Hastalıklar ve Tedaviler

Şeker Hastalığı Ve Egzersizin Önemi Nedir? (Diyabet Ve Spor)

Günümüzde, toplumun hareketsiz yaşam tarzı ve fiziksel aktiviteye çok yatkın olmaması nedeni ile kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kemik erimesi gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttırmıştır. Genellikle fiziksel aktivite denildiğinde insanların aklına spor gelir.

Şeker hastaları nasıl egzersizler yapmalı?

Günümüzde, toplumun hareketsiz yaşam tarzı ve fiziksel aktiviteye çok yatkın olmaması nedeni ile kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kemik erimesi gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttırmıştır. Genellikle fiziksel aktivite denildiğinde insanların aklına spor gelir.

Aslında fiziksel aktivite sadece spor yapmak olarak algılanmamalıdır. Çünkü günlük yaşantımızda hareket ettiğimiz sürece fiziksel aktivite de bulunuruz. Gün içinde yürümek, işe gitmek, gün boyu çalışmak, özellikle hareketli işlerde çalışıldığında, ev işleri yapmak ve gün içinde ne kadar çok hareket edersek o kadar çok fiziksel aktivite de bulunmuş oluruz.

Şeker hastalığının kontrolünü sağlamak için, kan şekeri seviyesi düzenli bir şekilde takip edilmeli, doktorun verdiği ilaç tedavisi düzenli uygulanmalı, beslenme yönünde diyetisyenlerden yardım alınmalı ve yapılması gereken egzersizler için fizyoterapist desteği alınmalıdır.

Şeker hastaları yapılması gerekenleri düzenli bir şekilde yapar ise çok fazla şikayetlere ve şeker hastalığının komplikasyonlarına maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilirler. Ayrıca, aşırı stres kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olur. Bu nedenle şeker hastaları, stres ile başa çıkabilmek için gevşeme egzersizleri yapabilirler ve yeni uğraşlar bulmaları, resim yapmak, müzik dinlemek, kitap okumak, yürüyüş yapmak, namaz kılmak aynı zamanda hareket etmeyi de sağlar. Hasta kendisininde zevk alabileceği uğraş bulabilir.

Şeker hastalarında düzenli egzersizin yararları

Düzenli olarak yapılan egzersizin şeker hastalığı üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Egzersizin, hastanın psikolojik durumunu, kalp dolaşım sistemi ve metabolizma üzerinde oldukça faydası bulunmaktadır.

Düzenli egzersiz veya yürüyüş kan şekerini düşürür ve hastalığın kontrolünü sağlar. İnsülinin faydasını arttırır. Düzenli egzersiz yapan hastalarda ilaç dozu düşürülebilir. Hasta, egzersiz yapmaya başladığında kan şekeri kontrolünü ve beslenmesine daha çok dikkat eder.

Egzersizin vücuda faydaları

Şeker hastalığı ve egzersizin önemi

Şeker hastalığı ve egzersizin önemi

Egzersiz, kalp damar hastalıkları riskini, kan basıncını ve kalp damar tıkanıklığına neden olan yüksek kolesterol riskini azaltır. Vücutta bulunan fazla yağları yakarak, ideal kiloya ulaşmaya yardımcı olur.

Kasların kuvvetlenmesini sağlar. Kan akışını hızlandırır. Vücuttaki enerjinin artmasını ve iş yapma kapasitesinin yükselmesini sağlar. Dolaşımı ve oksijen tüketimini arttırır. Kemiklerin güçlü olmasını ve yoğunluğunu sağlar.

Stresi azaltır ve gevşemeyi sağlar. Endişe ve depresyona faydalıdır. Kişinin kendine olan güveni artar ve kendini iyi hissetmesini sağlar. Egzersiz, tip 1 insüline bağımlı ve tip 2 insüline bağımlı olmayan şeker hastalıklarında diyet ve ilaç kullanımı ile birlikte hastalığı kontrol altında tutma açısından büyük önem taşır.

Şeker hastaları egzersiz yaparken nelere dikkat etmeli?

Şeker hastalığı olanlarda egzersiz için bazı görülmeyen riskler söz konusu olabilir. Kullanılan ilaçların etkisi nedeni ile hastalarda hipoglisemiye (şeker düşüklüğüne) yol açabilir. Şeker hastalığı olan kişilerde, şeker hastalığının yanı sıra kalp hastalığı da var ise egzersiz yapmadan önce ritim bozuklukları ve kalp krizi gibi sorunların ortaya çıkmaması için, hastanın doktoru ya da fizyoterapisti ile görüşüp egzersizi nasıl yapması gerektiği hakkında bilgi alması önemlidir.

