Enfeksiyon Hastalıkları

Safra Kesesi İltihabı Nedenleri ve Belirtileri (Kolesistit Nedir?)

Safra kesesi iltihabı (kolesistit) denilen durum, akut ya da kronik denilen tekrarlayan ataklar şeklinde kendini gösteren bir durumdur.

Safra kesesi iltihabı (kolesistit) hastalığı nedir?

Safra kesesi iltihabı (kolesistit) denilen durum, akut ya da kronik denilen tekrarlayan ataklar şeklinde kendini gösteren bir durumdur. Safra kesesi iltihabı kese içerisindeki içeriğin iltihaplanması ya da orada bulunan safranın durgunluğu yani akmamasından kaynaklanan bir tablodur. Bu durumun devam etmesi sonucunda safra kesesinin fundus adı verilen üst kısmının beslenmesi bozulur ve o bölgeden safra kesesi delinir.

Bu nedenle safra karın boşluğuna akabilir ve böyle bir durumda safra karın zarının iltihabı meydana gelir. Bu durumun mutlaka cerrahi olarak tedavisi gereklidir. Kolisistit (safra kesesi iltihabı) genellikle % 90 oranında safra taşı ile birlikte gelişir ve safra taşı koli sistitin bir nedenidir. Fakat taş oluşumu olmayan safra kesesinde de koli sistit meydana gelebilir ve taş gelişmeyen safra iltihabında delinme riski daha fazladır. Özellikle şeker hastalığı olan kişilerde her iki türlü kolesistitte şeker hastası olmayanlara göre daha ağır seyreder.

Safra kesesi iltihabı (kolesistit) neden olur?

Safra kesesi iltihabı denildiğinde, bu durumun genellikle safra taşları ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. Taş olmadan görülen koli sistitler özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda ve çok doğum yapmış kadınlarda, fazla kilolu olan kadınlarda daha sık görülür. Çünkü kadınların hormonal mekanizmalarındaki değişiklikler safranı akışkanlığında bozulmalar olur ve safranın içerisindeki çökelti miktarı artar. Safra kumu ya da safra çamuru denilen bir tortu kesesinin altında birikir ve taş oluşur.

Safra kesesi iltihabı (kolisistit) belirtileri

Safra kesesinin taş ile birlikte ya da taş olmadan seyreden akut iltihabında en belirgin belirti karın ağrısıdır ve bu ağrı sırtta ve omuzda da hissedilir. Hastada ateş yükselmesi, bulantı, kusma, iştahsızlık ve karında gaz varmış hissi gibi belirtiler görülür. Bu tablo ilerlediğinde hastanın ateşi artar, kusmaları artar, tuvalete çıkması durur ve bu durumda hastanın hastaneye yatırılması ve tedavi edilmesi gerekir. Bu durum ilaçlar ile tedavi edilir. Fakat tedavi başarılı olmaz ise cerrahi tedavi uygulanması gerekebilir.

Safra kesesi iltihabı (kolesistit) teşhisi

Safra kesesi hastalıkları bazen basit check-up sırasında tespit edilebilir. Karın ultrasonografik görüntülemede taş varlığı ve safra kesesinin duvarının kalınlığı, daha önce iltihap geçirip geçirmediği, görülen taşın kese içinde ya da safra kanalında olup olmadığı tespit edilir. Fakat safra kesesi iltihabı ilerler ise hastada pankreatit ya da tıkanma sarılığı otaya çıkabilir. Bu durumda daha ileri tetkikler yapılması gerekebilir. Tıkanma sarılığı gelişmiş hastalarda gözlerde sararma, idrarında koyulaşma ve dışkısı beyaza yakın renk alan belirtiler görülür ve bu tablonun tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Tıkanma sarılığı tedavisi yapılmaz ise hastaların yaşaması mümkün olmayabilir.

Kolesistit belirtileri

Kolesistit belirtileri

Safra kesesi iltihabı (kolesistit) tedavisi

Safra kesesi iltihabı akut ya da kronik olsun, veya hiç bir şikayete neden olmadan sadece taş varlığı tespit edilsin, tüm dünyada uygulanan tedavisi safra kesesinin alınması (kolesistektomi) yöntemidir. Halk arasında sadece safra kesesi taşlarının alındığı yaygın olarak bilinmektedir. Fakat sadece safra kesesi taşlarını almak yeterli değildir. Çünkü safra kesesi taşları alındıktan sonra tekrar taş oluşur. Bu nedenle safra kesesi iltihabında ve safra kesesi taşlarında safra organı da cerrahi olarak alınır. Günümüzde safra kesesi ameliyatları laparoskopik olarak yapılmaktadır.

Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı hastanın karnından birkaç delik açılarak hastanın karnının içerisine girilir ve monitörden izleyerek safra kesesinin bir sm bir delikten dışarı çıkarılması işlemi yapılır. Safra kesesi iltihaplarında medikal tedavi yani ilaçlar ile uygulanan tedavi yöntemine gerek duyulmaz. Safra kesesi iltihabında ilaç tedavisi ameliyata hazırlık ya da akut kolesistitin akut dönemini geçirmek için uygulanır. Safra kesesi taşlarında ve iltihabında laparoskopik kolesistektomi altın standart olarak kabul görmektedir.

Safra hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Akut karın ağrısı (abdominal ağrı) neden olur
  2. Cerrahi sarılık nedenleri ve tedavisi
  3. Safra kesesi kanseri nedenleri ve tedavisi
  4. Safra polipleri nedenleri ve tedavisi
  5. Safra kesesi taşı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git