Hastalıklar ve Tedaviler

Safra Kesesi Polipleri Nedenleri ve Belirtileri

Safra kesesi polipleri, safra kesesi mukozasından kaynaklanan ve lümene (organ boşluğuna) doğru çıkıntı yapan lezyonlar safra kesesi polipleri olarak adlandırılır.

Safra kesesi polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Safra kesesi polipleri, safra kesesi mukozasından kaynaklanan ve lümene (organ boşluğuna) doğru çıkıntı yapan lezyonlar safra kesesi polipleri olarak adlandırılır. Safra kesesi polipleri genellikle safra kesesinin iyi huylu tümörleridir. Safra kesesi polipleri bazen safra kesesi taşları ile karışabilir.

Günümüzde görüntüleme yöntemlerinin yaygınlaşması ve özellikle ultrasonografinin gelişmesi sayesinde rastlantısal tanı konan safra kesesi polipleri sayısı artmış ve en küçük polipler bile görüntülenmektedir. Safra kesesi polipleri genellikle rutin ultrasonografi tetkikinde ya da başka rahatsızlıklardan dolayı uygulanan tetkiklerde meydana çıkmaktadır. Safra poliplerinde şikayetler genellikle hastalığa özgü değildir ve herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Safra kesesi polipleri türleri 

Safra kesesi polipleri belirtileri

Safra kesesi polipleri belirtileri

Safra kesesi polipleri 1970’de Christensen ve Ishak tarafından kalsifiye edilmiştir. Adenomlar, hemanjiomlar, fibromlar, lipomlar, leiomyomlar ve granüller hücreli tümörler benign olarak, adenomatöz hiperplazi, adenomyoma, inflamatuar polip, kolesterol polipi, kolestorolezis benign psödotümör olarak ve adenokarsinom malign polip olarak sınıflandırılmıştır. Safra kesesi polipleri genellikle kolesterol polipleridir. Safra kesesi poliplerinde benign, malign ayrımında bazı risk faktörleri tanımlanmıştır. Araştırmalar bu risk faktörlerinin erken tanıdaki rolü üzerinde durmaktadır.

Yapılmış araştırmaların sonuçlarına göre, poliplerin 10 mm’den büyük olması, boyutunda ve şeklinde değişimin hızlı olması, hastanın yaşının 50’nin üzerinde olması, polip’in sapsız ve tek olması, komşu safra kesesi duvarında düzensizlik bulunması, gibi faktörlerin polip’in malign (kötü huylu) olma olasılığını arttırdığı yönündedir. Bu nedenle risk faktörleri içeren poliplerin cerrahi olarak alınması tavsiye edilir. Tesadüfen tespit edilen ve çapı 10 mm’den küçük olan safra kesesi poliplerinin tedavi yaklaşımı ile ilgili belirsizlik söz konusudur.

Safra kesesi polipleri belirtileri

Gerçek polipler ve kolesterol polipleri genellikle herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Bazen kolesterol polip’i adı verilen polipler küçük safra kesesi taşları gibi karnın sağ üst kısmında ağrı, midede ekşime, bulantı ve yanma ve pankreatit durumuna yol açabilirler. Bazı hastalarda çok sık görülmemesine rağmen sarılık, ateş yükselmesi ve sırt ağrısı gibi şikayetler de görülebilir.

Safra kesesi polipleri tedavisi

Safra kesesi polipleri ağrıya neden olmuş veya başka bir sorun oluşturmuş ise polipin boyutuna dikkat etmeksizin cerrahi tedavi ilk seçenektir. Böyle bir durumda laparoskopik yöntem ile safra kesesi alınır.

Tesadüfen tespit edilen ve şikayete neden olmayan safra kesesi polipleri, 10 mm’den küçük polipler yıllık ultrasonografi incelemeleri ile poliplerde büyüme olup olmadığı takip edilir.5-10 mm arasındaki polipler ilk baştan üç ay ara ile ultrason takibi yapılır ve büyüme görülmez ise takip aralığı tekrar düzenlenir. 10 mm’den büyük poliplerde mikroskopik kanser riski olasılığı yüksek olduğu için, genellikle takip yapılmadan ameliyat planı yapılır ve genellikle laparoskopik yöntem ile safra kesesi alınır.

Safra kesesi hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Safra kesesi iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Safra kesesi kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Safra kesesi ameliyatı nasıl ve neden yapılır
 4. Safra yolları kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Safra kanalı tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Cerrahi sarılık nedenleri, belirtileri ve tedavisi

92 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  19 Temmuz 2015 at 21:28

  Safra polipleri belde ağrı yapar mı, bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

  • Avatar

   Adsız

   20 Temmuz 2015 at 10:36

   Polipler, genellikle belirti vermeden seyrederler. Safra kesesinde oluşan poliplerin belirti verenleri ise çoğunlukla gıdalara tahammülsüzlük, hazımsızlık, karın şişkinliği, karın sağ üst bölümünde ağrı, kusma ve mide bulantısı, ateş, sarılık gelişmesi gibi belirtiler ile kendini gösterir. Fakat bazen karın üst kısmındaki ağrı sırta doğru yayılabilir. Ayrıca poliplerin çapı büyüdükçe kanserleşme riski de artar. Bu nedenle 3 ayda bir poliplerin kontrolü veya acil tedavisi gerekebilir.

  • Avatar

   Ali

   1 Ağustos 2017 at 16:27

   Bugün doktora gittim ve safra kesesi duvarinda 1 cm çapında polip izlendi doktor ameliyat olacağımı söyledi ve kararını verince ameliyat işlemlerine geceriz dedi bnd tmm deyip çıktım ameliyat olan varmı yada tedavisi olmuyor mu hemen bicak altına yatmak mi gerekiyor 🙁

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    6 Ağustos 2017 at 05:02

    Safra kesesi poliplerinde 10 mm (1 cm) olana kadar belli aralıklarla takip edilir. 1 cm olan polipler genellikle cerrahi olarak alınır. Fakat tek bir kez ultrason çekilerek polip’in ölçümü yapıldıysa (bazen yanlış ölçümler de olabildiği için) ikinci kez ultrason çekilmesi ve emin olunması gerekebilir. Bunlar hakkında doktorunuz size bilgi verecektir zaten. Eğer içiniz rahat değilse başka bir gastroentroloji uzmanı ile de bu durum hakkında görüşebilir ve onunda fikrini alabilirsiniz. Ayrıca sizin şikayetlerinizin ve risk faktörlerinin neler olduğu da önemlidir.

    Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Adsız

  3 Ekim 2015 at 22:18

  Safra kesesinde çok sayıda polip olması nasıl belirtiler gösterir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ekim 2015 at 15:50

   Safra kesesi polipleri, safra kesesi iç tabakasında oluşan üzüm tanesi gibi veya saplı-salkımlı biçimde milimetrelik yumuşak doku kitleleridir. Safra kesesi ultrasonu uygulanan her 20 hastadan birinde polip görülebilir. Safra polibi bazen kese duvarına yapışan safra taşı ile karışabilir. Safra kesesinde polip olan hastaların üçte birinde fazla sayıda polip görülebilir. Safra kesesi polipleri adenomatöz (gerçek polipler) veya kolesterol polipleri şeklinde iki grupta değerlendirilir ve genellikle hiç bir şikayete yol açmayabilir. Bazen kolesterol polipleri karın ağrısı veya pankreas iltihaplarına neden olabilir. Adenomatöz (gerçek) polipler çok ender olarak kanserleşmeye yatkın olabilirler.

 3. Avatar

  Damla

  26 Mart 2016 at 04:04

  2yıldır safra kesemde 6mm çapında polip var geceleri yatmaktan korkar oldum artık çünkü sabah uyandığımda sırtımda inanılmaz bir ağrıyla uyanıyorum aslında kontrollerimede gidiyorum kimi doktor evet sırt ağrısı yapar kimiside yapmaz dedi saçlarımda çok azaldı bu konuyla alakalı bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mart 2016 at 13:29

   > Safra kesesi poliplerinin genellikle 10 mm’in üzerinde olan polipler kötü huylu olma riski taşırlar.

   > Safra kesesi poliplerinin belirtileri arasında kolesterol polibi adı verilen polipler bazen karın ağrısı ve pankreatit (pankreas iltihabı) durumuna neden olabilirler.

   > Sırt ağrısının nedenlerine gelince; osteoartrit, pyelonefrit (böbrek iltihabı), siyatik sinire olan bası gibi nedenler, koksidini, tüberküloz, bruselloz hastalığı, skolyoz, osteoporoz, boyun düzleşmesi, mide ve bağırsak ülserleri, duruş bozuklukları gibi nedenler sırt ağrısı nedenleri arasındadır. Başka bir durum varlığının araştırılması gerekebilir. Safra kesesi polip için kontroller var ise bu kontroller ihmal edilmemelidir. Polip safra akımını bozmuş ise mide de hasarlar (alkalen reflü) oluşmuş olabilir ve buna bağlı olarak da hem göğüs bölgesinde yanma hemde sırt bölgesine yansıyarak vuran ağrılar olabilir.

   > Alkalen reflü gastrit, mide çıkışı kısmındaki kapağın görevini yeterince yapamamasından dolayı mide çıkışı sürekli açık kaldığı için mide çıkışının hemen yakınında bulunan onikiparmak bağırsağına boşalması gereken safra, özellikle midenin boş olduğu zamanlarda mideye kaçar ve mideyi tahrip eder. Alkalen reflü gizli reflü olarak da adlandırılır ve teşhisi zordur.

