Hastalıklar ve Tedaviler

Safra Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Safra kanalı tıkanıklığı açık renkli dışkı, koyu renkli idrar ve derinin sarı rengi ile (sarılık) karakterize “tıkayıcı” sarılığa neden olur.

Safra nedir?

Safra, karaciğer tarafından salgılanan yeşilimsi kahverengi alkalin sıvı (öd). Safra, karaciğerde oluşan atık maddeleri uzaklaştırır ve ince bağırsaktaki yağları sindirim için parçalar.

Safra kanalı nedir?

Safra kanalı, safranın karaciğerden safra kesesine ve sonra on iki parmak bağırsağına (ince bağırsağın ilk kısmı, duodenum) taşındığı kanallar safra kanalı olarak tanımlanır. Safra kanalı sistemi boru şeklinde kanallardan bir ağ oluşturur. Kanalcıklar (küçük kanallar) karaciğer hücrelerini sarar ve safrayı toplar. Kanalcıklar birleşerek daha büyük kanalları oluşturur. Kanallar karaciğerden iki hepatik kanal olarak çıkar ve karaciğerde veya hemen dışında birleşerek ana hepatik kanalı oluşturur. Sistik kanal dallanarak safra kesesine girer ve bu noktadan itibaren ana hepatik kanal ana safra kanalı adını alır ve on iki parmak bağırsağına doğru ilerler.

Safra kanalı tıkanıklığı nedir?

Safra kanalı tıkanıklığı belirtileri

Safra kanalı tıkanıklığı belirtileri

Safra içindeki atık maddeler, safraya yeşilimsi kahverengi rengini veren bilirubin ve biliverdin pigmentlerini, yağların parçalanmasına ve emilimine yardım eden safra tuzlarını ve kolesterolü içerir. Safra, karaciğerden safra kanalı yolu ile geçer ve safra kesesinde yoğunlaşır ve depolanır. Yemekten sonra safra atılır ve ana safra kanalı yolu ile on iki parmak bağırsağına (ince bağırsağın ilk kısmı, duodenum) girer. Daha sonra safra tuzlarının çoğu emilerek kana karışır ve karaciğerde yeniden safraya dönüştürülür. Safra pigmentleri dışkı ile atılır.

Safra kanalı tıkanıklığı, safranın karaciğerde toplanmasına (kolestaz) ve kanda bilirubin (safra pigmenti) artışı sonucunda sarılığa (derinin ve göz akının sararmasına) neden olur. Uzun süreli safra kanalı tıkanıklığı, ciddi bir karaciğer hastalığı şekli olan ikincil biliyer siroza yol açabilir.

Safra kanalı tıkanıklığı neden olur?

Safra kanalı tıkanıklığının en yaygın nedeni safra taşlarıdır. Diğer nedenler arasında pankreası etkileyen tümör (pankreas, kanseri) ve vücudun başka yerinden yayılan kanser bulunur. Kolanjiyokarsinom (safra kanalı kanseri) safra kanalı tıkanıklığının nadir görülen nedenleri arasındadır. Safra kanalı tıkanıklığı, bazı ilaçların nadir görülen yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Kolanjit (safra kanalları inflamasyonu), travma (cerrahi sırasında yaralanma gibi) ve nadiren parazitler ve kurtlar da safra kanalı tıkanıklığına neden olabilir.

Safra kanalı tıkanıklığı belirtileri

Safra kanalı tıkanıklığı açık renkli dışkı, koyu renkli idrar ve derinin sarı rengi ile (sarılık) karakterize “tıkayıcı” sarılığa neden olur. Kaşıntı da görülebilir. Safra kanalı tıkanıklığının diğer semptomları tıkanma nedenine dayanır, örneğin karın ağrısı (safra taşlarında) veya kilo kaybı (kanserde) olabilir.

Safra kanalı tıkanıklığı tedavisi

Safra kanal tıkanıklığı tedavisi nedene dayalıdır. ERCP (röntgen ve görüntüleme tüpü yardımıyla tanı ve tedavi amaçlı kullanılan asgari derecede zorlu işlem), litotripsi (şok dalga tedavisi), ilaç tedavisi veya geleneksel cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri safra kanal tıkanıklığında uygulanabilir.

Safra hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Safra yolları atrezisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Safra kesesi iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Akut karın ağrısı (Abdomen akut) neden olur
  4. Safra yolları kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Safra kesesi kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Safra kesesi taşları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Safra kesesi polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git