Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Sam Yeli Hastalığı (Pityriasis Versicolor) Nedir?

Pityriasis versicolor - halk arasında sam yeli hastalığı, tinea versicolor olarak da bilinen hastalığın etkeni malassezia türü bir mantar enfeksiyonudur.

Pityriasis versicolor nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Pityriasis versicolor – halk arasında sam yeli hastalığı, tinea versicolor olarak da bilinen hastalığın etkeni malassezia türü bir mantar enfeksiyonudur. Deri florasında bulunan fırsatçı mantarlardır. Sam yeli hastalığı genellikle yaz aylarında ve tropikal bölgelerde daha sık görülür. Hastalık daha çok gövdenin üst kısımlarında kendini gösterir ve kollara, karın bölgesine doğru yayılma özelliği taşır.

Sam yeli hastalığının Hipopigmentasyonun, pityrosporumların ürettiği dikarboksilik asidin tyrosinase kompetetif olarak inhibe etmesi sonucu oluştuğu bildirilmektedir. Malassezialar gövde üst kısımlarında folikülite de sebep olabilirler. Bu tabloya pityrosporum foliküliti denir. Ayrıca bu oluşumlar seboreik dermatitin gelişiminde de yer alırlar. Bazen vücudun kıvrımlı bölgelerinde oluşur ve inverse tinea versicolor tablosu oluştururlar.

Sam yeli hastalığı (pityriasis versicolor) belirtileri

Pityriasis versicolor genellikle gövdenin üst kısımlarında oluşur. Bazen kollara ve karın bölgesine yayılabilir. Çoğunlukla hastada fazla şikayete neden olmaz. Bazı durumlar hafif kaşıntılı olabilir. Belirtiler farklı büyüklüklerde açık kahverengi ya da sütlü kahverengi kızarık, belirli alan üzerinde furfurik skuamlaşma şeklinde görülür.

Sam yeli hastalığı (pityriasis versicolor) teşhisi

Kızarık lezyonlar bistüri ile kazındığında bistüride konsantre olan skuamlar gözlenir ve bu duruma ”yonga arazi” denir. Muayene sırasında wood ışığı ile soluk sarı floresans gözlenir. Bazı durumlarda melassezialar derideki melanini yıkıma uğratır ve beyaz kızarık lezyonlar görülebilir. Bu tabloya ”pityriasis versicolor alba” adı verilir.

Tanı deriden alınan örnek incelemesi ile konulur. Hastalık seboreik dermatit, eritrazma, pityriasis rosea, tinea korporis, sekonder sifiliz, vitiligo hastalığı, pityriasis alba ve lepra gibi hastalıklardan ayırt edilmelidir.

Sam yeli hastalığı (pityriasis versicolor) tedavisi

Hastalık genellikle yaz ayları geçtiğinde gerilemeye başlar. Tedavide topikal ilaçlar (sürülen losyonlar, kremler gibi) ilk tercih edilen yöntemdir. Özellikle imidazol grubu antifungal kremler doktorun önerdiği şekilde ve dozda deriye sürülür.

Lezyonların tekrar oluşmaması için ketokonazal, selenyum sülfit ya da çinko pirition içeren şampuanlar haftada 2 kez, banyo yaparken gövde üst kısımlarında köpürtülür ve 5 dakika beklettikten sonra durulanır. Çok yaygın ve sık tekrarlayan sam yeli hastalarında mantarlara karşı kullanılan ve ağız yolu ile alınan ilaçlar da verilebilir.

Pityriasis versicolor nedir

Pityriasis versicolor nedir

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Gül hastalığı (pityriasis rosea) nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Seboreik dermatit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Vitiligo hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Vücut mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Kasık mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Ürtiker türleri ve ürtiker belirtileri
 7. Kurdeşen dökmek ne demek

15 Yorum

 1. nemli cild

  14 Nisan 2015 at 08:59

  bende vardı çok şükür kurtuldum

  • Adsız

   14 Nisan 2015 at 13:42

   Bu hastalıktan bende de var ve tedaviye rağmen tekrarlıyor. Ben hiç geçmeyecek diye korkuyorum. Tedavi dışında başka bir yöntem ile geçer mi bilmiyorum. Sizde nasıl geçti açıklayabilir misiz.

