Hastalıklar ve Tedaviler

Şeker Koması Nedir? Şeker Koması Belirtileri

Şeker koması, şekerin düşüklüğü ya da yüksekliği ile meydana çıkan bir şuur kaybıdır. Şeker komasına giren hastalar, şuurları kayıp olduğu için etraflarında ne olup bittiğini bilmezler.

Şeker koması nedenleri ve tedavisi

Şeker koması, şekerin düşüklüğü ya da yüksekliği ile meydana çıkan bir şuur kaybıdır. Şeker komasına giren hastalar, şuurları kayıp olduğu için etraflarında ne olup bittiğini bilmezler. Şeker koması başlamadan önce hastalarda şiddetli bir karın ağrısı başlayabilir.

Komanın adı şuur kaybıdır ve şekerin düşüklüğü ya da yüksekliği ile oluşan şuur kaybına şeker koması adı verilir. Şeker komasına girdiğini hasta kendisi fark edemez. Yakınında olan ve hastanın şeker hastası olduğunu bilen kişiler bunu fark edebilir. Bu konuda hastanın ailesinin, çalışma arkadaşlarının ve oklunun bunu bilmesi çok önemlidir. Hastanın, şeker hastası olduğuna dair yanında kartının olması gereklidir. Bu kart sayesinde şeker komasına giren şeker hastasının hayatı kurtulabilir.

Şeker komasına neden olan faktörler

Şeker koması oluşmasının başlıca nedeni hastanın insülin kullanımını dikkat etmemesidir. Diğer bir neden ise hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, bu enfeksiyonlar nedeni ile insülin ihtiyacı artacaktır ve buna göre hastanın şekeri düzenlenmesi gerekir. Bu durumda şeker yüksekliği koması gelişebilir.

Eğer hasta insülin kullanımına dikkat etmez ise şeker düşüklüğü koması gelişebilir. Ayrıca hastanın geçirdiği ishal, bademcik iltihabı, akciğer enfeksiyonu, ayak parmağındaki bir apse, grip gibi hastalıklar da şeker komasını meydana getirebilir. Bu nedenle şeker hastalarının grip, zatürre ve gereken diğer koruyucu aşılarının yapılması ve herhangi bir enfeksiyon problemi olduğunda geç kalınmadan tedavisinin yapılması çok büyük önem taşımaktadır.

Şeker yükselmesi belirtileri

Şeker yükselmesi belirtileri çok fazla susama, kalp çarpıntısı, karın ağrıları, çok susamasının hızlı bir şekilde artması, idrar artışı ve sık tuvalete gitme ihtiyacı, baş ağrısı, halsizlik, hastanın kendisini kötü hissetmesi, bulanık görme, konsantrasyon bozukluğu, gece idrara kalkmanın artması, sinirlilik hali ve huzursuzluk gibi semptomlar şeker yükselmesi belirtileri olabilir.

Şeker düşüklüğü belirtileri

Şekerin düşmesi belirtileri çarpıntı hissi, terleme, huzursuzluk hissi, karın ağrıları, bulantı, kusma, şeker yeme isteği, fenalık hissi, hastanın durumu şeker veya şekerli bir şey yediğinde düzelir ise şekerinin düştüğü anlamına gelir. Hastanın terlemesi gittikçe artar ve bir şeyler yeme ihtiyacı duyar. Sinirlilik hali ve ellerde titreme olur.

Şeker koması belirtileri

Kişinin şeker komasına girdiğinin anlaşılması, normal şartlarda kan şekeri seviyesinin 125 mg/dl’nin altında olması gerekir iken, şeker seviyesi 125 mg/dl’nin üzerine çıktığı zaman şeker hastalığı var demektir. Bu şeker yüksekliği 600-700 civarına çıkabilir.

Bu yüksekliğin hangi safhasında şeker koması gelişebileceği hastaya ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Fakat şeker koması genellikle hastanın şeker seviyesinin 400 mg/dl’nin üzerine çıkması durumunda görülür. Şeker koması belirtilerinde, hastada şuur kaybı, solunumda hızlanma, unutkanlık, çevresinde ne olup bittiğini anlayamama ve şeker komasına yol açacak diğer hastalıklar ile birlikte daha sık şeker koması meydana gelebilir.

Şeker koması tedavisi

Şeker koması tedavisi, şeker düşük veya yüksek olmasına göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Yüksek şeker nedeni ile gelişmiş ise bu durum acil servislerde veya hastane şartlarında tedavi edilir. İlk başta evde bir şeker aleti var ise hemen o sırada parmak ucundan şeker seviyesi bakılır ve şeker seviyesi düşük ise hastanın yakınları hastaya şekerli bir içecek verdiklerinde hasta kendini toplayabilir.

Fakat hastanın şekeri yüksek ve yanındakiler bunu bildiklerinde, hastanın insülin kullanmayı atladığı anlaşılır ise atlanan insülin hastaya yakınları tarafından uygulanabilir. Fakat, hastanın şekerinin neden yükseldiği belli değil ise mutlaka acile götürülmesi gereklidir.