İleri yaştakiler ağırlık kaldırma egzersizlerinden kaçınmalı, gözleri etkilenen hastalar zorlayıcı egzersizler yapmamalı, egzersiz yaparken yumuşak ve ayağı rahat ettirecek ayakkabı ve nemi emen pamuklu çorap giyilmeli, egzersizden önce ve sonra ayaklar kontrol edilmeli, susuz kalmamak için egzersiz yaparken kişi yanında su bulundurmalı, tip 2 diyabet hastalarında diyabetik nöropati sorunu olabileceğinden çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda egzersiz yapılmamalı, tip 1 diyabetlilerde nefes tutularak ağırlık kaldırma egzersizi kalp ve göze zarar verebileceği için düşük ağırlıklar ile çok tekrarlı nefes tutmadan egzersiz yapılmalıdır.

Egzersizden önce egzersiz sırasında ve sonrasında uygun beslenilmeli ve yeterli su alınmalıdır. İnsülin ve ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Kan şekeri seviyesi 100 mg /dl’den az ise egzersize başlamadan önce küçük şekerler yiyebilir. Egzersize başlamadan önce kan şekeri seviyesi 120 – 180 mg / dl arasında olmalı ve egzersizden sonrada düzenli olarak ölçülmelidir. Egzersizden önce kan şekeri seviyesi 180 mg /dl üzerinde ise kesinlikle şeker alınmamalı ve kan şekeri seviyesi 250 mg /dl üzerinde ise kan şekeri kontrol altına alınana kadar egzersiz yapılmamalıdır. Yatmadan hemen önce egzersiz yapılmamalıdır.

Şeker hastaları ne tür egzersizler yapabilir?

Diyabet ve egzersiz

Diyabet ve egzersiz

Şeker hastaları, aerobik egzersizler, yürüme, bisiklete binme, hafif tempoda koşma, merdiven çıkma, yüzme gibi egzersizler tercih edebilir. Uygun olan hastalarda doktorun tavsiye ettiği kadar ağırlıklar ile yapılan egzersizlerle de kan şekeri seviyesi kontrol altında tutulabilir.

Egzersiz, uygun ısınma ve soğuma sürelerini dikkat ederek yapılır. Isınmak için 5-10 dakika düşük tempoda, ısındıktan sonra 15-20 dakika normal tempoda sonrasında da yine 5-10 dakika kadar soğuma egzersizleri şeklinde sonlandırılır. Zamanla bu egzersizlerin süresi hastaya ve hastanın durumuna göre 40- 60 dakikaya kadar uzatılabilir. Egzersizler haftada 3-5 defa düzenli bir şekilde yapılır.

Egzersiz yaparken hastanın kan şekeri düştüğünde, hastada terleme ve titreme, kalp çarpıntısı, aşırı açlık, solgunluk, göz bebeklerinin aşırı büyümesi, bilinç bulanıklığı, koordinasyon bozukluğu, konuşma zorluğu, yargı yeteneğinde kayıp, beklenmedik davranışlar görülür ise egzersiz hemen bırakılmalı, şekerli meyve suyu içilmeli, 15 dakika kadar oturulmalı ve hasta hala kendini kötü hisseder ise hemen hastaneye götürülmelidir. Şeker hastalarında egzersiz hastaya ve hastanın durumuna göre hastayı takip eden doktoru tarafından planlanmalıdır.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Şeker hastalığı neden olur
 2. Şeker hastalarında ayak yaraları neden olur
 3. İnsülin kullanımı nedir
 4. Şeker düşüklüğü neden olur

3 Yorum

 1. Adsız

  9 Şubat 2015 at 23:24

  Şeker hastaları spor yaparken çok dikkatli olmalı. şeker hastaları için en önemli egzersiz uzun ve hızlı yürüyüştür.

 2. Adsız

  8 Eylül 2015 at 21:13

  merhaba ben şeker hastasıyım ve her gün ne kadar spor yapmalıyım?

  • Adsız

   9 Eylül 2015 at 15:06

   Egzersizin şeker hastalığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Egzersizin, hastanın psikolojik durumunu, kalp dolaşım sistemini ve metabolizmayı çalıştırmada faydalı olduğu bir gerçektir. Düzenli yapılan egzersiz kan şekerini düşürür ve bu sayede şeker hastalığı kontrol altında tutulur. Şeker hastaları egzersize başlamadan önce kan şekeri seviyesine dikkat etmeli ve kan şekerlerinin 120-180 mg/dl arasında olması gereklidir. Egzersizden sonra kan şekeri düzenli olarak kontrol edilmelidir. Şeker hastaları yatmadan önce egzersiz yapmamalıdır. Kan şekerleri egzersizden önce 180'nin üzerinde ise şeker alınmamalı, kan şekeri seviyesi 250'nin üzerinde ise kan şekeri seviyesi düzelene kadar egzersize ara verilmelidir. Şeker hastaları egzersize ilk başladığında 5-10 dakika ısınma hareketleri yaparak başlamalıdır. Uygun egzersiz süresi ısınma egzersizlerinden sonra en fazla 15-20 dakikalık tempolu egzersizdir ve 5-10 dakika hafif soğuma egzersizleri ile egzersiz bitirilmelidir. Egzersizler haftada 3-5 gün düzenli yapılmalıdır. Çok geçmiş olsun .

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git