Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Şeker Hastalığında Böbrek Hasarı – Diyabetik Nefropati Nedir?

Diyabetik nefropati, uzun süredir devam eden ya da yeterli kontrol altına alınmamış diyabetis mellitustan (şeker hastalığından) kaynaklanan böbrek hasarıdır.

Diyabetik nefropati nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Diyabetik nefropati, uzun süredir devam eden ya da yeterli kontrol altına alınmamış diyabetis mellitustan (şeker hastalığından) kaynaklanan böbrek hasarıdır. Bu bozukluk, böbreklerdeki kılcal damarların (minik kan damarlarının) hasarını ve dokuların sertleşmesini içerir.

Sonuç olarak, bu durumda böbreklerin kanı verimli biçimde ve iyi bir şekilde süzme yeteneği zamanla azalır. İdrarda protein kaçağı başlayabilir ve buna bağlı olarak vücuttaki protein depoları tüketilebilir.

Şiddetli vakalarda kronik böbrek yetmezliği gelişebilir. Bu hastaların genelinde hipertansiyon vardır. Şeker hastalığına bağlı gelişebilecek herhangi bir böbrek hasarı bakımından hastaların düzenli takip edilmeleri ve zamanında tedavi edilmeleri gerekir.

Şeker hastalarında böbrek hasarı neden olur?

Şeker hastalarında hasar oluşan organlardan biri de böbreklerdir. Böbrekler, kanı temizleyen filtrelerdir. Atıkları ve filtre edilmiş sıvıyı gerekli yerlere gönderirler. Böbreklerdeki küçük filtreler ”glomerül” diye adlandırılır.

Böbrekler sağlıklı çalıştığı sürece atardamar, kan dolaşımındaki kanı ve atıkları böbreklere getirir. Glomerül, kanı temizler ve ardından atıklar ve fazla sıvı idrar aracılığı ile vücuttan atılır. Temiz kan böbreklerden ayrılır ve damar yolu ile kan dolaşımına karışır.

Vücut sağlığını koruyabilmek için proteine ihtiyaç vardır. Böbrekler sağlıklı durumdayken, glomerüller proteinin (albuminin) vücutta kalmasını sağlar. Sağlıklı böbrekte idrarda protein bulunmadığı gibi, böbreklerde bozulmalar başladığında idrarda protein görülür.

Böbrek hastalığı, sık görülen uzun vadeli diyabet komplikasyonlarından biridir ve genellikle şeker hastalarının üçte birinde görülen bir sorundur. Yüksek kan şekeri ve yüksek kan basıncı böbreklerdeki filtrelere zarar verir ve böbreklerin işlevini bozar.

Diyabetik nefropati nedir

Diyabetik nefropati nedir

Diyabetik nefropati hastalığında evreleme nasıl yapılır?

Diyabetik nefropati genellikle beş evrede seyreder.

 • Evre 1 diyabetik nefropati nedir? Birinci evrede böreklerde küçük bir büyüme ile birlikte filtrasyon hızında artış vardır.
 • Evre 2 diyabetik nefropati nedir? İkinci evre sessiz dönem olduğu gibi böbreklerdeki artmış filtrasyon hızı devam eder ve 10-15 yıllık bir süreci içerir. Bu süreç içerisinde tanı genellikle sadece böbrek biyopsisi ile konulabilir.
 • Evre 3 diyabetik nefropati nedir? Üçüncü evrede mikroalbuminüri görülür. Böbrek filtrasyon hızı normal seviyede seyredebilir. Kan basıncı normal olabileceği gibi, yükselmiş olarak görülebilir ve geceleri meydana gelen kan basıncı düşüklüğü görülmeyebilir.
 • Evre 4 diyabetik nefropati nedir? Dördüncü evrede böbrek filtrasyon hızı normalin altına düşmeye başlar. İdrarda albümin miktarı artmaya devam eder. Bu durumda çoğunlukla hipertansiyon ve idrar tetkikinde mikroskopik hematüri (idrarda kan görülmesi) ortaya çıkar.
 • Evre 5 diyabetik nefropati nedir? Beşinci evrede ise böbreklerin işlevini kaybettiği ve böbrek yetmezliğine geçiş dönemidir. İdrarda net görülen proteinüri vardır. Bu evrede gereken önlemler ve tedavi 5-7 yıl içerisinde yapılmaz ise böbrek yetmezliği başlar ve böbrek nakli, diyaliz problemleri ile devam eden zor bir yaşam sürecine girilir.

