Cerrahi Operasyonlar

Safra Kesesi Ameliyatı – Kolesistektomi Nedir?

Açık safra kesesi ameliyatı : Bir miktar kesi yapılarak ameliyat yapılır ve hastanede 5-7 gün kalmak gerekir. Açık safra kesesi ameliyatı sonrası taburcu olan hastada daha sonra ağrı şikayetleri olabilir.

Kolesistektomi ameliyatı ve ameliyat sonrası

Açık safra kesesi ameliyatı (kolesistektomi) nedir? : Bir miktar kesi yapılarak ameliyat yapılır ve hastanede 5-7 gün kalmak gerekir. Açık safra kesesi ameliyatı sonrası taburcu olan hastada daha sonra ağrı şikayetleri olabilir.

Laparoskopik kolesistektomi nedir? : Laparoskopik cerrahi safra kesesi ameliyatlarında altın standart olarak adlandırılan ve ilk tercih edilen tedavi yöntemidir. Bu işlem genel anestezi altında karın duvarına açılan 2 adet 1 cm’lik, 2 adet 0.5 cm’lik delikten özel aletler ile girilerek yapılan ameliyat 15 dakika ya da 180 dakika arasında ortalama 45 dakika sürer. Ameliyat esnasında safra kanalı ve safra kesesinin atar damarı klipler ile bağlanır ve safra kesesi, içindeki taşlar ile birlikte tamamen çıkarılır.

Hasta ameliyat sonrası anestezinin etkisi geçtikten sonra 6-8 saat sonra yürüyebilir ve ağızdan gıda alımına başlanır. Ameliyat sonrası genellikle bir gün hastanede yatırılan hasta ertesi gün taburcu edilir ve 3-4 gün sonra hastalar günlük yaşamlarına dönerler.

Kolesistektomi ne için yapılır

Kolesistektomi ne için yapılır

Safra kesesi ameliyatının yan etkileri ve riskleri nedir?

 1. Safra kesesi ameliyatı (kolesistektomi) açık ameliyat ya da kapalı ameliyat olsa da, özellikle acil şartlarda yapıldığında bazı komplikasyonları olabilir.
 2. Safra kesesi ameliyatı komplikasyonları arasında yaranın olduğu kısımda iltihap oluşabilir.
 3. Zatürre gibi akciğer rahatsızlıklarının gelişebilir.
 4. İdrar yolu iltihabı riski vardır.
 5. Damar iltihabı gibi riskler söz konusu olabilir.
 6. Kalp krizi ve safra yolu yaralanmaları gelişebilir.
 7. Kolesistektomi ameliyatı sırasında karaciğer, karaciğeri besleyen damarlar, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak, kalın bağırsak gibi organlarda da yaralanmalar olabilir ve bu duruma bağlı ek girişimler gerekebilir.
 8. Ameliyat sonrası erken dönem ya da yıllar sonra bağırsaklar arasında veya bağırsaklar ile karın duvarı arasında yapışıklıklar oluşması nedeni ile bağırsak tıkanması görülebilir ve bu durumda da tekrar bir girişim gerekebilir.
 9. Bu komplikasyonlardan en önemlisi safra yolları yaralanmasıdır. Böyle bir durumda ameliyattan sonra sarılık ya da yaradan safra gelir.

Bu tür komplikasyonlar özellikle deneyimli ellerde ve güvenilir sağlık kuruluşlarında çok sık görülmez.

Kolesistektomi sonrası hangi rahatsızlıklar görülür?

Her ameliyat sonrası anestezi ile ilgili uyanma döneminde bazı sorunlar gelişebilir. Bu sorunlar genellikle bulantı, kusma, karın ağrısı, bağırsak hareketleri başlarken kramp şeklinde ağrılara neden olabilir.

Bu şikayetler normal olarak beklenen ve hasta için iyi yönde olan şikayetlerdir. Ameliyat sonrası ilk tuvalete çıkmak biraz sorun olabilir. Bu sorunun önüne geçilmesi için bazen hastalara ameliyat öncesi lavman yapılabilir.

Safra ameliyatı sonrası her ameliyatta olduğu gibi ameliyat kısmında serum denilen bir sızıntı veya bir miktar kanama olabilir.

Bütün bu oluşabilecek sorunlar hastayı tekrar ameliyat etmeden bazı yöntemler ile tedavi edilir. Hastaların tekrar ameliyat edilmesini gerektiren durumlar arasında safra yollarında kalabilecek taş veya taşlar, hastada ameliyat sonrası sarılık olması, safra yollarının daraltılması, safra yollarının bir şekilde kapatılması ya da bir safra kanalının açık bırakılması gibi sorunlar vardır.

Safra kesesi ameliyatı sonrası hasta nelere dikkat etmeli?

 1. Safra kesesi ameliyatları tüm gelişmiş ülkelerde artık laparoskopik cerrahi denilen bir yöntem ile yapılmaktadır.
 2. Safra kesesi ameliyatından sonra hastalar en geç 24 saat içerisinde normal beslenmesine geçebilir.
 3. Günümüzde uygulanan safra kesesi ameliyatlarında genellikle gıda sınırlaması getirilmez, çünkü zaten işlevini yitirmiş olan safra kesesi ameliyat edilmektedir.

Safra kesesi hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Safra kesesi taşları neden olur
 2. Safra kesesi iltihabı nedenleri ve tedavisi
 3. Safra kesesi polipleri neden olur
 4. Safra kesesi kanseri nedenleri ve tedavisi
 5. Safra kanalı tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi
 6. Biliyer atrezi nedenleri ve tedavisi
 7. Safra yolları kanseri nedenleri ve tedavisi

4 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git