Cerrahi Operasyonlar

Safra Kesesi Ameliyatı – Kolesistektomi Nedir?

Açık safra kesesi ameliyatı : Bir miktar kesi yapılarak ameliyat yapılır ve hastanede 5-7 gün kalmak gerekir. Açık safra kesesi ameliyatı sonrası taburcu olan hastada daha sonra ağrı şikayetleri olabilir.

Kolesistektomi ameliyatı ve ameliyat sonrası

Açık safra kesesi ameliyatı (kolesistektomi) nedir? : Bir miktar kesi yapılarak ameliyat yapılır ve hastanede 5-7 gün kalmak gerekir. Açık safra kesesi ameliyatı sonrası taburcu olan hastada daha sonra ağrı şikayetleri olabilir.

Laparoskopik kolesistektomi nedir? : Laparoskopik cerrahi safra kesesi ameliyatlarında altın standart olarak adlandırılan ve ilk tercih edilen tedavi yöntemidir. Bu işlem genel anestezi altında karın duvarına açılan 2 adet 1 cm’lik, 2 adet 0.5 cm’lik delikten özel aletler ile girilerek yapılan ameliyat 15 dakika ya da 180 dakika arasında ortalama 45 dakika sürer. Ameliyat esnasında safra kanalı ve safra kesesinin atar damarı klipler ile bağlanır ve safra kesesi, içindeki taşlar ile birlikte tamamen çıkarılır.

Hasta ameliyat sonrası anestezinin etkisi geçtikten sonra 6-8 saat sonra yürüyebilir ve ağızdan gıda alımına başlanır. Ameliyat sonrası genellikle bir gün hastanede yatırılan hasta ertesi gün taburcu edilir ve 3-4 gün sonra hastalar günlük yaşamlarına dönerler.

Kolesistektomi ne için yapılır

Kolesistektomi ne için yapılır

Safra kesesi ameliyatının yan etkileri ve riskleri nedir?

 1. Safra kesesi ameliyatı (kolesistektomi) açık ameliyat ya da kapalı ameliyat olsa da, özellikle acil şartlarda yapıldığında bazı komplikasyonları olabilir.
 2. Safra kesesi ameliyatı komplikasyonları arasında yaranın olduğu kısımda iltihap oluşabilir.
 3. Zatürre gibi akciğer rahatsızlıklarının gelişebilir.
 4. İdrar yolu iltihabı riski vardır.
 5. Damar iltihabı gibi riskler söz konusu olabilir.
 6. Kalp krizi ve safra yolu yaralanmaları gelişebilir.
 7. Kolesistektomi ameliyatı sırasında karaciğer, karaciğeri besleyen damarlar, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak, kalın bağırsak gibi organlarda da yaralanmalar olabilir ve bu duruma bağlı ek girişimler gerekebilir.
 8. Ameliyat sonrası erken dönem ya da yıllar sonra bağırsaklar arasında veya bağırsaklar ile karın duvarı arasında yapışıklıklar oluşması nedeni ile bağırsak tıkanması görülebilir ve bu durumda da tekrar bir girişim gerekebilir.
 9. Bu komplikasyonlardan en önemlisi safra yolları yaralanmasıdır. Böyle bir durumda ameliyattan sonra sarılık ya da yaradan safra gelir.

Bu tür komplikasyonlar özellikle deneyimli ellerde ve güvenilir sağlık kuruluşlarında çok sık görülmez.

Kolesistektomi sonrası hangi rahatsızlıklar görülür?

Her ameliyat sonrası anestezi ile ilgili uyanma döneminde bazı sorunlar gelişebilir. Bu sorunlar genellikle bulantı, kusma, karın ağrısı, bağırsak hareketleri başlarken kramp şeklinde ağrılara neden olabilir.

Bu şikayetler normal olarak beklenen ve hasta için iyi yönde olan şikayetlerdir. Ameliyat sonrası ilk tuvalete çıkmak biraz sorun olabilir. Bu sorunun önüne geçilmesi için bazen hastalara ameliyat öncesi lavman yapılabilir.

Safra ameliyatı sonrası her ameliyatta olduğu gibi ameliyat kısmında serum denilen bir sızıntı veya bir miktar kanama olabilir.

Bütün bu oluşabilecek sorunlar hastayı tekrar ameliyat etmeden bazı yöntemler ile tedavi edilir. Hastaların tekrar ameliyat edilmesini gerektiren durumlar arasında safra yollarında kalabilecek taş veya taşlar, hastada ameliyat sonrası sarılık olması, safra yollarının daraltılması, safra yollarının bir şekilde kapatılması ya da bir safra kanalının açık bırakılması gibi sorunlar vardır.

Safra kesesi ameliyatı sonrası hasta nelere dikkat etmeli?

 1. Safra kesesi ameliyatları tüm gelişmiş ülkelerde artık laparoskopik cerrahi denilen bir yöntem ile yapılmaktadır.
 2. Safra kesesi ameliyatından sonra hastalar en geç 24 saat içerisinde normal beslenmesine geçebilir.
 3. Günümüzde uygulanan safra kesesi ameliyatlarında genellikle gıda sınırlaması getirilmez, çünkü zaten işlevini yitirmiş olan safra kesesi ameliyat edilmektedir.

Safra kesesi hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Safra kesesi taşları neden olur
 2. Safra kesesi iltihabı nedenleri ve tedavisi
 3. Safra kesesi polipleri neden olur
 4. Safra kesesi kanseri nedenleri ve tedavisi
 5. Safra kanalı tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi
 6. Biliyer atrezi nedenleri ve tedavisi
 7. Safra yolları kanseri nedenleri ve tedavisi

4 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  23 Ağustos 2015 at 20:26

  Safra kesi ameliyatından sonra, safa kesesi alınan kişiin nelere dikkat etmesi gerekiyor, yardım olursanız sevinirim.