Tip 1 diyabet hastalarında hastalığın tanısı konulduktan 5 yıl sonra, tip 2 diyabet hastalarında hastalık tespit edildikten hemen sonra diyabetik nefropati tahlillerinin düzenli olarak yapılması ve takip edilmesi gerekir.

Diyabetin neden olduğu böbrek hastalığı belirtileri

Böbrek hasarları uzun süre hiç bir belirti vermeyebilir.

Böbreklerde iltihabi veya başka rahatsızlıklar başladığında, idrar yaparken ağrı ve yanma, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, bulanık yada kanlı idrar, ani ateşlenme veya çok fazla üşüme-titreme, sırtta ya da kaburganın iki yanında ağrı, mide ağrısı ve bulantısı, halsizlik, ellerde ve ayaklarda şişlik (ödem) gibi belirtiler görülebilir.

Bu belirtiler böbrek yetmezliği, idrar yolu iltihabı ya da böbrek ile ilgili iltihabi rahatsızlıkların belirtileri de olabilir, bu nedenle bu belirtileri yaşayan kişiler, şeker hastası olsun ya da olmasın iç hastalıkları veya üroloji uzmanlarına başvurmaları ve gereken tahlillerin yapılması böbrek yetmezliği gelişmeden önlemin alınması için çok ama çok önemlidir.

Diyabetik nefropati teşhisi

Böbrek hastalıkları tanısı için herhangi bir hasarın oluşup oluşmadığını en erken anlama yöntemi 3-6 aya aralar ile en az iki defa idrar tahlili incelemesi, idrarda albümin (mikroalbuminüri) düzeyinin ölçümü ve bu tahlil sonuçlarının devamlılık göstermesi ve kanda kreatinin testinin yapılması gerekir.

Böbreklerdeki hasar büyüdükçe böbrekler daha fazla albümin sızdırır. Bu durum proteinüri (makroalbuminüri) olarak adlandırılır. Bu sorun kandaki atıkların devamlı artmasına neden olur ve böbrekler işlevini tamamen kaybedene kadar devam eder.

Diyabet kaynaklı böbrek hasarları diyabetik nefropati olarak adlandırılır. Nefropati iki böbreği de aynı anda etkiler.

Diyabetik nefropati tedavisi ve korunma yöntemleri

Diyabetik nefropatinin önlenmesinde bozukluğa neden olduğu bilinen risk faktörlerini ortadan kaldırmak önemlidir. Nefropatinin oluşumunda en önemli faktörler, yüksek kan şekeri ve yüksek kan basıncı (hipertansiyon) dur.

Diyabetik nefropatinin tedavisinde kan şekeri kontrolünün sağlanması, kan basıncının kontrol altında tutulması, hipertansiyon var ise tedavisinin yapılması, idrar yolu enfeksiyonlarının zamanında tedavi edilmesi, sigara kullanımı var ise kesinlikle bırakılması, diyetin – beslenme tarzının düzenlenmesi, tuz alımının kısıtlanması, protein alımının düzenlenmesi, kan yağlarının kontrol altında tutulması, düzenli egzersiz ve yürüyüş yapılması, fazla kilo problemi var ise verilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Yani diyabetik nefropati tedavisi gelişen ve sebep olan rahatsızlıklara yönelik yapılır.

Şeker hastalarında böbrek hasarları nasıl önlenir?