   > Bir gastroentroloji uzmanınana da baş vurmak gerekebilir.

   > Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   http://www.saglikocagim.net/sirt-agrisi-olur-sirt-agrisi-tedavisi/

 4. Avatar

  Adsiz

  1 Nisan 2016 at 23:50

  Meraba midemde pangastrit teşhisi konuldu tedavim bitip tekrar doktoruma gittigimde şikayetimin devam ettigini sõyledim doktorum ultrason istedi ve sonuç karacigerimde yağlanma ve safra kesemde 7.5 MMlik sapli polip izlendi diyor ve batin gazlidir yaziyor tekrardan bir hastaneye gitmeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tşkler. .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Nisan 2016 at 13:21

   > Gastrit mide iç duvarı mukozasının (gastrik mukoza) iltihaplanması anlamına gelir. Midenin yapısal olarak 5 bölümü vardır. Bu bölümler; kardiya, fundus, korpus, antrum ve pilor olarak tanımlanır. Pan demek ise geniş veya kapsamlı anlamına gelir. Dolayısıyla pangastrit’in anlamı mide mukozasının en az 3/5’ini kaplayan mide iltihadır. Pangastrit mide asidi artışına bağlı veya safra reflüsüne bağlı gelişebilir. Gastritlerin kesin teşhisi genellikle endoskopik yöntem ile konulur. Gastritlerin tedavisi mide ilaçları ile yapılabilir.

   > İlaç tedavisine rağmen şikayetlerinizin hala devam etmesi yüksek ihtimalle safra reflüsü nedeni ile olabilir. Safra kesesinde bulunan yedi buçuk mm’lik polip safranın direkt ince bağırsağa geçişini önleyerek safranın mideye akmasına neden olmuş olabilir ve buna bağlı olarak safra reflüsü gelişmiş olabilir. Safra reflüsü devam ettiği sürece midedeki iltihap daha çok büyüyebilir ve geçmez. Safra polip’inin alınması da gerekebilir.

   > Batının gazlı görünmesi reflü ve gastrit nedeni ile olabilir. Batın gazlıdır terimi mide ve bağırsak gazları anlamında kullanılmış olmalı.

   > Karaciğer yağlanması yeni başlamış ise karaciğerin kendi kendine yenileme fonksiyonu olduğu için çok önemli olmayabilir. Karaciğer yağlanması nedenleri arasında aşırı kilolu olmak, şeker hastalığı, kanda trigliserit yüksekliği, çok alkol alımı, kolesterol yüksekliği, uzun süre damar yolundan beslenme, çok fazla A vitamini kullanımı, hızlı kilo verme, kortizonlu ilaç kullanımı, aşırı yağlı beslenme gibi nedenler vardır.

   > Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

   > Geçmiş olsun.

   • Avatar

    DAVUT

    7 Nisan 2016 at 00:10

    BEN 2003TE SIRT AGRISINDAN DOLAYI DOKTORA GİTTİM VE KARACİĞERDE BÜYÜME VE YAĞLANMA SAFRA KESESİNDEDE 7 MM LİK BİR POLİP VAR DEDİ DOKTOR. FAKAT O GÜNDEN BERİ HİÇ DOKTORA GİTMEDİM SON BİR KAÇ AYDIR KARNIMDAKİ YANMA VE SIRT AĞRILARIM ÇOK FAZLA OLMAYA BAŞLADI. O ZAMANDA DOKTOR 10 MM DEN SONRA KANSER RİSKİ VAR DEMİŞTİ ŞİMDİ İSE BU YÜZDEN DOKTORA GİTMEYE ÇEKİNİYORUM KANSER OLMUŞ OLMA İHTİMALİ BENİ ÇOK TEDİRGİN EDİYOR. YADA SAFRA KESESİ KANSERİ OLMUŞSAM BUNDAN KURTULMA ŞANSIM YÜZDE KAÇ OLUR YADA ÖLE BİR ŞANSIM VAR MI

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     7 Nisan 2016 at 15:03

     > Sırtta ağrı safra kesesi poliplerine bağlı olabileceği gibi daha birçok nedenden olabilir. Safra kesesinde oluşan polip safranın akışını engellemiş ise safra mide içine akar ve midede yara (ülser), mide iltihabı (gastrit) gibi durumlara neden olur. Midede bu tür bir problem başlamış ise karın bölgesinde ağrı, midede yanma ve ekşime, sırtta ağrı, göğüs bölgesinde sıkışma hissi ve ağrı gibi şikayetlere neden olur. Karnınızdaki şikayetler ve sırt ağrıları bunlara bağlı da oluşmuş olabilir. Bu gibi bir durumda gastroentrolojik muayene ve tetkikler gerekir.

     > Karaciğer büyümesi aşırı alkol kullanımı, enfeksiyonlar, doğrudan zehirlenme ki (bu durum safra akışının bozulmasından da kaynaklanabilir), karaciğer tümörü, metabolik bozukluklar gibi birçok nedenden kaynaklanabilmektedir.

     > Safra kesesi polipleri gerçek polipler ya da kolesterol polipleri olarak değerlendirilir. Kolesterol polipleri bazen karın ağrısına ve pankreas iltihabına da neden olabilir. 5-10 mm arasındaki safra polipleri genellikle ultrasonografik görüntüleme ile 3 ayda bir büyüme göstermez ise daha sonra 6 ayda ya da yılda bir takip edilir. 10 mm’lik ve üzeri polipler kanser riski taşıyacağı için genellikle takibe gerek duyulmadan cerrahi olarak alınır.

     > Sonuç olarak doktor kontrollerine bu kadar ara vermeniz doğru olmayabilir. En kısa zamanda bir gastroentroloji uzmanına ya da genel cerrahi uzmanına baş vurmanız doğru olur. Yani safra kesesindeki polip veya polip ile birlikte safra kesesi ameliyatı gerebilir. Safra polip ameliyatı baştan da yapılabilirdi, şimdide yapılabilir.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Melek

  9 Nisan 2016 at 19:23

  Merhaba27 yasında bir anneyim benimde safra kesemde polip var ve 5 yıldır gebeligimde dahi hiç agrım olmadı 3 ay önce gittigim domtor bni cok korkuttu ve o gunden beri sag kaburgam sag yan sırt bölgeme uzanan kısma gunde 20 defa agrı giriyor midem grulduyor gibi ses geliyor karnımdan tok oldugum halde….polibin boyutu 3 yerde ayrı sekilde cıktı 10×3 baska hastanede 9×8 gibi ne yapmalıyım….

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2016 at 14:17

   Safra kesesi poliplerinin % 50-60’ı kolesterol polipleri olarak meydana gelir. Kolesterol polipleri birden fazla sayıda, saplı ve 2-10 mm arasında büyüklüklerde değişirler. 10 mm’lik 3 adet polip çıkmış görünüyor, diğerinde ise 9 mm’lik 8 adet polip görünmüş gibi değerlendirilebilir. Yorumlama farkı olabilir ya da birini çektirdiğinizde görülmeyen polipler diğerinde görülmüş olabilir. Bu tür raporların uzmanı olan doktorlar tarafından yorumlanması daha doğru olur. Ayrıca safra kesesi polipleri safra çamuru, safra taşları ve safra tümörleri ile karışabilirler. Safra kesesinde tespit edilen polipler 10 mm’in üzerinde ise, fazla sayıda polip mevcut ise genellikle laparoskopik yöntem ile safra kesesinin alınması gerekir. Durumu iyi bir gastroloji uzmanı ya da genel cerrahi uzmanının değerlendirmesi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 6. Avatar

  Sadet

  25 Nisan 2016 at 14:06

  İyi günler.39 yasindayim.bende 3 ve 3.5cm büyüklüğünde iki adet Polip var.yuzumde de 2 senedir sivilceler var.bir suru cildiyeye gittim fakat gecmedi.bu polipler sivilce yapabilirim.tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Nisan 2016 at 12:02

   Safra kesesi polipleri safra kanalı geçişinde tıkanmaya neden olmuş ise safra kanalı tıkanıklığına bağlı kaşıntılar veya döküntüler olabilir. Safra kesesi polipleri nedeni ile safra kesesi iltihabı ya da pankreas iltihabı gibi bir durum oluşmuş ise döküntü, kaşıntı tarzı oluşumlar olabilir. Safra kesesi polipleri büyümeye ve çoğalmaya başlamış ise tıkanıklık yaparak karaciğerde de sorunlara neden olabilir ve buna bağlı olarak döküntü görülebilir. Safra kesesi polipleri safranın ince bağırsağa akışını engelleyerek safranın mideye akmasına neden olmuş ise mide iltihabı ve mide ülserleri oluşmuş olabilir ve bunlara bağlı olarak da döküntüler görülebilir.

   En kısa zamanda iyi bir gastrolojik muayeneden geçmeniz ve poliplerin durumunu öğrenmeniz iyi olur. Belki alınması gerekebilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 7. Avatar

  Veysi

  30 Nisan 2016 at 21:11

  Merhaba sorunumla hastaneler pek ilgilenmedi yorumlarsanız sevinirim. Yaşım 26 Açken oluşan mide rahatsızlığım mevcut. Midede şişkinlik biraz yanma ve hazımsızlık var. Fakat en önemlisi midemi boş bıraktığım günlerde oluşan yemek sonrası spazm. Bu spazm yemekten 3 5 saat sonra başlayıp 3-6 saat arası sürüyor ve aşırı ağrılı oluyor. 8 yıldır olmakta ama nadiren olan bu durum son 2.5 yıldır aşırı artışta. Safra kesemde en büyüğü8×6 mm polipler var ve büyük olan son 1 yılda bir mm büyüdü. Hastalık kilo almama neden oluyor ne yapmalıyım , midemde kalıcı hasar kalabilir mi hiç ilaç kullanmadım safra kesesi alınınca sorun gidiyor mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2016 at 15:01

   > Safra kesesinin fonksiyonu (görevi)=karaciğer tarafından üretilen safrayı, sindirim (hazım) için gerek duyulduğunda kullanmak üzere depolamasıdır. Yağlar ve yağlı gıdaların sindiriminde kullanmak için safra gerekir. Safrayı depo ve konsantre etmek, yemek yedikten sonra gerekli olan fazla safrayı ince bağırsağa boşaltmak safra kesesinin görevidir.

