Enfeksiyon Hastalıkları

Salpenjit – Fallop Tüpü İltihabı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Salpenjitin en bilindik belirtileri arasında ağır seyirli de olabilen karın ağrısı ve ateş yüksekliği vardır. Fallop tüpünde iltihap birikebilir ve pelvik apseye yol açabilir.

Salpenjit hastalığı nedir?

Salpenjit, fallop tüpünün iltihaplanmasıdır. Salpenjit genellikle vajina, serviks (rahim ağzı) ve uterustan (rahimden) yayılan enfeksiyondan (genellikle gonore ya da klamidya enfeksiyonları gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan) kaynaklanır. Pelvik inflamatuvar hastalıkta da salpenjit görülebilir.

Salpenjit (fallop tüpü iltihabı) belirtileri

Salpenjitin en bilindik belirtileri arasında ağır seyirli de olabilen karın ağrısı ve ateş yüksekliği vardır. Fallop tüpünde iltihap birikebilir ve pelvik apseye yol açabilir.

Salpenjit (fallop tüpü iltihabı) teşhisi

Salpenjit vajinal ve servikal akıntıda enfeksiyöz organizmanın varlığının aranması ya da laparoskopik yöntem ile karın içine bakılması ile teşhis edilir. Septisemi (kan zehirlenmesi) durumundan şüphe ediliyorsa ya da hastanın durumu çok kötüyse kan testleri de yapılabilir.

Salpenjit (fallop tüpü iltihabı) tedavisi

Bu durum antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. Eğer bir apse oluşumu söz konusu ise cerrahi tedavi gerekebilir. Enfeksiyon nedeni ile fallop tüpleri zarar görmüş ise infertilite (kısırlık) ya da ektopik gebelik riskinde artış olabilir. Bazı hastalarda fallop tüpünün gördüğü zarar cerrahi olarak düzeltilebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Vulva hastalıklarının nedenleri ve tedavisi
  2. Klamidya enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
  3. Bel soğukluğu (gonore) enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
  4. Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri ve tedavisi
  5. Vajinit nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git