Şeker komasının hastanede uygulanan tedavisi, serum ile birlikte sıvı verilmesi, elektrolit dengesinin düzeltilmesi, enfeksiyon var ise tedavisinin yapılması, tansiyonunun ve kalbinin ritminin düzeltilmesi, kalp krizi geçirme riskinin önlenmesi ve diğer hastalıklardan ayırt edilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Şeker komasına giren hastaya yanlış uygulanan ilk yardımlar, şeker komasına giren kişiye şuur kaybında olduğu için su içirilmemeli çünkü su içirmek akciğerlere zarar verebilir. Eve doktor çağırmayıp, hastaneye götürmek gereklidir. Hasta bilinçsiz kişiler tarafından taşınmamalı, ambulans çağırmak gereklidir ve hasta şuur kaybındayken neler yaptığı ve nasıl davrandığı izlenmelidir.

Şeker hastaları şeker komasından nasıl korunmalı

Şeker hastaları komaya girmemek için, öncelikle ilaçlarını düzenli kullanmaları insülin kullanıyor ise düzenli ve dozunu not alarak atlamadan kullanmaları gereklidir. Ayrıca şeker hastalığı iyi takip ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Şeker hastalığının takibi ve tedavisi iyi yapılmaz ise bir çok ölümcül komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonlardan biri de şeker koması dır.

Şeker hastaları bütün bu komplikasyonlardan korunabilmek için, düzenli bir şekilde iç hastalıkları ve endokrin uzmanları tarafından takip edilmesi gereklidir. Şeker hastası kendi takibini kendi yapamaz ve doktor kontrollerini ihmal etmemesi gereklidir.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Şeker hastalığı neden olur
 2. Şeker düşüklüğü neden olur
 3. Şeker hastalığı ve ayak yaraları
 4. Şeker hastaları nasıl beslenmeli
 5. Diyabetik ketoasidoz nedir
 6. Gebelik diyabeti neden olur

13 Yorum

 1. aytencava

  29 Nisan 2016 at 00:59

  2005 yılında ilk açlık şekerim 136 çıkmıştı hemen,rapor,cihaz ve glifor verdiler 3gün yataktan kalkamadım.diamicron kullanıyorum şu an.2yılda bir rapor yenilerken sürekli şekerimin 50 ve altına düştüğünü dile getiriyorum ama şimdiye kadar ne yükleme ne idrar tahlili yapılması.aynı ilaçlara devam.ne yazıkki ssk da doktorlar çok yoğun ve hastayı haklı olarak dinlemiyorlar.bu günlerde raporum yenilenecek nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Sağlık Ocağım

   29 Nisan 2016 at 11:31

   Bu konuda aile hekiminize danışmanız ve açlık şekerinizi ölçtürmek için aile hekiminize gitmeniz daha doğru olur. Raporlar genellikle üniversite hastanelerinde verilmektedir. Her rapor alınacağı zaman tekrar birçok tetkik yapılması da gerekir. Bu tür durumlar genellikle üniversite hastanelerinde bakılmaktadır. Üniversite hastanesinde bulunan iç hastalıkları ya da metabolizma hastalıkları bölümüne baş vurulması gerekebilir.

   Çok geçmiş olsun.

  • Nalan

   8 Kasım 2016 at 20:32

   Sekerinizin dusmesi diamicronun yan etkisi.Bende ayni dertten muzdariptim. Doktorum ilacimi degistirdi.Netten arastirabilirsiniz diamicronun yan etkilerinin arasinda hipoglisemide var.

 2. amet

  23 Temmuz 2016 at 22:35

  Benim bugün şekerim 50 olmuş komaya girmisim benim sürekli dusuyo ne yapmam lazım doktoraya gidemiyorum

  • Sağlık Ocağım

   25 Temmuz 2016 at 13:13

   Şeker komasına neden olan faktörler konunun içinde de geçmektedir. Bu faktörler dikkat edilir ise ve insülin kullanımı dikkat edilir ise şeker komasından korunmuş olursunuz.

   Şeker komasına ishal, bademcik iltihabı, akciğer enfeksiyonu, ayak parmaklarında oluşabilecek iltihabi bir durum, grip gibi hastalıklar tetikleyebilmektedir, bu nedenle bu durumların da dikkat edilmesi gerekir ve bu tür durumlarda doktorunuzun tekrar tedavide düzenleme yapması gerekir.

   Şeker komasından nasıl korunmalı başlığı altında korunma yöntemleri hakkında bilgi verilmektedir zaten.

   Ayrıca altta verilen linkten şeker düşüklüğünde ilk yardım yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/seker-dusuklugunde-ilk-yardim-nasil-yapilir/

   Doktora tekrar muayene olmanız önemlidir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 3. sema

  23 Eylül 2016 at 08:46

  Merhaba.
  Diyabet hastasıyım. İnsülin kullanmama rağmen şekerim 200 ün altına inmiyor. Ne yapmalıyım ?

  • Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2016 at 00:27

   Belki beslenmenizde ve egzersiz yapmaya dikkat etmiyorsanız buna bağlı olabilir.

   Tip 2 diyabet hastalarında, özellikle başka hastalıkları da (kalp veya beyin hastalığı gibi) ya da bu tür hastalık riski taşıyan şeker hastalarında açlık şekeri 120-140 mg, tokluk şekeri ise 140-180 mg hedeflenir.

   İlaçlarınızı düzenli kullanmanıza rağmen, düzenli fiziksel aktiviteler yapmanıza rağmen, beslenmenizi de dikkat etmenize rağmen şekerinizin istenilen düzeyde olmamasından doşayı ilaçlarınızın tekrar düzenlenmesi gerekebilir.

   Doktorunuza gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Yasemin

  30 Eylül 2016 at 16:17

  Merhaba eşimin şekeri 430 çıktı daha sonraki ölçümlerimizde 225, 195 mg olarak çıkmakta. Doktora götüremiyorum. Hangi doktora götürmem gerektiğini de bilmiyorum

  bilgilerinizi rica ederiz
  tşk

  • Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 18:20

   Olduğunuz yerleşim bölgesinde araştırma hastanesi yok ise bir dahiliye uzmanına gitmeniz gerekir. Fakat araştırma ya da üniversite hastanesi var ise endokrinoloji veya metabolizma hastalıkları bölümüne gitmek daha uygun olur.

   430 çok yüksektir ve kesinlikle bu durumun nedeninin araştırılması ihmal edilmemelidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. Songül

  28 Kasım 2016 at 10:17

  Bende iki ay önce yüksek seker çıktı.pankreas ultrasyonda normal çıktı bebek emzirdigim için ilaç vermediler.sadece diyet yapıyorum.şekeri normal seviyede tutmam için ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 15:21

   Bu durum gebelik döneminde gebelik şekeri olarak bilinen durumun hala normale dönmemesi durumu olabilir.

   Şeker dengesini korumak için karbonhidrat alımını azaltmak önemlidir, ancak siz emzikli olduğunuz için karbonhidratı dengesiz azaltmak sütünüzün azalmasına neden olabilir, bu nedenle siz bir diyetisyen yardım almalı ve size uygun diyet yöntemini diyetisyenden istemelisiniz.

   Ayrıca şekerin yükselmesinde etki eden yiyecekler veya içecekler her hastada aynı etkiyi göstermeyebilir, bu nedenle beslenme kişiye özel olmalıdır.

   Haftanın 4-5 günü düzenli yapılan 30-40 dakikalık yürüyüş şeker seviyesinin kontrol altında tutulmasında oldukça faydalıdır ve yürüyüş ihmal edilmemelidir.

   Beslenme konusunda diyetisyen önerisi almanız daha uygun olur, çünkü sütünüzün korunması da önemlidir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 6. Suay

  10 Ocak 2017 at 21:10

  12 günlük bebeğimin rahatsızlığından dolayı doktora götürdüm yapılan tahliller sonucunda şekerinin 1000 olduğunu söyleyip çocuk endokrinoloji uzmanına sevk ettiler
  İlgili doktor bir tüp kan alarak İngiltereye gönderileceğini belirtti.benim asıl sorum şu bu gibi durumlarda yaşama şansları yüzde kaçtır ?
  Daha önce bunun gibi bir durumla karşılaşan kimse varmı ? Varsa bize bilgi verebilirmi acaba :'(:'(:'(

  • Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 13:32

   Tam olarak anlaşılmamakla birlikte, şeker seviyesinin (idrarda glukoz seviyesinin) 1000 mg/dl olması panik değer olarak kabul edilir ve bu durum ”Glukozüri” olarak adlandırılır. İdrarda glukoz değerinin bu sınırlarda çıkmasının altta yatan bazı sebepleri olabilir.

   GLUKOZÜRİ böbrek fonksiyonları ile ilişkili olabileceği gibi diyabet hastalığı ile de ilişkili olabilir. Glukozüri primer (böbrek fonksiyonlarından kaynaklanan) veya sekonder (başka bir durumdan ya da diyabet hastalığından kaynaklanan) şeklinde ortaya çıkabilir.

   Eğer bu durum glukozüri ise bu duruma neden olan faktöre bağlı, glukozürinin tipine bağlı bebeğin durumun ne olacağı değişiklik gösterebilir.

   Glukozürinin farklı tipleri vardır.

   Ayrıca bu durum ile karışabilecek ve ayırıcı tanı gerektiren başka hastalıklar ve bozukluklar da vardır, kan incelemesi bu ayrımın yapılması için yurt dışına gönderilmiş olabilir.

   Sonuçlarınız geldikten sonra doktorunuz size bilgi verecektir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git