H

Sara – Epilepsi Hastaları Hamile Kalabilir mi?

Epilepsi (sara) hastaları hamile kalabilir fakat hamilelik süreci nöroloji ve kadın doğum uzmanı takibinde devam ettirilmelidir.

Hamilelerde epilepsi (sara hastalığı) bebeği ve doğumu nasıl etkiler?

Epilepsi (sara) hastaları hamile kalabilir fakat hamilelik süreci nöroloji ve kadın doğum uzmanı takibinde devam ettirilmelidir. Hamilelikte epilepsi hastalığı önemli derecede dikkat ister. Özellikle hamilelik döneminde metabolizma değişimleri, fizyolojik değişiklikler, hacim artışı, hormonal değişimler, uyku bozukluğu, stres ve kusma gibi durumlardan dolayı epilepsi nöbet sıklığı değişebilir.

Ayrıca kullanılan epilepsi ilaçlarının bebek üzerinde tetratojen etkileri olabilir, bu nedenle hamilelik planı yapan epilepsi hastası kadınlar hamilelik oluşmadan en az 6 ay öncesinde doktorları ile konuşmalıdır ve kesinlikle ilaçlarını kendileri bırakmamalıdır. İlaçların ani kesilmesi hamilenin yoğun bakıma yatmasına bile sebep olabilir, dolayısıyla böyle bir durum bebek için ciddi risklere yol açabilir.

Epilepsi (sara hastalığı) nedir?

Epilepsi, (sara hastalığı) olarak da bilinen ve oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Belirli zamanlarda bayılma nöbetleri ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Nöbetler genellikle küçük nöbet ve büyük nöbetler şeklinde gerçekleşir. Tedavi edilmediği taktirde günlük yaşamı imkansız hale getirebildiği gibi, tedavi edildiğinde kişinin normal yaşaması sağlanabilir.

Beyin hücreleri (nöronlar) vücudu yönetmek için elektrik devreleri şeklinde çalışırlar. Bu çalışma sistemini bir elektrik ağı olarak düşündüğümüzde, epilepsi hastalığını da bu ağın çalışma sistemindeki bir bozukluk olarak değerlendirebiliriz.

Hamilelikte epilepsi belirtileri

Epilepsili hamilelerde kusma ve bulantı hasta olmayan hamilelere oranla daha fazla olur. Epilepsi nöbetleri hamilelerin 1/3’ünde artar iken, geri kalan kısmında ise değişmediği ya da azaldığı bilinmektedir.

Özellikle 2 sene boyunca nöbet geçirmemiş kadınlarda hamilelik çok büyük bir sorun yaratmayabilir. Gebelikte gelişen nöbetler diğer zamanlarda olan nöbetlerden farklı değildir. Epilepsili hamilelerde düşük riski, preeklampsi, erken doğum ya da düşük kilolu bebek doğurma gibi komplikasyonlarda da ek bir artış görülmez. Önemli olan hamileliğin planlı yapılması ve nöroloji ve kadın doğum uzmanın iş birliği içinde olmasıdır.

Hamilelikte epilepsi hastalığı

Hamilelikte epilepsi tedavisi

Hamilelerde epilepsi tedavisinde önemli olan nokta düzenli takip ve düzenli ilaç kullanımıdır. Genç kadınlarda hamilelik konusunda endişeler her zaman olmuştur. Epilepsi hastası olan kadınlar genellikle doktora danışmadan hamilelik planı yapmaktan kaçınmalıdır.

Son yıllarda epilepsi hastalığı ilaçlar ile başarılı bir şekilde tedavi edilmekte ve nöbetler büyük ölçüde engellenmektedir. Bu durumda en önemlisi doğru ilaç, doğru tedavi ve tedavinin düzenli uygulanmasıdır.

Epileptik gebelerde folik asit eksikliği daha sık oluşur, bu nedenle hamilelik döneminde folik asit takviyesinin epilepsi nöbetlerini arttırma ihtimali olmasına rağmen, folik asit desteği bebekte gelişebilecek nöral bozuklukların önlenmesi için önerilir.

Sara nöbetleri için ilaç kullanan bazı hamilelerde de D vitamini takviyesi de gerekebilir. Bebek doğduktan sonra gelişebilecek kanama bozukluğu riskini azaltmak için gebeliğin son iki ayında da K vitamini takviyesi verilebilir. Epilepsi hastası hamile özel bir dikkat gerektirir ve nöroloji uzmanı ve kadın doğum uzmanının yakın ilişki içinde takipleri gerekmektedir.

