Hamilelik ve Doğum

Sağlıklı Bebek İçin Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelik döneminde bebeğin tek besin kaynağı annedir. Anne adayı bu nedenle, özellikle gebelikte beslenmeye çok dikkat etmelidir.

Hamilelikte sağlıklı beslenmenin önemi nedir?

Hamilelik döneminde bebeğin tek besin kaynağı annedir. Anne adayı bu nedenle, özellikle gebelikte beslenmeye çok dikkat etmelidir. Dengeli ve çeşitli beslenmek önemlidir. Bunu özel olarak programlamak ya da iki kişi için beslenmek gerekmez. Yapılacak en iyi şey doğal, taze ve bol çeşitli besinleri tüketmektir. Gebe kalındığı anlaşıldığında ya da gebeliğe karar verildiğinde bunlardan hangilerini düzenli olarak yediğinizi, yiyip içtikleriniz arasında bebeğe zarar verecek bir şey olup olmadığını araştırın. Gebelikte sebze ve meyveyi daha fazla yemeli, şekerli, tuzlu ve işlenmiş besinleri azaltmalısınız.

Hamilelikte aşerme

Gebelikte turşu, muz, karpuz, soğan gibi bazı yiyeceklere karşı aşırı istek doğabilir. Çok arzuladığınız bu yiyecekler sindirim düzeninizde bozukluğa neden olmuyor ve şişmanlamanıza yol açmayacak ise uygun miktarda yemenizde bir sakınca yoktur.

Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı ve kalsiyumun önemi nedir?

Kalsiyum, bebeğinizin gebeliğin 8. haftasında oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için önemlidir. Gebelikte, normalde gerek duyduğunuz miktarın iki katı kadar kalsiyum gereklidir. Kalsiyum açısından zengin besinler arasında peynir, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler vardır. Ancak süt ürünlerinin yağ açısmdan da zengin olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle yağı alınmış süt ve yoğurdu tercih etmek önemlidir. Günlük fazla kalsiyum gereksinimini gidermek için, 85 gr yağsız peynir, 170 gr sardalye, 7 dilim beyaz ekmek, 2 bardak süt yeterli olur.

Kalsiyum kaynağı besinler

Kalsiyum kaynağı besinler

Hamilelikte protein ihtiyacı ve proteinin önemi nedir?

Gebelikte protein gereksinimi arttığı için protein içeren çeşitli besinleri almalısınız. Balık, et, kuru baklagiller ve sütten yapılan besinler protein açısından zengindir. Ancak hayvansal besinler yağ açısndan da zengin olduğu için aşırı alınmamalı, etin yağsız tarafı tercih edilmelidir.

Protein kaynağı besinler

Protein kaynağı besinler

Hamilelikte C vitamini ihtiyacı ve C vitaminin önemi nedir?

C vitamini plasenta için yararlıdır, vücudunuzun hastalık etkenlerine karşı direncini arttırır ve demirin bağırsaklarda emilimini kolaylaştırır. C vitamini taze meyve ve sebzelerde bulunur. C vitamini vücutta depolanmadığı için her gün belli bir miktar alınmalıdır. Uzun süre saklanan ve pişirilen besinlerde C vitamininin çoğu kaybolur. Besinleri tazeyken tüketmeli, sebzeleri ya çiğ ya da az haşlayarak yemelisiniz.

C vitamini bulunan besinler

C vitamini bulunan besinler

Hamilelikte folik asit ihtiyacı ve folik asitin önemi nedir?

Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle ilk haftalarda folik asit gereklidir. Folik asit vücutta depolanmadığı ve gebelik süresince normalden çok fazlasına gerek duyulduğu için her gün folik asit alınmalıdır. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır. Pişirme ile içlerindeki folik asit azalacağı için ya çiğ ya da az haşlayarak yemelisiniz.

Folik asit içeren besinler

Folik asit içeren besinler

Hamilelikte lif ihtiyacı ve lifli besinlerin önemi nedir?

Günlük beslenmenizin büyük bir bölümünü oluşturması gereken lifli (posalı) yiyecekler, gebelikte sık görülen kabızlığın önlenmesinde çok yararlıdır. Sebze ve meyveler lif açısından zengindir. Her gün bolca yiyebilirsiniz. Kepekli besinler de lif içerir, ancak diğer bazı besinlerin emilimini bozduğundan fazla yenmemelidir.

Lif içeren besinler

Lif içeren besinler

Hamilelikte demir ihtiyacı ve demirin önemi nedir?

Gebelikte, hem bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demirin depolanması hem de gebelik nedeni ile artan kanınıza yeterli oksijenin taşınabilmesi için fazladan demir gerekir. Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerde olandan daha kolay emilir. Et yemiyorsanız, demirin emilimini arttırmak için aldığınız besinlerin C vitamini açısından zengin olması gerekir.

Demir içerikli besinler

Demir içerikli besinler

Et yemeyen hamilenin beslenmesi nasıl olmalı?

Et yemeyen hamileler protein açısından zengin ve çeşitli taze besinler alıyor ise, bebeğin gereksinimleri karşılanıyor demektir. Vejetaryen diyetinde eksik olabilecek tek şey demirdir. Vücut sebze ve meyvelerdeki demiri sindirmekte zorlandığı için ortaya çıkabilecek açığı kapatmak üzere demir ilacının alınması gerekebilir. Süt ve sütten yapılan besinleri de almıyorsanız kalsiyum ile D ve B12 vitaminlerine gereksiniminiz de olur.

Hamilelikte tuz kısıtlaması gerekir mi?

Çoğu insan gereğinden fazla tuz yer. Gebelikte ise aldığınız tuzun miktarını düşürmeniz özellikle önemlidir. Fazla tuz, şişmelere ve preeklampsiye yol açabilir.

