Bitkisel Sağlık

Sarı Kantaron Ne İşe Yarar? Sarı Kantaron ve Sarı Kantaron Yağının Faydaları

Sarı kantaron (Hypericum perforatum), 30-90 cm yüksekliğinde altın sarısı çiçekler açan çok yıllık bir bitkidir. Bu bitkinin dünya genelinde yayılış gösteren yaklaşık 400 türü vardır. En fazla Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya kıtalarında bulunan bu bitki, Kuzey Amerika ve Avusturalya’da tarlalarda yabani ot olarak bilinmektedir. Türkiye’de ise Hypericum cinsinin yaklaşı 70 türü bulunmaktadır.

Sarı kantaron; tanen, uçucu yağlar, flavon türevleri, hiperisin, pseudohypericin, karoten, C vitamini ve  resin gibi bileşikler içermektedir. Sarı kantaron bitkisinin antiviral, antibakteriyel ve antienflamatuvar etkileri vardır. Hypericum perforatumun yaprakları ve çiçekli dal uçları, özellikle son yıllarda dekoksiyon, ekstre veya tentür formlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

ST. JOHN BİTKİSİ (ST. JOHN ŞİFALI OTU) NEDİR?

Hypericum perforatum (sarı kantaron), adlı bitkiden elde edilen bir bitkisel karışımdır. Tabletler, kapsüller veya ağız yoluyla alınan infüzyonlar hafif depresyon tedavisinde etkilidir. St. John şifalı otu yanıklar, yaralar ve eklem problemleri için krem şeklinde de kullanılabilmektedir. Fakat birçok ilaçla (doğum kontrol ilaçları dahil) etkileşime girer. Bundan dolayı bu bitki bir doktora ya da eczacıya danışılmadan kullanılmamalıdır. Gebelik ve emzirme sırasında güvenirliliği belirlenmemiştir.

SARI KANTARON NELERE İYİ GELİR?

 • Yapılan bir araştırmaya göre, sarı kantaron içeren merhemlerin yanıklarda tedavi sürecini hızlandırdığını ve yara oluşum riskini de azalttığını ortaya koymuştur. Bu bitkinin tentürleri piyasa da bulunabileceği gibi, 60-120 ml bitkisel yağın içerisine birkaç çay kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış sarı kantaron karıştırılıp dinlendirilerek de hazırlanabilir.
 • Sarı kantaron bitkisinin halk arasında anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanıldığı yönünde birçok halk öyküsü vardır. Modern bilimde de yapılan çalışmalar, bu bitkinin içeriğinde bulunan aktif bileşiklerden sadece biri olan hiperisinin anksiyete, depresyon ve değersizlik hissi gibi durumların tedavisinde faydalı olduğunu göstermiştir. Bu amaçla kullanılacak sarı kantaron dan, 1-2 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaronu bir bardak kaynamış su içinde on dakika demlemeye bırakarak ve sonra içilerek tüketilir. Bu çay 6 hafta kadar günde 1 ya da 2 bardak içilebilir.
 • Sarı kantaronun içinde barındırdığı hiperisin adı verilen bileşiğin, herpes simpleks ve diğer bazı virüsleri öldürücü özelliği vardır. Piyasada hiperisin içeren merhemler vardır ancak bu merhemlerin bulunamadığı durumlarda, sarı kantaron ile yapılacak koyu bir çay ılındıktan sonra bir parça pamukla lezyonlara uygulanabilir.
 • Sarı kantaron (Hypericum perforatum) bitkisi hiperisin bileşiğinin yanı sıra psödohiperisin adı verilen bileşiği de içerir. Bu bileşiklerin test tüpünde HIV’e karşı etkili oldukları hakkında bilgiler mevcut olsa da, hiperisinin AIDS hastaları üzerindeki olumlu etkileri hakkında daha fazla araştırma gerekebilir.
 • Bazı Herbalist’ler, kantaron bitkisinin kan kırmızı rengindeki yağının doğumlarda kullanılmasını önermektedirler. Yağ doğum sırasında apış arasına sürüldüğünde rahatlatıcı olarak etki göstermektedir. Doğumu takiben bu etki daha da artmaktadır. Yağın fayda sağlayan anti-inflamatuar özelliği, perineal yırtıkların iyileşmesini hızlandırmakta ve yırtıklar nedeniyle oluşan yanma ve şişmeleri de azaltmaktadır.
 • Sarı kantaron bitkisinin kullanılması halinde böcek sokmalarının neden olduğu kaşıntıları tedavi ettiğini ve kaşıntılar  (örn. uyuzun neden olduğu kaşıntılar) için yeni çiçeklenmeye başlayan sarı kantaron sürgünlerinin birkaç gün süresince eşekotu yağında bekletilip, sonra da enfekte olduğu bölgelere uygulanabileceğini bildiren söylemler vardır. Bu amaçla sarı kantaron tentürü de kullanılabilir.

SARI KANTARON YAĞININ DİĞER FAYDALARI

 • Yara iyileştirici özelliği ve antiinflamatuar etkisi ile çıbanlarda da yarar sağlayan etkisi vardır.
 • Kantaron yağı ciltte bakım toniği olarak kullanılabilir. Güzel ve pürüzsüz cilt bir cilt ve sivilce oluşumunu önlemek için etkili bir yağdır.
 • Varisli bölgelere sürüldüğünde varisli damarlarda faydalıdır.
 • Güneş lekelerini gidermek için kullanılabilir.
 • Sarı kantaron yağı dökülmeler, kepeklenme, egzama rahatsızlıklar ve saçın nem dengesi için saç bakımında da kullanılır.
 • Sarı kantaron yağı mide sorunları ve ülser için, sabah ve akşam olmak üzere aç karnına birer tatlı kaşığı 2 ay kadar düzenli olarak tüketilmesi şeklinde kullanılabilir (doktorunuza danışarak kullanmanız daha doğru olacaktır).
 • Ağız yoluyla alınan kantaron yağının ayrıca kan şekerini düzenleyici etkisinin olduğu hakkında söylemler de vardır (doktora danışarak kullanmak şartıyla).

UYARI! Kantaron yağı hamilelerde ve emziren kadınlarda doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

SARI KANTARON KULLANILMAMASI ve KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

 • Sarı kantaron bitkisi hamilelerde kullanılmamalıdır.
 • Bitkinin kullanımı sırasında şiddetli güneş ışınına maruz kalınmamalıdır, çünkü bu bitki cildi güneşe karşı duyarlı hale getirir.
 • Sarı kantaron MAO inhibitörleri içerir. Düzenli olarak MAO inhibitörü alan ya da MAO inhibitörü içeren bitkiler kullananlar, alkollü içecekler, füme gıdalar ya da turşular gibi bazı yiyeceklerden ve saman nezlesi ilaçları, amfetamin, uyuşturucu, triptofan ve tirozin ilaçlardan uzak durmalıdırlar.

Kantaron Yağı, Kantaron Çayı, Kantaron Tentürü Nasıl Hazırlanır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git