Göz Hastalıkları ve Tedavileri

Şeker Hastalığının Neden Olduğu Göz Hastalıkları – Diyabetik Retinopati Nedir?

Retinayı besleyen iki tip damar vardır ve bu damarlarda şeker hastalığından dolayı tıkanma, bozulma başlar.

Diyabetik retinopati nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Şeker hastalığı metabolik bir hastalıktır ve tüm vücuttaki kılcal damarları, küçük damarları zaman içerisinde etkiler. Vücutta insülinin ya yeterince salgılanmaması, buna tip 1 diyabet denilir ve daha erken yaşlarda çocukluk dönemlerinde başlayabilir ya da vücutta insülin salgılanmasına rağmen dokularda yeterince etkili kullanılmaması şeklinde ifade edilebilecek tip 2 diyabet hastalığı bu erişkin yaşlarda ortaya çıkan ve yanlış beslenme, yanlış yaşam tarzı ve daha kilolu kişiler (obezite) ile ilişkilendirilen tip diyabettir.

Zamanla vücuttaki şeker değerinin artması dokulardaki metabolizmayı bozarak küçük kılcal damarların yapısının değişmesine neden olur. Şeker hastalığı kronik bir hastalıktır. Özellikle hastalığın başlamasından 5-10 yıl sonra zaman içerisinde vücuttaki küçük damarları etkiler.

El ve ayaklarda bulunan, sinirleri besleyen ince damarlar etkilenir. Böbrek damarları da bu damarlardan dır. Gözde bulunan retina dokusu, metabolizması en yüksek ve çok hızlı çalışan bir dokudur. Bu nedenle oksijene, beslenmeye ve damar yolu (dolaşım sistemi) ile gelen tüm maddelere ihtiyacı vardır.

Diyabetik retinopati belirtileri

Retinayı besleyen iki tip damar vardır ve bu damarlarda şeker hastalığından dolayı tıkanma, bozulma başlar ve buna bağlı olarak damarlarda dolaşan kan retina içerisine sızma meydana getirir ve retinada özellikle görme noktasında ödeme, sıvı toplanmasına ve görme bozukluğuna yol açabilir.

Ayrıca beslenemeyen, kan gitmeyen retinanın kendisi savunma mekanizması olarak yeni damar yapmaya çalışır fakat bu damarlar hassas, kırılgan çatlamaya ve kanamaya yatkın damarlar olur, bu da retinanın yüzeyinde ve içerideki jel tabakaya doğru kanama oluşması sonucu gözün içinde görüşü etkileyen koyu renkli bir perde şeklinde görülür.

Bu durum görmeyi bir anda çok ciddi bir şekilde azalttığı gibi körlüğe sebep olabilir. Diyabetik retinanın diğer belirtileri ise gözde küçük benekler, çizgiler, bulanık görme, gece iyi görmeme ve parlak ya da loş ışığa uyum sağlayamama gibi belirtilerdir.

Şeker hastalarında göz muayenesi

Şeker hastalığının tanısı tespit edildikten sonra, mutlaka bir göz muayenesinin yapılması ve elde edilen bulguların not edilmesi gerekir. Şeker hastalığı bulguları, bazende göz muayenesinde meydana çıkmaktadır. Şeker hastalığı tanısı ilk konulduğu zamanlarda yılda bir göz muayenesi yapılması önemlidir.

Şeker hastalığında göz muayenesi, gerektiğinde gözün damarlarını gösteren Fundus Flourescein Anjiografisi (FFA), denilen göz dibi anjiyosu muayenesi (damardan bir boyalı madde verdikten sonra hastanın gözünün damarlarının filmini yaklaşık 10 dakika süre ile çeken tetkik) yapılır. Bu tetkik göz muayenesinde çok önemlidir. Bu tetkik gözün sistemini incelemede ve tanıda yardımcı olan değerli bir tetkiktir.