   > Safra kesesinin çalışmasını engelleyen nedenler ya da safra kesesinin görevini yerine getirememesi durumunda tavada pişirilen yiyecekler, yağlı kızartmalar, ağır soslar, tavuk ve hindi derileri, yağda pişmiş yumurta, şalgam, lahana, karnıbahar, turplar ve çiğ yenen yiyeceklerin yenmemesi gerekir. Yani safra kesesi ameliyatı olduktan sonra diyet tedavisi ömür boyu sürdürülür.

   > Fakat polipler safranın mideye akmasına neden olacak kadar büyümüş ve büyümeye eğilimli ise midede kalıcı tahribat veya kronik mide iltihabı oluşur ve bu durumda da mide kanseri, yemek borusu kanseri gibi daha büyük tehlikeler gelişebilir. Safra reflüsü kronik gastrit’in ve kronik mide ülserlerinin en önemli nedenlerinden biridir. Safra polipleri safra kesesinden ince bağırsağa akan safra kanalını tıkar ise safra reflüsü yani safranın mideye akması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Safra kesesi patlayabilir ve zehirlenmeye neden olabilir. Karaciğerde siroz oluşabilir. Karaciğerde tahribat oluşabilir. Yani safra tıkanmasına neden olan taş, polip gibi nedenler varken safra kesesinin kalması safra kesesinin alınmasından daha tehlikeli bir hale gelebilir.

   > Safra kesesi alındıktan sonra iyi bir diyet ile hasta yaşamını devam ettirebilir. Fakat mide iltihabı veya mide ülserleri, reflü hastalığı safra kesesinin alınmasından daha tehlikeli hale gelebilir ve sürekli mide ağrısı çekmenize, geniz akıntısına, yemek borusu tahribatına neden olur. Mide ağrıları yüzünden de zaten beslenmekten zevk almaz hale gelirsiniz; bu nedenle diyet ile yaşam sürmek daha kolay olabilir.

   > İyi bir gastroentroloji uzmanına danışmanızda ve poliplerin size ne denli zarar verdiğinin araştırılmasında fayda var. Ayrıca büyüme eğiliminde olan polipler kanserleşme özelliği taşıyabilirler.

   > ihmal etmemenizde fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  ekn

  1 Mayıs 2016 at 13:34

  İyi günler benim de safra kesemde 9mm bir polip olduğu ve hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi doktorum 24 yaşindayim ameliyat olmali miyim yoksa baska doktorlara da görünmeli miyim şuanda ilaç tedavisi de görmüyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2016 at 12:43

   Safra kesesi poliplerinde ilaç tedavisi yoktur. Safra kesesi polipleri 10 mm’den küçük ve hiç bir şikayete neden olmuyor ise genellikle ultrasonografi ile önceleri üç aylık aralarla, büyüme olmaz ise 6 ay aralarla takip edilir. Büyüme göstermediğinde takip araları daha fazla (yılda bir gibi) açılabilir. Fakat safra kesesi polipleri 10 mm civarı, 10 mm’den büyük ve şikayete neden olmuş ise genellikle takibe gerek duyulmadan safra kesesi ile birlikte alınır.

   Siz doktora şikayetlerinizden dolayı gitmişseniz ve polip tesadüfen tespit edilmemiş ise acil tedavi kaçınılmaz olabilir. Çünkü tıkanma yapmış, şikayetlere neden olmuş safra kesesi polipleri daha tehlikelidir. Ayrıca safra kesesi poliplerinin alınıp alınmayacağı kararı polip’in görünümüne, tek veya daha fazla oluşuna, polip’in yanı sıra safra taşının da bulunmasına göre ve hastanın klinik muayenesi ve hastanın şikayetlerine göre de değişir.

   İçiniz rahat edecek ise iyi bir gastroloji veya iç hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlılı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  Bşk

  7 Mayıs 2016 at 16:28

  İyi günler ben 24 yaşındayim.5 haftalik hamileyim gebelik kontrolleri sırasında safra kesesi anterior duvarinda 6 mm boyutunda polip izlendi . Gebeliğim problemli geçiyor zaten bir de bunu duyunca daha kötü oldum .doktor kötü huylu yada iyi huylu tümor olabilir dedi çok korktum bulunduğum yerin şartları da hiç iyi değil ne yapmam gerekiyor yardimci olursnız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mayıs 2016 at 13:45

   > SAFRA KESESİ POLİPLERİ; mukozadan köken alan, benign karakterli (iyi huylu) lezyonlar olmakla birlikte son yıllarda ultrasonografinin yaygın kullanılması ile daha sık görülmeye başlamıştır. Safra polipleri genellikle 40’lı yaşlarda görülebileceği gibi 20’li ve 70’li yaşları arasında ve kadınlarda daha sık görülmektedir.

   > Safra kesesi poliplerinin büyük çoğunluğunu kolesterol polipleri oluşturur ve çoğunlukla malign (kötü huylu) olma olasılığı taşımazlar; ancak çok agresif seyirli olan safra kesesi kanserlerinin erken dönem görüntüleri, safra kesesi polipleri ile benzerlik gösterebilir. Safra kesesi poliplerinin 10 mm üzeri olanlarının kanser riski daha yüksektir.

   > 10 mm üzeri safra kesesi polipleri ve beraberinde safra kesesi taşları da olan hastalarda ilk tedavi seçeneği cerrahidir. 10 mm’in altında olan safra kesesi polipleri ultrasonografik yöntem ile takip sürecine alınır genellikle.

   > Yapılan bazı çalışmalarda 30 üzeri safra kesesi polipli hasta incelemesinde sadece 1-2 hastada safra kesesi kanserinin tespit edildiği hakkında bilgiler de vardır. Bu nedenle safra kesesi poliplerinin genellikle iyi huylu olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.

   > Doktorunuz ultrasonografik takip önermiş olmalı, doktor takiplerinizi ihmal etmeyin, fakat gereksiz stres de yapmamalısınız. Doktor takiplerinde polip büyüme göstermez ise doğum sonrasına kadar alınmasına gerek kalmayabilir. Mide sorunları ve sırt ağrılarınız yok ise çok fazla takılmayın ki, bu ağrılar hamilelikten de olabilir.

   Anneler gününüz kutlu olsun ve sağlıklı doğum-sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Avatar

  nuran

  9 Mayıs 2016 at 00:53

  39 yaşındayım. enson eylül2014 de yapılmış olan üst batın incelemesinde safra kesesi ile ilgili olan kısmı size aktarıyorum;safra kesesi korpusunda 7.5 ml polip vardır (2009da 3.5 ml di)üst batındaki diğer değerler normal.midemde sürekli şişlik hamilelik benzeri yakınmalar(sancı,mide yanması hazımsızlık gibi) oluyor ne önerirsiniz hast. gastroentroloji den direk randevu vermıyorlar uzman bır dr un sevk etmesi gerekiyormuş…açıkçası kötü bir sonuç duymakdan korktuğum için dr gitmiyorum (aile geçmişimde çok sayıda çeşitli kanser vakaları var :()

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mayıs 2016 at 12:17

   Safra kesesi polipleri 10 mm’den küçük ise 6 ayda bir, daha sonraları senede bir ultrasonografik takip gerektirir. Fakat polipler çok ağrı yapıyor ve midede hasara neden oluyorsa safra kesesi ile birlikte poliplerin cerrahi müdahalesi gerekebilir. Yaklaşık 7 sene önce üç buçuk mm olan polip şimdi yedi buçuk mm olduğuna göre yavaş da olsa büyüme göstermiş.

   Bu ultrasonografiyi sizden genel cerrahi uzmanı istemiş ise mideye verdiği zararı anlamak için gastroloji bölümüne gitmenizi istemiş olmalı. Gastroloji uzmanı istemiş ise daha derin inceleme veya endoskopik inceleme için gastroentroloji değerlendirmesi kaçınılmazdır.

   Türkiye’de internet üzerinden gastroloji kliniğine randevu alabilmek için öncelikle klinikteki sekretere veya doktora direkt klinikten hesap açtırmak gibi bir durum söz konusudur. Yani direkt kliniğe gidecek ve sekreterden veya doktordan muayene için hesap açtıracaksınız. Safra polipleri genellikle iyi huyludur, ancak mideye ve karaciğere zarar vererek daha büyük hasarlara yol açabilirler.

   İhmal etmemenizde fayda vardır.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Tahir

  13 Mayıs 2016 at 23:37

  Merhaba hocam geçen gün safra kesesinden ultrason çekildi tokluğa bağlı milimetrelik polib santandı bu kötümü kansermi yani bana biraz bilgi verirseniz sevinirim
  Peki hocam ben bir kaçtane röntgen çektirdim bu radyosyan bendeki milimetrik polib çok etkilermi
  Sigara çimenimde zararları olurmu polipe

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2016 at 14:01

   > Safra kesesi polipleri küçük ise ultrasonografik tetkik ile belli aralıklarda takip edilir ve büyüme gösterir ve ciddi şikayetlere neden olur ise safra kesesi ile birlikte alınır.