Hamilelikte su ihtiyacı ve suyun önemi nedir?

Hamilelik döneminde böbrekleri çalıştırmak ve kabızlığı önlemek için bolca sıvı içilmesi çok yararlıdır. En iyi içecek ise tabii ki sudur. Bu nedenle gebelikte istediğiniz kadar bol su içebilirsiniz.

Hamilelikte vitamin ve mineral desteği gerekir mi?

Dengeli besleniyor ve bol taze gıda alıyorsanız vitamin ve mineral desteklerine pek gereksiniminiz yoktur. Ancak kansızlık gibi bazı durumlarda doktorunuz bunları verebilir. Bazı doktorlar ve klinikler her gebeye demir ve folik asit içeren ilaçlar verebilmektedirler.

Hamilelikte faydalı besinler ve içerikleri

 1. Süt, yoğurt, peynir : Kalsiyum ve protein içerir.
 2. Yeşil sebzeler ve yeşil yapraklı sebzeler : C vitamini, lif ve folik asit içerir.
 3. Yağsız kırmızı et : Protein ve demir içerir.
 4. Tavuk eti : Protein ve demir içerir.
 5. Sardalye : Kalsiyum, demir ve protein içerir.
 6. Portakal : C vitamini ve lif içerir.
 7. Balık : Protein ve omega 3 yağ asitleri içerir.
 8. Kepekli ekmek : Protein, lif ve folik asit içerir.

Hamilelikte içilebilecek zararsız içecekler

 1. Baloncuklu meyve suyu : Taze sıkılmış portakal suyuna maden suyu katarak kolay hazırlanan, içimi hoş ve güzel bir içecek elde edebilirsiniz. Başka meyve sularını da deneyin.
 2. Muzlu süt : Hem lezzetli hem de kalsiyum ve protein açısından zengin olan bu içeceği 1/4 litre süt ve 1 muzu çırpıcıda karıştırarak hazırlayabilirsiniz.
 3. Taze meyve kokteyli : Çeşitli meyve sularını karıştırıp sağlıklı bir meyve kokteyli hazırlayın. Portakal ya da elma dilimleri ile süsleyip keyifle içebilirsiniz.

Hamilelikte uzak durulması gereken besinler

Hamilelik sürecinde anne karnındaki bebeğe plasenta aracılığı ile besinler nasıl geçiyor ise yedikleriniz ve içtikleriniz arasındaki ona zararlı olabilecek maddeler de geçer.

 1. İşlenmiş gıdalar : Konserve gibi işlenmiş yiyeceklerden gebeliğiniz süresince uzak durmalısınız. Bu tür yiyeceklere genellikle fazladan şeker ya da tuz katılmıştır; fazlaca yağ içerebilirler, içlerinde gereksiz koruyucu, tatlandırıcı, renklendiriciler bulunabilir. Hamileliğiniz ve emziklilik dönemleri süresince ürünlerin etiketlerini dikkatlice okuyup yapay maddeleri içermeyenleri ya da en az içerenleri seçmelisiniz.
 2. Hazır yemekler : İş yeri yemekhanelerinde verilen sıcak yemeklerden, önceden pişirilmiş süpermarket yiyeceklerinden, yeni pişirilmiş ve sıcak olmayan tavuk etinden sakınmanız gerekir. Bunlarda bebeğinize geçip tehlike yaratabilecek bakteriler bulunabilir.
 3. Süt ve süt ürünleri : Tam mayalanmamış peynir ve pastörize edilmemiş süt de zararlı olabilir. Mutlaka pastörize edilmiş süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz.
 4. Çay ve kahve : Bunların hepsinde bulunan kafeinin sindirim sistemine bazı zararlı etkileri vardır. Kafein içeren içecekleri günde üç fincandan fazla içmemeniz doğru olur. Hatta dayanabilirseniz, bu tür içeceklerden gebelik boyunca uzak durun. Bunların yerine bol bol maden suyu içebilirsiniz.
 5. Bitki çayları : Gebelik sırasında bitki çayları içmek istiyorsanız bunların etkilerini iyice araştırmakta yarar vardır. Paketlenmiş olarak satılan hazır bitki çaylarının bir bölümünde bebeği etkileyebilecek katkı maddeleri olabilir, ancak çoğunun bebeğe zararı yoktur. Hatta ahududu yaprağından hazırlanan çayın doğumu kolaylaştırdığına eskiden beri inanılır.
 6. Şekerli gıdalar : Kek, bisküvi, reçel ve meşrubat gibi şekerli yiyecek içecekte gerekli temel besin maddeleri azdır, kilo almanıza neden olabilirler. Enerjinizi ekmek gibi karbonhidratlardan almanız, şekeri azaltmanız yararlıdır.
 7. Alkol ve alkollü içecekler : Gebelikte aldığınız alkol plasentadan bebeğin kan dolaşımına geçer ve zararlı olabilir. Bu nedenle alkolden vazgeçmeli, bunun yerine meyve suları, sütlü içecekler ve maden suyu gibi sıvıları tercih etmelisiniz. Alkolsüz bira ya da şarap gibi alkol oranı düşük içeceklerde de zararlı kimyasallar ve katkı maddeleri bulunabilir. Bu tür maddelerin bebeğinizin sağlığını olumsuz etkilemesi olasılığı da çok yüksektir.
Hamilelikte uzak durulması gereken besinler

Hamilelikte uzak durulması gereken besinler

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte yaşanan rahatsızlıklar ve önlemler
 2. Hamilelikte kansızlık belirtileri ve tedavisi
 3. Hamilelikte demir eksikliği belirtileri ve tedavisi
 4. Hamilelikte kalp çarpıntısı neden olur
 5. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git