Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Sedef Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef hastalığı, toplumun yüzde ikisini ilgilendiren ve oldukça sık görülen bir deri hastalığıdır. Erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda, her yaş grubunda görülebilir.

Sedef hastalığı, toplumun yüzde ikisini ilgilendiren ve oldukça sık görülen bir deri hastalığıdır. Erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda, her yaş grubunda görülebilir. Sedef hastalığı bir anda başlayabilir veya kaybolabilir. Sedef hastalığı mikrobik (bulaşıcı) bir hastalık değildir ve iyileşirken iz bırakmaz. Sedef hastalığı, Türkiye’de 700 bin civarı, dünyada 125 milyon civarı kişiyi etkilemektedir.

Sedef hastalığı neden olur?

Sedef hastalığında deri hücreleri gereğinden fazla çoğalır ve 3-4 haftada oluşması gereken bu hücreler, sedef hastalığı varlığında 3-4 gün gibi kısa sürede aynı seviyeye ulaşır, fakat bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Ailesinde sedef hastalığı olan kişilerde sedef hastalığı oluşma riski daha yüksektir. Yani bu hastalığı genetik faktörlerin de etkilediği bilinmektedir. Genetik yatkınlık etkisiyle bir tetikleyici etken olduğunda ortaya çıkan ve ömür boyu sürebilen kronik bir hastalıktır. Sedef hastalığı başlamasını hazırlayan bazı faktörler olabilir. Bu faktörler arasında kullanılan bazı ilaçlar (ağrı kesiciler, tansiyon ilaçları, bazı romatizmal ilaçlar), iltihabi hastalık geçirilmesi, yüksek ateşli hastalıklar, stres ve üzüntü sayılabilir.

Sedef hastalığının kötüleşmesinde beslenme ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Hastalık genellikle depresyon dönemlerinde artma gösterirken, kişi kendini mutlu hissettiği dönemlerde kendiliğinden azalma ya da tamamen yok olma eğilimi gösterebilir.

Sedef hastalığı çeşitleri

Sedef hastalığının çeşitleri vardır. Bu tipler; plak tipi sedef (psoriasis), ters (inverse) sedef, eritrodermik sedef, damla (guttat) tipi sedef gibi tiplerdir.

Damla (guttat) tipi sedef : Özellikle çocuklarda rastlanan sedef çeşidinde sedef lezyonları damlalar şeklinde tüm vücutta oluşabilir. Yağmur damlalarına benzeyen yuvarlak veya oval, pembe, kırmızı renkli ve deriden kabarık döküntülerdir. Döküntülerin üzerinde pullanmalar olabilir.

Eritrodermik sedef: Hastanın vücudunun hemen hemen her yerinde yaygın kızarıklık ve deri döküntüsü vardır. Ateş, üşüme, halsizlik veya düşkünlük olabilir. Hastalığı oldukça şiddetli bir türüdür. Sedef hastalığının bu çeşidi, hastada sıvı ve elektrolit kaybına neden olduğu için çoğunlukla hastane şartlarında tedavi edilir.

Plak tipi (psoriasis) sedef: Hastalığın en sık görülen çeşididir ve dizlerde, dirseklerde kızarıklık, pullanma ve kabuklanma ile kendini gösterir.

Ters (inverse) sedef: Genellikle koltuk altı ve kasıklar gibi derinin katlanma bölgelerinde meydana çıkar. İnverse sedefin tam tanısı konulana kadar diğer egzama türleri ile karışır.

Sedef hastalığının belirtileri

Bazen kaşıntılı olabilen, üzeri beyaz kepeklenme şeklinde görülen ve kızarıklıklar ile kendini gösteren döküntülerdir. Bu belirtiler genellikle saçlı deri, dizler, dirsekler ve kalçada oluşur. Sedef hastalarının % 5 veya 10’unda eklem tutulumu olabileceği gibi, tutulan eklemlerde hareket kısıtlılığı, sertleşme ve ağrı olur. En sık tutulan eklemler el, ayak ve parmak uçlarındaki eklemlerdir. Bazı hastalarda da tırnak tutulumuna bağlı, tırnaklarda çukurlaşma, renk ve şekil bozukluğu meydana gelir. Sedef hastaları için en önemli sorun ise toplumun kendilerine karşı bakış açısı ve yaklaşım şeklidir.

