Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Sam Yeli Hastalığı (Pityriasis Versicolor) Nedir?

Pityriasis versicolor - halk arasında sam yeli hastalığı, tinea versicolor olarak da bilinen hastalığın etkeni malassezia türü bir mantar enfeksiyonudur.

Pityriasis versicolor nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Pityriasis versicolor – halk arasında sam yeli hastalığı, tinea versicolor olarak da bilinen hastalığın etkeni malassezia türü bir mantar enfeksiyonudur. Deri florasında bulunan fırsatçı mantarlardır. Sam yeli hastalığı genellikle yaz aylarında ve tropikal bölgelerde daha sık görülür. Hastalık daha çok gövdenin üst kısımlarında kendini gösterir ve kollara, karın bölgesine doğru yayılma özelliği taşır.

Sam yeli hastalığının Hipopigmentasyonun, pityrosporumların ürettiği dikarboksilik asidin tyrosinase kompetetif olarak inhibe etmesi sonucu oluştuğu bildirilmektedir. Malassezialar gövde üst kısımlarında folikülite de sebep olabilirler. Bu tabloya pityrosporum foliküliti denir. Ayrıca bu oluşumlar seboreik dermatitin gelişiminde de yer alırlar. Bazen vücudun kıvrımlı bölgelerinde oluşur ve inverse tinea versicolor tablosu oluştururlar.

Sam yeli hastalığı (pityriasis versicolor) belirtileri

Pityriasis versicolor genellikle gövdenin üst kısımlarında oluşur. Bazen kollara ve karın bölgesine yayılabilir. Çoğunlukla hastada fazla şikayete neden olmaz. Bazı durumlar hafif kaşıntılı olabilir. Belirtiler farklı büyüklüklerde açık kahverengi ya da sütlü kahverengi kızarık, belirli alan üzerinde furfurik skuamlaşma şeklinde görülür.

Sam yeli hastalığı (pityriasis versicolor) teşhisi

Kızarık lezyonlar bistüri ile kazındığında bistüride konsantre olan skuamlar gözlenir ve bu duruma ”yonga arazi” denir. Muayene sırasında wood ışığı ile soluk sarı floresans gözlenir. Bazı durumlarda melassezialar derideki melanini yıkıma uğratır ve beyaz kızarık lezyonlar görülebilir. Bu tabloya ”pityriasis versicolor alba” adı verilir.

Tanı deriden alınan örnek incelemesi ile konulur. Hastalık seboreik dermatit, eritrazma, pityriasis rosea, tinea korporis, sekonder sifiliz, vitiligo hastalığı, pityriasis alba ve lepra gibi hastalıklardan ayırt edilmelidir.

Sam yeli hastalığı (pityriasis versicolor) tedavisi

Hastalık genellikle yaz ayları geçtiğinde gerilemeye başlar. Tedavide topikal ilaçlar (sürülen losyonlar, kremler gibi) ilk tercih edilen yöntemdir. Özellikle imidazol grubu antifungal kremler doktorun önerdiği şekilde ve dozda deriye sürülür.

Lezyonların tekrar oluşmaması için ketokonazal, selenyum sülfit ya da çinko pirition içeren şampuanlar haftada 2 kez, banyo yaparken gövde üst kısımlarında köpürtülür ve 5 dakika beklettikten sonra durulanır. Çok yaygın ve sık tekrarlayan sam yeli hastalarında mantarlara karşı kullanılan ve ağız yolu ile alınan ilaçlar da verilebilir.

Pityriasis versicolor nedir

Pityriasis versicolor nedir

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Gül hastalığı (pityriasis rosea) nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Seboreik dermatit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Vitiligo hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Vücut mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Kasık mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Ürtiker türleri ve ürtiker belirtileri
  7. Kurdeşen dökmek ne demek

15 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git