Hastalıklar ve Tedaviler

Saç Dökülmesi Tedavisinde Nano Teknoloji Yöntemi Nedir? Nano Teknoloji Nedir?

Nano teknolojisi çok küçük parçalar halinde olduğu için saç kökü hücrelerine daha rahat ulaşabilir.

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesi testosteron hormonu yani erkeklik hormonu özellikle erkeklerde bulunan, testosteron hormonu saç kökü hücrelerine geldiğinde, enzimatik farklılığa uğrar ve saç kökü hücrelerine giderek yapışır ve bu yapışmalar sonucu saç kökünün saç üreten hücrelerine zarar verir veya bloke edip saç üretemez hale getirir. Testosteron hormonu bunu yapar ve bunun sonucu olarak damardan uzaklaşan saç kökü daha fazla küçülür ve beslenemediği için saç telleri dökülmeye başlar.

Dökülen saçların devamı hala sürdüğü için testosteron hormonu etkisini saç köklerinde sürdürmeye devam eder ve saç telleri incelir, küçülür ve ayva tüyü şeklini alır ya da tamamen dökülür. Yerine yenisi çıkmaz ve zamanla kellik meydana gelir. Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da görülür. Çünkü testosteron hormonu kadınlarda da bulunan bir hormondur ve bu durum kadınlarda ve erkeklerde aynı şekilde gerçekleşir.

Saç dökülmesinde nano teknoliji tedavisi nasıl yapılır?

Saç dökülmesinde son yıllarda uygulanmaya başlanan nano teknoloji tedavi yöntemi ile şimdiye kadar uygulanan tedavi yöntemlerinden çok daha faydalı ve daha az yan etkisi olan bir yöntem uygulanmaktadır. Tübitak’ında katkısıyla dermatoloiji uzmanları tarafından çalışması yapılan bir tedavi ürünüdür.

Dünyada ikincisi yapılan bu ürün şimdiye kadar saç dökülmesinde bu kadar etkili bir yöntem olmadığı ve saç derisinden sürülen herhangi bir ürünün yeteri kadar etki yapamadığını ortaya çıkarmıştır. Bu ilaçlar veya ürünlerin yan etkilerinin de olduğu ve bu tedavilerin en fazla %30 oranında etkili olduğu bilinmektedir.

Nano teknoloji ürünü olan damla şeklindeki bu ürün saç derisine uygulandığında, saç derisine tamamen nüfuz ederek saç köklerindeki hücreleri etkiler ve kullanılan ürünün bu hücrelere ulaşması sonucunda saç dökülmesi durur. Nano teknolojisi çok küçük parçalar halinde olduğu için saç kökü hücrelerine daha rahat ulaşabilir. Bu parçalar bir milimetrenin milyonda bir büyüklüğündeki parçalar halinde ayrıldığından saç kökü hücrelerine ulaşması kolaylaşmıştır.

Nano teknoloji ürünü minik kapsüller içermekte ve bu kapsüllerin içlerinde saç dökülmesine neden olan faktörleri önleyen, saç köklerini besleyen ve yeni saç çıkaran maddeler vardır. Bu yöntem testosteron hormonunu engeller ve saç kökünü zarar veren molekülleri bloke eder. Sağlıklı saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur. Bu yöntem kadınlarda ve erkeklerde güvenli olarak kullanılabilir.

Nano teknoloji tedavisi nasıl uygulanır

Nano teknoloji nedir?

”Nanos” Yunanca kökenli bir kelimedir ve anlamı ”Cüce’dir”. Nanoteknoloji; fizik, kimya, biyoloji ve malzeme bilimleri gibi birçok bilim dalının multidisipliner yer aldığı, nano boyutta ve farklı görevlerde kullanılabilecek olan yeni malzemeler üretmeyi amaçlayan teknoloji alanı olarak tanımlanmaktadır.

Tıpta kullanılan çeşitli nanopartiküller vardır ve bunların temel görevi istenilen dokuya pasif ve/veya aktif yolla teşhis ya da tedavide kullanılacak (bazen de her ikisini birden yapabilecek) maddeleri taşımaktır.

Nanopartiküller bu görevi yerine getirirken yapısında oluşturulan bir takım modifikasyonlarla bu yüklü nanopartiküller vücut tarafından yabancı ve tehlikeli bir dış etken olarak algılanmamakta ve belki de diğer ilaçlar ile ilgili temel sorun olan normal hücrelere zarar vermeden sadece hastalıklı hücrelere ve dokulara yönlendirilmektedir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda saç dökülmesi neden olur
  2. Saç dökülmesi nedenleri ve tedavisi
  3. Hamilelikte saç dökülmesi neden olur
  4. Saç aşısı nedir ve nasıl yapılır
  5. Doğum sonrası saç dökülmesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git