Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Sıcak Bitkinliği Nedir? Sıcak Bitkinliği Belirtileri ve Tedavisi

Sıcak bitkinliğinin başlıca nedenleri yetersiz sıvı alımı, yetersiz tuz alımı ve ter üretiminde eksikliktir. 

Sıcak bitkinliği nedir ve neden olur?

Aşırı sıcağa maruz kalma nedeniyle çöküşe yol açan bitkinlik durumudur. Vücut belli sıcaklığın üzerine çıktığında normal işleyişini sürdüremez ve vücut işlevleri bozulur. Sıcak bitkinliğinin başlıca nedenleri yetersiz sıvı alımı, yetersiz tuz alımı ve ter üretiminde eksikliktir.

Sıcak havaların getirdiği sıcak bitkinliğinin yol açtığı sağlık sorunları arasında kanın ciltte göllenmesi, egzersiz sırasında artan kas kan akımı, terleme nedeniyle artan sıvı ve elektrolit kaybı, kan dolaşımı hızında azalma, hayati organlara giden kan akımın azalması gibi sorunlar bulunmaktadır.

Sıcak bitkinliği belirtileri

Sıcak bitkinliğine maruz kaldıktan sonra belirtiler yavaş gelişir. Belirtiler arasında bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı ve çok tuz kaybedildiğinde ısı krampları, çarpıntı, halsizlik gibi belirtiler bulunabilir.

Vücut ısısı düşük, normal ya da 40 derecenin altında olabilir. Cilt genellikle solgun ve yapış yapıştır. Nefes alma hızlı ve yüzeyseldir. Nabız sayısı hızlı ve zayıftır.

Ciddi belirtiler, şikayetlerin ağırlaşması, 1 saatten uzun sürmesi, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon varlığı gibi durumlar acil yardım gerektirir.

Sıcak bitkinliği tedavisi

Sıcak bitkinliği tedavi edilmez ise sıcak çarpmasına neden olabilir. Sıcak bitkinliğinin tedavisi dinlenme ve kaybedilen tuzu ve suyu yerine koymaktır. Gereken ciddi durumlarda hastayı soğutmak ve gereken durumlarda hastanın hastaneye götürülmesi ilk yapılacak acil yardımdır.

Tedavide, solunum ve nabız atışı kontrol edilir. Tansiyon düşükse hastanın bacaklarını yükseltmek ve yarı oturur pozisyona getirmek gerekir. Sıcak bitkinliği aşama aşama ısıya alışılırsa önlenebilir. Hasta hemen serin bir ortama alınır ve hastanın üzerindeki elbiseler çıkartılır. Hastanın şuuru açık ise yavaş yavaş bol miktarda soğuk sıvı verilir (kafeinsiz ve alkolsüz içecekler) verilmelidir. Gerekirse tuzlu su (1 lt su + 1 çay kaşığı tuz) şeklinde hazırlanan sıvı verilir. Isı yüksekse ısıyı düşürme yöntemleri uygulanır.

Sıcak Havalarda Nelere Dikkat Edilmeli

Benzer sağlık yazıları

  1. Sıcak çarpması nedir ve neden olur
  2. Yaz aylarında sağlıklı ve doğru beslenme
  3. Güneş yanığı ve güneş yanığından korunma
  4. Güneşlenmek kansere neden olur mu
  5. Yaz meyveleri ve yaz meyvelerinin faydaları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git