Endokrinolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Şeker Hastalığı ve Mide Felci (Diyabetik Gastroparezi Nedir?)

Diyabet, mide felci (gastroparezi) oluşumunu arttırabilir. Mide felcinde mideye giden sinirler hasara uğradığı için işlemez hale gelir.

Diyabetik gastroparezi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Diyabet, mide felci (gastroparezi) oluşumunu arttırabilir. Mide felcinde mideye giden sinirler hasara uğradığı için işlemez hale gelir. Uzun süreli diyabetin komplikasyonlarından biri olan sinir hasarı nedeni ile midenin motor fonksiyonları bozulur. Bu durumda mide içeriğini boşaltma yavaşlar ve kan şekeri seviyesinin dengelenmesini zorlaştırır.

Bu durum mide felci (gastroparezi) olarak adlandırılır. Diyabetik hastaların ortalama % 25’inde gastroparezi meydana gelebilir. Gastroparezi kan şekerini düzenlemede zorluk oluşturabilir. Düzensiz kan şekeri görülen hastalarda gastroparezi varlığı araştırılmalıdır. Gastroparezi, mide hareketlerinin azalması ya da durması ile seyreden sindirim sistemi bozukluğudur. Mide normal çalışmasını sürdürdüğü sürece midenin kasılmaları yiyecekleri küçük parçalara ayırır ve besinlerin sindirilmesi ve emilimi için ince bağırsağa gönderir.

Gastroparezi (mide felci) olur ise normal kasılmasını gerçekleştiremeyen mide, yiyecekleri küçük parçalara ayıramadığı için ince bağırsağa gönderme işlemini de yapamaz. Yenilen besinler mide de uzun süre kaldığında mide içindeki besinlerin mayalanması sonucu midede bakteriyel üreme oluşur. Gastroprezili hastada bulantı ve kusma sık görülür. Ayrıca midede uzun süre kalıp sindirilemeyen yiyecekler bezoar denilen katı kitleler oluşturabilir. Bu durum mide çıkıntısında tıkanmaya yol açarak bulantı ve kusma meydana getirir.

Diyabetik gastroparezi belirtileri

Diyabetik gastroparezi her hastada farklı belirtiler gösterebilir. Gastroparezili hasta yemek yedikten saatler sonra sindirilmemiş gıda kusabilir. En sık karşılaşılan belirti erken doyma hissidir. Sık sık ya da arada bir olan mide bulantısı, ağız kokusu, kusma, iştahsızlık ve kilo kaybı, reflü hastalığı gibi şikayetler, karında çalkantı hissi gibi belirtiler görülebilir.

Diyabetik gastroparezi teşhisi

Diyabetik gastroparezi tanısında öncelikle hastanın herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı ve gastropareziyi şiddetlendirecek ilaçları kullanıp kullanmadığı sorulur. Gastroparezi teşhisi için her hastada endoskopik ve radyolojik görüntüleme, mide boşalım zamanı ölçümü, elektrogastrografi, gastroduodenal manometri ve smart pill yöntemleri ile mide boşalımını geciktirecek diğer organlar ile ilgili ve yapısal sebeplerin varlığı araştırılır.

Diyabetik gastroparezi tedavisi

Diyabetik gastroparezi tedavisinde hastanın damar yolu ile sıvı verilmesi ve diyabetik ketoasidoza bağlı uzamış kusma ataklarında hastaneye yatırılması gereklidir. Hastanın sık öğünlü, az besinli ve yağ içeriğinin azaltıldığı beslenme biçimi önemlidir. Bunların yanı sıra doktorun verdiği ilaç tedavisi düzenli olarak uygulanır. Gastrik, bezoarlar oluşmuş ise endoskopi ile temizlenebilir. İlaç tedavisinin başarısız olduğu gastroparezide elektriksel gastrik uyarımı veya beslenme amaçlı cerrahi olarak jejunostomi tüpü takılabilir.

Mide felci tedavisi

Mide felci tedavisi

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Şeker hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Diyabetik retinopati nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Şeker hastalığı ve diş sağlığı
  4. Diyabetik nefropati nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Diyabetik nöropati nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Şeker hastalığı ve korunma yolları
  7. Şeker hastalarında ayak yaraları neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git