Sedef hastalığı belirtileri

Sedef hastalığı belirtileri

Sedef hastalığı teşhisi

Sedef hastalığı tanısı, hastanın şikayetleri doğrultusunda baş vuracağı bir dermatoloji (cildiye) uzmanının yapacağı fizik muayenede hastada görülen bulgular ile tanının konulması mümkün olabilir. Sedef tanısının kesinleşmesi için biyopsi, boğaz ağrısı var ise boğaz kültürü ve eklemlerde ağrı var ise bazı görüntüleme tetkikleri tanıda yardımcıdır.

Sedef hastalığı tedavisi

Sedef hastalığı uygun tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir. Bazı hastalarda tedavi ile deri kepeksiz görünüme veya tam olarak normal görünüme kavuşur. Fakat tedavi ile şikayetler gerilese de, hemen her zaman tekrar başlayabilir. Sedef hastalığının tedavisi hastalığın şiddetine ve çeşidine göre değişir.

Sedef hastalığı topikal tedavi nedir? Doğrudan deriye uygulanan tedaviler, topikal tedavilerdir. Sedef hastalığının topikal ilaçlarla tedavisi; merhemler, kremler, losyonlar ile uygulanır. Hastanın sedefi hafifse genellikle topikal tedavi uygulanır. Bunların yanı sıra kepeklenme için gerek duyulduğu zaman ve miktarda doktorun önerdiği bir nemlendirici uygulanabilir. Sedef tedavisinde steroid içerikli ilaç tedavisi ve gerekirse D vitamini de kullanılır. Tedavi sürecinde doktor takibi gereklidir.

Sedef hastalığı fototerapisi nedir? Fototerapi tedavisi ultraviole ışığın dalga boylarını içerir. Tedavinin değişik formları, bazen de özel tabletler alarak uygulanan tedaviyi tanımlar. Sedef çok yaygınsa, topikal tedavilerle düzelme göstermez ya da tedaviden hemen sonra hastalık tekrarlıyorsa fototerapi tedavisi uygulanması gerekebilir. Fototerapi tedavisi sırasında topikal tedavi de devam eder. Bu işlem hastanenin dermatoloji bölümünde uygulanır.

Sedef hastalığının sistemik tedavisi nedir? Sedef hastalığının tedavisinde ağız yoluyla alınan tabletler kullanarak uygulanan tedavi daha zahmetsiz bir yöntem gibi görülse de, bu yöntemin muhtemel riskleri vardır. Bu nedenle diğer yöntemlerle hastalık tedavi edilebiliyor ise sistemik tedaviler uygulanmayabilir. Sistemik tedavi başlamadan önce hastanın doktoru tedavinin risklerini bildirmelidir. Ağızdan alınan sistemik tedavi seçenekleri klinik ve kan testleri gerektirir ve diğer ilaçlar ile etkileşim söz konusudur. Ağız yoluyla uygulanan tedavide, kadınların hamile kalmaması gerekir. Erkeklerin de bu ilaçları kullandığı sürece çocuk sahibi olmayı düşünmeleri doğru değildir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Atopik dermatit nedir
 2. Sam yeli hastalığı nedir
 3. Liken planus nedir
 4. Ayak mantarı neden olur

2 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  7 Eylül 2015 at 19:35

  Sedef hastaları ne tür nemlendirici kremler kullanmalıdır. Sedef hastası olup iyi gelen krem kullanan varsa yardımcı olabilir mi????

  • Avatar

   Adsız

   8 Eylül 2015 at 16:27

   Sedef hastalığının tedavisinde doktorun önerdiği ilaçlar kullanılır. Bölgesel olarak kullanılan ilaçlar genellikle kortizonlu kremler veya losyonlar dır. Bu ilaçlar kontrolsüzce kullanılır ise derinin incelmesine neden olabilir. Ayrıca D vitamini içeren kremlerde vardır ve bu kremler kortizonlu kremlere göre daha az yan etkiye sahiptir. Sedef hastalarında deri kalın ve kurudur. Bunun için nemlendirici kremler derinin pullanmasını azaltır. Nemlendirici kremler, tedavi amaçlı verilen kremlerin etkinliğinde de fayda sağlar. Ayrıca sedef hastalarında düzenli yaşam tarzı, düzenli uyku, stresten uzak yaşam, düzenli beslenme gibi yaşam tarzı oldukça önemlidir. Sedef hastalarının nemlendirici kremleri cildiye uzmanlarının tavsiyelerine göre almaları daha uygun olur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git