker hastalarında açlık şekeri 120-140 mg, tokluk şekeri ise 140-180 mg hedeflenir.

   İlaçlarınızı düzenli kullanmanıza rağmen, düzenli fiziksel aktiviteler yapmanıza rağmen, beslenmenizi de dikkat etmenize rağmen şekerinizin istenilen düzeyde olmamasından doşayı ilaçlarınızın tekrar düzenlenmesi gerekebilir.

   Doktorunuza gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Yasemin

  30 Eylül 2016 at 16:17

  Merhaba eşimin şekeri 430 çıktı daha sonraki ölçümlerimizde 225, 195 mg olarak çıkmakta. Doktora götüremiyorum. Hangi doktora götürmem gerektiğini de bilmiyorum

  bilgilerinizi rica ederiz
  tşk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 18:20

   Olduğunuz yerleşim bölgesinde araştırma hastanesi yok ise bir dahiliye uzmanına gitmeniz gerekir. Fakat araştırma ya da üniversite hastanesi var ise endokrinoloji veya metabolizma hastalıkları bölümüne gitmek daha uygun olur.

   430 çok yüksektir ve kesinlikle bu durumun nedeninin araştırılması ihmal edilmemelidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. Avatar

  Songül

  28 Kasım 2016 at 10:17

  Bende iki ay önce yüksek seker çıktı.pankreas ultrasyonda normal çıktı bebek emzirdigim için ilaç vermediler.sadece diyet yapıyorum.şekeri normal seviyede tutmam için ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 15:21

   Bu durum gebelik döneminde gebelik şekeri olarak bilinen durumun hala normale dönmemesi durumu olabilir.

   Şeker dengesini korumak için karbonhidrat alımını azaltmak önemlidir, ancak siz emzikli olduğunuz için karbonhidratı dengesiz azaltmak sütünüzün azalmasına neden olabilir, bu nedenle siz bir diyetisyen yardım almalı ve size uygun diyet yöntemini diyetisyenden istemelisiniz.

   Ayrıca şekerin yükselmesinde etki eden yiyecekler veya içecekler her hastada aynı etkiyi göstermeyebilir, bu nedenle beslenme kişiye özel olmalıdır.

   Haftanın 4-5 günü düzenli yapılan 30-40 dakikalık yürüyüş şeker seviyesinin kontrol altında tutulmasında oldukça faydalıdır ve yürüyüş ihmal edilmemelidir.

   Beslenme konusunda diyetisyen önerisi almanız daha uygun olur, çünkü sütünüzün korunması da önemlidir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 6. Avatar

  Suay

  10 Ocak 2017 at 21:10

  12 günlük bebeğimin rahatsızlığından dolayı doktora götürdüm yapılan tahliller sonucunda şekerinin 1000 olduğunu söyleyip çocuk endokrinoloji uzmanına sevk ettiler
  İlgili doktor bir tüp kan alarak İngiltereye gönderileceğini belirtti.benim asıl sorum şu bu gibi durumlarda yaşama şansları yüzde kaçtır ?
  Daha önce bunun gibi bir durumla karşılaşan kimse varmı ? Varsa bize bilgi verebilirmi acaba :'(:'(:'(

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 13:32

   Tam olarak anlaşılmamakla birlikte, şeker seviyesinin (idrarda glukoz seviyesinin) 1000 mg/dl olması panik değer olarak kabul edilir ve bu durum ”Glukozüri” olarak adlandırılır. İdrarda glukoz değerinin bu sınırlarda çıkmasının altta yatan bazı sebepleri olabilir.

   GLUKOZÜRİ böbrek fonksiyonları ile ilişkili olabileceği gibi diyabet hastalığı ile de ilişkili olabilir. Glukozüri primer (böbrek fonksiyonlarından kaynaklanan) veya sekonder (başka bir durumdan ya da diyabet hastalığından kaynaklanan) şeklinde ortaya çıkabilir.