  • Adsız

   8 Eylül 2015 at 20:34

   nemli cild benim 2 yasinda oglumdada basladi nasıl kurtuldunuz tavsiye edeceginiz birsey varmi

  • Adsız

   9 Eylül 2015 at 20:02

   Sam yeli hastalığı bir çeşit mantar hiflerinin yüzeysel büyümesi ile birlikte seyreden kronik, sınırları belirli genellikle gövdede ortaya çıkan pigmentasyonlar ile karakterize, skuamlı yamalar dır.Sam yeli hastalığını tetikleyen faktörler yüksek sıcaklık, nem, aşırı terleme, vücut direncinin düşmesi gibi faktörlerdir. Hastalığı tetikleyici faktör devam ettiği sürece hastalık yıllarca devam edebilir. Bu hastalığın tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar ve sürülen kremler kullanılır ve genellikle % 2.5 selenyum sülfit şampuanlar ile tedaviye destek verilir. Tedavinin süresi tekrarı önlemek için en az 6 ay devam etmelidir. Tedaviden sonra da ayda 1-2 kere bu ilaçlar kullanılır ise tekrar etmesi önlenmiş olur. Sam yeli hastalığı için kullanılacak ilaçlar dermatoloji uzmanı gözetiminde kullanılmalıdır. Bu mantar hastalığının sağlık üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Hastalar görünümden rahatsız olduğu için tedavi olmak isterler. Bazen hafif kaşıntı şikayeti olabilir. Cilt nemli tutulmamalı, iç çamaşırları pamuklu ve yumuşak olmalıdır. Vücut direnci güçlü tutulmalı ve düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir. Ayrıca tedavinin başarısı için teşhisin doğru konulması da önemlidir. Çok geçmiş olsun.

  • Victorysan

   2 Şubat 2016 at 23:13

   Lütfen söyle nasıl geçti nemli cilt

  • Adsız

   5 Nisan 2018 at 16:04

   bende de ayni hastaliktan var ve 2 yildir hicbir iyilesme gostermedi.acaba nasil kurtuldunuz yardimci olabilir misiniz neler yaptiginiza dair?

 2. Adsız

  9 Haziran 2015 at 12:36

  Bende de çıkıyor yaz aylarında oluyor hiç çıkmaması için ne yapmam gerekiyor yardimci olursanız sevinirim

 3. Adsız

  10 Haziran 2015 at 09:25

  Merhabalar sam yeli hastalığı tekrarlayıcı özellik gösteren bir mantar sorunudur. Sam yeli hastalığı genellikle sıcak ve nemli ortamları sever. Bu nedenle vücudun etkilenen bölümlerini mümkün olduğunca kuru tutmak, terli ve ıslak kalmamak, pamuklu ve mümkün olduğunca ütülü çamaşır giymek gibi önlemleri almak faydalı olabilir. Ayrıca etkilenen bölümleri evdeki nemlendirici krem ile her banyodan sonra bu bölgeleri masaj yaparak nemlendirerek tekrarlamaları azaltmak mümkün olabilir. Tekrarlamalar döneminde doktorun verdiği şampuan ve kremlerin haftada 2 defa kullanılması da gereklidir. Fakat bu rahatsızlıklar tamamen kaybolmamaktadır. Geçmiş olsun.

 4. Adsız

  12 Ocak 2016 at 19:54

  Sam hastalığına yakalananlara çok geçmiş olsun. Umarım tedavisi vardır. Ve bu hastalığa yakalananlar çok çabuk iğileşebilir. Son olarak,ve umarım da artık tüm dünyadaki insanların gülücükleri yüzlerinden eksik olmaz.

