Bakteriyel Hastalıklar ve Tedavileri

Salmonella Enfeksiyonu Nedir? Salmonella Nasıl Bulaşır?

Salmonella, bakteri grubundan herhangi birinin neden olduğu enfeksiyondur.

Salmonella enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Salmonella, bakteri grubundan herhangi birinin neden olduğu enfeksiyondur. Salmonella bakterilerinden biri tifo hastalığına neden olur iken diğeri ise paratifo ateşine sebep olur. Diğerleri de çoğunlukla bakteriyel besin zehirlenmesine yol açar.

Salmonella enfeksiyonlarından sıklıkla bebekler, çocuklar ve yaşlılar etkilenir. Salmonella zehirlenmesinin kaynağı genellikle kümes hayvanları ürünleri, özellikle de tavuk yumurtası ve tavuk etidir. Yumurtalardaki enfeksiyonlar ya tavuk yumurtalıklarından meydana gelir ya da yumurta kabuğunun fekal kontaminasyonu sonucu oluşur.

Salmonella enfeksiyonu belirtileri

Salmonella besin zehirlenmesinin belirtileri enfeksiyon besinler ile vücuda girdikten 12-24 saat sonra birden ortaya çıkar.

Belirtiler arasında baş ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı, kabızlık ya da kansız ishal (diyare) ve bazen de ateşlenme, rölatif bradikardi, karaciğer büyümesi, dalak büyümesi gibi belirtiler vardır. Belirtiler genellikle 2-3 gün sürer fakat ağır olgularda, özellikle çok küçük çocuklarda ve yaşlılarda dehidratasyon (elektrolit ve sıvı kaybı) ve septisemiye (kan zehirlenmesine) yol açabilir.

Samonella belirtileri

Samonella belirtileri

Salmonella enfeksiyonu teşhisi

Salmonella enfeksiyonunun teşhisinde hastanın öyküsü, hastanın klinik muyenesi ve muayene bulguları, kan testleri ve kan kültürleri, dışkı testleri ve dışkı kültürleri gibi yöntemler kullanılır.

Salmonella teşhisi konulurken diğer bazı enfeksiyonların ayırıcı tanısı da önemlidir. Ayırıca tanıda Sıtma, Hepatit, Bruselloz, Tifüs, Leishmaniyaz, Non-tifoid salmonelloz, Şigelloz, Mononükleoz, Tüberküloz, Leptospiroz ve Amip karaciğer apsesi gibi hastalıkların dışlanması gerekir.

Salmonella enfeksiyonu tedavisi

Salmonella enfeksiyonu kaynaklı hastalıkların tedavisinde öncelikle kaybedilen sıvıyı yerine koymak için tedavi uygulanır. Ağır vakalarda sıvının intravenöz infüzyon ile yerine konması ve antibiyotik türü ilaçlar verilebilir.

Salmonella enfeksiyonundan korunma yolları

Genellikle çiğ yumurta içeren (ev yapımı mayonez gibi) yiyeceklerden kaçınmak önemlidir. Çok taze yumurtalarda enfeksiyon riski düşüktür. Salmonella enfeksiyonları hafif olarak pişirildiğinde ölmezler, bu nedenle hastalara, çocuklara ve yaşlılara verilecek yumurtalar iyi pişmiş olmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Besin zehirlenmesi nedenleri ve tedavisi
  2. Bağırsak enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
  3. İshal nedenleri ve tedavisi
  4. Tifo hastalığı nedenleri ve tedavisi
  5. Bakteriler ve hastalığa neden olan bakteriler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git