   Eğer bu durum glukozüri ise bu duruma neden olan faktöre bağlı, glukozürinin tipine bağlı bebeğin durumun ne olacağı değişiklik gösterebilir.

   Glukozürinin farklı tipleri vardır.

   Ayrıca bu durum ile karışabilecek ve ayırıcı tanı gerektiren başka hastalıklar ve bozukluklar da vardır, kan incelemesi bu ayrımın yapılması için yurt dışına gönderilmiş olabilir.

   Sonuçlarınız geldikten sonra doktorunuz size bilgi verecektir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 7. Avatar

  İbrahim

  22 Mart 2017 at 15:22

  Merhaba. Babamın insülin kullannası gerekiyor ama bir türlü ikna edemiyoruz. Aralıklara dikkat etmiyo bazen üç dört günde bir yapıyo insülini.tabi bu durumda 400-600 çıktığı bile oluyor. Yaşı 62 ve çok zayıfladı. Nerdeyse 40 kiloya düştü ne doktora götürebikiyoruz nede insülini yapıyo. Bu durumda ne tür kötü bir durumla hangi vadede karşılaşabilriz.açıkcası ebdişeliyiz sürekli yatıyo halsizlik var.bi çözüm öneriniz var mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2017 at 16:53

   Şeker hastalığı veya insülin direnci olup da insülin kullanması gereken kişilerin insülinlerini ya da antidiyabetik ilaçlarını düzenli kullanması sonucu hiperglisemi (şeker yüksekliği) durumu ortaya çıkar. Şeker seviyesinin 400-600 arası olması oldukça yüksektir ve bu gibi durumlar sık sık tekrarladığında ciddi hasarlar oluşabilir.

   Şeker hastalığı öldürmez ama süründürür denilen hastalıklardan dır, bu nedenle düzenli doktor kontrolleri, ilaçların düzenli kullanılması, dengeli ve gerektiği gibi beslenme, fiziksel aktivite gibi durumların dikkat edilmesi bu hastalıkta çok ama çok önemlidir ve doktor kontrolleri asla ihmal edilmemelidir.

   Diyabet hastalığı kontrol altında tutulmadığı ve şeker seviyesi kontrol altına alınmadığı sürece birçok komplikasyona neden olabilir.

   DİYABET VE ŞEKER SEVİYESİ KONTROLSÜZLÜĞÜ DURUMUNDA MEYDANA GELEBİLECEK KOMPLİKASYONLARA GELİNCE; Diyabetik retinopati (göz problemleri), diyabetik nefropati (böbrek sorunları), diyabetik nöropati (sinirler ile ilgili sorunlar). ateroskleroz (damar sertliği), hipertansiyon (yüksek tansiyon), iskemik kalp hastalığı, serebrovasküler atak, diyabetik ayak (ayak yaraları), gastroparezi (mide felci) ve daha birçok sorun ve sorunlar ortaya çıkabilir.

   Doktor kontrolleri babanız ne derse desin ihmal edilmemelidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

  • Avatar

   Songül

   4 Ocak 2018 at 21:36

   Geçmiş olsun bende diyabetin.Seker babanızı zayıflatıyor yağları eritip sonrada kasları gucsüzlestiriyor daha sonrada böbreklere zarar veriyor.Vucudu susuz bırakıyor sürekli idrara çıkmamıza neden oluyor bence diet uygulayın insülin kullanmanız lazım.

 8. Avatar

  Ayşe nevhiz yıldız

  3 Nisan 2017 at 02:49

  ben 2.tip diabet hastasıyım,4 gündür griple mücadele ederken yemekten içmekten kesil ve ilacımıda unutmuşum,busabak acilde serum takıldı ve açlık şekerim 225 seruma insülin katıldı,ögleden sonra da 445 e vardı sıkı perhiz ve gıda düznlemesiyle önlem alrsam önlem alabilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 23:23

   Acil servis dışında hastalığınız takip eden iç hastalıkları uzmanınıza da gitmeniz önemlidir, çünkü ek tedavi önerebilir.