Hamilelikte epilepsi hastalığı ve epilepsi ilaçları bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte kullanılan epilepsi ilaçlarının bebeğe zararları uzun yıllardır araştırılmış ve birden fazla epilepsi ilacının kullanılması durumunda bebekte doğumsal anomali riskinin arttığı gösterilmiştir. Annenin kullandığı epilepsi ilaçlarının bebekteki folik asit miktarlarını düşürerek beyin ve omurilik bozuklukları riskini arttırdığı konusunda bilgiler vardır. Epilepsi hastası hamilelerin doğumsal anomalili bebek doğurma riski, epilepsi hastası olmayan hamilelere göre 2-3 kat fazladır.

Antiepileptik ilaç sendromu, genellikle epilepsi ilaçları kullanan annelerin bebeklerinde görülür. Bazı doğumsal kalp hastalıkları, yarık dudak-yarık damak, idrar yolları rahatsızlıkları, omurga ve beyin defektleri, zihinsel ve nörolojik bazı bozukluklar gibi riskler hamilelik döneminde nöbet geçiren anne adaylarının bebeklerinde görülebilecek risklerdir. Doğumdan sonra bebeklerde vitamin K eksikliği nedeni ile pıhtılaşma bozuklukları olabileceği bildirilse de, bu durum çok sık görülmez.

Epilepsi hastası anne adayları kendilerini takip eden nöroloji uzmanı ile kullandıkları ilaçları gözden geçirmelidirler. Epilepsi ilaçlarının kesilmesi mümkün olmadığı için bebeğin sağlığına en uygun olan ilaç seçilebilir. Eğer mümkünse çok ilaçlı tedavi sürecinden tek ilaçlı tedavi sürecine geçilmesi önemlidir.

Hamilelik döneminde düzenli takip ve 2-3’üncü ayda detaylı ultrasonografi bebekte oluşabilecek herhangi bir bozukluk taraması ve nöral tüp defekti nedeni ile kanda AFP düzeyleri bakılmalıdır. Ayrıca gereken durumlarda bebeğin kalbi için anne karnında fetal ekokardiyografi yapılır.

Hamilelerde epilepsi nöbetleri artar mı?

Epilepsi hastası hamilelerin sağlıklı çocuk doğurma oranı yaklaşık %92-%96 civarındadır. Epilepsi hastası gebe ölüm oranı epilepsi hastası olmayan gebelere göre %10 daha fazladır. Ölüm gelişmesinin en önemli nedeni de nöbetlerdir.

Epilepsi hastası hamilelerde nöbet sıklığı oranı %50-%80 değişmeyebileceği gibi, %15-%37 artabilir veya %13-%25 azalabilir. Doğum sırasında nöbet sıklığı %3.5 oranındadır fakat gebelik döneminde nöbet geçiren hamilelerde bu oran biraz daha fazladır.

Epilepsili hamileler normal doğum yapabilir mi?

Epilepsi hastası hamilelerin geneli normal doğum yapabildiği gibi, doğum sürecinde nöbet geçiren hamilelerde ise sezaryen doğuma geçilebilir. Doğum sürecinde nöbetleri engelleyici damardan ilaçlar anne adayının yanında bekletilir. Doğumdan sonra nöbet geçirme ihtimaline karşı nörolojik konsultasyon ile ilaç düzeyleri sağlanmalıdır. Anne olmuş epilepsi hastaları ilaçlarını düzenli kullanarak bebeklerini emzirebilirler.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelerin vitamin ve mineral ihtiyacı nedir
 2. Folik asit nedir? Folik asit ne işe yarar
 3. Skleroderma hastaları hamile kalabilir mi
 4. Sağlıklı bebek için hamilelikte nasıl beslenmeli
 5. Özel bakım ve takip gerektiren hamilelikler

4 Yorum

 1. Avatar

  Ayjemal

  9 Ocak 2021 at 01:32

  Ben epilepsi hastaligi we onada kepra ve depakin ilaclari kullaniyorum hamile kalabilirmiyim ve hamileyken kullana bilirmiyim ilaclari Lutfen bana soyleyin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2021 at 10:23

   Hamilelikte hem antiepileptik ilaçların hem de nöbetlerin fetüse zararlı etkileri olabilir. Nöbetlerin anneye de zararlı etkileri olabilir.

   Epilepsi hastası hamilelerde nöbet sıklığında etkilenmeler olabilirken, çocukta olabilecek sorunlar arasında; konjenital malformasyon (doğumsal kusur), intrauterin gelişme geriliği, mental etkilenme, nörogelşimsel gecikme, davranış problemleri, çocuğun ileride epilepsi hastası olma riski gibi sorunları sayabiliriz. Antiepileptik ilaç kullanımına bağlı majör malformasyon oranı % 4-9 iken, minör malformasyon oranı % 6-20 gibidir.