Şeker hastalığında böbrek hasarı nasıl önlenir

Diyabetik nefropati nasıl önlenir

Benzer sağlık yazıları

 1. Kronik böbrek yetmezliği nedir
 2. Akut böbrek yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 3. Şeker hastalığı ve korunma yöntemleri
 4. Şeker hastalığı neden olur
 5. Şeker hastalığı ve sinir hasarları 

8 Yorum

 1. Adsız

  17 Eylül 2015 at 21:39

  Şeker hastalığının böbreklere etkisi nedir, Böbrekler nasıl zarar görür.

  • Adsız

   19 Eylül 2015 at 15:08

   Şeker hastalığının böbreklere verdiği hasar (diyabetik nefropati) olarak adlandırılır. Diyabetik nefropati diyaliz tedavisi başlanan hastalarda kronik böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biridir. Diyabetik nefropati kardiyovasküler sistem rahatsızlıkları ve ölüme neden olması ile ilişkilidir. Diyabetik nefropatinin farklı evreleri vardır. Evre 1 büyümüş böbrekler, evre 2 genellikle evre 1 ile aynıdır ancak böbreklerde önemli derecede hastalık bulguları gözlenir. Evre 3 diyabet başlangıcından 5-10 yıl sonra görülen mikroalbuminüri evresidir. Evre 4 artmış proteinüri ve hipertansiyon görülür. Son evre olan evre 5 diyaliz tedavisi veya böbrek nakli evresidir. Bu durum göz önüne alınarak diyabet hastaları böbrek hasarları bakımından takip edilmeli ve daha ilk evrelerde hasar tespit edilmelidir. Doktor kontrollerinizi düzenli gitmeli ve kan şekerinizi kontrol altında tutmaya özen göstermelisiniz. Geçmiş olsun.

 2. Bahri

  29 Ekim 2017 at 04:01

  11 senedir şeker hastasıyım 1992 doğumluyum 2006 dan beri bu hastalığım var maddi konuda egzersiz ve gerekli olan bakımlarımı ve yeme içme gibi şeylere dikkat edemedim kan şekerim 500 lerede çıkıyor ama genellikle 40 civarına kadarda düşüyor ama bu aralar mide bulantısıyla kusma oldu 2 veya 3 defa birde hiç bas ağrısı olmazdı bende hayatım boyunca 2 ve 3 seferde baş ağrısı oluyor ve ara sırada böbrek kısımları ağrı yapıyor kontröllerimi yapamıyorum ve düzensiz yeme içme içerisindeyim maddi sıkıntıdan dolayı ne yapmalıyım nasıl bir önlem almalıyım veya bu baş ağrısı ve mide bulantısı böbrek yetmezliğinin başlangıcımıdır bana lütfen yardımcı olur musunuz..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2017 at 02:01

   Şeker hastalığının birden çok komplikasyonu vardır, özellikle kan şekeri kontrol altına alınamıyorsa bu durum daha fazla komplikasyon riski taşır. Egzersizden kasıt maddiyat içermemektedir. Kişinin yürümesine engel olacak bir sağlık sorunu yoksa haftanın 5 günü, günde 30-40 dakikalık yürüyüş egzersiz kısmında yeterlidir genellikle, bu da hiç bir maddiyat gerektirmez. Gündüzleri çalışan kişiler akşamları da bu yürüyüşünü yapabilirler.

   Beslenmeden kasıt her ne kadar maddiyat içerse de, az ve sık öğünlerle ve mümkün olduğunca az yağlı ve sebze, baklagiller içerikli beslenmeyle de bunu dengeleyebilirsiniz. Tatlılardan, ıvır zıvırdan kaçınmak maddi durumunuz açısından ve sağlığınız açısından daha olumlu etki eder. Gün boyu yeterli su tüketimi önemlidir. Sigaradan kesinlikle kaçınmak gerekir. Şekerli içeceklerden kesinlikle kaçınmak gerekir. Pastahane ürünlerinden kaçınmak gerekir. Öğünleri ıvır zıvırdan ziyade sebze yemeklerinden az az, salata gibi besinleri tercih etmeniz daha faydalı olur. Çalışıyorsanız ve iş yerinde duruma uygun yemek verilmiyorsa evden durumunuza uygun yemek götürmeniz, bunun dışında ara öğün içinde bu şekilde bir uygulama yapmanız faydalı olur. Çünkü şeker hastası kişiler diğer insanlar gibi sabahtan öğleye kadar besleyici bir şeyler yemeden geçirmemelidir (ara öğün için bisküvi gibi şeyler değil en azından salata tercih edilmelidir). Proteinli besinler tabii ki maddi durumu etkilemekte, ancak daha ucuz olan tavuk eti, balık eti gibi besinler tercih edilebilir.