   > Günümüzde görüntüleme yöntemlerindeki radyasyonlar en az zarar verecek seviyeye düşürülmektedir. Fakat eski cihazların kullanıldığı hastanelerde bu risk devam edebilir.

   > Sigara kullanımına gelince; sigara vücudun her tarafı için zararlıdır. Ayrıca kanserlerin en önemli nedenlerinden biri ”SİGARADIR”.

   > Yani sigara röntgenlerden aldığınız radyasyondan daha zararlıdır. Bırakın sigara içmeyi, sigara dumanına maruz kalmak (pasif içicilik) bile yeteri kadar zararlıdır.

   > Ayrıca radyasyon günümüzde birçok şeyde vardır. Örneğin cep telefonları, mikrodalga fırınlar, televizyonlar, mobil internetler gibi birçok faktör de radyasyon vardır.

   > Sigarayı bırakmaya çalışmanız da fayda var, çünkü kanser riski taşımayan bir oluşumun kanserleşmesine sebep olabilir ki, daha birçok zararı saymakla bitmez.

   Doktor kontrolüzün ihmal edilmemesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Zeynep

  8 Haziran 2016 at 17:49

  Merhabalar, birkaç aydır karnımda şiddetli ağrılar hissediyorum bazen kısa süreli bazen uzun süreli seyrediyor. 2 gün önce ultrasonografiye girdim ve 6mm boyutunda, düzensiz konturlu ve hiperekojenik yapıdaki mukozal duvar polibiyle uyumlu solid lezyonu bulundu. Ayrıca böbreğimde 17ye 14 mm boyutunda silik konturlu renal kortikal alan bulundu. Sizce endişe edecek bir durum var mı ne önerirsiniz? Safra kesem için ameliyat olacağım fakat böbreğimin seyri hakkında bir bilgim yok. Bilgi verir misiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Haziran 2016 at 13:36

   Bu tür raporların uzmanı olan gastroloji uzmanı tarafından ve üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur. Safra mukozasında 6 mm boyutunda sınırları düzensiz olan tek polip görülmüş olmalı. Safra polipleri genellikle kolesterol polipleri (yağ yumruları) olarak veya gerçek polip şeklinde olşur. Safra polipleri, 5-10 mm arası polipler hastada çok ciddi bir komplikasyona ve şikayetlere neden olmuyor ise takip edilir. 10 mm ve üzeri polipler kötü huylu polip riski taşıdığı için cerrahi olarak ya da endoskopik olarak safra ile birlikte alınır.

   Böbrek filminde de kistik lezyon tespit edilmiş gibi görünüyor. Böbrek kistlerinde farklı sınıflandırmalar ile takip ya da tedavisine karar verilir. Bu nedenle iyi bir ürolojik değerlendirme gerekebilir. Doktor kontrolünüzü ihmal etmemeniz gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 13. Avatar

  Pınar.

  23 Temmuz 2016 at 00:38

  Benim sol yanın çok ağrı yapıp nefesimi kesecek derecede arıyordu. Ultrason sonucunda safra kesesi duvarında yaklaşık 5mm boyunda anklave taş yada polibi temsil edebilecek ekojen odak izlendi.bu ultrason sonucu tam olarak ne ifade ediyor merak ediyorum. Aydınlatırsanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Temmuz 2016 at 13:48

   Safra kesesi duvarında 5 mm’lik safra taşı veya safra polip’i de olabilecek bir oluşum görülmüş.

   Görülen oluşumun taş ya da polip olduğu tam net değil gibi. Yani oluşum polip de olabilir, taş da olabilir.

   Daha detaylı bir görüntüleme yöntemi istenebilir.

   Safra kesesi polipleri veya taşları yerleşim yerlerine göre, boyutlarına göre veya hastada neden olan şikayetlere göre genellikle cerrahi olarak alınır.

   Doktor kontrolüne gitmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 14. Avatar

  Hacer Karpuzcu

  12 Ağustos 2016 at 21:43

  Merhaba karın ağrısı şikayetiyle doktora gittim.doktor safra kesesinde 5.5 mm lık polip var dedi.ilacla tedavisi var mıdır? İleride kansere donusurmu? Ayrıca safra kesesini hemen aldırirsam kurutulur muyum?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ağustos 2016 at 16:19

   Safra kesesi polipleri; mukozadan köken alan, genellikle benign karakterli (iyi huylu) lezyonlardır ve günümüzde ultrasonografi ve endoskopik ultrasonografi kullanımı yaygın olduğu için oldukça sık görülmektedir.

   Safra kesesi polipleri genellikle kolesterol polipleridir ve kötü huylu olma riskleri çok düşüktür fakat bazen kanserleşme özelliği olan polipler iyi huylu polipler ile karıştırılabilir. Bu nedenle daha başka tetkikler de gerekebilir.

   Yani safra kesindeki polip’in iyi huylu veya kötü huylu olma olasılığının anlaşılması için polip’in çıkarılması ve patolojiye gönderilmesi gerekir, bu nedenle genellikle safra kesesi cerrahi olarak alınır.

   Safra kesesindeki polip’in alınmasına ve safra kesesinin alınmasına karar verilirken hastanın klinik muayenesi de önemlidir. Yani sizde bu polip rastlantısal olarak görüldü ise takip edilerek, sürece devam edilebilir fakat şikayetleriniz olduğu için bu polip teşhis edildi ise, şikayetleriniz çok fazla ise (mide ağrıları, sırt ağrıları, omuz ağrıları, midede yanma-ekşime gibi sorunlar ve reflü gibi durumlar söz konusu ise) doktorunuz safra kesesinin alınmasına karar verebilir.

   İyi bir gastroloji uzmanı tarafından değerlendirme gerekir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 15. Avatar

  Seher mutaf

  22 Ağustos 2016 at 21:11

  Merhaba gecen yıl tesadüfen ultrason da 2 tane 1.2mm 2 mm boyutunda polip olduğunu öğrendim epey aradan sonra miyde bulantısı için gittim polip ler 6 yeditane olmuş ve 3.5mm boyunda bana safra kesesini almamız gerek dedi doktor ben endişeliyim olmalımıyım sizce..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ağustos 2016 at 18:43

   1 yıl öncesine göre hem sayıları artmış hem de boyutları büyümüş safra kesesi poliplerinde genellikle cerrahi girişim gerekli olabilir.

   Safra polipleri safra kanalını tıkar ise safra mideye akar ve midede ülsere, gastrit oluşumuna, reflü oluşumuna ve yemek borusu hasarlarına yol açar. Yani mide şikayetlerinizi daha ciddi ve kalıcı duruma gelebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 16. Avatar

  Ramazan

  27 Ağustos 2016 at 21:42

  Merhaba yasim 23 safra kesemde 1 adet 8mm capinda bir polip oldugunu ogrendim. Daha onceden testis tumoru nedeni ile sag testisim alindi ve kemoterapi aldim bu yuzden artik doktoro gitmekten cekiniyorum ameliyat olmaktan korkar oldum ne yapmaliyim bunun ilerde daha kotu seylere yol acma ihtimali nedir. Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 13:35

   Ameliyat olmak, hastanelerde uğraşmak çok sıkıntılı ve zor bir süreçtir, fakat bu rapor doktorunuz tarafından görülmedi ise tekrar doktorunuza gitmeniz önemlidir.

   Safra kesesi polipleri genellikle benign (iyi huylu) özelliktedir fakat polip safranın geçtiği kanalı tıkar ise ciddi mide sorunlarına (gastrit, ülser, reflü gibi) veya pankreas sorunlarına veya iltihaba neden olabilir. Bazen safra kesesi polipleri kötü huylu özellik de taşıyabilir.

   10 mm’in altındaki safra kesesi poliplerinde genellikle ilk seçenek belli aralıklar ile belli bir süre ultrasonografik takiptir.

   Doktora gitmeyi çekinmemeniz de fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  Alp

  8 Eylül 2016 at 02:42

  Merhaba, 2 aydir yemeklerden sonra sag gogus kafesinin hemen altinda agri olusuyor ve 1 saat icinde geciyor. Agri son zamanlarda sirtin sag tarafina ve sag kol ile boyun bolgesine dogru genisledi. Safra kesemde 3 mm 5 adet polip var. Kan testlerinde herhangi bir iltihaplanma cikmadi. Kabızlık ve zaman zaman mide gazim var. Agri acken yok. ayrica karaciger 2.derecede yaglanma ve insilun yuksek. Yas 30. Agrimin baska sebebi olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2016 at 09:04

   Safra kesesi polipleri safranın normal akımını sağlayan safra kanalını tıkar ise safra mideye akar ve midede gastrit, ülser ve reflüye sebep olur. Yine sırta ve boyuna doğru vuran ağrı da safra poliplerine bağlı olabilir.

   Bu poliplerin bir zararının olup olmadığı düzenli aralıklarla ultrasonografik yöntem ile takip edilmelidir.

   Sindirim sorunu başladı ise bezoar oluşmuş olabilir, gaz ve kabızlık buna bağlı olabilir.

