Hastalıklar ve Tedaviler

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Gerekli Olan Besinler

Vücutta gerekli olan vitamin ve minerallerin eksikliği sonucunda zayıflayan saç hücreleri ölür, yeni saç üretimi yapamaz olur.

Saç dökülmesinin kalıtsal olduğu durumlarda sağlıklı beslenme düzenine geçiş yapmak dökülmeyi engellemez. Sadece saçlarınızın daha canlı gözükmesini sağlar. Ancak saç dökülmeniz özellikle stres, çevresel faktörler, sağlıksız yaşam biçimi gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa beslenme düzeninizde çeşitli değişiklikler yaparak saç dökülmesini azaltabilirsiniz.

Vücutta gerekli olan vitamin ve minerallerin eksikliği sonucunda zayıflayan saç hücreleri ölür, yeni saç üretimi yapamaz olur. Güçsüzleşen ve kopmaya başlayan saçların yerine yenisi gelemez. Saç derisinde seyrelmeler ve bölgesel olarak özellikle tepede ve şakaklarda kelleşmeler görülmeye başlar. Bu nedenle gerekli vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesinin ana çözümü beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle gerçekleşir.

Öncelikle vücudunuzda bulunan vitamin ve mineral oranını ölçtürmek için çeşitli testlerin yapılması gerekir. Doktorunuz ya da beslenme uzmanınız bu testleri analiz edip ihtiyacınız doğrultusunda size özel bir beslenme planı hazırlayacaktır. Vitamin seviyesinin vücudunuzda çok düşük olması ve müdahalesinin zor olması durumlarında da dışarıdan alabileceğiniz besin takviyeleri ile ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Sağlıklı saçlara sahip olmak için vücutta gerekli olan A vitamini, C vitamini, E vitamini, protein, çinko, demir, biyotin ve çeşitli yağ asitlerini günlük beslenme rutininize ekleyebileceğiniz çeşitli besinler ile karşılayabilirsiniz.

Saç telinin yapısında bulunan keratin adı verilen madde saçın sağlıklı olmasını sağlar ve dökülmesini engeller. Keratinin içinde bulunan protein ise vücuda yetersiz miktarda alındığında saç hücrelerinin görevlerini yerine getirememesine, dolayısıyla saçın güçsüzleşip kopmasına neden olur. Bu nedenle sağlıklı gıdalardan karşılanan proteinler, en az vitamin ve mineral alımı kadar önemlidir.

Saç dökülmesini önlemede sebze tüketiminin önemi nedir?

Yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından zengin olup, demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi görülen kişiler tarafından bolca tüketilmelidir. Demir eksikliğine bağlı görülen saç dökülmelerinde, kandaki oksijen seviyesi düşer ve saç köklerine yeteri miktarda oksijen taşınamaz. Bu sebeple saçlarınız incelir, kopar ve ilerleyen dönemlerde dökülmeye başlar.

Saç dökülmesini önlemede meyve tüketiminin önemi nedir?

Meyve tüketimi özellikle C vitamininin yeterli miktarda alınması için önemlidir. C vitamini antioksidan etkisi yaratarak vücuda zararlı enfeksiyonları önler. Ayrıca güneşten gelen zararlı UV ışınları, hava kirliliği ve nem yüzünden yıpranıp cansızlaşmış saçları onarır. Çilek, portakal, mandalina, greyfurt ve karpuz gibi meyveleri tüketerek çok daha sağlıklı ve canlı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç dökülmesini önlemede kuruyemiş tüketiminin önemi nedir?

Kuruyemiş tüketimi içerisindeki vücudumuz için gerekli olan sağlıklı yağlar ve vitaminler ile saç dökülmesini önlemek ve sağlıklı saçlara sahip olmak için ekstra önem taşır. Özellikle ceviz, fındık, badem ve yerfıstığı içeriğinde bulunan E vitamini, esansiyel yağlar, sülfür ve iyot zenginliği ile saçların normal uzama döngüsünü korurken aynı zamanda canlı gözükmesini sağlar.

Kabak çekirdeği tüketimi kuruyemişlerde olduğu gibi içerisindeki omega – 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir ile saç için çok önemlidir. Her gün 1 avuç kavak çekirdeği yiyerek saçınız için gerekli olan vitamin ve yağ ihtiyacının bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Saç dökülmesini önlemede süt ürünleri tüketiminin önemi nedir?

Özellikle ev yapımı olan katkısız yoğurtlar, süt ve peynir saç dökülmesini engellemek için hem öğün olarak tüketilip hem de saça maske şeklinde uygulanabilir. Protein ve kalsiyum bakımından zengin olan yoğurt saç köklerini etkiler ve saçın uzamasını tetikler.

Saç dökülmesini önlemede deniz ürünleri tüketiminin önemi nedir?

Deniz ürünleri özellikle çinko eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmelerinin engellenmesinde çok etkilidir. Hormonları dengeleyip, saç köklerini güçlendiren çinko özellikle balık, karides ve midye gibi çeşitli deniz ürünlerinin içerisinde bulunur. Bu nedenle uzmanlar haftada en az 2 kez balık tüketilmesini önermektedir.

Saç dökülmesini önlemede kurubaklagil tüketiminin önemi nedir?

Bakliyatlar, hayvansal gıdaların sağladığı proteine göre çok daha sağlıklıdırlar. Saçlarınızın güçlü kalması ve dökülmeyi engellemek için özellikle fasulye ve mercimek tüketilmesi önerilir.

Saç dökülmesini önlemede beyaz et tüketiminin önemi nedir?

Protein ağırlıklı beslenme özellikle saç dökülmesi yaşayan kişiler tarafından tercih edilmelidir. Bakliyat ürünlerinden gelen proteinin vücut için yeterli kalmadığı durumlarda aşırı yağlı etlerden uzak durulup, yağsız ve sağlıklı protein içeren tavuk, hindi etleri tüketilmelidir.

Saç dökülmesini önlemede yumurta tüketiminin önemi nedir?

Yumurta içerisindeki B12 ve biotinler ile saç köklerini güçlendirip, dökülmeyi engeller. Hem her gün kahvaltıda yumurta tüketerek hem de haftada bir gün saçınıza uygulayabileceğiniz yumurta maskesi ile çok daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç dökülmesi ile ilgili detaylı bilgiyi https://estecenter.com/ adresini ziyaret ederek bulabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git