  • Avatar

   Adsız

   24 Ağustos 2015 at 19:52

   Safra kesesi ameliyatından sonra bandajlanan bölge su ile temas ettirilmemelidir. Ameliyattan 2 gün sonra bandaj çıkarılıp, pansuman yaptıktan sonra tekrar bandaj yapılmalıdır. Dikişler alınana kadar banyo yapılmamalı, pansuman yapmaya 10 gün devam edilmelidir. Ameliyat sonrası 2-3 gün ağrı kesici iğne ve haplar ile ağrı kontrol altına alınabilir. Ameliyattan sonra ilk 3 hafta yağlı yiyecekler yenmemelidir. Safra kesesi ameliyatı sorası karaciğerde yağlanmaya neden olacağından alkol alımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Safra kesesi ameliyatı sonrası büro işinde çalışanlar genellikle ikinci hafta işe dönebilirler. Bedensel olarak ağır işlerde çalışanlar 3-4 hafta sonra işlerine dönebilirler. Safra kesesi ameliyatı sonrası 2 hafta kadar cinsel yaşam izin verilmez. Ameliyat sonrası gazlı içecekler içilmemelidir. Bunların dışında bu hastalar 24 saat sonra normal beslenmelerine dönebilirler. Bu hastaların bol su tüketmeleri önerilir.

 2. Avatar

  görkem

  31 Mayıs 2018 at 10:50

  merhabalar.. yaklaşık 2 ay önce safra kesesi ameliyatı oldum. ramazan geldi ve oruç tutuyorum. iftardan hemen sonra karnıma korkunç bir sancı giriyor ve wc ye zor yetişiyorum. ishal olmuş oluyorum. ama bu tek seferlik oluyor yani her akşam iftardan sonra sancılı bir ishal. sonrada halsizleşiyorum. bununla ilgili ne yapmam gerekli bu ishal neden oluşuyor olabilir? safra kesemin olmamasıyla bağlantılımıdır? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2018 at 12:53

   Safra kesesi ameliyatı (kolesistektomi) laparoskopik kolesistektomi şeklinde ya da açık kolesistektomi şeklinde uygulanabilir. Günümüzde her ne kadar laparoskopik kolesistektomi açık ameliyatın yerini almaışsa da, halen % 10-30 hastada açık kolesistektomi yapılmaktadır. Kolesistektomi ameliyatı akut biliyer kolik nedeniyle, safra kesesi taşı nedeniyle, akut biliyer pankreatit nedeniyle, safra kesesi taşı ve kolesistit nedeniyle, safra polipleri nedeniyle yapılabilmektedir.

   Ameliyat sonrası olan şikayetleriniz; kolesistektomi ameliyatını ne için olduğunuza, kolesistektominin hangi yöntemi uygulandığına, başka sağlı durumlarınıza bağlı da değişebilir.

   Konvansiyonel veya laparoskopik yolla yapılan safra kesesi operasyonlarından sonra safra kesesinin depo fonksiyonu ortadan kalkar. Karaciğerden salınan safra sürekli ve kontrolsüz bir şekilde duodenuma (onikiparmak bağırsağına) akar. Zaman zaman safralı duodenum sıvısı mideye geri kaçar. Reflü olan bu safralı sıvı, açlık dönemlerinde onikiparmak bağırsağı gibi safra salgısına karşı uygun anatomiye sahip olmayan ve korunmasız olan mide mukozasına ulaşır. Toksik safra asitleri; kolik asit, kenodeksikolik asit, litokolik asit ve deoksikolik asit mide ve özofagus (yemek borusu) etki ederek ciddi hasar oluşturabilir. Değişik yöntemlerle yapılan çalışmalarda kolesistektominin gastroözofageal reflü gelişimi üzerinde etkisinin olmadığını gösteren çalışmalar olduğu gibi laparoskopik ve açık kolesistektominin alt özofagus sfinkter basıncını değiştirmeden reflüyü arttırdığını gösteren çalışmalar da vardır. Bu nedenle de kolesistektomi geçiren kişilerin oruç tutarak uzun süre aç kalmaları doğru olmayabilir.

   SAFRA KESESİ AMELİYATI SONRASI OLASI ŞİKAYETLER:

   * Safra sızıntısı: Kolesistektomi sonrası safra sıvısı çevre organlara sızabilir. Bu sızıntı cerrahi sırasında oluşan bir yaralanma sonucu oluşabilir.

   * Pankreatit (pankreas iltihabı): Safra kesesi taşı safra ameliyatı sonrası da görülebilir. Pankreasta oluşan problemler kan şekerinde yükselme ve hazımsızlık yaşanabilir.

   * Kronik ishal: Safra kesesi ameliyatından sonra en sık görülen sorunlardan biri kronik ishaldir. İshal birkaç yıl kadar sürebilir. Bu ishal de mide reflüsüne yol açabilen ve duodenuma (oniki parmak bağırsağına) doğrudan ve fazla miktarda salınan ve karaciğerden gelen safra asitlerinin kalın bağırsağa (kolona) geçmesinden kaynaklanır. Kalın bağırsağa geçen safra ve safra asidi müshil etkisi yaratabilir.

   Sonuç olarak daha 2 ay önce ameliyat geçirmişsiniz, bu nedenle doktorunuza danışmadan ve tekrar detaylı muayene olmadan oruç tutmamalısınız. Ayrıca doktorunuzdan beslenme programı almalısınız.

   Doktorunuz ile mutlaka görüşmelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git