   Safra poliplerinin tekrar değerlendirilmesinde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 18. Avatar

  kevser

  22 Eylül 2016 at 20:14

  Safra kesemde 4 mm çivarında polip olduğu söylendi bu tehlikeli mi yada zamanda gecer mi polipler nasıl büyür

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2016 at 13:21

   Safra kesesi poliplerinde 10 mm’in altında olan tek polipler, hastada ciddi şikayetlere neden olmayan polipler, polip’in yanında taş bulunmayan polipler öncelikle 6 ay veya 1 yıl aralar ile ultrasonografik yöntem ile takip edilir.

   6 ay veya 1 yıllık takiplerde büyüme gösterir ise, yanı sıra taş var ise, hastada ciddi şikayetlere neden olur ise cerrahi tedavi gündeme gelebilir.

   Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  Gizem

  24 Eylül 2016 at 08:00

  Merhaba benim yasim 23 1 adet 4 mm çaplı polip izlenildi benim sorum su ben kilo alamiyorum oyle veriyorum kilo acaba bu poliplerden dolayi mi kilo alamiyorum simdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Eylül 2016 at 20:49

   Polip kötü huylu ise buna bağlı kilo kaybı olabilir fakat polip’in iyi huylu veya kötü huylu olduğunun öğrenilmesi için polipten biyopsi alınması gerekir.

   Ayrıca kilo alamamanın birçok nedeni vardır.

   Örneğin tiroid bezlerinin hastalıkları, guatr, beyin ile ilgili problemler, bazı kas hastalıkları, böbrek yetmezliği, HIV enfeksiyonu, mide hastalıkları, graves hastalığı, bazı yemek borusu hastalıkları, glikojen depolama hastalığı, yine safra kanalı tıkanıklığı ki polipler safra kanalını tıkayabilir, tüberküloz enfeksiyonları, ülseratif kolit gibi ve daha birçok hastalık ya da durum kilo kaybına yol açabilir.

   Bunu doktorunuz ile görüşmenizde ya da tekrar kontrole gitmenizde ve gerekli kan testlerinin yapılmasında fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Avatar

  Ali

  2 Ekim 2016 at 01:38

  Salam, ismim Ali 35 yaşındayım safra kesesinde 1yıl önce 10-7mm saplaklı polip tespid edildi 1yıl sonrası 10.8-7 olmuş safra kisesininheç bir problem yok cavaplasanız iyi olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ekim 2016 at 13:37

   Safra kesesinde tespit edilen 10 mm civarındaki polipler genellikle ek şikayetler olduğunda hemen cerrahi gerektirebileceği gibi, bir süre takip edildikten sonra büyüme gösterirler ise cerrahi olarak safranın alınması gerekebilir. Küçük bir büyüme olmuş gibi. Fakat mide ağrısı, sırt ağrısı, midede yanma, reflü oluşması gibi ek sorunlarınız yok ise yine takibe devam edilebilir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 21. Avatar

  ebru

  25 Ekim 2016 at 00:31

  mhb iyi gunler annminde polip vardi 2014 yilinda 4mm 2015 yilinda 4.7 bu yilda 9mm olmus ameliyat dediler ama ben cok kotuyrm sizce bu ameliyati olursa iylesme suresi kac gun olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2016 at 12:06

   Safra kesesi polipleri ve safra kesesi taşları ameliyatında genellikle safra kesesi de birlikte alınır.

   Günümüzde çoğunlukla kapalı ameliyat şeklinde safra alınır.

   Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı sonrası hastalar genellikle 1 gün kadar hastanede kalır fakat hastanede yatış süresi hastanın diğer sorunlarına göre değişebilir.

   Safra kesesi ameliyatından sonra bir süre bulantı, kusma gibi şikayetler görülebilir.

   Hastalar safra kesesi ameliyatından sonra genellikle 7 gün içinde normal yaşantılarına dönebilirler.

   Açık ameliyat ile yapılan yöntemlerde iyileşme süresi 4-6 haftayı alabilir.

   Merak ettiklerinizi doktorunuza sormak için bir yere not edebilirsiniz ve bu sayede unutmazsınız.

   Her şeyin iyi geçmesi ve iyi olması dileğiyle.

 22. Avatar

  merve

  14 Kasım 2016 at 13:59

  safra kesesinde 7.2 polip cikti bu nedir bir aciklar misniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 20:56

   Safra kesesi polipleri 5-10 mm arasındaki safra polipleri genellikle ultrasonografik görüntüleme ile takip edilir, ancak şikayetleriniz fazla ise veya polip safra kanalını tıkıyor ise safra kesesi ile birlikte polip çıkarılabilir.

   Doktor kontrolünüzün ihmal edilmemesi uygundur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 23. Avatar

  Nilay

  24 Aralık 2016 at 19:03

  Merhaba safra kesemde korpus sağ lateralinde 3.5 mm ve 3 mm çapında iki adet polip bulunuyor .Bulantı ve istifra şikayeti ile gittim hala yoğun olmasa da devam ediyor . Doktorum ameleyat önerdi sizce başka bir doktora görünmeli miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 09:42

   Bu durum bu tür şikayetlere neden oluyorsa safra kanalını tıkamış olabilir polipler.

   Safra kanalı tıkanıyor ise safra mideye akar ve mideyi ciddi şekilde ve geri dönüşümü olmayan hasar verebilir.

   Bu tür durumlar gastroloji doktoru tarafından değerlendirilir.

   4 mm’lik safra poliplerinin alınması önerilir. 3.5 mm ve 3 mm’lik polipler, 4 mm’lik tek polipten fazla yer kaplar ve safra kanalını tıkayabilir.

   Başka bir doktora görünmek veya görünmemek sizin kararınızdır. Fakat gecikmeden görünmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 24. Avatar

  gamze

  14 Şubat 2017 at 12:25

  Merhaba

  Dün safra kesemde 4 mm çapında bir adet polip olduğunu öğrendim.Dr altı ay sonra tekrardan kontrole çağırdı.Bunun olma sebebi nedir ve kendiliğinden geçme ihtimali varmıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:39

   5 mm’in altındaki polipler genellikle belli aralıklarla takip edilir. Herhangi bir büyüme olmaz ve safra kanalı tıkanıklığı yapmaz ise takip araları tekrar düzenlenir ve yılda bir ya da 2 yılda bir şeklinde takip edilir.

   Polipler iltihabi nedenler ile gelişebilir fakat bazen nedenleri belli değildir. Poliplerin tipleri vardır ve polip çıkarılmadan ya da bu polipten örnek alınmadan polip’in tipini belirlemek zordur.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 25. Avatar

  Melike

  14 Şubat 2017 at 13:55

  Safra kesesinde 3 mm çapında olan polip vucutta sivilcelenmeye neden olur mu bilgilendirir misiniz lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 17:00

   Safra iltihabına ya da pankreas iltihabına veya safra kanalı tıkanıklığına neden olursa kaşıntıya-döküntüye neden olabilir. Fakat bir cildiye uzmanına gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlık dileğiyle.

 26. Avatar

  selim

  28 Şubat 2017 at 14:52

  Merhaba, “safra kesesi boyun kesiminde duvara impakte büyüklüğü 3*2 mm bir kaç adet polip- duvara impakte taş ayrımı yapılamayan izoekojen görünüm izlendi.” Bu durumu yorumlayabilir misiniz? Herhangi bir şikayetim yok. Taş ayrımı nasıl yapılabilir? Eğer taş ise cerrahi müdahale gerekir mi? Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 00:04

   Safra kesesi poliplerinde 5 mm’den büyük poliplerde de cerrahi gerekebileceği gibi, polip 1 cm civarında yada 1 cm’den büyük olduğunda, tek polip olduğunda, safra taşıyla birlikte polip olduğunda, hastada şikayetlere neden olduğunda, hasta 50 yaş veya üzerinde olduğunda cerrahi gerektirir.

   Sizdeki sonuç 3-2 mm arası birkaç adet polip görülmüş, ancak taşla ayrımı yapılamamış gibi görünüyor.

   Bu tür raporların gastroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi daha doğru sonuç verir, çünkü doktorunuz sizin klinik muayene bulgularınızı, şikayetlerinizi, başka hastalıkların olup olmadığını gibi durumları da değerlendirecektir.

   Doktorunuz başka bir tetkik isteyebilir, raporunuz ile birlikte doktorunuza gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 27. Avatar

  HAKAN

  26 Nisan 2017 at 15:29

  Merhaba. Benim 3 yıldır karnımın sağ üst tarafında ağrılarım var.Bu süre zarfında 3 kere ultrason çekindim. En son gittiğim doktor safra kesemde 03 mm. büyüklüğünde polip olduğunu söyledi. Tedavi amaçlı bana DİCETEL 50 mg. ve NEXIUM 40 mg. ilaç verdi ve 3 ay sonra kontrole gelmemi söyledi. Ama bu ilaçlar bende kabızlık ve karnıda çeşitli ağrılara neden oldu. Sizden ricam, bu konuda bana ne gibi tavsiyeleriniz olabilir? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 02:45

   Polip’in yerleştiği alana göre değişmekle birlikte 3 mm’lik polipler genellikle takip edilir ve ciddi şikayete sebep olmazlar.

   İlaçların yan etkileri için doktorunuza tekrar görüşmeniz uygun olur.

   DICETEL İLAÇ, bağırsak ve safra kanalı spazmı için verilir genellikle, ağrılarınız spazma bağlı oluşuyor ise doktorunuz bu spazm için bu ilacı reçete etmiş olabilir. Safra kanalı spazmı ve bağırsak spazmı gibi durumların kendisi de kabızlığa, karında şişkinliğe neden olabilir ve bu ilaç bunların rahatlatılması için de verilebilir. Bu ilacın yan etkileri arasında mide ve bağırsak sorunları da vardır.

