Hamilelik ve Doğum

Şeker Hastaları Hamile Kalabilir mi?

Şeker hastaları hamile kalabilir mi denildiğinde, hamilelik öncesi veya hamilelik sonrası şeker hastalığı olarak ikiye ayrılır. Hamilelik öncesi şeker hastalığı varlığı, pregestasyonel diyabet olarak adlandırılır iken, hamilelik sırasında oluşan şeker hastalığı gestasyonel diyabet olarak adlandırılır.

Diyabet hastası kadınlarda hamilelik

Şeker hastaları hamile kalabilir mi denildiğinde, hamilelik öncesi veya hamilelik sonrası şeker hastalığı olarak ikiye ayrılır. Hamilelik öncesi şeker hastalığı varlığı, pregestasyonel diyabet olarak adlandırılır iken, hamilelik sırasında oluşan şeker hastalığı gestasyonel diyabet olarak adlandırılır.

Hamile kalmadan önce oluşan diyabet, çocukluk döneminde başlayan tip 1 diyabet veya erişkin yaşlarda başlayan tip 2 diyabet şeklinde görülür. Her iki durumda da diyabeti olan kadınların hamile kalıp kalmaması hastada diyabete bağlı herhangi bir komplikasyonun gelişip gelişmediği ile ilişkilidir.

Eğer kadında diyabete bağlı kalp, böbrek yetmezliği ve kalp damar hastalığı gelişmemiş ise düzenli insülin tedavisi ve düzenli takip edildiği sürece hamile kalmalarında bir sakınca yoktur.

Fakat bu kadınlarda, gebelik süresince daha sık kan şekeri takibi, daha sık glikozilenmiş hemoglobin takibi, insülin dozunun günlük ayarlanması, ultrasonografik ve diğer kan tahlilleri takibinin daha sık yapılması gerekmektedir. Fakat riskli bir durum, böbrek yetmezliği veya kalp damar sorunu gibi rahatsızlıklar söz konusu ya da hamilelik riskli ise hamilelik engellenebilir.

Şeker hastası (diyabetli) hamilelerin nelere dikkat etmesi gerekir?

Şeker hastası hamilelerin, özellikle diyabet açısından hamilelikleri süresince dikkat etmesi gereken konular, öncelikle kan şekeri seviyesinin açlık ve tokluk olarak normal düzeyler de tutulması gereklidir. Açlık ve tokluk şeker seviyelerini normal düzeyler içerisinde tutan hamilelerde diyabete bağlı herhangi bir problemin gelişme riski daha azdır.

Diyabet hastası gebelerin kan şekeri seviyelerini, insülin dozlarını doktorları ile daha sık görüşerek takip ve tedavilerini devam ettirmeleri gerekmektedir. Diyabet hastası hamileler tedavilerini düzenli şekilde devam ettirir ve kan şekeri kontrollerini iyi yaparlar ise bebeğe herhangi bir metabolik komplikasyon olmadan, bebeğe zarar gelmeden hamileliklerini tamamlayabilirler.

Fakat, kalp ve böbrek gibi organ rahatsızlığı gelişen diyabetik hamilelerin daha sık doktor kontrolleri, daha sık ultrasonografik görüntüleme ve doğum öncesi yapılan kan testlerini yaptırmaları gereklidir. Bebek sahibi olmak isteyen diyabet hastası kadınlar ve gebelik sırasında diyabet teşhisi konan kadınların sağlıklı bir doğum için dikkat etmeleri gereken en önemli durum,düzenli doktor kontrolü, özel beslenme planı ve tedavi programına uymalarıdır.

Şeker hastası olan kadınların hamile kalmadan bir kaç ay önce özel takip ve tedavi programına alınmaları gereklidir. Gebelik diyabeti gelişen kadınlar ise düzenli takibin yanı sıra kişiye özel diyet ve egzersiz tedavisi ile sağlıklı bir bebek sahibi olabilirler.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Gestasyonel diyabet nedir
 2. Hamilelikte göz rahatsızlıkları
 3. Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları
 4. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme

1 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  17 Mart 2015 at 23:48

  Ben şeker hastasıyım ve hamile kaldım acaba sorun olur mu?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git