Akciğer Hastalıkları

Salmeterol Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Salmeterol’ün Yan Etkileri

Salmeterol: Astım tedavisinde önleyici olarak kullanılan bir bronkodilatör ilaçtır. Kronik obtsrüktif akciğer hastalığı tedavisinde de kullanılabilir. Salmetrol inhalasyon yoluyla alınır.

Salmeterol’ün özel durumlarda kullanımı: Hamilelik döneminde Salmeterol kullanılacak ise anneye sağlanan yarar ve bebekte oluşturabilecek risklere göre karşılaştırılarak karar verilmelidir. Bazı hayvan çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre, anneye oral yolla çeşitli dozlarda Salmeterol verildiğinde, anne karnındaki bebekte gelişimsel malformasyon geliştiği bilinmektedir. Emzirme döneminde Salmeterol’ün anne sütüne geçtiğine dair kesin bir bilgi bulunmadığından, emzirme dönemindeki annelerde tedaviye devam edilip edilmeyeceği, ilacın anneye sağladığı yarara göre karşılaştırılmalıdır. Hamile ve bebeğini emziren kadınlar Salmeterol kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Salmeterol’ün yaygın yan etkileri: İlacın yan etkileri arasında baş dönmesi, sinüzit (sinüs iltihabı), migren baş ağrısı, hafif tremor (titreme), ajitasyon, uykusuzluk, yüksek tansiyon ve nadiren kalp çarpıntısı sayılabilir.

Salmeterol İçeren İlaçlar

Benzer sağlık yazıları

  1. Astım hastalığı nedir
  2. Astım ilaçları nasıl kullanılır
  3. Hamilelikte astım ilaçları kullanılır mı
  4. KOAH hastalığı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git