   Tabii ki düzenli beslenme, yürüyüş, ilaçların düzenli kullanılması, öğünlerin az ve sık olması, ağır yiyeceklerden kaçınma gibi önlemler de yardımcı olacaktır, ancak bu durumun bir uzman tarafından değerlendirilmesi de önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 9. Avatar

  Battal

  28 Nisan 2017 at 12:36

  Sadece şeker hastalığı olanlar mı şeker komasına girer?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2017 at 16:32

   Şeker koması şeker yükselmesi veya şeker düşmesi ile meydana gelir.

   Şeker koması tip 1 diyabet hastalığı ve bu hastaların insülin ilaçlarını eksik kullanması ya da düzensiz kullanması nedeni ile olur. Diyabet hastalarının geçirdiği enfeksiyonlar (çünkü enfeksiyonel hastalıklarda insülin ihtiyacı artar). Bu komplikasyonlar genellikle insülin ilacını düzenli kullanmayan, şeker düzeyini kontrol altına alamayan, kontrollerini dikkat etmeyen, diyabetin yanı sıra başka komplikasyonlar da gelişmiş diyabet hastalarında görülür.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Dolunay

  8 Haziran 2017 at 09:36

  Babamın şekeri 400e çıkmış bugün öğrendik insülin mi kullanacak şimdi napacak 400 çok mu yüksek şeker

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Haziran 2017 at 12:46

   Şekerin ne sebepten yükseldiğine bağlı olarak nasıl bir yol izleneceği değişiklik gösterebilir. Eğer şeker hastalığı varsa duruma göre insülin ya da ilaç kullanabilir. Daha önceden bilinen bir hastalığı yoksa bu durumun endokrinoloji alanında doğru bir şekilde araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  raziye

  12 Haziran 2017 at 13:40

  Ben 7 yıldır şeker hastasıyım 27 yaşındayım ünsüline başladık ve 200 altına düşmüyor bebek sahibide olamyoruz ilaçda kullanıyorum artı tansiyonmda var ama onda şükür sıkıntım yok

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Haziran 2017 at 09:51

   Diyabet hastalığı tip 1 ve tip 2 diyabet hastalığı şeklinde sınıflandırılır ve hastalığın tipine göre tedavisi, takibi ve neden olduğu komplikasyonlar değişiklik gösterebilir. Diyabete neden olan faktörler de önemlidir.

   Diyabet hastalığında hastalığı kontrol altına almak için sadece ilaç tedavisi yeterli olmayabilir, bu nedenle beslenme ve yaşam tarzı çok önemlidir. Beslenme ve yaşam tarzının da bu hastalığa göre planlanması gerekir.

   Altta yatan bir neden varsa bunun iyi araştırılması ve doktor kontrolleriniz ve doğru yaşam ve beslenme tarzı ihmal edilmemelidir.

   Çocuk sahibi olma konusunda doktorunuz ve bir kadın doğum uzmanı ile görüşüp değerlendirmeniz gerekir.

   Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  Derya

  25 Haziran 2017 at 17:06

  Merhaba ben uzun süre aç kalırsam sekerim 45-50-60 oluyor şeker hastası degılım bu bi tehlikemi daha asagsına bile düşse veya şeker komasına sokarmı acaba şimdiden tskrler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2017 at 14:05

   Şeker düşüklüğü (hipoglisemi), kan şekeri düzeyinin 55 mg/dl olması ya da altına düşmesi durumudur. Açlık hipoglisemisi, reaktif (yemek sonrası) hipoglisemisi tipleri vardır.

   Açlık hipoglisemisi sabah öğün atlandığında ya da yemekten 5 saat sonra görülür genellikle.

   Reaktif hipoglisemi yemekten 2-4 saat içinde gelişir.