 5. Berat

  25 Mayıs 2016 at 11:43

  Merhaba.Bende yaklaşık 4 ay önce tinea corporis başlangıcı olmuştu. Birçok ilaç kullandım geçer gibi olup geçmediğini farkettim. Bugün başka bir doktor ise pityriasis versicolor dedi. Acaba tinea corporis daha sonra versicolor’a dönüşmüş olabilir mi? Şuan çok çaresizim ne yapacağımı bilmiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mayıs 2016 at 22:36

   > Tinea corporis (tinea sirsinata) halk arasında temriye oalarak da bilinir. Değişik boyutlarda, genellikle yuvarlak, bazen de oval veya biçimsiz plak şeklinde deri lezyonları ile kendini gösterir ve dağılan yerleri aktif olup lezyonun ortasında iyileşme vardır. Tinea corporis insandan insana, eşyadan, hayvandan bulaşabilir. Bu durumlar mantar enfeksiyonlarına bağlı gelişir.

   > Pityriasis versicolor; tinea versicolor, Dermatomycosis furfuracea, Tinea flava gibi farklı isimler ile de adlandırılan durum genellikle gövde ve eklem yerleri üzerinde bir kaşıntı, isilik olarak meydana gelir. Tinea versicolor da mantar enfeksiyonları nedeni ile oluşur ve gövde ve boyunda beyaz, kahverengi veya somon renginde pullu deri yamaları ile kendini gösterir.

   > Yani sonuç olarak birbiri ile bağlantılı durumlardır, bu nedenle teşhis karışmış olabilir veya doktorların farklı tanımlamaları nedeni ile bu tür bir durum olmuş olabilir. Daha öncesinde de tinea versicolor ile tinea corporis yanlış yazılmış veya size yanlış anlatılmış olabilir. Bu durumlar benzer mantar enfeksiyonlarının farklı tipleridir. Hastalıkların belirtileri de çok fazla benzerlik gösterdiği için karıştırılmış olması veya birbirinden ayrılması zordur. Daha detaylı incelemeler ve sınıflandırma gerekir. Bu sınıflandırmanın yapılması için de deri ve zührevi hastalıklar bölümünde derin incelemeler gerekir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. merve

  12 Eylül 2018 at 11:40

  Tinea Versicolor sanırım yaz aylarında çıkan sonrada giden bişi diğmi güneşte ço durmadıkçada yayılmayan birşeymiii

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Eylül 2018 at 14:12

   Tinea versicolara neden olan Malassezia adlı mantarın aşırı üremesidir. Bu mantar derimizde normal olarak bulunur, ancak bazı insanlarda aşırı üreyerek tinea versicolor gelişimine yol açar.

   Tinea versicolor gelişiminde sıcak ve nemli ortam, yağlı deri yapısı etkilidir. Ergenler ve genç erişkinler, yaşlılara ve çocuklara göre daha yağlı cilt yapısına sahiptir, bu nedenle bu grup insanlarda tinea versicolor gelişimi riski daha fazladır. Sıcak ve nemli havalarda mantar üremesi artacağı için, tinea versicolor yaz aylarında daha sık görülür. Ayrıca bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde de hastalığın ortaya çıkma olasılığı artar.

   Doğru tedaviyle pigmentasyon tamamen normale döner, ancak bu zaman ister. Hastalıkta rekürrens (tekrarlama) sıktır. Hastalığın ayırıcı tanısında vitiligo, seboreik dermatit ve vb. hastalıkların göz önünde bulundurulması gerekir.

   Hastalığı sık tekrarlayan bireyler, bol ve terlemeyi önleyen kıyafetleri tercih ederek belki bir miktar koruma sağlayabilirler.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Nur

  29 Mayıs 2019 at 18:32

  Merhaba , pityriasis versicolor um var , tedavi olduğumda geçiyor fakat sonra yine oluşuyor , şuan 35 haftalık hamileyim ve göğüs bölgemde pullanmalar var , Bebeği emzirmeme engel olur mu bu durum bir zararı dokunur mu acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2019 at 10:04

   Kadın doğum ve cildiye uzmanınız ile düzenli iletişim kurmanız ve onlardan bilgi almanız daha doğru olur. Çünkü kullanılan ilaçlar emzirme döneminde sakıncalı olabilir. Ayrıca emzirme gibi olaylar sağlıklı memelerde bile egzama gibi durumlara, yara oluşmasına neden olabilmektedir.

   Doktorunuz ile bu durum hakkında mutlaka konuşmalısınız.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git