   Beslenmede önemli olan az yağlı, şeker oranı düşük, az ve sık öğünler (günde 5-6 öğün gibi), sağlıklı tencere yemekleri (sebzeler, baklagiller, yeşillikler gibi) durumlara dikkat edilmesidir. Fakat Tabii ki düzenli aralıklarla doktor kontrolleri de gerekir. Bu kontrollerde gerekli tetkikler yapılarak komplikasyonların gelişip gelişmediği takip edilir.

   Öğünlerinizi düzenlemeniz, düzenli yürüyüş yapmanız faydalı olabilir ama öncelikle kontrollerinizi yaptırmanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. AZRA

  27 Nisan 2018 at 13:15

  KOLAY GELSİN BEN ANNEM İÇİN BİR ŞEY DANIŞACAKTIM ANNEM GÜNDE 4 ÖĞÜN İNSÜLİN İĞNESİ VURUNUYOR İDİ.BUNU BIRAKTI BİRKAÇ AY ÖNCE VE BUGUN DOKTORA GİTTİ TEKRARDAN İĞNE VURULMAYA DEVAM ETMESİNİ SÖYLEMİŞ DOKTOR YINE GÜNDE 4 ÖĞÜN. BÖBREĞİNİN BİR KISMI BİRAZ HASAR GÖRMÜŞ DEMİŞ AMA LÜTFEN YARDIMCI OLUN KORKUYORUM İLERLERSE DİYE RABBİM HERKESE ŞİFA VERSİN.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2018 at 18:53

   Diyabetin kronik komplikasyonları olarak diyabetik retinopati, diyabetik nefropati, diyabetik nöropati’yi sayabiliriz.

   DİYABETİK NEFROPATİ: Tüm böbrek hastalarının % 40 kadarı diyabet ile ilişkilidir. Diyabetin kötü kontrolü dışında, diyabetin süresi (örn. 5 yıl kadar diyabet hastalığı ile geçen zaman), hipertansiyon varlığı, yüksek protein alımı, lipit düzeyindeki anormallikler de diyabetik nefropati gelişimini etkilemektedir. Diyabetin kontrolü çok önemlidir, ancak böbrek hasarı başlamış ise hızlı ilerleme olasılığı olduğu için, böbrek hasarı teşhis edilen diyabet hastasının nefroloji alanında daha detaylı değerlendirilmesi gerekebilir.

   Eğer nefroloji uzmanı tarafından değerlendirme ve gereken testler yapılmamış ise, nefroloji uzmanına götürüp götürmemeniz gerektiği hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız. Nefroloji uzmanı uygun tedavi ve önerileri size bildirecektir. Çünkü diyet uygulanması ya da diyetin değiştirilmesi veya var olan diyette bazı değişiklikler yapılması gerekebilir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 4. ahmet

  31 Aralık 2018 at 16:46

  abi şeker hastasıyım yana doğru eğilince böbreğim ağrıyor şeker böbreğime vurmuş ihtimali var mı ( ağrısı çok fazla değil ama ağrıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ocak 2019 at 00:05

   Diyabetik nefropatinin en erken belirtilerinden biri albüminüri (kanın bir bileşeni olan albüminin idrarda fazla miktarda bulunması) varlığıdır. Diyabet hastalarında bu tür değerlerin belli aralıklarla takip edilmesi gerekir. Başka bir durum da gelişmiş (örn. hipertansiyon gibi) olabilir. Hipetansiyon diyabet hastalarında oldukça sık görülen bir durumdur, bu nedenle en kısa zamanda takibinizi yapan doktorunuza gitmeniz en doğrusudur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git