   AÇLIK HİPOGLİSEMİ NEDENLERİ ARASINDA; İlaçlar, toksik maddeler, İnsülinoma (pankreas langerhans adacıklarının B hücrelerinden kaynaklanan bir tümör), Karbonhidrat enzim defektleri, Ekzojen insülin, Otoimmün sebepler, Hormonal eksiklik (kortizol hormonu, büyüme hormonu, glukagon ve einefrin gibi), Kritik hastalıklar (kalp hastalıkları, hepatik hastalıklar, böbrek yetmezliği gibi) durumlar sayılabilir. Bu nedenle bu durumunuza neden olan açlık hipogilisemisi ise altta yatabilecek bu hastalıkların ya da hormonal durumların da araştırılması gerekebilir (özellikle tekrarlayan şeker düşüklüğünde).

   REAKTİF HİPOGLİSEMİ, özellikle karbonhidrat içeren (şeker ve unlu mamuller) zengin bir yemek yedikten 2-4 saat içerisinde veya uzun süren bir açlığa takiben kan şekerinin düşmesi sonucu yaşanan aşırı terleme, çarpıntı, ellerde titreme, konsantrasyon kaybı, sinirlilik, bulantı, aşırı acıkma hissi ile karakterize bir durumdur. Bu belirtiler karbonhidrat alımından sonra hemen düzeliyorsa, bu tabloya REAKTİF HİPOGLİSEMİ denir.

   REAKTİF HİPOGLİSEMİNİN NEDENLEİ ARASINDA; şeker ve insülin metabolizmasında bir düzensizlik olarak da tarif edilebilecek tip 2 diyabetin başlangıç dönemi olabilir, fakat başka sebepleri de olabilir. Bunlara örnek olarak tiroid hastalıkları (tiroid hormonu fazlalığı ya da azlığı, böbrek üstü bezlerinin (adrenal bezler) fazla veya eksik hormon üretmesi verilebilir. Bu nedenle bunlara yönelik de tetkikler yapılması gerekir.

   Araştırma alanında bu durumun iyi araştırılması önemlidir. Doktorunuz ile bu durum hakkında daha detaylı görüşmeniz gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Fatma Kara

  18 Temmuz 2017 at 16:03

  Merhaba, sekerim 700 cikti hastaneye gittik tedavi girdum ve dustu ama 1 gun gecti ama uzerimde halsizlik var hafif titreme var.Acaba vurduklari ignenin etkisindemiyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2017 at 15:54

   Şeker yükselmesi (hiperglisemi), kan glukoz seviyesinin normal oranların üzerine çıkmasıdır. Şeker yüksekliği genellikle diyabet hastalarının ilaçlarını düzenli kullanılmaması, diyabet hastaların diyetine dikkat etmemesi, aktivite azlığı, hastalık ya da enfeksiyonlar, fiziksel ya da duygusal stres sonucu gelişir. Bu tür durumlarda düzenli kontroller ve hiperglisemi ve hipogliseminin ayrımının doğru yapılması son derece önemlidir.

   Vücudunuzda bir enfeksiyon da olabilir ve titremenin ve halsizliğin nedeni enfeksiyona bağlı olabilir. Bu seferde şeker düşüklüğü (hipoglisemi) gelişmiş olabilir. Hipogliseminin belirtileri arasında titreme, terleme, halsizlik, çarpıntı, baş dönmesi, göz kararması ve gözlerde uçuşma, ani açlık hissetme, sinirlilik, ağız çevresinde ve dilde iğnelenme, yüzde sararma gibi belirtiler sayılabilir.

   Durumunuz hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir, kontrollerin tekrarlanması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  Hasan

  27 Eylül 2017 at 12:21

  Benim şeker 23dusmus cok halsisim neyapmaliyim doktora gitmelimiyim acil cevap lutfen yasim 32

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2017 at 21:10

   Kan şekeri düzeyinin 55 mg/dl olması veya daha altına düşmesine HİPOGLİSEMİ denir. Hipogliseminin oluşumuna zemin hazırlayan faktörler ortadan kaldırılırsa hipoglisemi riski de azalmış olur. İnsülin ya da ağız yoluyla diyabet ilacı kullananlarda hipoglisemi görülme oranı daha fazladır.

