Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

SARS Virüsü Nedir? SARS Nasıl Bulaşır? SARS Virüsü Ölümcül müdür?

SARS bazı insanlarda subklinik (belirti göstermeden ya da hastalığın belirgin işaretleri gözlenmeden) seyredebileceği gibi, bazı insanlarda ölümcül formda olabilir.

SARS, pnömoniye yol açabilen kısmen ciddi bir viral enfeksiyondan kaynaklanan, ağır akut solunumsal sendrom (severe acute respiratory syndrome) olarak da adlandırılmaktadır. SARS bir koronovirüs şuşu tarafından oluşturulmakta ve vakaların çoğunda bulaşma yakın kişisel temas ile olmaktadır.

SARS (SEVERE ACUTE RESPİRATORY SYNDROME) NASIL BULAŞIR?

SARS esasında damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Hastaların vücut salgılarının enfeksiyonu bulaştırmada önemli rol oynadığı sanılmaktadır. Virüsün dışkı ile atıldığına dair görüşler de vardır.

SARS’lı bir hasta ile aynı ortamı/evi paylaşan veya hasta ile direkt yakın temas kuran kişiler ve enfeksiyon kontrol önlemlerini almadan SARS’lı hastalara bakım hizmeti veren sağlık personelleri SARS bulaşması bakımından risk altındadırlar.

Hava yolculuğu sırasında SARS’IN bulaşma olasılığı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak tüberküloz gibi solunum yoluyla bulaşan diğer hastalıkların hava yolculuğu sırasında bulaştığı bilindiğinden, bu tür bir riskin SARS için de söz konusu olabileceği düşünülmektedir.

SARS (SEVERE ACUTE RESPİRATORY SYNDROME) BELİRTİLERİ

SARS bazı insanlarda subklinik (belirti göstermeden ya da hastalığın belirgin işaretleri gözlenmeden) seyredebileceği gibi, bazı insanlarda ölümcül formda olabilir. Hastalığın kendine özgü klinik bir tablosu yoktur. Belirtiler, enfeksiyondan iki (2) ile yedi (7) gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler arasında akut 38 derecenin üzerinde ateş (bazen üşüme/titreme ile birlikte), kas ağrıları, baş ağrısı, bitkinlik, daha seyrek olmakla birlikte ishal bulunmaktadır. Bunlara takiben boğaz ağrısı, genellikle 3 ile 7 gün sonra kuru öksürük (balgamsız, ağırlaşabilen nefes darlığının eşlik ettiği) gelişebilir, bu durum pnömoninin belirtisi olabilir.

SARS (SEVERE ACUTE RESPİRATORY SYNDROME) TEŞHİSİ

Fizik muayenede en önemli bulgu, klinik ile uyumlu yüksek ateştir. Ayrıca solunum sistemi muayenesinde akciğerde bazallerde inspiratuar raller duyulabilir.

SARS tanısının kesinleştirilmesi ve diğer pnömoni nedenlerinin dışlanması için çeşitli testler yapılabilir. Bu testler arasında virüs ile ilişkili antikorların saptanması için kan testlerinin yapılması, viral kültür ve kanda, dışkıda ya da burun sekresyonlarında viral DNA’nın bakılması için yapılan testler sayılabilir.

Tanıda görüntüleme yöntemleri de (akciğer grafisi, toraks bilgisayarlı tomografi) kullanılır.

SARS (SEVERE ACUTE RESPİRATORY SYNDROME) TEDAVİSİ

SARS tedavisinde, oksijen tedavisi (gereken durumlarda suni solunum cihazı ile) ve bazı vakalarda antibiyotik tedavisi ve/veya antiviral ilaçlar kullanılabilir. SARS virüsünün bir aşısı veya hastalığa özgü bir ilaç tedavisi yoktur.

Bazı vakalarda hastalık ölümcül olmakla birlikte pnömoni gelişmiş olan hastalar dahil hastaların çoğu iyileşir.

Hastalığın kontrolü yüz maskesi kullanılması, sık sık el yıkama ve enfeksiyonlu kişilerin izolasyonu gibi enfeksiyondan korunma yöntemlerine dayanmaktadır.

SARS ENFEKSİYONUNDAN KORUNMA

SARS damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Ayrıca diğer vücut salgıları ile de bulaş olabilmektedir.

SARS hastaları;

  • Hastalıkları süresince izole edilmeli,
  • Diğer insanlar ile yakın temastan kaçınmalı,
  • Belirtileri şiddetli olanlar hastanede izole edilmeli,
  • Ev içinde ya da diğer insanlarla temas kuracakları zaman maske kullanmalı,
  • El yıkama gibi diğer enfeksiyon hastalıklarının yayılmasına yönelik önlemlere dikkat etmelidir.

Üstte bahsi geçen önlemler SARS’lı hastaların bakım ve hizmetini yapacak sağlık personeli için de geçerlidir. Ayrıca SARS’lı hastaların vücut salgılarını temas edilecekse tek kullanımlık eldiven kullanılmalı ve eldivenler çıkarılarak eller güzelce yıkanmalı, bu hastalar ile ortak eşya kullanılmamalıdır.

Benzer konularımız

  1. MERS-CoV Nedir, Belirtileri Nelerdir
  2. En Çok Ölüme Neden Olan Hastalıklar
  3. Virüs Nedir, Virüsleri Neden Olduğu Hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git