   NEXIUM İLAÇ, mide yanması, bulantı ve kusma gibi gastroözofageal reflü belirtilerini azaltmak için ve daha başka mide sorunları için kullanılır.

   Bunları tekrar doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Avatar

  Tural

  27 Mayıs 2017 at 12:11

  Merhaba dun ultrason zamani safra kesemde 5mm ve 1.5mm polip goruldu.Uzun zamandir da dilimin uzerinde beyazlanma iltihab var. Yani safra kesesindeki polipler dilde her hangi bir belirti gostere bilirmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2017 at 15:56

   Safra kesesinde birden fazla sayıda olan polipler genellikle kolesterol polipleri olarak adlandırılan poliplerden olabilir. Poliplerin yerleşim yerine ve büyüklüklerine göre değişmekle birlikte safra polipleri safra reflüsüne neden olarak mide sorunlarına da neden olabilir. Mide sorunlarına neden olmuş ise ve gastroözofageal reflüye yol açmış ise ağız içi yaraları ve ağız içinde iltihaplı oluşumlar bu reflüye bağlı olabilir. Yani dolaylı olarak safra polipleri, safra taşları ağız içi yaralarına yol açabilir. Safra polipleri bazen safra taşları ile de karışabilir, bu nedenle safra polipleri tespit edilen hastalarda genellikle ultrasonun tekrarı yapılır.

   Poliplerin farklı tipleri vardır. Bunlar; kolesterol polipleri, inflamatuar polipler, hiperplastik polipler, lenfoid polipler, fibröz polipler kolesterolozis polipler şeklinde sınıflandırılır. Fakat ultrason ile polipleri tipini belirlemek çok mümkün değildir. Doktorunuz şikayetlerinizi, yaşınızı, polip’in büyüklüğünü, polip’in bir soruna neden olup olmayacağını, altta yatan bir nedenin olup olmadığını gibi faktörleri göz önününde bulundurarak takip ya da tedavi kararını verecektir.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 29. Avatar

  Hatice

  22 Haziran 2017 at 01:28

  Merhaba, safra kesemdeki polip şu an 2.5 mm. 6 ayda bir kontrole gidiyorum. Büyümesi yavaş fakat şikayetlerim hep aynı: sürekli mide bulantısı, karında şişlik,genellikle iştahsızlık, kilo alamama; kilo kaybı, arada bir gelen bel ağrısı, halsizlik, gözlerin kararması vs. Bu durum boyle devam ediyor sürekli. Ne olacak? Doktorlar büyümesi lazım alabilmemiz için diyorlar, bunun içinde 6 ayda bir kontrole gelmemi söylüyorlar. Fikrinizi almak istiyorum. 6 aydaki büyüme oranı 0.3 mm. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2017 at 01:02

   Safra kesesi poliplerinde oluştuğu yere göre değişmekle birlikte genellikle 5 mm’in üzerinde olanlar alınır. 5 mm’den küçük polipler 6 ay aralarla takip edilir. Şikayetlerinizin nedeni polip dışında başak bir sorun da olabilir. Şikayetlerinizi doktorunuza anlatmanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  Ayse

  6 Kasım 2017 at 15:01

  İyi günler bugün doktora gittim safra kesemde 7-8 adet 5mm boyutunda polip oldugunu ve ameliyat olabileceğimi söyledi doktor.bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2017 at 13:33

   Safra kesesi polipleri yapılan karın ultrasonografi görüntülemesinde genellikle rastlantısal olarak tespit edilen lezyonlardır. Safra kesesi polipleri mukozadan köken alan çoğunlukla benign (iyi huylu) lezyonlardır. Fakat safra kesesi poliplerinin ortalama % 4’ünü oluşturan adenomlar kanser riski taşıyan lezyonlardır. 10 mm’den küçük ve tek olan lezyonlar genellikle 10 mm’i bulana kadar 6 ayda bir ultrasongrafik olarak takip edilir. 10 mm’den sonra safra kanalını tıkama ve iltihabi durumlar oluşturma riski olduğu için laparoskopik ya da açık cerrahi ile kolesistektomi ameliyatı yapılır.

   Safra kesesi poliplerinin; kolesterol polipleri, adenomiyomlar, inflamatuar polipler, adenomlar şeklinde tipleri vardır. Çok seyrek görülenler ise karsinoid, leimyom, fibrom ve nörofibrom tipindeki poliplerdir.

   Günümüzde safra kesesi polipleri için uygulanan cerrahi işlem laparoskopik kolesistektomi ameliyatıdır. Ancak ameliyatın zamanlaması konusunda halen tartışmalar ve tereddütler vardır. Safra kesesi poliplerinin neden olduğu bazı şikayetleri olan bazı hastalarda cerrahi uygulanması konusunda fikir birliği vardır. Genel olarak 50 yaş üzeri hastalarda, polip çapı 1 cm (10 mm) üzerinde olan hastalarda, iki ultrason görüntüleme yöntemi arasında polip’in çapında hızlı büyüme tespit edilen hastalarda, sapsız ve tek polip bulunan hastalarda, polip ile birlikte taş saptanan hastalarda, üçten fazla milimetrik polipleri olan hastalarda kolesistektomi önerilmektedir.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmeyin, doktorunuz tekrar emin olmak için bir ultrason görüntülemesi daha isteyerek durumunuz ve ne yapılacağı hakkında size bilgi verecektir. Ultrason görüntülemesinin tekrarlanması gerekebilir. Ayrıca sizde ne tür şikayetler ve klinik bulgular olduğunu da doktorunuz göz önünde bulundurarak karar verebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 31. Avatar

  nese

  2 Şubat 2018 at 15:16

  Karacigerimde hemıjen ve safra kesesinde polip var şiddetli sırt agrısı ve sol gogus agrısı nefes darlıgı oluyor bunlardan kaynaklı olabilirmi şimdiden tesekkurlet

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2018 at 17:41

   Söylemek istediğiniz karaciğer hemanjiomu ise, KARACİĞER HEMANJİOMU, beningn (iyi huylu) damarsal tümördür. Hastaların %50’sinde ciltte de hemanjiom bulunur. Belirtisiz ve sınırlı olduklarında, tanınmadan kalabilirler. Çoğalan endotelyal hücrelerden oluşan gerçek damarsal tümörlerdir.

   KARACİĞER HEMANJİOMLARI fokal, multifokal ve yaygın olarak üç ana grupta değerlendirilirler.

   FOKAL KARACİĞER HEMANJİOMLARI: Fokal hemanjiomlar doğumda var olup, doğumdan sonra büyümeyen tümörlerdir. Doğum sonrası 12-18 ayda küçülmeye eğilimlidirler.

   MULTİFOKAL ve YAYGIN KARACİĞER HEMANJİOMLARI: Bu iki hemanjiom tipi ise, doğumdan sonra ilk 12 ayda hızlı büyürken, sonrasında yavaş yavaş küçülmeye eğilimlidirler. Konjestif kalp yetmezliği, yaygın damar içi pıhtılaşma veya abdominal kompartman sendromuna yol açarak hayatı tehdit edebilirler. Hemanjiomun bu komplikasyonları açısından da değerlendirmeler son derece önemlidir. Bu değerlendirmeler için kardiyolojik, gastrolojik, damar cerrahisi gibi bölümlerde de incelemeler gerekir.

   Safra kesesindeki polip 8-10 mm’den küçükse, tıkanmaya neden olmuyorsa, iltihaplanmaya neden olmamışsa mide şikayetleri dışında çok fazla şikayete neden olmayabilir, ancak midede gastrite ve dolayısıyla reflüye neden olmuş ve bu konuda hiç bir tedavi uygulanmamışsa sırt ağrısı, göğüs ağrısı ve yanma, omuz kısımlarında ağrı, mide sorunları gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Ayrıca polip sara kanalını tıkar ve/veya safra kesesi iltihabına neden olursa da sırt, omuz ve göğüs ağrılarına neden olabilir.

   Takibinizi yapan doktorlarınız ile bu durumları değerlendirmelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 32. Avatar

  Murat

  3 Şubat 2018 at 23:44

  3 mm safra kesesi polibinin kapalı ameliyatla alınması mümkün müdür? Eğer mümkünse hemen ameliyat olacağım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2018 at 21:37

   3 mm’lik safra kesesi polipleri tıkanma yapmadığı, iltihaplanmaya neden olmadığı sürece alınmaz. Bu polipler belli aralıklarla (ilk başlardan 3 ay aralarla, çok fazla büyüme göstermezse daha sonra 6 ay aralarla, daha sonra da senede bir şeklinde) takip edilir. Polip tek ise, safra kesesi taşları ile birlikte değilse, hastada çok fazla şikayete (hazımsızlık, sağ üst kadran ağrısı gibi) neden olmuyorsa, 10 mm’den küçükse hasta 6 ay aralarla ultrasonografi ile takip edilir.

   Safra kesesi hastalıklarında açık veya laparoskopik (kapalı) kolesistektomi ameliyatı yapılır. Açık kolesistektomi de, laparoskopik kolesistektomi de cerrahi olarak safra kesesinin alınması işlemidir.