   ŞEKER DÜŞMESİNE YOL AÇAN FAKTÖRLER:

   * Zamanında yenilmesi gereken öğünün atlanması

   * Ara öğünlerin ihmal edilmesi

   * Öğünlerde yenilmesi gerekenden daha az yemek yenmesi

   * Doktorun uygun gördüğü dozdan fazla insülin uygulamak

   * Ağız yoluyla alınan şeker düşürücü ilaçların önerilen dozdan fazla doz alınması

   * Alkol kullanımı

   * İlaçların yanlış zamanlarda alınması

   * Normalde yapıldığından fazla fiziksel aktivite veya egzersiz yapılması

   * Kadınlarda adet günleri

   * Sindirim zorluğu ve sindirim zorluğuna neden olan mide ve bağırsak problemleri

   * İnsülin dozunun deri altı yerine daha derine (kas içine) yapılması

   * Egzersiz yaparken kullanılacak vücut bölgesine insülin uygulanması

   * İnsülin dozunu azaltmadan kuvvetli egzersiz yapılması

   * Kusma veya ishal nedeniyle beslenmenin bozulması, bunlar gibi etkenler şeker düşüklüğüne neden olabilir, bu nedenle bu faktörlerden kaçınmak önemlidir.

   Eğer şeker hastasıysanız mutlaka takibinizi yapan doktorunuzla görüşmelisiniz, şeker hastası değilseniz ve şeker düşmesine neden olabilecek bildiğiniz bir faktör yoksa ihmal etmeksizin bir dahiliye uzmanına veya endokrinoloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  derin

  29 Eylül 2017 at 00:21

  merhaba ben 6 yildir seker hastasiyim 17 yasindayim sekerim surekli 500 lerde seyrediyo HbA1c 12.3 ne yapsam sekerim dusmuyo ne yapmam gerekir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2017 at 22:12

   Bu durum altında yatan sebebin daha detaylı araştırılması gerekebilir. Şeker kontrolünü sağlamak için düzenli, dengeli beslenme şekli ve yaşam şekli, ilaçların düzenli kullanılması son derece önemlidir.

   Doktorunuz ile ya da bir endokrinoloji uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 16. Avatar

  Dilara

  16 Ekim 2017 at 14:43

  Mrb 27 yasindayim sekerim tokluk sekerim 139 normalmidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ekim 2017 at 20:12

   KAN ŞEKERİ: Vücutta enerji ihtiyacını karşılamak üzere kan dolaşımında sürekli ve sabit bir aralıkta glukoz (şeker) bulunur. Bu olması gereken şeker miktarıdır. Bu şeker miktarına normal kan şekeri denir.

   AÇLIK KAN ŞEKERİ: Hiç bir şey yiyip içmeden, açken bakılan kan şekeridir. Normal değerin 70-100 mg/dl arasında olması gerekir.

   En sağlıklı açlık kan şekeri sonucu 6-8 saat açlıktan sonra alınır. Bu nedenle en doğru açlık kan şekeri değeri, sabah bakılan açlık kan şekeri değerinde alınır.

   TOKLUK KAN ŞEKERİ: Yemekten 2 saat sonra bakılan kan şekeri düzeyidir. Tokluk kan şekeri 100-140 mg/dl arasında olmalıdır.

   Tokluk kan şekeri ölçümü için gerekli olan 2 saatlik süre, yemeğe başladıktan sonraki ilk lokmadan itibaren hesaplanır (yemeğin ilk lokmasından itibaren en 2 saat geçmesi gerekir).