Yine tanıda, özellikle sarı noktada şekere bağlı sıvı birikmesi, ödem, yağ sızması gibi kanamaları gösteren optik koherens tomografi (OCT) denilen, hastaya yan etkisi olmayan yöntem de tanıda yardımcı olur. Bu tetkikler sayesinde şeker hastalığına bağlı göz problemlerinin olup olmadığı, derecesi, şiddeti ve yaygınlığı net bir şekilde anlaşılır ve buna göre tedavi planı yapılır.

Diyabetik retinopati nedir

Diyabetik retinopati nedir

Şeker hastalığına bağlı göz hastalıklarının tedavisi

Diyabetikretinopati tedavisi çok büyük önem taşımaktadır. Öncelikle evresi belirlendikten sonra, erken evrede ve belli bir tutulum yok ise koruyucu tedavi ve düzenli kontrol, hastanın gerekenleri düzgün bir şekilde uyması ve diğer risk faktörlerini kontrol altına alması ileride oluşacak sorunları geciktirir veya önleyebilir.

Yeni kanamaların olmadığı evrelerde hastaların 3-4 ayda bir muayene yapılması ve göz anjiyografisi çekilerek takip edilmesi gerekir. Eğer gözün retina tabakası içerisindeki damarlarda ani kanama başlama riski olur ise bu durumda 3-4 seanslık lazer tedavi uygulanır. İleri dönmelerde gerekirse bu tedavi tekrar uygulanabilir.

Lazer tedavisinde hasta herhangi bir ağrı, acı hissetmez ve bu işlemin bir seansı genellikle 15 dakika kadar sürer. Bu tedavi sonrası hasta düzenli olarak takip edilir. Düzenli takip ve tedavi edilen şeker hastalarında görme kaybı önlenebilir, bu nedenle şeker hastalarının düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaları son derece önemlidir.

Ayrıca retinopatinin ileri aşamalarında göz içine kanamalar ve retinal yüzeyde, sinir ağında zarlar geliştiğinde vitrektomi ameliyatına gerek duyulabilir. Bu ameliyat, gözün içindeki boşluğu dolduran, viterus adı verilen jelin alınmasıdır. Ameliyat süresi vakaya ve hastaya göre değişiklik gösterdiği gibi yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyattan sonra göz 24 saat kapalı kalır ve hastalar 2 saat sonra taburcu olabilir.

Şeker hastaları gözlerini nasıl korumalı

 1. Öncelikle çok iyi bir şekilde dahiliye (iç hastalıkları) bölümünün kontrolünde olmaları gerekir. Hastalar kendi güvendikleri dahiliye uzmanı tarafından takip edilmelidir.
 2. Şeker seviyelerini korumalı, mümkün olduğunca sabah akşam kan şekerleri ölçülmeli, eşlik edebilecek yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları kontrol altında tutmaları önemlidir.
 3. Şeker hastalığı tanısı alındıktan sonra mutlaka temel göz muayenesi yapılmalıdır. Tanı konulduktan sonra gözde bir sorun olmasa bile, mutlaka senede 1-2 defa göz muayenesinin yapılması ve gözde belirtiler var ise gereken tedavinin göz doktoru tarafından uygulanması gerekmektedir.
 4. Şeker hastaları hareketli bir yaşam tarzı, düzenli yürüyüş veya egzersiz, sağlıklı ve dengeli beslenme, özellikle glisemik indeksi daha düşük gıdalar ile beslenme sayesinde göz sağlığını ve genel sağlığı koruyabilirler.
 5. Şeker hastalığı körlüğe neden olabilir. Eğer hastalar gerekli muayenelerini yaptırmaz, tedavilerini uymaz, beslenmelerini dikkat etmez, egzersizlerini yapmaz, ilaçlarını düzenli kullanmaz ve hareketsiz bir yaşam sürerler ise şeker hastalığı körlüğe sebep olabilir.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Şeker hastalığı nedir
 2. Çocuklarda şeker hastalığı neden olur
 3. Şeker hastalığının neden olduğu böbrek hasarları
 4. Şeker hastalığına bağlı sinir hasarları
 5. Şeker hastalığı ve mide sorunları
 6. Şeker hastalığı ve korunma yolları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git