Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Şeker Hastalığı ve Diş Sağlığı (Diyabet ve Diş Hastalıkları)

Şeker hastalığı diş etini de, diğer organları olumsuz yönde etkilediği gibi etkiler. Şeker hastalığında en önemli sorun damar hastalığıdır.

Şeker hastalığının diş sağlığına etkileri

Şeker hastalığı diş etini de, diğer organları olumsuz yönde etkilediği gibi etkiler. Şeker hastalığında en önemli sorun damar hastalığıdır. Şeker hastalığına bağlı olarak damar içerisinde istenmeyen birikimler oluşur ve damar yapısını bozar.

Diş eti çok iyi kanlanan bir doku olduğu için, buradaki kılcal damarların bozulması, yapısal değişime uğraması sonucu bu bölgenin kanlanması ve beslenmesi engellenir ve dolayısı ile diş bölgesinde iltihabi oluşumlar meydana gelir. Şeker vücudun enerji kaynağıdır.

Şekerin vücutta iyi kullanılamadığı durumlarda vücut enerjisiz kalır ve en önemli etkilerinden biri de savunma sistemi için yeterli enerji sağlanamaması dır. Bu enerji sağlanamadığı için, herhangi bir iltihabi rahatsızlık başladığı zaman savunma sistemleri vücudu koruyamaz. Bu nedenle şeker hastalarında yaraların iyileşmesi ve iltihaba karşı olan direnç düşük olur. Dişlerde oluşan iltihabi problemler ve yaraların iyileşmesi zorlaştığı için iltihap çok hızlı ilerler ve dişin destek dokularını yüksek oranda etkiler.

Yapılan araştırmalara göre diş iltihabının giderilmesi şeker hastalarının tedavisinde önemlidir. Damar sistemindeki bozuklukların sadece iltihap açısından değil, o bölgenin beslenmesi bakımından önemli etkisi vardır. Ayrıca şeker hastalığının önemli şikayetlerinden biride ağız kuruluğudur. Şeker hastaları çok su içmelerine rağmen, tükürüğün koruyucu etkisinin faydasını göremezler. Bu nedenle tükürüğün koruyucu etkisi ortadan kalktığı için diş eti iltihapları daha hızlı ve daha yaygın olarak kendini gösterir.

Şeker (diyabet) hastalığı ve diş eti hastalığı belirtileri

 1. Diş ve diş eti problemleri çocuklar, yetişkinler ve yaşlılarda da görülen rahatsızlıklardır. Dişleri temiz tutmaz ve düzenli olarak fırçalamaz isek plak denilen ve mikroplardan oluşan yapışkan tabaka dişleri kaplar.
 2. Şeker hastalığı ve kan şekeri seviyesinin yüksek olması bu bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır. Bu durumda diş etlerinde kızarıklık, şişlik, ağrı, diş etlerinde çekilme, dişlerde hassasiyet, ağız kokusu, tam oturmayan protez (takma) dişler ve diş eti kanaması meydana gelir.
 3. Kan şekeri seviyesi kontrol altında tutulmaz ise diyabetli hastalar daha fazla diş ve diş eti sorunları, dişlerini kaybetmeye kadar gidebilen diş sağlığı problemleri yaşarlar. Diyabet hastası ve 40-45 yaş sonrası ve sigara kullanımı olanlarda diş ve diş eti problemleri kaçınılmazdır.
 4. Diş etlerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı en önemli belirtidir. Bu durum periodontitis olarak adlandırılır. Periodontitis, diş etinin ve dişi tutan kemiğin iltihaplanmasıdır. Tedavisi yapılmaz ise diş etleri dişlerin kök kısımlarına doğru yer değiştirir ve dişler daha uzun gibi görülür. Böyle bir durumda dişlerin çekilmesi gerekebilir.
Şeker hastalığı ve diş sağlığını koruma

Şeker hastalığı ve diş sağlığını koruma

Şeker hastalığı (diyabet) ve diş rahatsızlıkları tedavisi

Diş tedavisi nedeni ile anestezi yapılması gereken diyabetlilerde içeriğinde epinefrin bulunan anestezik ilaçlardan kaçınmak gereklidir. Hastada nöropati var ise bu grup ilaçlar çarpıntı ve ritim bozukluğu meydana getirebilir. İyi kontrol sağlanamamış diyabetlilerde, ciddi diş müdahalelerinden önce sağlık kontrolü yapılmasına gerek vardır. Kanama ve enfeksiyon riskinden dolayı kan şekeri yüksek olan hastalarda diş çekimi ve diş eti müdahalelerinin yapılması sakıncalıdır.

Böyle durumlarda mümkün ise hastanın kan şekeri düşene kadar müdahale geciktirilir. Fakat şeker hastalığı varlığı ve insülin kullanımı, ağız içi herhangi bir operasyon için engel değildir. Şeker hastaları gerektiğinde antibiyotik kullanabilirler. Lakin ağız içi problemlerin diyabet tedavisini zorlaştıracağı ve şeker dengesini bozacağı düşünülerek diş bakımını yapmak ve düzenli olarak diş doktoruna gidip kontrolleri yaptırmak oldukça önem taşır.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Şeker hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Çocuklarda şeker hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Gebelik diyabeti nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Şeker hastalığının neden olduğu göz rahatsızlıkları
 5. Şeker hastalığı ve böbrek rahatsızlıkları neden olur
 6. Şeker hastalığı ve sinir hasarları neden olur
 7. Şeker hastalığı ve egzersizin önemi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git