   140 sınır değerdir, bu nedenle eğer şeker hastalığınız gibi bir durum yoksa beslenmenize dikkat etmeniz, öğünlerinizin sağlıklı besinlerle olması, öğünlerin düzenli olması, yürüyüş yapmanız faydalı olacaktır. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme tarzı, her yaşta ve her cinste olmazsa olmazlarımız arasında olmalıdır. Fakat başka rahatsızlıklarınız söz konusu ise bir dahiliye uzmanına başvurmanız gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  Rasim tashan

  28 Ekim 2017 at 00:53

  Merhaba babam daha bugun seker hastasi oldugunu ogrendik doktor insulun vermis 1 hafta 10 kullan iyi olursan kaldircam insulunu demis aksam sekeri 400 du bir aciklarmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2017 at 01:26

   İnsülin yetersizliği, insülin yokluğu veya dokularda etkisinin azalması sonucu oluşur. Bu durum kan şekerinin yükselmesine neden olur. Bu durum şeker hastalığı olarak tanımlanır. Şeker hastalığı yaşam boyu süren kronik bir hastalıktır. Şeker hastalarında; besinlerle alınıp kana geçen şeker, insülin hormonu eksik ya da etkisiz olduğunda hücrelere taşınamaz ve kandaki şeker miktarı yükselir.

   Şeker hastalığı tip 1, tip 2 diyabet olmak üzere iki şekilde görülür.

   Tip 1 şeker hastalığında vücut çok az insülin üretir veya üretemez. Tip 1 diyabet genellikle gençlerde görülür.

   Tip 2 şeker hastalığında ise vücut insülin üretir ama yeterli kullanamaz. Bu tip şeker hastalığı genellikle 40 yaşından sonra görülür.

   ŞEKER HASTALIĞININ EN BİLİNEN NEDENLERİ; pankreas organında insülin yapan hücrelerin tahrip olması, genetik faktörler, dış etkenler (şişmanlık, stres, yüksek tansiyon gibi) sayılabilir.

   ŞEKER HASTALARINDA KAN ŞEKERİ YÜKSELMESİNİN NEDENLERİNE GELİNCE; öğünlerin düzenli olmaması, porsiyonun önerilenden fazla olması veya önerilmeyen besinlerin tüketilmesi, ilaç ya da insülini zamanında kullanmamak ve/veya yanlış kullanmak, fiziksel aktivite yetersizliği, stres, ağır üzüntü, enfeksiyon, ameliyat ve benzeri durumlar kan şekerini yükseltebilir, bu nedenle bütün bunların özenle dikkat edilmesi gerekir.

   Doktorunuzla bağlantı kurup, doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 18. Avatar

  Süleyman Tayfur

  9 Kasım 2017 at 20:54

  İyi günler, havaalanında çalışıyorum ehliyet için bugün sağlık raporu istediler şeker ve ekg yaptılar yalnız. 23 yaşındayım şeker net 500 çıktı ama bir kere daha yaptırdığımda 124 çıkmıştı ne önerebilirsiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2017 at 20:09

   En ideal ölçümler 12 saat açlıktan sonra sabah aç karnına alınan kan örneğinde yapılmaktadır. Açlık şekerinin mg/dl’nin altında veya 110 mg/dl’nin üzerinde olması anormal sayılıyor. 70 mg/dl’den az ise hipoglisemiden (düşük kan şekeri) şüphelenilmekte, 110 mg/dl’nin üzerindeyse hiperglisemiden (gizli ya da açık şeker hastalığı) durumundan şüphe edilmektedir.

   Endokrinoloji alanında veya iç hastalıkları bölümünde tekrar değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Kan şekeri rakamının 110’u geçmesi, özellikle 120 mg/dl’yi devirmesi genellikle şeker hastalığına işaret etmektedir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle..

 19. Avatar

  Merve

  15 Kasım 2017 at 21:28

  Meraba benim annemin seker hastaligi var 1 hafta once 310 ken bu sabah ac karna olctugumde 450 cikior bir tehlike varmi . Annemin sekeri git gide yukselior dengelenmesi icin ne yapmaliyim .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2017 at 11:29

   ŞEKER HASTALIĞI; tip 1 ve tip 2 olarak değerlendirilir.

   Tip 1 şeker hastalığında vücut çok az insülin üretir veya hiç üretmez. Bu tip şeker hastalığı genellikle genç yaştaki hastalarda görülür.