   Gastroloji doktorunuzdan bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 33. Avatar

  Eny

  5 Mart 2018 at 01:09

  Merhaba 22 yaşındayım 2.buçuk sene önce tesadüfen ultrasonda safra kesemde en büyüğü 7 mm boyutunda olan bir kaç adet polip bulundu. Hicbir sikayetim yok ancak yine de düzenli olarak kontrole gidiyorum.2017 temmuz ayında en büyüğü 1cm olan multiple sayıda polip görüldü. 2018 Şubat ayında ise en büyüğü 9 mm boyutta çok sayıda polip ve lümende 4.5 mm boyutta taş izlendi. Muayene olduğum bazı doktorlar hemen ameliyat dedi bazıları da acelesi yok takip et dedi. Neden oluştuğu konusunda ise cevap alamadım. Sorularım:
  1- poliplerin olusma sebebi hastanin yaşam tarzı ile mi ilgilidir yoksa oluşma sebebi acıklanamıyor mu? BESLENME şeklim bunların oluşmasına neden olur mu? Olursa nasıl BESLENMELİYİM?
  2- Poliplerin çok sayıda 5 mm olmasi ile tek sayıda 8 mm olmasi arasında fark var mıdır? Yani polip sayısının çokluğu daha fazla kanser riski mi demektir?
  Uzun oldu teşekkür ederim simdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2018 at 22:45

   Safra kesesi polipleri, safra kesesi mukozasından lümene (kese boşluğuna) uzanan kitlesel lezyonlardır. Safra kesesi polipleri tek veya multipl (birden fazla sayıda) olabilir. Multipl olanlara papillomatozis de denir.

   Tek safra kesesi poliplerinde, polip boyutu 10 mm veya 10 mm’den büyük olan veya polip boyutu 10 mm veya 10 mm’den küçük olup eşlik eden risk faktörleri (tek veya saplı polip, hastanın yaşının 50 veya üstü olması, eşlik eden safra kesesi taşının olması, takiplerde polip boyutunun artması, sayısı 3 veya 3’den fazla milimetrik poliplerin olması, hastada semptomların olması gibi) bulunan hastalarda cerrahi tedavi uygulanması (kolesistektomi) önerilir.

   Gerçek polipler ve kolesterol polipleri genellikle bir şikayete neden olmazlar. Kolesterol polipleri safra kesesi taşları gibi zaman zaman karın ağrısı ve nadiren pankreatite (pankreas iltihabına) neden olurlar.

   Sizin takiplerinizde polip boyutunda hem artış hem de yeni polipler ve taş tespit edilmiş, bu nedenle iyi bir operatör gastrolog ile görüşmeniz önemlidir ve daha detaylı araştırmalar gerekebilir. Takip süreleri sıklaştırılabilir.

   Safra kesesi poliplerinin etyolojisi (oluşum nedeni) tam olarak bilinmemektedir. Serum kolesterollerinin direkt safra kesesinde depolanması, safradan serbest sterollerin kümeleşmesi ya da karaciğer kolesterol sentezindeki değişim sonrası kolesterolozis etyolojide savunulan mekanizmalardır.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 34. Avatar

  ahmetdemirezen

  10 Mart 2018 at 17:41

  merhaba bende 3 adet polip oldugu söylendi hiç bir agrım yoktu daha sonra kasıklarıma dogru karın altımda yanma olusuyor ve sürekli gaz cıkarma istedigim oluyor bunun nedeni poliplermidir doktorlar sadece agrı kesici ve gaz giderici haplar veriyorlar agrılarım hep oluyor ama yardımcı olurmusnz teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2018 at 22:57

   Safra kesesi polipleri safra kanalını tıkayarak kolesistite (safra kesesi iltihabına), pankreatite (pankreas iltihabına) neden olabilir. Bu da ağrı yapabilir. Poliplerin boyutu da önemlidir.

   Doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır. Ayrıca mide ve onikiparmak bağırsağının da kontrolü için incelemeler gerekebilir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 35. Avatar

  Adsız

  12 Mart 2018 at 19:16

  Merhaba 7ay önce dogum yaptım. Dogumdan sonra şiddetli agrıyla doktora gittim safra kesesi polibi cıktı 6mm şimdi 7aysonra 13mm olmuş ve5mm buyuklugındede taş var kanser oranı yuksekmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2018 at 11:18

   Safra kesesi polipleri 10 mm’e geçtiğinde, özellikle taş da bulunuyorsa cerrahi tedavi gündeme gelir. Polip çıkarılıp patolojiye gönderilmediği sürece iyi huylu veya kötü huylu olabileceğinin ayrımını yapmak tabii ki çok mümkün değildir, ancak bu büyüklükteki polip ve eşlik eden taş safra kanalı tıkanmasına, safra iltihabına, pankreatit gibi pankreas iltihabına neden olabilme ihtimali yüksek olduğu için de ameliyata gerek duyulur.

   Doktorunuz (gastroentroloji uzmanınız) size bu konuda daha detaylı bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 36. Avatar

  emre t.

  9 Mayıs 2018 at 13:51

  safra kesemde 7.7mm capında multıpolıp goruldu,bende suanda sol kurek kemıgının altında sankı uyuşma hiis oluyor bazen ama agrı yok bıde midenın ust kısmında yumru hıssı vardı oda eskıye gore nerdeyse bıttı gıbı cok az oluyor yemekten sonra o dedıgım uyusma hıssı oluyor sol kurek kemıgının alt kısmında bu normalmı bıde vucut enerjım dusuyor bu aralar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2018 at 15:09

   Günümüzde ultrasonografinin sık kullanılmasına bağlı safra kesesi poliplerinin eskiye oranla daha sık saptanması söz konusudur. Safra kesesi poliplerinde kolesistektomi ameliyatı bazı kriterler doğrultusunda önerilmektedir. Örneğin tek polipler, polip hastada safra kesesi ve kanalı, pankreas gibi yerlerde iltihaba neden olmuyorsa, hastanın çok fazla şikayeti yok ise, hasta 50 yaşın altında ise, polip’e eşlik eden taş/safra çamuru gibi oluşumlar yoksa 10 mm olana dek 6 ayda bir gibi sürelerle takip edilmesi önerilir.

   Safra kesesi polip’i olan hastalarda belirtiler ve bulgular genellikle non-spesifik (tam olarak hastalığa özgü değildir). Hastaların çoğunda karın ağrısı, bulantı, kusma, gibi şikayetler mevcuttur.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz, doktorunuz hangi sürelerde takip istemiş ise o sürelerde ultrason takibinizi yaptırmanız önemlidir. Safra kesesi polipleri veya taşları veya birliktelikleri mide problemlerine neden olabilir. Bazen ağrılara neden olabilir, ancak ağrılarınız artar, şikayetlerinizde artma olursa iltihabi bir durumun olup olmadığının incelenmesi gerekebilir. Bunlar hakkında doktorunuzdan bilgi almanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 37. Avatar

  Tugba

  11 Ağustos 2018 at 00:31

  Merhaba ben 2 hafta once cok siddetli bir migde agrisi gecirdim bu yuzden bir genel cerrahiye gittim. safra kesemde en buyugu 5mm (cok sayida polip) goruldu.bir daha o derece siddetli agrim olmadi ama migde yanmasi oluyor geceleri, birde gogus kafesimde agri oluyor kalbim sikısıyormus gibi hissediyorum bu safra kesesiyle ilgili olabilirmi,doktor safra kesemin alinmasi gerektigini soyledi sizce ameliyat olmalimiyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2018 at 18:55

   Safra kesesi poliplerine bağlı mide problemleri (gastrit gibi) olabilir, mide problemleri de gastroözofageal reflüye neden olarak veya sindirme sorunları bu duruma neden olarak mide yanmasına, mide ağrısına, göğüste sıkışma hissine, çarpıntı gibi hislere neden olabilir. Bu gibi bir durumda iyi bir gastroloji uzmanı tarafından midenin durumunun da değerlendirilmesi gerekir.

   Safra kesesi polipleri olan hastalarda polip boyutu 10 mm veya 10 mm’den büyük poliplerde, polip boyutu 10 mm’den küçük ama risk faktörleri (soliter veya sesil polip, hasta yaşının 50’nin üstünde olması, takiplerde polip boyutunda sürekli artış olması, hastada semptomların bulunması, polibe taşın eşlik etmesi, 3’den fazla sayıda polip olması gibi) taşıyan hastalarda, hastanın da fikri alınarak cerrahi tedavi kaçınılmaz olabilir.

   Ameliyat kararını doktorunuz ve siz birlikte vermeniz gerekir. İnternet sitesi üzerinden bu tür ciddi kararlar hakkında yönlendirme ya da bir yorum yapmamız mümkün değildir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 38. Avatar

  Ayşenur

  29 Eylül 2018 at 13:21

  Merhaba. 2 gün önce doktora gittim ve ultrasona girdim. Safra kesemde birkaç adet polip izlendi 8 mm kadar. Bıçak altına mı yatıcam yoksa ilaçla tedavimi yapıcam bilgim yok. Ani şekilde acil bölümünde öğrendik durumu bilenler varsa izah edebilir mi saolun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2018 at 19:54

   Safra kesesi polipleri, safra kesesi mukozasından köken alan oluşumlardır. Görüntüleme yöntemlerindeki ilerlemelerle beraber tanı oranı artan safra kesesi poliplerinin biyolojik davranışları halen kesin olmayıp, izlem ve tedavileri de tartışmalıdır. Genellikle 40’lı yaşlardan sonra görülür. Kadınlarda görülme oranının daha sık olduğunu bildiren yayınlar vardır. Çoğunlukla başka nedenlerle yapılan incelemeler sırasında teşhis edilir. Belirtileri olan hastalarda en sık görülen belirti karın ağrısıdır. Bununla birlikte tıkanma sarılığına da neden olabilmektedir.