   Epilepsi hastası hamileler gebelik öncesi, gebelik dönemleri, doğum ve doğum sonrası dönemlerde hem nörolojik hem de kadın doğum uzmanının ciddi takibi altında olmalıdır.

   KEPPRA;

   * Yutma zorluğu olan yaşlı erişkin hastalarda ve 1 ayın üstündeki bebek, çocuk ve erişkin epilepsili hastalarda, ikincil jeneralize olan veya olmayan parsiyel başlangıçlı nöbetlerde ek tedavi olarak,

   * 12 yaş üstü jüvenil miyoklonik epilepsili adolesan ve erişkinlerde miyoklonik nöbetlerde ek tedavi olarak,

   * İdiyopatik jeneralize epilepsili 12 yaş ve üstündeki çocuklar, adolesan ve erişkinlerde primer jeneralize tonik-kolonik nöbetlerde ek tedavi olarak,

   * Yeni epilepsi tanısı almış 16 yaş ve üstündeki hastalarda ikincil jeneralize olan veya olamayan parsiyel başlangıçlı nöbetlerin tedavisinde monoterapi olarak kullanılır.

   İlacın prospektüsünde gebelik kategorisi C’dir ve gerekli olmadıkça gebelik döneminde kullanılmamalıdır, şeklinde belirtilmektedir. Doktorlarınız yarar zarar oranını değerlendirerek ilacın kullanılıp kullanılmayacağını veya doz ayarlaması gerekip gerekmeyeceğini veya başka bir ilaç ile değişim yapılıp yapılmayacağını karar verecektir.

   DEPAKİN;

   * Sara (epilepsi) hastalığının tedavisinde kullanılır. Birçok epilepsi türünün tedavisinde etkilidir.

   * Depakin ayrıca bipolar bozukluklara bağlı maninin (taşkınlık nöbeti) tedavisinde ve tedaviye cevap veren hastalarda devam tedavisi olarak da kullanılır.

   İlacın prospektüsünde, hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız Depakin kullanmayınız şeklinde belirtilmektedir. Doktorunuz Depakin tedavisinin riskleri konusunda size bilgi verecek ve ancak tüm koşullar sizinle beraber değerlendirildikten sonra tedavi uygulanıp uygulanmayacağına karar verecektir.

   Doktorunuz ile görüşmeden hamilelik planı yapmamanız önemlidir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  rak başladı..

  25 Ocak 2021 at 12:30

  ben 2002 yılında epilepsi ameliyatı oldum ve cok şükür 2020 yılına kadar hiç nöbet geçirmedim.. hatta bu hastalığı tamamen unuttum derkem 2020 şubat ayında nöbet geçirdim.takibinde olduğum hocam bana tegretol CR 300 2*1 olarak başladı..ben 4 yıllık evliyim..ilaç kullandığım dönemde eşimle korunduk..çok şükür nöbet geçirmedim..ama zaman kaybetmekte istemiyorum çünki yaşım 40 üzeri..bu dozda ki ilaç ie gebe kalmam sakıncalımı onu sormak istiyorum..cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2021 at 17:54

   TEGRETOL, antiepileptikler (sara hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar) grubuna dahil bir ilaçtır.

   TEGRETOL belirli nöbet tiplerini tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca depresyon (belli bir ruhsal çöküntü), çökkünlük ve taşkınlık dönemleri ile seyir gösteren iki uçlu duygu durum bozuklukları olarak adlandırılan ruhsal bir hastalığın taşkınlık dönemlerinde (manik epizod) ve trigeminal nevraljide (beyinden çıkan sinirlerden birinin etkilenmesi sonucunda bir yüz yarısında şiddetli ağrılar ile seyir gösteren bir hastalık) TEGRETOL tedavisi verilebilir.

   İlacın prospektüsünde; hamilelik sırasında epilepsi nöbetlerinin kontrol edilmesi önemlidir, hamilelik sırasında antiepileptik ilaç kullanıyorsanız bebeğiniz için olası bir risk söz konusu olacaktır, doktorunuz hamilelik döneminde TEGRETOL kullanmadan doktorunuz olası riskler hakkında sizinle bu konuyu değerlendirecektir şeklinde belirtilmektedir.

   Hamilelik planını yaparken hem kadın doğum uzmanınız hem de nöroloji uzmanınız ile bu konuyu detaylı değerlendirmeniz gereklidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git