   Tip 2 şeker hastalığında vücut insülin üretir ancak yeterli kullanamaz. Bu tip şeker hastalığı genellikle 40 yaşından sonra görülür.

   ŞEKER HASTALIĞININ BAŞLICA NEDENLERİ; pnkreasta insülin üreten hücrelerin tahrip olması, genetik faktörler, dış etkenler (şişmanlık, stres, yüksek tansiyon gibi) nedenler sayılabilir.

   ŞEKER YÜKSEKLİĞİNİN (HPERGLİSEMİNİN) NEDENLERİNE GELİNCE: öğünleri düzenli olarak takip etmemek, öğünlerde yemek miktarının fazla olması veya şeker hastalarının tüketmemesi gereken besinlerİ tüketmek, ilacın veya insülinin saatinde alınmaması veya yanlış kullanılması, yeteri kadar hareket etmemek, ağrı, üzüntü, vücutta enfeksiyon varlığı ve ameliyat geçirmek gibi nedenleri sayabiliriz. Bu etkenlerin dikkat edildiğine emin olmanız önemlidir. Çünkü anne babalarımız (özellikle ileri yaşlarda olanlar) ilaç tedavilerine, beslenmelerine, yenmemesi gereken besinlere, hareket etmeye özen göstermeyebilirler. Bu nedenle bu hastaların evdeki genç yakınları tarafından takip edilmesi önemlidir. Bu kurallara dikkat etmiyorsa şeker seviyesinin kontrol altına alınması zorlaşır.

   Şeker hastaları her 3 saatte bir küçük porsiyonlu bir öğün tüketmelidir (az az günde 6 öğün şeklinde). Egzersiz (yürüyüş en ideal olanıdır) haftada en az 3 gün 30-40 dakika arası şeker hastaları için olmazsa olmazlar arasındadır. İlacın her gün önerilen saatlerde alınması gerekir. İlacın miktarı doktordan habersiz azaltılmamalı, arttırılmamalıdır. Tansiyon değerinin de kontrol altında tutulması önemlidir. Enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda (grip, soğuk algınlığı gibi ve diğer enfeksiyon hastalıklarında) doktora başvurulmalıdır. Çay şekeri, şeker içeren besinler, beyaz ekmek gibi yiyeceklere sınır getirilmeli veya tüketilmemelidir. Kırmızı et, tere yağ, sakatatlar gibi besinler kontrollü tüketilmelidir. Hazır gıdalardan uzak durulmalı veya sınırlama getirilmeli, sağlıklı ev yemekleri (sebze yemekleri, baklagiller, yeşillikler gibi) ile beslenmeye özen gösterilmelidir.

   Doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 20. Avatar

  Büsra

  29 Kasım 2017 at 19:38

  Merhaba benim aclik sekerim 320 toklukta 360 civarlari cikiyor 1000 mg bir ialc verildi ama ilaci kullanmiyorum. Ne yapmam lazim ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2017 at 21:08

   Açlık şekeriniz de, tokluk şekerinizde fazlasıyla yüksek. Doktorunuz diyabet hastalığına yönelik incelemeler yapmadıysa endokrinoloji uzmanına gitmeniz en doğrusudur. Fakat zaten diyabet hastasıysanız doktorunuzun önerdiği ilaç tedavisini doktorunuzdan habersiz bırakmamanız önemlidir. Çünkü şeker hastalarında şeker düzeyinin kontrol altına alınamaması bir çok organa ve sisteme yönelik komplikasyonlara neden olabilir.