   Safra kesesi saptanan olguların benign (iyi huylu) ve malign (kötü huylu) ayrımında konvansiyonel ultrasonografinin duyarlılığı yüksek olmasa da safra kesesi poliplerinin morfolojik görüntüsü fikir verebilir. Ultrasonografik görüntülemede polip’in boyutu ve morfolojisi önemlidir. Pendiküllü ve 10 mm’den küçük poliplerin çoğunlukla benign (iyi huylu) olduğu, sesil ve 10 mm’den büyük poliplerin ise maling (kötü huylu) olabilme riski taşıdığı kabul görmektedir.

   Doktorunuz risk faktörlerini, poiip boyutlarını, poliple birlikte taş olup olmadığını, yaşınızı, semptomlarınızın olup olmadığını değerlendirerek bir süre takip veya daha uzun takip veya acil tedavi edilmesini isteyebilir. Fakat doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Risk faktörleri hemen üstteki yorum cevabında da belirtilmiştir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 39. Avatar

  ihsan

  16 Aralık 2018 at 15:01

  53 yaşındayım. Yaklaşık son 6 yıldır hemen hemen günlük alkol aldım.Son bir yıldır sağ üst kadranda hafif ağrı şişkinlik ve gaz şikayetim oluyor.Sürekli dahiliye, gastro, hepatoloji ve genel cerraha kadar gittim.Bir şey olmadığı söylendi.Ultrason, kan ve hormon tahlilleri en son 5 ay once karın dinamik tomografi yapıldı birşey çıkmadı herşey normaldi.Şimdi ise ağrı ve şişkinlik arttı arada bir belime soğru vuran ağrı oluştu.2gün önce tekrar gastroya gittim kan tahlilleri yapıldı LY%;18,2(alt sınırın altında) ve ferritin 363 (üst sınırın üstünde çıktı.Sonuç olarak ciddi birşey yok dendi.
  Şimdi ağrılarım devam ediyor.İştahsizlık ve ara ara mide bulantısıda hissediyorum.Biraz sistemden okudum alkolik pankreatit ve kolisistiklede örtüşen belirtiler var.Şimdiden teşekkürler hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2018 at 00:18

   Gastroloji bölümünde bazı incelemelerin yapıldığından bahsetmişsiniz, fakat ultrason, endoskopi yapılıp yapılmadığı hakkında bir bilgi vermemişsiniz. Bu nedenle belki endoskopi yapılması da gerekebilir. Çünkü alkol, sigara kullanımı gastrite, reflüye ve/veya mide içindeki bazı mekanizmaların bozulmasına bağlı helikobakter piloriye ve yine buna bağlı reflüye ve/veya ülsere de neden olabilir ve anlattığınız şikayetler mide ile ilgili bu durumlarda da yaşanabilir. Mide ile ilgili durumların teşhisinde endoskopik inceleme oldukça değerli bir yöntemdir. Ayrıca safra taşları, safra polipleri de anlattığınız şikayetlere neden olabilir. Bunların teşhisi için de ultrason çekilmesi yararlıdır. Bunları gastroloji doktorunuz ile detaylı bir şekilde görüşmeniz önemlidir.

   Akut pankreatit olgularının ortalama %80’i safra taşına veya alkole bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte akut pankreatite ilaçlar, bazı ameliyatlar, künt veya delici pankreas travmaları, vasküler faktörler, infeksiyöz faktörler gibi etkenler de neden olabilmektedir. Akut pankreatit belirtileri ve bulguları oldukça geniştir. Bunlar arasında karın ağrısı, sırta vuran ağrı, bulantı, kusma, her iki üst kadranda daha belirgin olmak üzere tüm karında yaygın hassasiyet gibi sık görülen belirti ve bulguları sayabiliriz.

   Kolesistit, safra yolundaki bir tıkanıklık, şekil bozukluğu ve iltihaplanma nedeniyle safranın safra kesesi içinde toplanarak kesenin aşağıya doğru sarkması ve konsantre safranın safra kesesini hasarlandırarak iltihaplanmasıdır. Hastalığın nedeni tam olarak belli olmasa da, bu durumun gelişiminde suçlanan bazı faktörler vardır. Bu faktörler arasında duktus sistikusun safra taşı ile tıkanması en önemli nedendir, bunun dışında stresli hareketlilik ve beslenme yetersizliği, cerrahi operasyon, TPN’nin üç aydan fazla uygulanması, travmalar, ağır yanıklar, uzun süreli açlık gibi durumlar sayılabilir.

   Gastroloji uzmanınız ile yeniden ve daha detaylı görüşmeniz ve varsa kontrolünüze gitmeniz önemlidir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 40. Avatar

  İsmail

  25 Ocak 2019 at 17:53

  Saygılar hocam safradaki polipin adenomatöz, kolestrol, inflamatuar vs olduğu nasıl anlaşılır yani neye göre bu kolestrol bu adenamatöz yani gerçek polip tanısı konur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2019 at 23:25

   Safra kesesi poliplerinin tipinin belirlenmesi için kolesistektomi ile çıkarılan parça patolojik incelemeye gönderilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 41. Avatar

  Miraç

  12 Mart 2019 at 21:27

  İyi akşamlar hocam. Annemin safra kesesinde 2016nın ilk ayında 3.5mm hiperekojen nodüler lezyon (polip?) tanısı konulmuştu. Her 6 ayda düzenli olarak kontrole gidiyor . 2016nın 7. Ayında 4mm olmuştu ve 4mm olarak kaldı hocam .En son ölçümde bir hastanede 5mm bir hastanese 4mm yazıyodu. Aklımı karıştıran şey ekojenik nodüler lezyon yazıyor. Nodüler yazması sapsız demek mi ?. Cevabınız için teşekkür ederim şimdiden ve cevabınız benim için çok önemli

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2019 at 23:43

   Ultrasonografi ile ölçüm sırasında bu gibi küçük ölçüde ml farkları olabilir. Polip ayrıntısına soru işareti eklenmiş, görüntülemede lezyonun tam olarak polip olduğu anlaşılamamış olabilir.

   Kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir. Merak ettiklerinizi doktorunuza danışmanız daha doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 42. Avatar

  ehhs

  15 Mart 2019 at 20:00

  merhaba bn 18 yasindayim bugun migdem yaniyor die doktora gittim yanma fln var die ulturason cekildiginde safra kesemde 4.5 mm capinda bi et parcasi oldugunu soyledi polipmis sirtim da bikac haftadir agriyor bu hastalik yuzundenmi oluyor ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2019 at 12:32

   Safra kesesinde polip olduğunda, polip 10 mm olana kadar doktorlar genellikle bunu belli aralıklarla (6 ayda bir gibi) takip ederler. Polipler Her ne kadar çok fazla soruna neden olmadığı bilinse de, safra kesesinde polip olan bazı hastalar mide yanması, ağrı ve benzeri yakınmaları olduğunu söylerler. Sindirim ile ilgili problemleri olabilir. Bu nedenle, gastroentroloji uzmanları duruma göre uygun teşhis yöntemleri ile sorunu anlamaya çalışabilirler ve uygun tedaviler verebilirler. Polip’in yerleşim yeri ve safra kanalını tıkayıp tıkamadığı da önemlidir. Eğer safra kanalında tıkanıklığa neden oluyorsa iltihap oluşmasına da neden olabilir.

   Gastroentroloji uzmanınız ile görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 43. Avatar

  Ali

  20 Eylül 2019 at 07:48

  Safra kesi olmadan ne kadar yaşanır hocam ??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2019 at 23:13

   Safra kesesini ne için aldıklarına bağlı bu durum değişebilir. Sağ kalım durumunun etkilenmesi, genellikle kanser nedeniyle safra kesesinin alınmasıyla ilişkili olabilir.

   Merak ettiklerinizi tedavinizi ve takibinizi yapan doktorunuz ile konuşmalısınız.

   Geçmiş olsun.

 44. Avatar

  ALİ Çapar

  27 Mart 2020 at 14:09

  Hocam ultrason ve kan tahlilim sonucumda safra kesemde 1 tane 7 mm büyüklüğünde ve birden fazla poliplere rastlandı ve yüksek albumin ve yüksek bilirubin çıktığı gözlemlendi
  Sadece sırtımda ve omuza doğru yönelen sivilcelenme ve iltihap oluşumu yiyip içtikten sonra hızlıca oluşmakta ayrıca karnımın sol ve sağ bölgesinde ağrı oluşuyor. Sebebi nedir öğrenebilir miyim. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2020 at 17:14

   Safra kesesi polipleri genellikle belirti vermezler. Belirtileri olan kişilerde ise; bulantı, kusma, üst karın ağrısı yanında sırta vurabilen ağrı, sarılık şeklinde belirtiler görülür.

   Polipin boyutuna, geniş tabanlı olup olmadığına, polipin hızlı büyüme gösterip göstermediğine, hastanın 50 yaşın üstünde olmasına, semptomların veya ek sorunların olup olmamasına (ağrı, bulantı, kusma, safra kesesi iltihabı, pankreas iltihabı gibi), üç veya daha fazla polip varlığına göz önünde bulundurularak takip ya da ameliyat edilip edilmeyeceğine kararı verilir.

   Şikayetlerinizi doktorunuza doğru ve detaylı anlatmanız önemlidir. Eğer kontrollerin üzerinde belli bir zaman geçmişse bir iltihaplanma durumu da (safra kesesi iltihabı, pankreas iltihabı gibi) gelişmiş olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise bunu doktorunuzun değerlendirmesi önemlidir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git