Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Şark Çıbanı – Leishmania Nedir? Şark Çıbanı Belirtileri

Şark çıbanı (leishmania) veya Antep çıbanı, Halep çıbanı ve yıl çıbanı olarak da adlandırılır.

Şark çıbanı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Şark çıbanı (leishmania) veya Antep çıbanı, Halep çıbanı ve yıl çıbanı olarak da adlandırılır. Şark çıbanı enfekte dişi tatarcık sineklerinin kan emerken bulaştırdıkları, memelilerin zorunlu hücre içi parazitleri olan Leishmania türü protozoonlarca oluşturulan hastalıklar grubundandır.

Şark çıbanı aracısı konakçı olan tatarcık, yakarcık, phlebotomus sineğinin kan emmesi ile insanlara bulaşabilir. Hastalığın tedavisi olduğu gibi tedavisi yapılmaz ise ölüme yol açabilir. Lishmaniasis, tropik ve subtropik iklimlerde Akdeniz bölgesi ülkelerinde daha sık görülür. Her yıl 1,5 milyon yeni olgu eklenmektedir.

Şark çıbanı türleri ve belirtileri

23 farklı patojenik leishmania türü vardır. Şark çıbanı (leishmania) Türkiye’de en sık Şanlıurfa’da, Osmaniye’de, Adana’da, Hatay’da Kahramanmaraş’ta ve Mersin illerinde görülür. Leishmaniasisin üç klinik formu vardır.

  1. Visseral leishmaniasis nedir? : Hastalığın en ciddi formudur ve bu hastalık (kala-azar) olarak da bilinir. Hint yarımadası ve Doğu Afrika’da endemiktir. Düzensiz ateş nöbetleri, kilo kaybı, dalak ve karaciğer büyümesi ve anemi ile karakterizedir. Şark çıbanının bu türü genellikle herhangi bir belirti vermez. Vitamin, mineral ve protein yetmezliği, bağışıklık sisteminin baskılanması ve HIV enfeksiyonu gibi sorunları olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.
  2. Kutanöz leishmaniasis nedir? : Hastalığın en yaygın formu olduğu gibi, dünya genelindeki vakaların % 95’inin sebebini oluşturur. Bu vakalara en sık Akdeniz havzası, Orta Asya, Amerika kıtaları ve Orta Doğu’da rastlanmaktadır. Kutanöz leishmaniasis, vücudun maruz kalan kısımlarında ülserleşmeye neden olur ve yaşam boyu kalıcı yaralar ve ciddi sakatlıklara yol açar.
  3. Mukokutanöz leishmaniasis nedir? : Vakalarının % 90’ı Çok Uluslu Bolivya devleti, Brezilya ve Perudan bildirilmektedir. Deri, ağız, burun ve boğazda yaralar oluşur ve bazı olgularda yaygın deri enfeksiyonu görülür.
Şark çıbanı belirtileri

Şark çıbanı nasıl bulaşır

Şark çıbanı (leishmania) tedavisi

Leishmaniasis tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erken teşhis ve gerekli tedavi ile olası sakatlık ve ölümlerin önüne geçmek mümkündür. Şark çıbanının (leishmaniasis) tedavisi hastalığın türüne ve ilgili parazit çeşidine göre değişiklik gösterir.

Özellikle visseral leishmaniasis’e yönelik oldukça etkili güvenli anti- leishmanial ilaçlar vardır. Günümüzde bu ilaçlara erişim daha kolay olmaktadır. Şark çıbanı (leishmaniasis) teşhisi konulan bütün hastaların çok fazla geciktirilmeden eksiksiz bir şekilde tedavi edilmeleri gereklidir.

Şark çıbanından korunma ve önlemler

Şark çıbanının önlenmesi ve kontrol altına alınabilmesi kombine müdahalestratejileri gerektirir. Hastalığın bulaşma yolu konakçı insan, parazit ve tatarcık vektörü ve bazı vakalarda hayvan rezervuarın bulunduğu karmaşık biyolojik sistemler sonucu bulaşır.

Taşıdıkları hastalığın bulaşmasını azaltmak amacı ile tatarcıkların özellikle ev içi koşullar altında sinek kovucuların, insektisit emdirilmiş cibinlikler ile kontrol altına alınması, karmaşık bir yapıda olan ve bulunduğu koşullara uygun hale getirilmesi gereken rezervuar konakları kontrol altına alınması, etkin halk sağlığı ve müdahalesi için önemli olan etkili bir hastalık takibi, duruma özel iletişim süreci, önemli paydaşlarda işbirliği ve diğer vektörle bulaşan hastalık kontrol programları ile toplumun bu konuya yaklaşımını değiştirmede önemli bir rolü olan sosyal mobilizasyon ve ortak çalışmalardır.

Şark çıbanından korunma

Şark çıbanından korunma

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Sıtma hastalığı nedenleri ve tedavisi
  2. Kist hidatik nedenleri ve tedavisi
  3. Şarbon hastalığı nedir
  4. Tifüs belirtileri ve tedavisi
  5. Babesiyoz hastalığı nedenleri ve tedavisi
  6. Sarı humma hastalığı nedenleri ve tedavisi
  7. Kırım kongo kanamalı ateşi nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git