   Şeker hastalarında şeker düzeyinin kontrol altına alınabilmesi için doktorunuzun önerdiği ilaçların düzenli ve doktorunuzun önerdiği dozda kullanılması, dengeli beslenme, bu hastalığa uygun beslenme, düzenli yürüyüş, yeterli fiziksel aktivite, stresin kontrol altına alınması, diyetinize sadık kalma, sigaradan uzak durma gibi yöntemlerin uyulması son derece önemlidir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. Avatar

  Alper

  5 Şubat 2018 at 22:46

  Merhaba 6 yaşında kız çocuğunun şekeri 500 ze çıktı araştırma hastanesinde yatmakta çocuğun şekeri 350 400 seviyesinde seyretmek te sebebi araştırılıyor muş
  Benim korkum bu yaşta çocuk ta nasıl bir hasar yapar birde doktor lar neden ilk öncelikle şekeri 120 seviyesine düşürüp tedavi altına alıp araştırmıyorda şekeri 300 400 arasında bekliyor ne yapmalıyım lütfen destek verin Marmara araştırma hastanesinde çaresizce bekliyoruz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2018 at 16:54

   Eğer çocukta kan şekeri çok yüksek (500-540 mg/dl veya üzeri ise) asidoz ketonemi hiç yok veya minimal ise bu tablo ”Hiperglisemik hiperosmolar” olarak tanımlanır. Sizin çocuğunuzdaki durum bu da olabilir. Bu çocuklarda tedavi daha zordur. Bu durum çoğunlukla orta yaş üzerinde (ortalama 60 yaş) görülmekle birlikte kesin bir yaş ve cins farkı yoktur, 18 aylık çocuklarda bile görüldüğü bildirilmiştir.

   Diyabeti olan çocuklarda Hiperglisemik hiperosmolar gelişmesine insülin eksikliği, yetersiz sıvı alımı, vücuttaki bir enfeksiyon neden olabilir. Çocukluk döneminde serebral hasarlı çocuklarda özellikle yeterli su içilmemesi durumunda Hiperglisemik hiperosmolar durumu ortaya çıkabilir. Diğer bazı tetikleyici faktörler arasında gastrointestinal sorunlar, böbrek yetmezliği, hipertiroidi, akromegali, karbonhidrat toleransını bozan ilaçlar, diyabet tedavisinin yeterli olmaması veya diyabet varlığının bilinmemesi gibi faktörler sayılabilir.

   Doktorlarınız bir yandan sebebi araştırıp, bir yandan şekeri düşürmeye çalışıyor olmalılar. Bu tür acil durumlarda hem hastanın durumuna yönelik tedaviler, önlemler, destekler uygulanır hem de altta yatan neden ve/veya nedenler araştırılır ki, nedene yönelik tedavi de bu tür durumlarda son derece önemlidir.

   Doktorlarınıza danışmanız daha doğru olacaktır. Çünkü çocuğun durumunu en iyi doktorlarınız bilecektir. Bu tedavi, çocuğun tedaviye vereceği yanıta, duruma eşlik eden başka komplikasyonlara, tedavilerin ortaya çıkaracağı ek başka sorunlara, çocuğun yaşamsal fonksiyonlarının normale dönme sürecine, durumun altta yatan nedeninin veya tetikleyicilerinin tam olarak tespit edilme süresine göre 10 gün veya daha kısa veya daha uzun sürebilir.

   Geçmiş olsun.

 22. Avatar

  Osman

  7 Eylül 2018 at 21:00

  Merhaba benim babam 52 yaşında ve bayadır şekeri var geçen sene ölçtüğümüzde 500 çıkmıştı halsizdi yatıyordu hep gözleri bulanık görüyor zaten daha da bulanıklaşmıştı yurt dışına gitti geldi şimdi ölçtük önce makine hata gibi bir şey verdi sonra 600 gösterdi şimdide böbrek tarafları ağrıyormuş ne yapmalıyız nereye gitmeliyiz yardımcı olur musunuz lütfen.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Eylül 2018 at 00:55

   Gecikmeden takibinizi yapan doktorunuza veya takibinizi yapan bir doktorunuz yoksa dahiliye, üroloji gibi uzmanlıklara, eğer gerekiyorsa endokrinolojiye gitmeniz önemlidir. Fakat çok fazla zaman kaybetmemeniz de fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git