Hastalıklar ve Tedaviler

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi toplumda birçok kişinin yakındığı estetik problemlerin başında gelir. Genetik yapı başta olmak üzere birçok faktör, saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi toplumda birçok kişinin yakındığı estetik problemlerin başında gelir. Genetik yapı başta olmak üzere birçok faktör, saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi müdahale edilmediği durumlarda kalıcı kellik dahi yaratabilir. Bu nedenle, saç dökülmesinin nedeni tespit edildikten sonra uygun tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

Normal saç dökülmesi nedir?

Sağlıklı bir bireyin kafa derisinde ortalama 100.000 adet saç kökü vardır. Bu saç kökleri düzenli olarak kendini yeniler. Bu nedenle günde 50 ile 100 adet saç teli dökülmesi son derece normaldir. Saçı yıkarken, tararken, toplarken ya da kuruturken ele gelen fazla saç miktarı dökülen saç tellerinin birikmesinden kaynaklanır. Mevsim geçişlerinde de maksimum bir ay süre ile saç dökülmeniz 2 katına çıkabilir. Ancak dökülmeler 2 aydan fazla sürüyorsa ya da gün içerisinde dökülen saçlar 100 telden fazla ise, saç dökülmesini takip etmeniz gerekir. Saçlarınız matlaştıysa, inceldiyse ve seyrelme gözlemleniyorsa mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Bu sayede saç dökülmesine erken müdahale edip, saç dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

  • Genetik faktörlere bağlı saç dökülmesi: Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri de genetik yapıdır. Genetik yapıdan kaynaklı saç dökülmelerinde ana etken androjen hormonlarıdır. Androjen hormonu fazlalığı görülen durumlarda saç dökülmesi ortaya çıkar. Bu nedenle erkeklerde saç dökülmesi kadınlara göre çok daha erken yaşlarda başlar. Erkeklerde saç dökülmesi şakaklarda başlayıp, tepe bölgesine doğru devam eder. Kadınlarda, genetik faktörlerden ötürü oluşan saç dökülmelerinde erkek tipi kellik görülmez. Saç kökleri zayıflar ve yeni çıkacak olan saç telleri incelir. Kadınlarda saç dökülmesi tepe bölgesinden başlayacağı için gözlemlenmesi uzun zaman alır. Genetik yapıdan kaynaklı saç dökülmelerinde bitkisel tedaviler ya da ilaç tedavisi işe yaramaz. Bu nedenle genetik faktörden kaynaklanan saç dökülmesinde en kalıcı tedavi yöntemi saç ekimidir.
  • Yanlış beslenmeye bağlı saç dökülmesi: Tek tip beslenme, hatalı diyetler, düzenli olarak fast food tüketimi gibi sağlıksız beslenme alışkanlıkları saç kökünün gelişimi için ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayamamasına neden olur. Ani gerçekleşen kilo kayıpları ve bulimia gibi yeme bozuklukları nedeniyle saç kökünün ana maddelerinden olan demir eksikliği oluşmaktadır. Bu da, bu bireylerde demir eksikliğine bağlı saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Saç kökü, gelişimini sağlayamazsa zayıflar ve ölür, bu nedenle de saç dökülmesi oluşur ve dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkmaz. Bu nedenle saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilecek bir beslenme düzeni oluşturulması gerekir. Taze sebze ve meyve tüketilmeli, yemek yaparken sağlıklı yağlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda fazla şeker ve tuz tüketiminden de kaçınmak gerekir.
  • Vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesi: Genetik yapı, yanlış beslenme, hastalıklar ve ilaç kullanımı gibi birçok sebep vitamin eksikliğine neden olur. Vitamin ve minerallerin eksik olmasına bağlı da saç kökleri güçsüzleşir. Demir, çinko, folik asit, biotin, B12, D vitamini ve A vitamini eksikliği sonucunda saç ihtiyacı olan keratini üretemez, saç kökleri gelişimini sağlayamaz ve saç dökülmesi gerçekleşir. Bu nedenle saçın yapısında bulunan vitamin ve minerallerin kullanımını arttırmaya özen gösterilmelidir. Özellikle taze sebze ve meyvelerden alınan vitaminler, doğrudan saçın gelişimini olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda dışarıdan alabileceğiniz vitamin takviyeleri ile de var olan saç dökülmesi önlenebilir.
  • Strese bağlı saç dökülmesi: Stres hormonları ve stres kaynaklı olarak oluşan psikolojik rahatsızlıkların saç dökülmesine neden olduğu bilinir. Psikiyatrik tedavide kullanılan ilaçlar da gelişim hormonlarını engelleyerek, vitamin ve minerallerin saç köklerine ulaşmasını engeller. Bu nedenle aşırı stres problemi olan bireylerin dermatolojik tedavilerin yanında, psikolojik destek de almaları gerekmektedir.
  • Ergenlik dönemine bağlı saç dökülmesi: İstisnai durumlar dışında ergenlik dönemi, saç dökülmesinin başladığı dönem olarak bilinir. Stres, hormonal değişimler, sağlıksız beslenme, aşırı kilo alıp verme gibi faktörler ergenlik döneminde görülen saç dökülmelerine neden olmaktadır.
  • Hormonal değişimlere bağlı saç dökülmesi: Hamilelik, menopoz, polikistik over sendromu ve ilaç kullanımı vücutta bulunan östrojen hormonunun seviyesini değiştirir. Vücutta östrojen hormonunun değişmesi ile saçların %80’inde incelme görülür. İlaç tedavisi uygulanarak östrojenin dengelenmesi sağlanır. Bu sayede saçtaki incelme ve dökülmenin önüne geçilebilir.
  • Hastalık ve ilaç kullanımına bağlı saç dökülmesi: Aspirin gibi kan inceltici ilaçlar, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, kolesterol ilaçları, insülin direnci ilaçları, tiroit hastalığında kullanılan ilaçlar, A vitamini fazlalığı, zayıflama hapları, psikiyatrik tedavi ilaçları, vücut geliştirme steroidleri gibi ilaçlar bağışıklık sistemine zarar verir. Zarar gören bağışıklık sistemi saç için gerekli olan, vitamin ve minerallerin üretimini sağlayamaz. Bu da saçın gelişiminin durmasına ve saç dökülmesine neden olur.
  • Çevresel etkenlere bağlı saç dökülmesi: Mevsimsel geçişlerde yaşanan hava değişimleri, hava kirliliği, güneşten gelen zararlı UV ışınları, aşırı sıcak ve nemli havalar saçların yıpranmasına neden olur. Saça zarar verecek diğer faktörler de saça yapılan yanlış bakım ve uygulamalardır. Her gün saç yıkamak, saçı gereğinden fazla şampuanlamak, saç boyatmak, saç şekillendirici maşa ve düzleştirici uygulamaları, saç bakım ürünlerinin içeriğinde kimyasal oranının fazla olması gibi durumlar da saçları yıpratır. Sağlıksız saç köklerinin sunucu olarak da saç dökülmesi kaçınılmaz olur.

Kaynak: https://www.estehair.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git